ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
Вн. № 16/266
м. Київ
01.09.2009 р. 10:33 № 2а-4149/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кишинського М.І. при секретарі судового засідання Попадин О.Б. у відкритому судовому засіданні вирішив адміністративну справу
за позовомВідкритого акціонерного товариства «Укртранснафта»
до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків
провизнання нечинним рішення
На підставі ч.3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 01.09.2009 р. проголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до відповідача про визнання нечинним рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків від 10.11.2008 р. №0001884120/0.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач не порушував вимог п.4 ст. 5 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.93 № 15-93 «Про систему валютного регулювання та валютного контролю», п. 1.9 Положення про порядок видачі Національним банком України індивідуальних ліцензій на розміщення резидентами (юридичними і фізичними особами) валютних цінностей на рахунках за межами України при здійсненні операцій за Індивідуальною ліцензією НБУ № 251 від 26.12.2007 р., оскільки діяв у відповідності з умовами укладеного договору від 05.11.2007 р. № 1010/11 Ast.
Відповідач позов не визнав. В своїх запереченнях на позовну заяву зазначив, що ВАТ «Укртранснафта'здійснювало операції на розрахунковому рахунку № НОМЕР_1 в Акмолинському філіалі Акціонерного товариства «Казкомерцбанк», як не передбачені умовами Індивідуальної ліцензії № 251 від 26.12.2007 р.
Крім того зазначив, що інформація стосовно дат та сум проведених по рахунку НОМЕР_2, відкритому у «Банк Полска'Республіка Польща, Індивідуальна ліцензія НБУ від 25.02.2008 р. за № 49 зазначена в звіті за травень 2008 року не відповідає банківським випискам, чим порушено п. 2 ст. 10 Декрету КМУ № 15/93 та п. 2.8 ст.2 Положення про валютний контроль.
За результатами розгляду матеріалів справи, пояснень сторін, Окружний адміністративний суд міста Києва -встановив:
Спеціалізованою державною податковою інспекцією у м. Києві по роботі з великими платниками податків було здійснено документальну невиїзну перевірку з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства в частині дотримання вимог індивідуальних ліцензій Національного банку України від 26.12.07 р. №251, №252, №253, №43 від 25.02.08 р.
За результатами перевірки складено Акт № 578/41-20/31570412 від 29.10.2008 р.
На підставі Акта перевірки № 578/41-20/31570412 від 29.10.2008 р. Спеціалізована державна податкова інспекція у м. Києві по роботі з великими платниками податків винесла рішення № 0001884120/0 від 10.11.2008 р. про сплату штрафних (фінансових) санкцій у сумі 34333,80 грн.
Перевіркою було встановлено порушення п.4 «д'ст. 5, п. 2 ст. 10 Декрету Кабінету Міністрів України «Про систему валютного регулювання та валютного контролю»№15-93, п. 1.9 Положення про порядок видачі Національним банком України індивідуальних ліцензій на розміщення резидентами (юридичними і фізичними особами) валютних цінностей на рахунках за межами України, затвердженого постановою Правління НБУ від 14.10.2004 р. № 485.
Не погоджуючись з рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 10.11.2008 р. № 0001884120/0, позивач оскаржив його в адміністративному порядку.
За результатами розгляду скарг позивача, відповідачем, ДПА у м. Києві та ДПА України, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 10.11.2008 р. №0001884120/0 залишено без змін, а скарги ВАТ «Укртранснафта»- без задоволення.
Проаналізувавши надані сторонами докази та пояснення представників сторін, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги є не обґрунтованими та не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням загальних зборів акціонерів ВАТ «Укртранснафта'від 29.07-09.08.2005 р. протокол № 5 створено представництво Відкритого акціонерного товариства «Укртранснафта'в Республіці Казахстан. Представництво здійснює свою діяльність на підставі Положення «Про Представництво Відкритого акціонерного товариства «Укртранснафта'в Республіці Казахстан».
05.11.2007 р. Представництвом був укладений договір № 1010/11 Ast для забезпечення безготівкового розрахунку за проживання в готелі, зв'язок, пальне та сервісне обслуговування автомобіля, по витратам представницького характеру тощо.
На підставі цього договору здійснювалось списання з рахунку № НОМЕР_1 відкритому у Акмолинському філіалі АТ «Казкомерцбанк»(Республіка Казахстан) коштів на поповнення карткового рахунку -08.04.2008 р. у сумі 140 000,00 казахстанських тенге (еквівалент 5 864, 32 грн.) і 08.05.2008 у сумі 240 000,00 казахстанських тенге (еквівалент 10 068,00 грн.), а також на підставі умов укладеного договору на оренду житлового приміщення з громадянкою ОСОБА_1 08.05.2008 було здійснено платіж на суму 190 000,00 казахстанських тенге (еквівалент 7 958,72 грн.) та невірно зазначено номера карти отримувача.
Як свідчать обставини справи, листом від 27.08.2008 р. № 10-105/16230 Головне управління Національного банку України по м. Києву та київській області повідомлено СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП про те, що під час здійснення контролю за станом дотримання ВАТ «Укртранснафта» вимог індивідуальних ліцензій від 25.02.2008 р. № 43, від 26.12.2007 р. №251, 252, 253 на розміщення валютних цінностей на рахунках за межами України встановлено порушення вимог вказаних індивідуальних ліцензій.
Так, згідно з Актом перевірки, ВАТ «Укртранснафта'отримало Індивідуальну ліцензію НБУ № 251 від 26.12.07 на право розміщення валютних цінностей за межами України в уповноваженому Банку Республіки Казахстан: Акмолинський філіал Акціонерного товариства «Казкомерцбанк'рахунок №000603917 -розрахунковий рахунок в казахстанських тенге, № 021070118 -валютний рахунок в доларах США.
Відповідно до умов п. 1 даної Ліцензії, Ліцензія надає її власнику право на проведення таких операцій:
1.1 на рахунки зараховуються:
1.1.1 Кошти з рахунку в уповноваженому банку у сумі, що не перевищує протягом
строку дії ліцензії 150000 дол.США.
1.1.2 Кошти, що є відсотками, нарахованими на залишки коштів на рахунках.
1.1.3 Кошти від конвертації доларів США в казахстанські тенге та казахстанських тенге в долари США.
1.1.4 Кошти, що повертаються вір нерезидентів у зв'язку з невиконанням ними зобов'язань перед власником ліцензії та кошти, що є відшкодуванням шкоди структурному підрозділу в Республіці Казахстан у разі настання страхового випадку у сумах, що не перевищують протягом строку дії ліцензії 121400 дол. США та еквівалент 151000 дол.США в казахстанських тенге за курсом Національного банку Республіки Казахстан на дату зарахування.
Відповідно до вимог п.1.2 з рахунків списуються:
1.2.1. Кошти на рахунок в уповноваженому банку.
1.2.2 Кошти на розрахунки за межами України (за винятком придбання нерухомого майна) з нерезидентами України та працівниками Структурного підрозділу: з утримання Структурного підрозділу; з оплати семінарів і форумів; з оплати послуг Акмолинського філіалу АТ «Казкомерцбанк'за обслуговування рахунків і на сплату податків та інших обов'язкових платежів, передбачених законодавством Республіки Казахстан у сумах, що не перевищують протягом строку дії ліцензії 113400 дол. США та еквівалент 143 000 дол. США в казахстанські тенге за курсом Національного банку Казахстан на дату відповідного списання.
1.2.3 Кошти на конвертацію дол.. США в казахстанські тенге та казахстанських тенге в долари США.
1.2.4. Кошти на розрахунки за межами України з нерезидентами України та працівниками Структурного підрозділу з оплати представницьких витрат структурного підрозділу у сумах, що не перевищують протягом строку дії ліцензії 8000 доларів США та еквівалент цієї суми в казахстанських тенге за курсом Національного банку Казахстану на дату відповідного списання.
Судом встановлено, що ВАТ «Укртранснафта» здійснювало списання з рахунку № НОМЕР_1 , відкритому у Акмолинському філіалі АТ «Казкомерцбанк'коштів на поповнення карткового рахунку: 08.04.2008 р. (платіжне доручення № 43 від 08.04.2008 р.) у сумі 140000,00 казахстанських тенге (еквівалент 5864,32 грн.) відповідно до договору від 05.11.2007 р. 3 1010/1178Т; - 08.05.2008 р. ( платіжне доручення № 47 від 08.05.08 р.) -у сумі 240000,00 казахстанських тенге (еквівалент 10068,00 грн.) відповідно до договору від 05.11.2007 р. № 1010/1178Т, що не передбачено умовами ліцензії.
Також, в листі Головного управління НБУ по м. Києву і Київській області від 27.08.2008 р. № 10-105/16230 зазначено, що згідно умов укладеного договору на оренду житлового приміщення з громадянкою ОСОБА_1 08.05.2008 р. було здійснено платіж на суму 190000,00 казахстанських тенге та невірно зазначено номера карти отримувача. 12.05.2008 р. кошти в сумі 190000,00 казахстанських тенге (еквівалент 7958,72 грн.) були повернуті на рахунок № НОМЕР_1 , відкритий у Акмолинському філіалі АТ «Казкомерцбанк'представництва ВАТ «Укртранснафта», що не передбачено умовами Індивідуальної ліцензії НБУ № 251 від 26.12.2007 р.
Крім того, ВАТ «Укртранснафта'було отримано Індивідуальну ліцензію НБУ № 252 від 26.12.07 р. № 28-130/4777-13774 на право розміщення валютних цінностей на рахунках за межами України в уповноваженому Банку -Міжнародний банк Азербайджана (Азербайджанська Республіка): рах. НОМЕР_4 -поточний рахунок в азербайджанських манатах; рах. НОМЕР_5 - поточний рахунок в доларах США.
25.06.2008 р. згідно з розшифровкою проведених операцій (статей витрат) представництвом ВАТ «Укртранснафта'в Азербайджані за червень 2008 р. та виписки банку Міжнародного банку Азербайджана з поточного рахунку № НОМЕР_3 I була здійснена оплата за рекламно -інформаційні послуги в сумі 1642,46 манат (еквівалент 9762,76 грн.), що не передбачена Індивідуальною ліцензією № 252 від 26.12.2007 р. (28-130/4777-137741).
Таким чином, при здійсненні операцій за вищенаведеними Індивідуальними ліцензіями ВАТ «Укртранснафта'порушило п. 4 ст. 5 Декрету № 15-93, а саме, здійснення операцій, які не передбачені умовами ліцензії.
У відповідності до п. 2 ст. 16 Декрету №15-93 та п.2.2 ст. 2 Положення про валютний контроль, затвердженого постановою Правління НБУ України від 08.02.2000 №49 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 04.04.2000 за №209/4430 -здійснення операцій, які не передбачені умовами Індивідуальної ліцензії тягне за собою накладення штрафу у сумі, еквівалентній сумі зазначених валютних цінностей, перерахованій у валюту України за обмінним курсом НБУ на день здійснення таких операцій.
Як вбачається з Акта перевірки, відповідно до листа Головного управління НБУ по м. Києву та Київській області від 27.08.2008 р. № 10-105-16230 та звітів про рух коштів у травні 2008 року на рахунках в закордонних банках ВАТ «Укртранснафта»(від 16.06.2008 р. №19-13/452) поданих до СДПІ у м.Києві по роботі з ВПП, інформація стосовно дат та сум проведених по рахунку НОМЕР_2, відкритому у «Банк Полска'Республіка Польща, Індивідуальна ліцензія НБУ від 25.02.2008 р. за № 49 зазначена в звіті за травень 2008 року не відповідає банківським випискам: - відсутня виписка порахунку № 40807-840-7-0010-001 в доларах США, відкритому у «Московському філіалі ВАТ «АБ Росія'за травень місяць 2008 року (Індивідуальна ліцензія НБУ від 26.12.2007 р. № 253).
Цим порушено п. 2 ст. 10 Декрету №15-93 та п. 2.8. ст. 2 Положення про валютний контроль, а саме -несвоєчасне подання, приховування або перекручування встановленої Національним банком звітності про проведення валютних операцій, що тягне за собою накладення штрафу у розмірі 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таким чином, враховуючи норми чинного законодавства, рішення СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 10.111.2008 р. № 00014120/0, яким визначено штрафну (фінансову) санкцію за порушення правил валютного регулювання і валютного контролю в сумі 34333,50 грн., є таким, що відповідає вимогам чинного законодавства України.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, виконав покладений на нього обов'язок щодо доказування правомірності прийнятого ним оскаржуваного рішення.
Оцінивши за правилами, встановленими ст. 86 КАС України наявні у матеріалах справи докази та пояснення сторін, надані під час розгляду справи, суд вважає, що заявлений адміністративний позов є не обґрунтований та такий, що задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У позові відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Кишинський М.І.
Дата складання та підписання постанови в повному обсязі -07.09.2009р.