Рішення від 04.11.2019 по справі 148/1249/19

Справа № 148/1249/19

Провадження №2/148/568/19

РІШЕННЯ

Іменем України

04 листопада 2019 року Тульчинський районний суд

Вінницької області

в складі головуючого судді Ковганича С.В.

при секретарі Мрочко Т.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Тульчині за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Тульчинської райдержадміністрації до ОСОБА_1 про відшкодування переплаченої суми по державній соціальній допомозі малозабезпеченим сім'ям,

ВСТАНОВИВ:

Управління соціального захисту населення Тульчинської райдержадміністрації звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про відшкодування переплаченої суми по державній соціальній допомозі малозабезпеченим сім'ям, мотивуючи свої вимоги наступним.

Відповідач ОСОБА_1 зверталась до Управління соціального захисту населення Тульчинської райдержадміністрації за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям і їй було призначено таку допомогу на період з 01.02.2017 по 31.07.2017 та з 01.08.2017 по 31.01.2018.

Відповідно до п. 3 Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України від 15.11.2001 №486/202/524/455/3370, для обчислення суми доходів, ураховуються доходи в грошовій та натуральній формі, а також в іноземній валюті за кордоном з будь-яких джерел як на території України, так і за її межами.

Відповідно до п. 9.1 вищезазначеної Методики, загальна сума сукупного доходу одержувачів допомоги включає в себе суму всіх доходів кожної особи, яка враховується при наданні допомоги, визначених на підставі наданих документів за останні шість календарних місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням соціальної допомоги, якщо інше не передбачено законом.

Відповідно до довідки №220 від 27.04.2018 ТОВ "Фінансово-інвестиційний союз", наданої на запит позивача, ОСОБА_2 були нараховані в 2017 році доходи в розмірі 1899,30 грн.

Однак, при поданні відповідачем заяв від 09.02.2017 та 16.08.2017 про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, нею не було вказано у декларації про нараховані ОСОБА_2 доходи і дані доходи не були включені до сукупного доходу сім'ї, що, відповідно, вплинуло на визначення розміру допомоги.

Відповідно до п. 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №250 від 24.02.2003, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи, майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення. У разі не повернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки, вирішують питання про їх стягнення в судовому порядку.

Відповідними листами №2538/01-07 від 11.10.2018 та №2935/01-07 від 27.11.2018 відповідача було повідомлено про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення.

Однак, на момент звернення до суду, надміру виплачена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям відповідачем повернута не була, що змусило позивача звернутися до суду з даним позовом.

Просить суд стягнути з відповідача ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Тульчинської райдержадміністрації надміру виплачену суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 6142,22 грн. та сплачений останнім при зверненні до суду судовий збір.

Представник позивача в судове засідання не з'явилась, подала до суду заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує.

Відповідач в судове засідання не з'явилася, подала до суду заяву, у якій вказала, що позов визнає, розгляд справи просить здійснювати без її участі.

Відповідно до ст. 223, ч. 2 ст. 247 ЦПК України, суд розглядає справу за відсутності учасників справи, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Дослідивши матеріали справи, вивчивши та оцінивши докази, судом встановлено наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Відповідач ОСОБА_1 09.02.2017 та 16.08.2017 зверталась до Управління соціального захисту населення Тульчинської райдержадміністрації з заявами про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, що підтверджується копіями поданих нею заяв (а.с. 4-7). Відповідно до даних заяв, відповідач була обізнана про те, що подані нею відомості про доходи та майно, що вплинули чи могли вплинути на рішення щодо надання соціальної допомоги, будуть перевірені згідно з чинним законодавством, а також вона була повідомлена, про те, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання нею соціальної допомоги, вона зобов'язується повідомити про це Управління соціального захисту населення Тульчинської райдержадміністації.

Разом з поданими заявами, відповідач подала декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням соціальної допомоги, тобто членів своєї сім'ї, до якої входить чоловік ОСОБА_2 та дочки ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_4 (а.с. 8-12). Згідно поданих декларацій, дохід чоловіка відповідача ОСОБА_2 складається з пенсії у сумі 5694,00 грн.

Відповідно до акту проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги від 01.06.2018 (а.с. 13), Управлінням соціального захисту населення Тульчинської райдержадміністрації було виявлено, що відповідач ОСОБА_1 при поданні заяв 09.02.2017 та 16.08.2017 про призначення державної соціальної допомоги не вказала у деклараціях про нараховані її чоловіку ОСОБА_2 доходи, які відповідно не були включені до сукупного доходу сім'ї при призначенні державної соціальної допомоги.

Відповідно до копії довідки ТОВ "Фінансово-інвестиційний союз" від 27.04.2018 №220 (а.с. 14) та копії листа від 27.04.2018 №219 (а.с. 15), дохід ОСОБА_2 від здачі молока за період з 01.01.2017 по 31.12.2017 становить 1899,30 грн.

