Рішення від 13.11.2019 по справі 367/1375/19

Справа № 367/1375/19

Провадження №2/367/3653/2019

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

Іменем України

06 листопада 2019 року Ірпінський міський суд Київської області в складі головуючої судді Оладько С.І

за участі секретаря Герус Н

представника позивача Черкес А.В

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Ірпені цивільну справу за позовною заявою виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із позовом,відповідно до якого зазначив,що на виконання вимог ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Положення про порядок залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури на розвиток інженерно- транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь 26.11.2015 р. між виконавчим комітетом Ірпінської міської ради Київської області в особі міського голови Карплюка В.А. та представником ОСОБА_1 ОСОБА_2 було укладено договір № 78 про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури, що здаються в експлуатацію на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь.

Відповідно до п. 1.1. Договору його предметом є участь Замовника у розвитку інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури міста Ірпінь.

Місце розташування об'єкта: АДРЕСА_2. Цільове призначення об'єкта: багатоквартирний житловий будинок із вбудованими приміщеннями загальною площею 8 385,4 м2 , квартирною площею 5 672,3 м2, площею нежитлових приміщень комерційного

призначення (кафе, торгівельні приміщення) 978,5м.

Пунктом 2.1. Договору визначено, що загальна вартість будівництва житлового будинку в АДРЕСА_2 , виходячи з опосередкованої вартості, складає 42 910 949,5 грн. (в т.ч. ПДВ - 7 151 824,92 грн.).

Відповідно до п. 2.1. Договору величина пайової участі (внеску) Замовника у створенні інженерно-транспортної та соціальної інженерно- транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпеня розраховується відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Положення про порядок залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури, що здаються в експлуатацію, на розвиток інженерно- транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь визначається для багатоповерхових житлових будинків у розмірі 4(чотири) відсотка від загальної вартості будівництва; для не житлових приміщень у розмірі 10 (десяти) відсотків від загальної вартості будівництва.

Також, в зазначеному пункті договору сторони домовились, що для даної забудови величина пайового внеску складає: нежитлові приміщення комерційного призначення (офіси): 37 903 631,53* 10%=500 731,8грн. житлові приміщення: 37 903 631,53*4%=1 516 145,26 грн.Всього: 2 016 877,06 грн.(два мільйони шістнадцять тисяч вісімсот сімдесят сім грн. 06 коп.)

Згідно п. 2.2. Договору, сплата коштів Замовником на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури міста здійснюється шляхом безготівкового перерахування в сумі 2 016 877,06 грн. які Замовник зобов'язується сплатити згідно графіку (Додаток №1), але не пізніше, ніж до введення об'єкта в експлуатацію. Сторонами 26.11.2015 р. погоджено графік сплати пайового внеску визначеними частинами у строк до грудня 2017 року.

На виконання рішення сесії Ірпінської міської ради «Про затвердження Угод про внесення змін до договорів про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь» від 17.11.2016 року № 1566-24-VII між виконавчим комітетом Ірпінської міської ради Київської області в особі міського голови Карплюка В. А. та представником ОСОБА_1 ОСОБА_2 було укладено додаткову угоду № 64 про внесення змін до договору № 78 від 26.11.2015 року про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури, що здаються в експлуатацію на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь, яким Замовника звільнено від сплати штрафних санкцій за попередній період та погоджено новий графік сплати пайового внеску визначеними частинами у строк до вересня 2017 року.

На виконання рішення сесії Ірпінської міської ради «Про затвердження Угод про внесення змін до договорів про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь» від 02.11.2017 року № 2716-42-УІІ між виконавчим комітетом Ірпінської міської ради Київської області в особі міського голови Карплюка В. А. та представником ОСОБА_1 ОСОБА_2 було укладено додаткову угоду № 132 про внесення змін до договору № 78 від 26.11.2015 року про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури, що здаються в експлуатацію на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь, яким Замовника звільнено від сплати штрафних санкцій за попередній період та погоджено новий графік сплати пайового внеску визначеними частинами у строк до грудня 2018 року.

Пунктом 2.3. Договору сторони дійшли згоди, що за порушення строків сплати пайового внеску стягується пеня у розмірі 0,1% від нарахованої суми за кожний день прострочення, а за прострочення понад тридцять днів додатково стягується штраф у розмірі 7% вказаної суми.

Відповідно до п. 3.1.2 Договору Замовник зобов'язується сплатити кошти на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь у розмірі, визначеному у п. 2.2. цього договору. Згідно п. 6.1. Договору, договір набирає чинності з моменту його підписання та діє до виконання сторонами всіх своїх обов'язків за цим договором.

За порушення умов договору в частині строків сплати нараховано неустойку в розмірі 355 321,92 грн. ( у т.ч. пеня у розмірі 0,1% за кожен день прострочення - 213 753,16 грн., штраф 7% від суми боргу за прострочення понад ЗО днів - 105 000,00 грн.), інфляційну складову в розмірі 19 000,00 грн. та 3% річних - 17 568,76 грн.

Факт заборгованості ОСОБА_1 зі сплати коштів пайової участі підтверджується розрахунком суми заборгованості за № 78 від 26.11.2015 року, складеним відділом економіки Виконавчого комітету Ірпінської міської ради.

Виконавчий комітет Ірпінської міської ради листом від 19.11.2018 року за вих. № 01-24/3785/5 повідомляв відповідача про необхідність сплати заборгованості.

Станом на 15.01.2019 року сума боргу ОСОБА_1 за Договором № 78 від 26.11.2015 року складає 2 372 198,98 грн.

Станом на день подачі позову до суду заборгованість ОСОБА_1 за договором № 78 від 26.11.2015 року не погашено.

Позивач просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області за договором № 78 від 26.11.2015 року 2 372 198,98 грн., з них: заборгованість по сплаті коштів на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь у розмірі 2 016 877,06 грн.; неустойку в розмірі 355 321,92 грн. ( у т.ч. пеня у розмірі 0,1% за кожен день прострочення - 213 753,16 грн., штраф 7% від суми боргу за прострочення понад 30 днів - 105 000,00 грн.), інфляційну складову в розмірі 19 000,00 грн. та 3% річних - 17 568,76 грн.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просить їх задовольнити.

Відповідач у судове засідання не з'явився,про день та час розгляду справи повідомлявся відповідно до вимог ст.. 128,130 ЦПК України,заяву про відкладення розгляду справи чи про розгляд справи за його відсутності до суду не подав,також не подав відзив на позовну заяву,у зв'язку з чим суд відповідно до ст.. 280 ЦПК України проголосив по справі заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.

Суд,заслухавши пояснення представника позивача,дослідивши письмові докази по справі,вважає позов таким,що підлягає до задоволення.

Відповідно до ч 1 ст. 4 ЦПК України «Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.»

Відповідно до ст.. 5 ЦПК України «Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

2. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.»

Відповідно до ч 2,3 ст. 12 ЦПК України «Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом.

3. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.»

Відповідно до ч 1 ст. 13 ЦПК України «Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.»

Відповідно до ч 1 ст. 81 ЦПК України « Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

У судовому засіданні встановлено,що 26.11.2015 р. між виконавчим комітетом Ірпінської міської ради Київської області в особі міського голови Карплюка В.А. та представником ОСОБА_1 ОСОБА_2 було укладено договір № 78 про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури, що здаються в експлуатацію на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь.

Відповідно до п. 1.1. Договору його предметом є участь Замовника у розвитку інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури міста Ірпінь.

Місце розташування об'єкта: АДРЕСА_2. Цільове призначення об'єкта: багатоквартирний житловий будинок із вбудованими приміщеннями загальною площею 8 385,4 м2 , квартирною площею 5 672,3 м2, площею нежитлових приміщень комерційного призначення (кафе, торгівельні приміщення) 978,5м.

Пунктом 2.1. Договору визначено, що загальна вартість будівництва житлового будинку в АДРЕСА_2 , виходячи з опосередкованої вартості, складає 42 910 949,5 грн. (в т.ч. ПДВ - 7 151 824,92 грн.).

Відповідно до п. 2.1. Договору величина пайової участі (внеску) Замовника у створенні інженерно-транспортної та соціальної інженерно- транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпеня розраховується відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Положення про порядок залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури, що здаються в експлуатацію, на розвиток інженерно- транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь визначається для багатоповерхових житлових будинків у розмірі 4(чотири) відсотка від загальної вартості будівництва; для не житлових приміщень у розмірі 10 (десяти) відсотків від загальної вартості будівництва.

Також, в зазначеному пункті договору сторони домовились, що для даної забудови величина пайового внеску складає: нежитлові приміщення комерційного призначення (офіси): 37 903 631,53* 10%=500 731,8грн. житлові приміщення: 37 903 631,53*4%=1 516 145,26 грн.Всього: 2 016 877,06 грн.(два мільйони шістнадцять тисяч вісімсот сімдесят сім грн. 06 коп.)

Згідно п. 2.2. Договору, сплата коштів Замовником на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури міста здійснюється шляхом безготівкового перерахування в сумі 2 016 877,06 грн. які Замовник зобов'язується сплатити згідно графіку (Додаток №1), але не пізніше, ніж до введення об'єкта в експлуатацію. Сторонами 26.11.2015 р. погоджено графік сплати пайового внеску визначеними частинами у строк до грудня 2017 року.Наведені обставини справи підтверджуються копією договору №78 від 26.11.2015р (а.с.22),графіком сплати пайового внеску (а.с.23).

Також,у судовому засіданні встановлено,що на виконання рішення сесії Ірпінської міської ради «Про затвердження Угод про внесення змін до договорів про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь» від 17.11.2016 року № 1566-24-VII між виконавчим комітетом Ірпінської міської ради Київської області в особі міського голови Карплюка В. А. та представником ОСОБА_1 ОСОБА_2 було укладено додаткову угоду № 64 про внесення змін до договору № 78 від 26.11.2015 року про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури, що здаються в експлуатацію на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь, яким Замовника звільнено від сплати штрафних санкцій за попередній період та погоджено новий графік сплати пайового внеску визначеними частинами у строк до вересня 2017 року (а.с.24-25).

На виконання рішення сесії Ірпінської міської ради «Про затвердження Угод про внесення змін до договорів про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь» від 02.11.2017 року № 2716-42-УІІ між виконавчим комітетом Ірпінської міської ради Київської області в особі міського голови Карплюка В. А. та представником ОСОБА_1 ОСОБА_2 було укладено додаткову угоду № 132 про внесення змін до договору № 78 від 26.11.2015 року про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури, що здаються в експлуатацію на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь, яким Замовника звільнено від сплати штрафних санкцій за попередній період та погоджено новий графік сплати пайового внеску визначеними частинами у строк до грудня 2018 року (а.с.26-27).

Крім того, пунктом 2.3. Договору сторони дійшли згоди, що за порушення строків сплати пайового внеску стягується пеня у розмірі 0,1% від нарахованої суми за кожний день прострочення, а за прострочення понад тридцять днів додатково стягується штраф у розмірі 7% вказаної суми.

Відповідно до п. 3.1.2 Договору Замовник зобов'язується сплатити кошти на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь у розмірі, визначеному у п. 2.2. цього договору. Згідно п. 6.1. Договору, договір набирає чинності з моменту його підписання та діє до виконання сторонами всіх своїх обов'язків за цим договором.

За порушення умов договору в частині строків сплати позивачем нараховано неустойку в розмірі 355 321,92 грн. ( у т.ч. пеня у розмірі 0,1% за кожен день прострочення - 213 753,16 грн., штраф 7% від суми боргу за прострочення понад ЗО днів - 105 000,00 грн.), інфляційну складову в розмірі 19 000,00 грн. та 3% річних - 17 568,76 грн.

Наведені обставини справи підтверджуються розрахунком суми заборгованості за № 78 від 26.11.2015 року, складеним відділом економіки Виконавчого комітету Ірпінської міської ради.

Виконавчий комітет Ірпінської міської ради листом від 19.11.2018 року за вих. № 01-24/3785/5 повідомляв відповідача про необхідність сплати заборгованості.

Станом на 15.01.2019 року сума боргу ОСОБА_1 за Договором № 78 від 26.11.2015 року складає 2 372 198,98 грн.

На час розгляду справи заборгованість ОСОБА_1 за договором № 78 від 26.11.2015 року не погашено.

Згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту. Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури. Кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.

Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідно до п.1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідно до ст. 611 ЦК України передбачено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.

Відповідно до ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума, або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Так, штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання, а пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Відповідно до п. 2.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 14 від 17.12.2013 року «Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов'язань» пеня, за визначенням частини третьої статті 549 ЦК України, - це вид неустойки, що забезпечує виконання грошового зобов'язання і обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожний день прострочення виконання. Застосування іншого виду неустойки - штрафу до грошового зобов'язання законом не передбачено, ш;о, втім, не виключає можливості його встановлення в укладеному сторонами договорі, притому і як самостійний захід відповідальності, і як такий, що застосовується поряд з пенею. В останньому випадку не йдеться про притягнення до відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення двічі, тому що відповідальність настає лише один раз - у вигляді сплати неустойки, яка включає у себе і пеню, і штраф як лише форми її сплати. Загальновизнаним є поділ юридичної відповідальності за галузевою структурою права на такі основні види: цивільно-правову, кримінальну, адміністративну та дисциплінарну. Виходячи з того, що поняття санкцій та вид відповідальності не можуть бути ототожнені, то слід дійти висновку про те, що пеня та штраф не є окремими видами відповідальності, а є різновидом штрафних санкцій.

Одночасне стягнення з учасника цивільних відносин, який порушив цивільне зобов'язання за договором, штрафу та пені не суперечить ст. 61 Конституції України, оскільки згідно зі ст. 549 ЦК України пеня та штраф є формами неустойки, тобто не є окремими та самостійними видами юридичної відповідальності. У межах одного виду відповідальності може застосовуватися різний набір санкцій. Таким чином, згідно з ст. 61 Конституції не обмежується розмір санкцій чи їх набір при притягненні до одного виду юридичної відповідальності.

Відповідно до ч. 1 ст. 550 ЦК України право на неустойку виникає незалежно від наявності у кредитора збитків, завданих невиконанням або неналежним виконанням зобов'язання.

Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 551 ЦК України, предметом неустойки може бути грошова сума, рухоме і нерухоме майно. Якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства. Розмір неустойки, встановлений законом, може бути збільшений у договорі. Частиною 1 ст. 624 ЦК України передбачено, що якщо за порушення зобов'язання встановлено неустойку, то вона підлягає стягненню у повному розмірі, незалежно від відшкодування збитків.

Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення.Інфляційні нарахування на суму боргу та три проценти річних від простроченої суми (якщо інший їх розмір не встановлений договором або законом), сплата яких передбачена ч. 2 ст. 625 ЦК України, не є штрафними санкціями, а виступають способом захисту майнового права та інтересу кредитора, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення коштів внаслідок інфляційних процесів та в отриманні від боржника компенсації (плати) за користування ним коштами, належними до сплати кредиторові.Наведена правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 15.05.2018 у справі № 921/412/17-г/7.

Враховуючи викладені обставини,суд задовольняє позовні вимоги позивача та стягує із відповідача на користь виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області заборгованість за договором №78 від 26.11.2015р про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури ,що здаються в експлуатацію на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м.Ірпінь у суммі 2 372 198грн 98 коп.(два мілліони триста сімдесят дві тисячі сто дев'яносто вісім грн. 98 коп 76 коп).та судові витрати понесені позивачем на оплату судового збору у суммі 35 582 грн.99 коп.

На підставі ст..526-530,549-551,610-612,625ЦК України,ст..40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»,керуючись ст. 4,10,76,259,264-265,268 , 273 ,365 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області задовольнити .

Стягнути із ОСОБА_1 (іден код НОМЕР_1 ),проживаючого за адресою АДРЕСА_3 на користь виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області заборгованість за договором №78 від 26.11.2015р про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури ,що здаються в експлуатацію на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м.Ірпінь у суммі 2 372 198грн 98 коп.(два мілліони триста сімдесят дві тисячі сто дев'яносто вісім грн. 98 коп 76 коп).

Стягнути із ОСОБА_1 на користь виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області судові витрати у розмірі 35 582 грн.99 коп.

Заочне рішення суду може бути переглянуто судом за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення суду може бути подано протягом 30 днів з дня проголошення рішення суду.

Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги на протязі 30 днів з дня складання повного тексту рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи,якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення,якщо його не скасовано,набирає законної сили після повернення апеляційної скарги ,відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення суду буде виготовлено 16.11.2019р.

Копію рішення суду направити відповідачу по справі для відома.

Суддя: С.І. Оладько