11.11.2019
Справа № 263/16357/19
Провадження № 2-а/263/351/2019
11 листопада 2019 року м. Маріуполь
Суддя Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області Музика О.М., перевіривши матеріали адміністративної позовної заяви ОСОБА_1 до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Маріупольської міської ради про скасування припису,
До Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області надійшла адміністративна позовна заява ОСОБА_1 до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Маріупольської міської ради, в якій позивач просить суд скасувати припис, виданий Управлінням державного архітектурно-будівельного контролю Маріупольської міської ради, від 26 вересня 2019 року про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, винесений до ОСОБА_2 .
Ознайомившись із матеріалами адміністративної позовної заяви, суддя дійшов наступного висновку.
Позов поданий ОСОБА_2 у порядку адміністративного судочинства.
Розмежування предметної юрисдикції адміністративних судів визначене статтею 20 КАС України.
За змістом частини першої вказаної статті справи щодо скасування припису про усунення порушень законодавства не відноситься до виключного переліку справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Відповідно до ч. 2 ст. 20 КАС України окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Питання про передачу адміністративної справи, крім випадків, визначених пунктами 4-6 частини першої цієї статті, розглядається судом у порядку письмового провадження або, за ініціативою суду, в судовому засіданні (ч. 5 ст. 29 КАС України).
За таких обставин, оскільки законодавець у статті 20 КАС України, врегулював питання розмежування предметної юрисдикції між місцевими загальними судами як адміністративними судами та окружними адміністративними судами, предмет позову відноситься до виключної предметної юрисдикції окружних адміністративних судів, у положенні п. 2 ч. 1 ст. 29 цього Кодексу врегульовано питання про передачу справи на розгляд іншого адміністративного суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду, під змістом підсудності у цьому пункті розуміється предметна юрисдикція, слід дійти висновку, що справа підлягає розгляду Донецьким окружним адміністративним судом за предметною юрисдикцією.
Керуючись ст. ст. 3, 20, 29 КАС України, суддя, -
Адміністративну справу за позовною заявоюОСОБА_1 до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Маріупольської міської ради про скасування припису, - направити на розгляд до Донецького окружного адміністративного суду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали.
Суддя О.М. Музика