Разом з тим, у поданих відповідачем деклараціях, у графі "можливість отримання доходу від утримання худоби, птиці, інших тварин" відповідачем зазначено, що сім'я молоко використовує для власних потреб (а.с. 9,12).

Згідно розрахунку Управління соціального захисту населення Тульчинської райдержадміністрації від 03.10.2018 (а.с. 18), розмір надміру виплачених коштів, що підлягають поверненню відповідачем становить 6142,22 грн.

Про необхідність повернення даних коштів Управління соціального захисту населення Тульчинської райдержадміністрації двічі повідомляло відповідача ОСОБА_1 за адресою її місця проживання, що підтверджується копіями листів від 27.11.2018 та 11.10.2018 (а.с. 16-17).

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» від 01.06.2000, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї. Малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний дохід нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Відповідно до ст. 4 вказаного Закону, заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім'ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. У заяві дається згода сім'ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно.

Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям", здійснюється відповідно до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. N 250 (надалі - Порядок).

Відповідно до п. 2 Порядку (в редакції чинній на день виникнення спірних правовідносин), державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Відповідно до п. 6 Порядку, для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім'ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю). Інформація про склад сім'ї заявника зазначається в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. До складу сім'ї включаються чоловік, дружина; рідні, усиновлені діти цих осіб віком до вісімнадцяти років, а також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і які не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, які визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II груп або особи з інвалідністю I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одиноким особою з інвалідністю I групи і здійснює догляд за ним; жінка та чоловік, які проживають однією сім'єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. При цьому до складу сім'ї включаються незалежно від місця проживання (перебування) або реєстрації діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і не мають власних сімей. До складу сім'ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.

Обчислення сукупного доходу сімей (одержувачів) для всіх видів соціальної допомоги, в тому числі і державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, для визначення їх права на соціальну допомогу та розрахунку її розміру, здійснюється відповідно до Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України 15.11.2001 № 486/202/524/455/3370 (надалі - Методика).

Відповідно до п. 3 Методики, для обчислення суми доходів ураховуються доходи в грошовій та натуральній формі, а також в іноземній валюті за кордоном з будь-яких джерел як на території України, так і за її межами.

Згідно п. 9.1 Методики, загальна сума сукупного доходу одержувачів допомоги включає в себе суму всіх доходів кожної особи, яка враховується при наданні допомоги, визначених на підставі наданих документів за останні шість календарних місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням соціальної допомоги, якщо інше не передбачене законодавством.

Відповідно до п. 28 Порядку (в редакції чинній на день подання позову), якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Відповідно до змісту ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: повернення виконаного за недійсним правочином; витребування майна власником із чужого незаконного володіння; повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні; відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

Враховуючи, що дослідженими судом доказами, підтверджено, що відповідач звертаючись з заявами про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, не повідомила усіх необхідних даних про доходи своєї сім'ї, що, відповідно, вплинуло на визначення розміру державної соціальної допомоги, і їй було виплачено таку допомогу у більшому на 6142,22 грн. розмірі, тому суд вважає, що дана сума підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

Статтею 15 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Згідно ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог та на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно ч. 1, 6 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених ЦПК України. Докази не можуть ґрунтуватися на припущеннях.

Згідно з ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Таким чином, аналізуючи вищевикладене, дослідивши обставини справи, перевіривши їх доказами, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, виходячи із принципів розумності, виваженості, справедливості, враховуючи визнання відповідачем позову, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача в заявлених ним межах та про існування правових підстав для їх задоволення.

Відповідно до вимог ст.141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сплачений останнім при зверненні до суду з даним позовом судовий збір в розмірі 1921,00 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1, 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» від від 01.06.2000, п. 2, 6, 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. N 250, п. 3, 9.1 Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України 15.11.2001 № 486/202/524/455/3370, ст. 1212 ЦК України, ст. ст. 4, 13, 19, 76-81, 141, ч. 4 ст. 206, ст. 223, ч. 2 ст. 247, ст. 263- 265 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов Управління соціального захисту населення Тульчинської райдержадміністації до ОСОБА_1 про відшкодування переплаченої суми по державній соціальній допомозі малозабезпеченим сім'ям задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Управління соціального захисту населення Тульчинської райдержадміністації, код ЄДРПОУ 03191745, місцезнаходження якого: вул. М. Леонтовича, 1, м. Тульчин, Вінницька область, 23600, надміру виплачену суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 6142,22 грн. (шість тисяч сто сорок дві гривні 22 копійки).

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Управління соціального захисту населення Тульчинської райдержадміністації, код ЄДРПОУ 03191745, місцезнаходження якого: вул. М. Леонтовича, 1, м. Тульчин, Вінницька область, 23600, судові витрати з оплати судового збору у розмірі 1921,00 грн. (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна гривня).

Рішення суду може бути оскаржене до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги через Тульчинський районний суд Вінницької області. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя: