328/2616/19
12.11.2019
3/328/748/19
12 листопада 2019 року м. Токмак
Суддя Токмацького районного суду Запорізької області Новікова Наталія Валеріївна, розглянувши матеріал в справі про адміністративне правопорушення, який надійшов з Токмацького ВП Пологівського ВП ГУНП в Запорізькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , не працює, РНОКПП не встановлений,
за ч.1 ст.130 КУпАП,-
встановив:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 29.09.2019 серії ОБ №060170, 29.09.2019 о 21.45 годині у м. Токмаку Запорізької області по вул. 14 Вересня ОСОБА_1 керував автомобілем «FORD» реєстраційний № НОМЕР_1 з явними ознаками наркотичного сп'яніння (порушення мови та координації рухів, зіниці очей не реагують на світло), від проходження медичного огляду на встановлення стану сп'яніння відмовився у присутності двох свідків, чим порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч.1 ст.130 КУпАП.
У судовому засіданні представник ОСОБА_1 пояснив, що 29.09.2019 о 21.45 годині автомобіль ОСОБА_1 зупинили поліцейські. Під час перевірки документів вони запропонували йому пройти медичний огляд на стан наркотичного сп'яніння, оскільки вважали, що зіниці його очей не реагують на світло. Він погодився та сів в автомобіль поліцейських. У подальшому працівники поліції упевнились, що у нього відсутній стан наркотичного сп'яніння та відпустили його. Поняті при цьому присутніми не були.
На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення до протоколу про адміністративне правопорушення додані письмові пояснення свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 від 29.09.2019, відеозапис правопорушення.
Частиною 1 ст.130 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Підпунктом п.2.5 Правил дорожнього руху, затверджених Постанова Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306 (далі - Правила дорожнього руху), передбачено, що водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ст.245, 251, 252, 280 КУпАП суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинене адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти законне та вмотивоване рішення.
Згідно з ч.2-5 ст.266 КУпАП огляд водія на стан наркотичного сп'яніння проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Процедура встановлення факту перебування особи, що керує транспортним засобом, у стані наркотичного сп'яніння нормативно також врегульована положеннями Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 №1103 (далі - Порядок №1103) та Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України, МОЗ України від 09.11.2015 №1452/735 (далі - Інструкція №1452/735).
Відповідно до п.2-4 Порядку №1103 огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп'яніння), згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС. Огляд проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (в сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку). Огляд на місці зупинки транспортного засобу проводиться у присутності двох свідків. Не можуть бути залучені як свідки працівники Національної поліції або особи, щодо неупередженості яких є сумніви.
Зазначені вимоги містять розділи І та ІІ Інструкції №1452/735.
Також у п.12 розділу ІІ Інструкції №1452/735 зазначено, що у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Таким чином, огляд водія на стан наркотичного сп'яніння проводиться у закладі охорони здоров'я.
Відповідно до дослідженого відеозапису поліцейські висловили вимогу ОСОБА_1 пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння у закладі охорони здоров'я, на що останній погодився. Під час події, що міститься на відеозапису, свідки були відсутні. Вказаний відеозапис не містить відомостей про відмову водія ОСОБА_1 від проходження зазначеного огляду та про складання протоколу про адміністративне правопорушення у присутності двох свідків, що передбачено п.8 Порядок №1103, п.6 розділу Х Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС України від 07.11.2015 №1395 (далі - Інструкція №1395).
Свідки ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у своїх письмових поясненнях зазначили, що 29.09.2019 о 22.05 годині вони були запрошені як свідки. У їх присутності ОСОБА_1 біля приймального відділення КУ «Токмацька БЛІЛ» ТМР відмовився від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння.
Вказані свідки викликались у судове засідання, але не з'явились до нього.
У зв'язку з цим суд не приймає як докази їх письмові пояснення, адже в іншому випадку це буде порушенням прав ОСОБА_1 на справедливий суд, що закріплено п.3d ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Згідно з ч.1 ст.266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані наркотичного сп'яніння, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами.
Відповідно до відеозапису під час зупинки поліцейські перевірили документи ОСОБА_1 , що дають йому право керування транспортним засобом, після чого повернули йому вказані документи. При цьому відеозапис не містить відомостей про подальше відсторонення водія ОСОБА_1 від керування транспортним засобом, тобто підтверджує аргумент останнього про те, що він не був відсторонений від керування транспортним засобом.
Таким чином, дослідженні судом докази не спростовують аргументи ОСОБА_1 про те, що поліцейські висловили йому вимогу пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння у закладі охорони здоров'я, на що він погодився. Після чого, впевнившись, що він не перебуває у стані наркотичного сп'яніння, поліцейські відмовились від проведення вказаного огляду.
Відповідно до ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом та на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на її користь. Суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення повинен прийти до висновку про винуватість особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, поза розумним сумнівом.
Зважаючи на те, що згідно ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, суд оцінивши наявні в даній адміністративній справі докази, приходить до висновку про недоведеність поза розумним сумнівом наявності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, у зв'язку з чим справа про адміністративне правопорушення щодо нього підлягає закриттю на підставі п.1 ст.247 КУпАП - за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.62 Конституції України, ст.245, 251, 252, 279, 280, 283, 284 КУпАП, суддя,-
постановив:
Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП - у зв'язку з відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Запорізького апеляційного суду через Токмацький районний суд Запорізької області шляхом подання апеляційної скарги.
Суддя: