Справа № 478/1861/19 Провадження № 2-о/478/51/2019
12 листопада 2019 року. смт. Казанка
Казанківський районний суд Миколаївської області в складі: головуючого судді Іщенко Х.В., при секретарі Луговській А.І, розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Казанка цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту народження дитини, заінтересована особа - Казанківський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області, -
12 листопада 2019 року заявник ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про встановлення факту народження дитини.
В обґрунтування своєї заяви посилається на те, що він є батьком ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка перебуває у шлюбі з ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка народила ІНФОРМАЦІЯ_3 сина ОСОБА_4 в Сімферопольському клінічному пологовому будинку №2 Автономної республіки Крим на тимчасово окупованої території про що їй видано медичне свідоцтво про народження серія 35 №039397 . Вона зареєстрована в АДРЕСА_1 .
Оскільки ОСОБА_2 народила дитину на непідконтрольній Україні території (м. Сімферополь), вона не має можливості зареєструвати народження дитини на території України.
Встановлення факту народження дитини є необхідним для державної реєстрації народження.
Заявник просив суд встановити факт народження дитини чоловічої статі ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3 в місті Симферополь Автономної Республіки Крим, а також встановити дані про батька ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 та матері ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, надав до суду письмову заяву про розгляд справи за його відсутності, на заявлених вимогах наполягає.
Представник Казанківського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області надав до суду заяву про розгляд справи за їх відсутності, в якій заперечень проти поданої заяви про встановлення факту народження дитини не мають.
Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України,у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши докази по справі, суд вважає заяву обґрунтованою та такою, що підлягає повному задоволенню з наступних підстав:
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 є батьком ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 (свідоцтво про народження НОМЕР_1 від 31 серпня 2004 року), яка перебуває в шлюбі із ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 (свідоцтво про шлюб серія НОМЕР_2 від 28 липня 2012 року), яка ІНФОРМАЦІЯ_3 в Сімферопольському клінічному пологовому будинку №2 Автономної республіки Крим народила сина ОСОБА_4 , дідом якого є заявник.
Як виняток, суд бере до уваги та оцінює разом з іншими доказами в їх сукупності: медичне свідоцтво про народження серії 35 НОМЕР_3 039397, видане Сімферопольським клінічним пологовим будинком №2 .
Відповідно до ч. 3 ст. 49 ЦК України державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені та смерть.
Відповідно до п.5 ч.2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно п.7 ч.1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до ст. ст. 1, 3 Закону України “ Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України “ , АР Крим та м. Севастополь є тимчасово окупованою територією. Тимчасово окупована територія України є невідємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Згідно п.п.1, 2, 3 ст. 9 Закону України ” Про забезпечення прав і свобод громодян та правовий режим на тимчасово окупованій території України “, державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсними і не створює правових наслідків.
Згідно до п.18 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Згідно зі ст. 18 ЦПК України, рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.
Відповідно до ч.1 ст. 144 СК України , батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в державному органі реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України № 789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Відповідно до Додатку 1 до Розпорядження КМУ від 7 листопада 2014 року “ Про затвердження переліку населенних пунктів на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелику населенних пунктів, що розташовані на лінії зіткнення “ із змінами, м. Сімферополь віднесено до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження. Вказане розпорядження набрало чинності 07.11.2014 року.
Згідно з ч.2 ст. 319 ЦПК України ,рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику для державної реєстрації народження дитини.
Відповідно до ст. 13 Закону України “ Про державну реєстрацію актів цивільного стану “, якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до ст. 317 ч.1, ч. 2 ЦПК України , заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Суд допускає негайне виконання рішень у справах про встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України (п. 8 ч.1 ст. 430 ЦПК України).
З огляду на викладене, суд вважає, що дійсно для проведення державної реєстрації народження дітей є об'єктивні перешкоди, тому суд прийшов до висновку про необхідність задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту народження дітей, бо законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що надасть можливість отримати заявнику свідоцтво про народження її доньки, виданого державним органом України.
Керуючись ст. ст. 10, 12, 13, 18, 89, 259, 260, 263-265,315-317 ЦПК України, суд -
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту народження дітей, заінтересована особа - Казанківський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області, - задовольнити.
Встановити факт народження дитини чоловічої статі ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3 в місті Сімферополь від матері ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки смт. Казанка. Казанківського району Миколаївської області, Україна, громадянки України та батька ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м. Ечміадзін, Вірменія,, громадянина України, для проведення державної реєстрації народження дитини у відповідних органах державної реєстрації актів цивільного стану України.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Оскарження рішення не зупиняє його виконання. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Повне рішення суду складено 12.11.2019 року.
Суддя: