Справа № 588/1983/19
провадження № 2-а/588/54/19
13 листопада 2019 року м. Тростянець
Суддя Тростянецького районного суду Сумської області Щербаченко М.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до поліцейського роти № 1 батальйону 1 Управління патрульної поліції у Сумській області сержанта поліції ОЛІЙНИК Людмили Володимирівни, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Управління патрульної поліції у Сумській області, про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
Позивач у листопаді 2019 року звернувся до суду з указаним позовом, в якому просить: 1) поновити строк оскарження постанови про притягнення до адміністративної відповідальності серії ЕАК № 1668461 від 25.10.2019 пропущений з поважних причин; 2) постанову серії ЕАК №1668461 від 25.10.2019 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі про накладення адміністративного стягнення за частиною 1 статті 126 КУпАП в розмірі 425 грн. визнати протиправною та скасувати; 3) провадження по адміністративній справі закрити, відповідно до п.1 статті 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Дослідивши зміст позовної заяви та доданих до неї матеріалів, вважаю, що позовна заява не підсудна Тростянецькому районному суду Сумської області, виходячи з таких мотивів.
За нормами частини 1 статті 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Отже, виходячи з вимог зазанченої норми процесуального закону позов фізичної особи з приводу оскарження індивідуальних актів вирішуються судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи.
У позовній заяві ОСОБА_2 вказав адресою постійного місця проживання: АДРЕСА_1 , проте доказів на підтвердження того, що позивач зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) позивача є зазначена ним у позовній заяві адреса чи інше місце на території м.Тростянця чи Тростянецького району, матеріали адміністративного позову не містять.
Фактичне проживання позивача у м.Тростянці без реєстрації у встановленому законом порядку за відповідною адресою не є підставою згідно з частиною 1 статті 25 КАС України для розгляду його позову Тростянецьким районним судом Сумської області.
Натомість згідно з копією аркушів паспорта громадянина України позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідачем у позові визначена поліцейський роти № 1 батальйону 1 Управління патрульної поліції у Сумській області сержанта поліції Олійник Л.В., місцем несення служби якої є вул.Білопільский шлях, 18 у м.Суми, що є територією Ковпаківського району м.Суми.
На підставі викладеного вважаю, що справа за адміністративним позовом ОСОБА_2 не підсудна Тростянецькому районному суду Сумської області.
Відповідно до частини 5 статті 171 КАС України якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу.
За змістом пункту 2 частини першої статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Ураховуючи, що зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) ОСОБА_2 є АДРЕСА_2 справу слід передати за територіальною юрисдикцією (підсудністю) до Краснопільського районного суду Сумської області.
Керуючись статтями 25, 29, 171 КАС України, суддя
Адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до поліцейського роти № 1 батальйону 1 Управління патрульної поліції у Сумській області сержанта поліції ОЛІЙНИК Людмили Володимирівни, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Управління патрульної поліції у Сумській області, про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - передати на розгляд до Краснопільського районного суду Сумської області.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її складення і підписання суддею.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Тростянецький районний суд Сумської області.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала складена і підписана суддею 13.11.2019 року.
Суддя М.В. Щербаченко