28.10.2019 Справа № 756/13240/19
Унікальний № 756/13240/19
Провадження №3/756/6008/19
Іменем України
28 жовтня 2019 року суддя Оболонського районного суду м. Києва Яценко Н.О., розглянувши матеріали, що надійшли від Національного агентства з питань запобігання корупції про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає в АДРЕСА_1 , керівника політичної партії «Рідне місто»,
за ч.1 ст.188-46 КУпАП, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 50-25/960 від 11 вересня 2019 року, який надійшов до суду 02.10.2019 року, ОСОБА_1 керівник політичної партії «Рідне місто» вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною першою статті 188-46 КУпАП, а саме не надав у встановлені частиною четвертою статті 12 Закону України «Про запобігання корупції» строки інформацію, документи на вимогу Національного агентства.
В протоколі вказують, що на підставі пункту 1 частини першої, частини четвертої статті 12 Закону та частини другої статті 18 Закону України «Про політичні партії в Україні» з метою здійснення державного контролю за діяльністю політичних партій Національне агентство направило лист від 06.06.2019 № 50-18/47681/19 з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу фактичного місцезнаходження політичної партії «РІДНЕ МІСТО» щодо надання інформації та документів.
На адресу Національного агентства повернулось рекомендоване повідомлення про вручення 12.06.2019 зазначеного поштового відправлення .
Відповідно до частини 4 статті 12 Закону державні органи, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи зобов'язані надавати запитувані Національним агентством документи чи інформацію упродовж десяти робочих днів з дня одержання запиту.
Проте, станом на 24.07.2019 року відповідь Партії на запитувану інформацію до Національного агентства не надійшла, про що складений Акт № 619 «Про ненадання політичною партією «Рідне місто» інформації та копій підтверджуючих документів на запит Національного агентства»
Відповідно до частини першої статті 18846 КУпАП за невиконання законних вимог Національного агентства щодо надання інформації, документів, а також порушення встановлених законодавством строків їх надання, передбачена адміністративна відповідальність.
Повноваження ОСОБА_1 , як керівника Партії, підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 25.06.2019 за № 1005481750 станом на 25.06.2019, за підписом якого надійшов Звіт Партії до Національного агентства .
Національне агентство листом від 12.07.2019 № 50-18/57361/19, повідомило ОСОБА_1 про вчинене ним адміністративне правопорушення та запросило з'явитися 07.08.2019 за адресою: бульвар Дружби народів, буд.28, м.Київ, з метою надання пояснень та ознайомлення з протоколом про адміністративне правопорушення .
07.08.2019 ОСОБА_1 до Національного агентства не з'явився та не повідомив про причини неявки. Тому, листом від 08.08.2019 № 50-18/62267/19 Національне агентство повторно запросило з'явитися ОСОБА_1 з метою надання пояснень та ознайомлення з протоколом про адміністративне правопорушення.
Факт отримання 14.08.19 року зазначеного листа підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Станом на 11.09.2019 ОСОБА_1 до Національного агентства не з'явився та не повідомив про причини неявки, про що був складений відповідний акт .
Відповідно до частини першої статті 255 КУпАП у справах про адміністративні правопорушення, що розглядаються органами, зазначеними в статтях 218-221 цього Кодексу, протоколи про правопорушення мають право складати уповноважені на те посадові особи Національного агентства (зокрема статті 1724 - 1729, 1729-2, 18846,21215, 21221).
Зазначають, що Національним агентством було вжито всіх достатніх та допустимих заходів повідомлення ОСОБА_1 про вчинене ним правопорушення, тому, 11.09.2019 о 10:00 у приміщенні Національного агентства уповноваженою особою складений цей протокол про адміністративне правопорушення, передбачене частиною першою статті 18846 КУпАП, у відсутності ОСОБА_1
Другий примірник цього протоколу про адміністративне правопорушення з копіями інших матеріалів, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення, відповідно до пункту 10 Порядку оформлення протоколів про адміністративні правопорушення та внесення приписів Національним агентством з питань запобігання корупції, затвердженого рішенням Національного агентства від 09.06.2016 № 5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.07.2016 за № 1019/29149, рекомендованим поштовим відправленням із повідомленням про вручення та з описом вкладення не пізніше наступного робочого дня з дня складення протоколу про адміністративне правопорушення разом із супровідним листом в конверті з позначкою «ОСОБИСТО» направлено ОСОБА_1
Пам'ятка про права та обов'язки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, передбачені статтями 55, 56, 59, 63 Конституції України, статтями 268, 277 КУпАП України була надіслана поштою разом з другим примірником протоколу
Дата вчинення правопорушення: 24.07.2019 (дата ненадання Партією інформації та документів на запит Національного агентства);
День виявлення правопорушення: 24.07.2019 (дата складання Акту про ненадання Партією інформації та документів на запит Національного агентства);
Місце вчинення правопорушення: АДРЕСА_4 (адреса фактичного місцезнаходження Партії).
В судове засідання призначене на 28.10.2019 року ОСОБА_1 не з'явився, проте направив суду заперечення на протокол у справі про адміністративне правопорушення. В своїх запереченнях вказує, що факт вчинення адміністративного правопорушення категорично заперечую з наступних підстав.
Звіт політичної партії «Рідне місто» був поданий своєчасно 10.05.2019 p., (дата присвоєння реєстраційного індексу 10.05.2019) без порушення строку, встановленого частиною сьомою статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», що відображено у висновку про результати аналізу Звіту політичної партії «Рідне місто» про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру та встановлено відповідність оформлення Звіту Партії, включених до нього звітних даних та відсутність порушень законодавства щодо фінансування політичних партій.
Посилання головного спеціаліста відділу моніторингу діяльності політичних партій та супроводу виявлених порушень Департаменту з питань запобігання політичній корупції Національного агентства з питань запобігання корупції уповноваженої особи Національного агентства ОСОБА_2 , щодо неповноти відображеної інформації у Звіті в частині недодання довідки установи банку про рух коштів по рахунку № НОМЕР_1 , який відкрито в ПАТ «Приватбанк», код 14360570, а також довідку з установи банку про рух коштів по рахунку № НОМЕР_2 , який також відкрито в ПАТ «Приватбанк» за період з 01.01.2019 р. по 31.03.2019 р. вказує, що не відповідає дійсності, адже вищевказані довідки були додані до Звіту політичної партії «Рідне місто» відповідно до Положення про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 28.07.2016 №2, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.08.2016 за № 1185/29315.
Стосовно запиту керівника Департаменту з питань запобігання політичній корупції Національного агентства з питань запобігання корупції ІгонінаР.В., від 06.06.2019 р за№ 50-18/47681/19, який начебто був вручений рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення за довіреністю уповноваженій особі партії, щодо надання копії Статуту політичної партії «Рідне місто», а також підтверджуючих документів на отримання внеску в розмірі 35 000,00 грн. від ОСОБА_3 від 08.02.2019 p., направленого на адресу АДРЕСА_4 , зазначив, що політична партія «Рідне місто» не отримувала даного документу та голова партії ОСОБА_1 не уповноважував жодною довіреністю жодних інших осіб на отримання кореспонденції.
Зазначив, що уповноважена особа Національного агентства ОСОБА_2 у протоколі про адміністративне правопорушення №50-25/958 посилається на те, що Національне агентство листом від 12.07.2019 р. № 50-18/57384/19 запросило керівника політичної партії «Рідне місто» ОСОБА_1 , як уповноважену особу, що підписала Звіт, з'явитися 07.08.2019 р. до Національного агентства з метою надання пояснень по суті вчиненого правопорушення та складання протоколу про адміністративне правопорушення, а останній не з'явився та про причини неявки не повідомив, а також на повторне запрошення керівника партії листом від 08.08.2019 р. № 50-18/62269/19 з'явитися до Національного агентства 06.09.2019 та в підтвердження даних фактів посилається на рекомендоване повідомлення, вручене 14.08.2019р. ОСОБА_1 , однак вказує , що з даними обставинами також не погоджується будь-яка кореспонденція, яка направлялася за адресою: АДРЕСА_3 , не могла бути отримана ні головою партії ОСОБА_1 , ні жодним представником, оскільки по-перше, на дев'ятому позачерговому з'їзді політичної партії «Рідне місто», було прийняте рішення про зміну місцезнаходження політичної партії на адресу: вул . Дмитра Коряка , 5, м. Полтава, Полтавська область, і відповідно проходить процедура внесення змін про юридичну особу до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних-осіб підприємців (копія рішення з'їзду, завірена належним чином, додається); по-друге, політична партія «Рідне місто» станом на 01.06.2019р. не є орендарем жодного приміщення, розташованого за адресою: АДРЕСА_4 (підтверджуючі документи додаються); по-третє, рекомендоване повідомлення, вручене 14.08.2019р., начебто вручене голові політичної партії «Рідне місто», фактично було передане невідомій, неналежній особі. Тим більше голова партії ОСОБА_1 не уповноважував довіреністю жодних інших фізичних осіб на отримання кореспонденції за адресою: АДРЕСА_4
Також вказує, що 14.08.2019року, голова політичної партії «Рідне місто», фактично не міг знаходитися в м. Києві, оскільки проводив засідання політичної ради політичної партії «Рідне місто», за адресою: вул. Дмитра Коряка, 5, м. Полтава, Полтавська область (копії рішення політичної ради політичної партії «Рідне місто», завірені належним чином та пояснення членів політичної ради партії додаються). Зазначає, що спеціалісти агентства також повідомлені про те, що до Міністерства юстиції подано документи щодо зміни фактичної адреси політичної партії, але перереєстрація затримується з невідомих причин. Вказує, що в період червня-вересня 2019 року постійно спілкувалися зі спеціалістами агентства, але щодо надання запитуваної інформації, надання відповідних пояснень, складення протоколу про адмінправопорушення не повідомлялось. І лише 19 вересня 2019 року на його домашню адресу надійшов для ознайомлення протокол про адміністративне правопорушення. Вказує, що до теперішнього часу ніяких викликів він та уповноважені ним особи не отримували, відповідних телефонних повідомлень також не отримував. Крім того, ні на 07.08.2019 р., ні на 06.09.2019 р. на засоби зв'язку: мобільний номер НОМЕР_3 та НОМЕР_4 , які відображені в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних-осіб підприємців ніяких повідомлень не надходило. Тим більше жодних запрошень не надходило за місцем реєстрації ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 (хоча ці дані та засоби зв'язку відомі представникам Департаменту з питань запобігання політичній корупції Національного агентства з питань запобігання корупції та відображені у протоколі про адміністративне правопорушення №50-25/960 від 11.09.2019 р. Посилаючись на ст.38 КУпАП зазначав про сплив терміну притягнення до адміністративної відповідальності.
Просив суд закрити провадження по справі за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Дослідивши матеріали справи , суд встановив наступне.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходження юридичної особи - політичної партії «Рідне місто» є АДРЕСА_4. Керівником зазначено ОСОБА_1 .
Відповідно до ч.1 ст.188-46 Кодексу України про адміністративні правопорушення невиконання законних вимог (приписів) Національного агентства з питань запобігання корупції щодо усунення порушень законодавства про запобігання і протидію корупції, ненадання інформації, документів, а також порушення встановлених законодавством строків їх надання, надання завідомо недостовірної інформації або не у повному обсязі тягнуть за собою накладення штрафу від ста до двохсот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Матеріали справи не містять доказів того, що запити щодо надання інформації та документів від НАЗК отримував ОСОБА_1 , оскільки в розписках міститься прізвище ОСОБА_4 , а ОСОБА_1 заперечує факт отримання вказаних приписів. Доказів того, що ОСОБА_4 є уповноваженою особою на отримання документів політичної партії «Рідне місто» матеріали справи не містять.
Відповідно до ч.2 ст.251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, одним з завдань провадження в справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Так у відповідності до вимог ст. 256 КУпАП, в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я по-батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу правопорушника; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих; пояснення правопорушника; інші відомості необхідні для вирішення справи.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягується до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка вчинила правопорушення, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка вчинила правопорушення, має право подати пояснення та зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підпису.
При складанні протоколу порушникові роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені ст. 268 КУпАП, про що робиться відмітка у протоколі.
Відповідно до ст. 279 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення оголошується протокол про адміністративне правопорушення та досліджуються докази.
Уповноваженою особою було складено протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.188-46 КУпАП відносно ОСОБА_1 з порушенням ст.256 КУпАП, а саме не ознайомлено ОСОБА_1 зі змістом протоколу у зв'язку з чим він був позбавлений можливості надати свої пояснення.
Основних положень провадження в справах про адміністративні правопорушення, передбачених розділом IV КУпАП, повинні дотримуватись не тільки суди, але й посадові особи, уповноважені на складання протоколів про адміністративні правопорушення (ст.ст.254, 255 КУпАП).
Відповідно до ч.ч.2,3 ст.62 Конституції України ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину (як і правопорушення).
Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом , а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
При чому ЄСПЛ у справі «Allenet de Ribemont v. France» підкреслив, що сфера застосування принципу презумпції невинуватості є значно ширшою: він обов'язковий не лише для кримінального суду, який вирішує питання про обґрунтованість обвинувачення, а й для всіх інших органів держави.
Таким чином, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд вважає, що у діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.188-46 КУпАП.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 247 п.1 ч.1, ч.1 ст.188-46 КУпАП , -
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.188-46 КУпАП - закрити, за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Оболонський районний суд м. Києва протягом 10 днів з дня її постановлення.
Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя: