Рішення від 13.11.2019 по справі 328/2025/19

328/2025/19

13.11.2019

2/328/852/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 листопада 2019 року м. Токмак

Токмацький районний суд Запорізької області у складі: головуючого судді Новікової Н.В., за участі секретаря судового засідання Похвалітової М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у спрощеному позовному провадженні цивільну справу №328/2025/19 за позовом Управління соціального захисту населення Токмацької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплаченої допомоги,-

встановив:

Начальник УСЗН Токмацької міської ради Мащенко І.Г. звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з відповідача на користь позивача переплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям у сумі 7 937,90 гривень.

Позов обґрунтовує тим, що 09.02.2018 до управління звернулась ОСОБА_1 із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. Допомога була призначена відповідачу на підставі Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250. З повідомлення Токмацького МРЦЗ від 02.07.2018 стало відомо, що чоловік відповідач з 26.06.2018 втратив статус безробітного. Не повідомлення відповідачем інформації, яка впливає на виплату допомоги, призвело до переплати допомоги у сумі 7 937,90 гривень.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи без його участі, позов підтримав, проти ухвалення заочного рішення у справі не заперечує.

Відповідач у судове засідання не з'явилась, надала заяву про розгляд справи без її участі та про визнання позову.

У зв'язку з тим, що особи, які беруть участь у справі в судове засідання не з'явились, відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши письмові докази, суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до ст.1 Закон України від 01.06.2000 №1768-III «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» (далі - Закон №1768-III) державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.

Право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України, що визначено у ст.3 цього Закону.

Згідно з ч.1-3 ст.4 Закону №1768-III заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім'ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації. У заяві дається згода сім'ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону. До заяви про надання державної соціальної допомоги додається, у тому числі, декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім'ї (в декларацію не включаються державна соціальна допомога, призначена відповідно до цього Закону; нарахована субсидія за спожиті житлово-комунальні послуги; сплачені членами сім'ї аліменти; грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, на час здійснення зазначених заходів).

Відповідно до ч.6-7 ст.4 Закону №1768-III державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи. Рішення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї.

Розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї, що зазначене у ст.5 Закону №1768-III.

Відповідно до ч.1 ст.6 Закону №1768-III державна соціальна допомога призначається на шість місяців.

09.02.2018 відповідач звернулася до позивача з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (далі - Заява). Разом з заявою відповідач надала позивачу Декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (далі - Декларація), у якій зазначила, що у період 01.08.2017-31.01.2018 її чоловік перебував на обліку у Центрі зайнятості.

На підставі вище вказаних норм Закону №1768-III рішенням про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям від 26.02.2018 (далі - Рішення від 26.02.2019) відповідачу призначена допомога з 01.02.2018 до 31.07.2018 у сумі 5 867,91 гривень щомісячно.

Відповідно до ч.1 ст.8 Закону №1768-III розмір призначеної державної соціальної допомоги перераховується за заявою уповноваженого представника сім'ї.

25.06.2018 відповідач звернулася до позивача з заявою про перерахунок призначеної державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Рішенням від 05.07.2018 відповідачу перерахована допомога з 01.06.2018 до 30.06.2018 у сумі 7 512,93 гривень, з 01.07.2018 до 31.07.2018 у сумі 7 937,90 гривень.

Згідно зі ст.13 Закону №1768-III контроль за правильністю надання державної соціальної допомоги та використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання державної соціальної допомоги, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, безпосередньо та через керівника та уповноважених ним осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.

Відповідно до п.27 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250 (далі - Порядок №250), контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів. Органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до п'яти календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

03.07.2018 позивачем отриманий лист Токмацької міськрайонної філії Запорізького обласного центру зайнятості від 02.07.2018 №873/15/01-18, у якому зазначено, що 26.06.2018 припинена реєстрація як безробітного ОСОБА_2 . на підставі невідвідування без поважних причин ТО протягом 30 робочих днів.

ОСОБА_2 є членом сім'ї відповідача, про що зазначено у Декларації.

Відповідно до ч.10 ст.4 Закону №1768-III порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п.25 Порядку №250 виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється у разі припинення реєстрації як безробітної особи, яка включена до складу сім'ї, з причин, передбачених абзацами сімнадцятим (крім припинення реєстрації у разі працевлаштування самостійно), дев'ятнадцятим - двадцять другим підпункту 1 і підпунктом 2 пункту 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 року №198, -з місяця, наступного за місяцем, у якому припинено реєстрацію безробітного, за інформацією центрів зайнятості.

Відповідно до абз.2 пп.2 п.37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 №198, невідвідування без поважних причин центру зайнятості протягом 30 робочих днів з дати прийняття рішення про таке відвідування (крім тих, що беруть участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру, проходять професійне навчання за направленням центру зайнятості, зайняті працею, пов'язаною з організацією підготовки та проведенням виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів) (на 31-й день), є підставою для припинення реєстрації безробітного.

Позивачем проведений перерахунок переплаченої допомоги, що підтверджується розрахунком переплати та актом №48 від 28.07.2018. Сума переплати склала 7 937,90 гривень.

На підставі п.28 Порядку №250 28.08.2018 начальником управління Мащенком І.Г. видане розпорядження №48 про утримання з відповідача переплаченої допомоги за липень 2018 року у сумі 7 937,90 гривень. 31.08.2018 відповідачем отримане повідомлення позивача від 28.08.2018, відповідно до якого позивач зобов'язує відповідача повернути йому переплачену допомогу у сумі 7 937,90 гривень. Строк виконання обов'язку - до 25.12.2018. Зазначені обставини підтверджуються відповідним повідомленням.

Таким чином, суд встановив, що відповідач звернулась до позивача з заявою про призначенням державної соціальної допомоги на підставі закону. У подальшому вона звернулась із заявою про перерахунок призначеної допомоги, але, при виплаті допомоги вона приховала відомості про припинення реєстрації ялена сім'ї як безробітного, що вплинуло на виплату призначеної допомоги.

Позивач призначив відповідачу допомогу на підставі закону. В подальшому, при здійсненні контролю за правильністю надання державної соціальної допомоги та використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання державної соціальної допомоги, позивач виявив факт приховання відповідачем відомостей про припинення її реєстрації як безробітної, та здійснив заходи, передбачені п.28 Порядку №250 для повернення надмірно сплачених коштів.

Відповідач не надала суду доказів повернення надмірно сплачених їй коштів державної соціальної допомоги.

Відповідно до ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Враховуючи, що надмірно отримані кошти державної соціальної допомоги, отримані без достатньої правової підстави, відповідач у добровільному порядку не повернула позивачу, суд дійшов висновку про необхідність стягнення з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Токмацької міської ради переплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у сумі 7 937,90 гривень.

Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Таким чином, з відповідача необхідно стягнути на користь позивача судовий збір у сумі 1 921 гривень.

На підставі викладеного, керуючись ст.2, 10, 19, 223, 263-265 ЦПК України, суд, -

ухвалив:

Позов Управління соціального захисту населення Токмацької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплаченої допомоги - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Токмацької міської ради переплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям у сумі 7 937 (сім тисяч дев'ятсот тридцять сім) гривень 90 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Токмацької міської ради сплачений судовий збір у сумі 1 921 (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна) гривня.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду через Токмацький районний суд Запорізької області. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Реквізити сторін:

Позивач - Управління соціального захисту населення Токмацької міської ради, місцезнаходження: вул. Центральна, буд. 12, м. Токмак, Запорізька область, код ЄДРПОУ 03193152, розрахункові рахунки № НОМЕР_1 , НОМЕР_2 у Токмацькому УДКСУ Запорізькій області, МФО 813015.

Відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання (зареєстроване): АДРЕСА_1 ; місце проживання (фактичне): АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 .

Суддя: