ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
Вн. № < Внутрішній Номер справи >
м. Київ
03.09.2009 р. 12 год. 40 хв. № 2а-4480/09/2670
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Шелест С.Б., при секретарі судового засідання Шолковій Т.Ю., розглянувши матеріали справи
За позовом Приватного підприємства «Фірма «КРЕЗ»
до Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва
Третя особа Державна податкова адміністрація у Київській області
про визнання недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових)
участю представників сторін:
Від позивача: Браніцька В.В., Браніцький О.М. -представники за довіреністю
Від відповідача: Колбасов Ю.О.- представник за довіреністю
Від третьої особи: Березовий Є.П. -представник з довіреністю
у судовому засіданні 03.09.2009р. відповідно до ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Приватне підприємство «Фірма «Крез'звернулось до Господарського суду м. Києва з позовом про визнання недійсним податкового повідомлення -рішення від 25.05.04р. №0001812360/0.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 25.12.2008р. рішення Господарського суду м. Києва від 24.02.2005р. та ухвала Київського апеляційного господарського суду від 20.04.2005р. скасовані, справа направлена на новий розгляд до суду першої інстанції.
У судовому засіданні представники позивача позов підтримали та заперечуючи порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг'щодо здійснення реалізації пального та дизельного палива по талонах та смарт -картках без застосування РРО та без видачі відповідного розрахункового документа, вказують на те, що позивач не є власником нафтопродуктів, які ним відпускаються за смарт -картками та талонами, а лише здійснює послуги схову та відпуску нафтопродуктів за договорами, укладеними з контрагентами (ТОВ «ТНК», ТОВ «УТН», ТОВ «Гепард», ТОВ «Рось'і т.д.). Отже, на думку позивача, відпуск пального на АЗС на підставі смарт -карток та талонів не потребує проведення даної операції через реєстратор розрахункових операцій (далі - РРО) з видачею відповідного розрахункового документа. в зв'язку з цим позивач просить скасувати оскаржуване податкове повідомлення -рішення.
Представник відповідача проти позову заперечував та зазначив, що перевіркою встановлено порушення п.1, 2, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: здійснення реалізації пального та дизельного палива по талонах та смарт -картках без застосування РРО та без видачі відповідного розрахункового документа на загальну суму 95 738, 03 грн.; незабезпечення відповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків, сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО в сумі 31, 43 грн. зв'язку з чим, до позивача були застосовані фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів.
Стосовно тверджень позивача щодо того, що відпуск пального за талонами та смарт -картками не потребує застосування РРО представник відповідача зазначив, що Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг'не містить виключень для розрахункових операцій за смарт - картками та талонами, а, отже, суб'єкт господарювання зобов'язаний проводити через РРО операції по відпуску нафтопродуктів за талонами та смарт -картками і з видачею відповідного розрахункового документу.
Представник третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача проти позову заперечив та підтримав позицію представника відповідача.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи та заперечення представників сторін третьої особи, суд
14.05.04р. Державною податковою адміністрацією у Київській області проведено перевірку господарської одиниці позивача (АЗС, розташована за адресою: Петропавловська Борщагівка, вул.. В. Кільцева, 4б) щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності, за результатами якої складено акт №2657-305/2360-30107955 від 14.05.04р.
На підставі зазначеного акта, ДПІ у Святошинському районі м. Києва прийнято податкове повідомлення -рішення від 25.05.04р. №0001812360/0, яким визначено суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 478 847, 30 грн.
Як вбачається з матеріалів перевірки, штрафні (фінансові) санкції до позивача застосовано згідно з пунктами 1, 2 ст. 17, ст. 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»(далі - Закон) та у зв'язку з виявленими перевіркою порушеннями п.п. 1, 2, 13 ст. 3 Закону.
А саме, перевіркою встановлено, невідповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків, сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО на загальну суму 31, 43 грн.; здійснення реалізації пального та дизельного палива по талонах та смарт -картках без застосування РРО та без видачі відповідного розрахункового документа, а саме встановлено, що в період з 01.05.04р. по 14.05.04р. відповідно до змінних звітів операторів, на АЗС реалізовано за талонами та по смарт -картках: пального А - 95 (10382, 5 літри) на загальну суму 24 858, 76 грн., А-92 (1625, 29 літрів) на загальну суму 3 566, 14 грн., А -76 (2116, 04 літри) на загальну суму 3 908, 48 грн., ДП ( 30 652, 62 літри) на загальну суму 63 404, 65 грн., що разом становить суму в розмірі 95 738, 03 грн.
Вказану порушення слугували підставою для застосування фінансових санкцій згідно з оспорюваним рішенням.
Суд не вбачає підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначені Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»(далі - Закон).
Відповідно до ст. 1 Закону, реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.
Відповідно до п. 1.4 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої Постановою НБУ №22 від21.01.04р., зареєстрованої в Мін'юсті 29.03.04р. за №377/8976 безготівкові розрахунки є перерахуванням певної суми коштів з рахунків платників на рахунки отримувачів коштів, а також перерахування банками за дорученням підприємств і фізичних осіб коштів, унесених ними готівкою в касу банку, на рахунки отримувачів коштів. Ці розрахунки проводяться банком на підставі розрахункових документів на паперових носіях чи в електронному вигляді.
Відповідно до п. 1.27 ст. 1 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», платіжна картка - спеціальний платіжний засіб у вигляді емітованої в установленому законодавством порядку пластикової чи іншого виду картки, що використовується для ініціювання переказу коштів з рахунка платника або з відповідного рахунка банку з метою оплати вартості товарів і послуг, перерахування коштів зі своїх рахунків на рахунки інших осіб, отримання коштів у готівковій формі в касах банків через банківські автомати, а також здійснення інших операцій, передбачених відповідним договором.
Розрахунковий документ - документ на переказ коштів, що використовується для ініціювання переказу з рахунка платника на рахунок отримувача (п. 1.37 ст. 1 цього ж Закону).
Відповідно до абз. 4 ст. 2 Закону, розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Відповідно до ст. 2 Постанови Правління НБУ «Про затвердження Правил Національної системи масових електронних платежів»№620 від 10.12.04р. смарт - картка це є картка в пластиковому вигляді з умонтованим мікроконтролером як носієм та обробником інформації, потрібної для ініціювання переказу коштів та/або виконання службових операцій.
Із викладеного вбачається, що смарт -картки та талони є платіжними документами в розумінні Закону, а, отже, при здійсненні операцій з розрахунків в безготівковій формі з їх застосуванням суб'єкт господарювання зобов'язаний використовувати РРО.
Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг'не містить обмежувальний перелік засобів проведення безготівкових операцій, а смарт - картки та талони при здійсненні аналізованих операцій не можуть використовуватись лише як акт приймання-передачі, як на те вказує позивач, оскільки право власності на товар (паливно-мастильні матеріали) може настати лише при передачі пального до покупця. Факт переходу права власності від позивача до контрагентів підтверджується поверненням талону та пред'явленням смарт - карток продавцю; відсутність талону та смарт - картки позбавляє права на отримання товару, що прямо передбачено договорами, укладеними позивачем з контрагентами.
Отже, суд погоджується з висновком податкового органу, що відпуск пального за талонами та смарт -картками, попередньо оплаченими, не звільняє позивача від обов'язку проведення операцій з відпуску товару за такими талонами та смарт - картками через реєстратор розрахункових операцій.
Відповідно до п.п. 1, 15, 16 Рішення Державної комісії з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управління товарним і грошовим обігом «Технічні вимоги до спеціалізованих електронних контрольно-касових апаратів для автозаправних станцій'від 27 червня 2002 р. N 13, технічні вимоги до спеціалізованих електронних контрольно-касових апаратів для автозаправних станцій (далі - Вимоги) встановлюють перелік додаткових вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій - спеціалізованими електронними контрольно-касовими апаратами (далі - ЕККА), що призначені для реєстрації на автозаправних станціях (далі - АЗС) продажу пального (бензину, дизельного пального, скрапленого газу тощо), супутніх товарів і послуг; у режимі реєстрації відпускання пального ЕККА повинен забезпечувати у єдиному нерозривному технологічному циклі: управління відпусканням пального; реєстрацію об'єму (в літрах) та вартості (у гривнях) відпущеного пального кожного найменування окремо за готівковою та кожною безготівковою формами оплати; відображення на індикаторі оператора стану кожного роздавального крана ПРК (робочий, аварійний), а також для кожної замовленої дози - поточної інформації про об'єм відпущеного пального (у літрах) через цей роздавальний кран: дебетування платіжних карток; друкування чеків установленої форми, які додатково містять номери ПРК, через які здійснювалося відпускання пального, об'єм (в літрах) і вартість (у гривнях) фактично відпущеного пального; при попередній оплаті друкування чека повинно здійснюватися до початку відпускання пального, при оплаті за фактично відпущене пальне - після закінчення його відпускання (встановлення роздавального крана в ПРК).
Викладене ще раз підтверджує, що законодавством на позивача покладено обов'язок проводити розрахункові операції по відпуску нафтопродуктів через РРО на повну суму здійсненої операції, в тому числі операції з реалізації попередньо оплачених паливно-мастильних матеріалів.
Відповідно до п. 1, 2 ст. 3 Закону, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Згідно з п.1 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
Реалізація пального за період з 01.05.04р. по 14.05.04р. за смарт -картками та талонами на загальну суму 95 738, 03 грн. встановлена податковим органом змінних на підставі звітів операторів не заперечується позивачем.
За наведених обставин та правових норм, податковим органом правомірно нараховані фінансові санкції в сумі 478 690, 15 грн. (95 738, 03 грн. *5).
Крім того, перевіркою встановлено порушення п. 13 ст. 3 Закону, що полягало у невідповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків, сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО на загальну суму 31, 43 грн. Даний факт не спростований позивачем а ні в позовній заяві, а ні в судових засіданнях.
Відповідно до п. 13 ст. 13 Закону, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Відповідно до ст. 22 Закону, у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Застосування відповідачем суми штрафу в розмірі 157, 15 грн. відповідає чинному законодавству (сума невідповідності 31,43 грн. * 5.).
Отже, загальна сума штрафної (фінансової) санкції становить 478 690, 15 грн. + 157, 15 грн. = 478 847, 30 грн.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку про правомірність та обґрунтованість застосування фінансової санкції згідно оскаржуваного податкового повідомлення -рішення.
Разом з тим, визначення суми застосованих до позивача штрафних санкцій як податкового зобов'язання суперечить преамбулі та п. 1.2, 1.5 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ст. 13, 14 Закону України «Про систему оподаткування», оскільки відповідно до п. 1.15 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами'положення цього закону поширюються лише на штрафні санкції, які справляються з платника податків у зв'язку із порушенням ним правил оподаткування, визначених відповідними законами. Штрафні санкції, згідно оспорюваного податкового повідомлення -рішення, застосовані до позивача не за порушення правил оподаткування, а, отже, у податкового органу не було законних підстав для визначення їх як податкового зобов'язання з поширенням на нього вищезазначеного Закону України.
Проте, суд вважає, що сама по собі ця обставина не може слугувати підставою для визнання протиправним такого податкового -повідомлення рішення , за умови доведення факту порушення.
Враховуючи вищевикладене, суд не вбачає правових підстав для задоволення позову.
Керуючись ст.124 Конституції України, Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», ст.ст. 71, 94, 97, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва
у задоволенні позову відмовити.
Дана постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Шелест С.Б.
Повний текст постанови складено: 07.09.09р.
Суддя Шелест С.Б.