Рішення від 30.10.2019 по справі 520/9138/19

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м.Харків

30 жовтня 2019 р. справа №520/9138/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Мар'єнко Л.М.,

при секретарі судового засідання - Говтві Д.В.,

за участю: представника позивача - Паркулаба А.В.,

представника відповідача - Шевченко А.А.,

розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕВРОТОРГ ТРЕЙД" до Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкового повідомлення - рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕВРОТОРГ ТРЕЙД" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Харківській області , в якому просило суд визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Харківській області від 23.08.2019 №0002601202.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у травні 2019 позивач здійснило придбання товарів на митній території України на суму 1839512 грн, в т.ч. ПДВ 367902,33 грн. 12.06.2019 позивачем подано податкову декларацію з ПДВ за травень 2019 року. В декларації позивач заявив до бюджетного відшкодування по поточний рахунок платника податку 367902 грн. Підставою для відмови в бюджетному відшкодуванні стало те, що позивачем в податковій декларації не заповнено поле 19.1. Отже, згідно висновків акту перевірки, сума ПДВ, заявлена до відшкодування, перевищує задекларовану підприємством суму, обчислену відповідно до п.2001.3 ст.2001 ПК України на момент подання декларації за відповідний період. З вказаними висновками податкового органу, що стали підставою для прийняття оскаржуваного податкового повідомлення - рішення позивач не погоджується, у зв'язку з чим звернувся з даним позовом до суду.

Відповідач проти позову заперечував, від представника відповідача - Шевченко А.А. через канцелярію суду надішов письмовий відзив на позов, в якому представник відповідача заперечувала проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що під час спірних правовідносин відповідач діяв у спосіб та у межах, визначених чинним законодавством. Також представник відповідача зазначила, що камеральною перевіркою встановлено, що ТОВ "ЕВРОТОРГ ТРЕЙД" в податковій декларації з ПДВ за травень 2019 року у відповідному службовому полі рядка 19.1 не зазначено суму, обчислену відповідно до пункту 200 1.3 статті 200 1розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації. Відповідно, сума ПДВ, заявлена ТОВ "ЕВРОТОРГ ТРЕЙД" до відшкодування на рахунок платника у банку за результатами травня 2019 року (367902 грн.), перевищує задекларовану підприємством суму, обчислену відповідно до пункту 200і.З статті 200і розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації за відповідний період (0 грн.). Таким чином, позивач порушив вимоги абзацу "б" п.п. 200.4, ст.200 Кодексу та п.п. 2, п.п.4 пункту 5 розділу V наказу №21, у зв'язку з чим ТОВ "EBPOTOPF ТРЕЙД" не має права на отримання суми бюджетного відшкодування за травень 2019 року у розмірі 367902 грн.

Представник позивача - Паркулаб А.В. в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача - Шевченко А.А. у судовому засіданні заперечувала проти позову, просила відмовити у його задоволенні, посилаючись на наведені у письмових запереченнях на позов та додаткових поясненнях обставини.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕВРОТОРГ ТРЕЙД" (далі - ТОВ "ЕВРОТОРГ ТРЕЙД") зареєстровано як юридична особа, перебуває на податковому обліку як платник податків та зборів, є платником ПДВ.

Судом встановлено, що ГУ ДФС у Харківській області проведено камеральну перевірку ТОВ "ЕВРОТОРГ ТРЕЙД" з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ на поточний рахунок платника податку за травень 2019 року.

За результатами перевірки податковим органом складено акт від 15.07.2019 №905/20-40-12-02-08/42674950 (а.с.13-16), у висновках якого встановлено порушення абз "б" п. 200.4 ст. 200 ПК України та п.п.2, п.п.4 п 5 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з ПДВ, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.206 №21, у зв'язку з чим встановлено відсутність права на отримання заявленої суми бюджетного відшкодування на рахунком платника у банку (р.20.2.1 декларації ПДВ) по декларації з ПДВ за травень 2019 року (від 12.06.2019 №9123368422) у розмірі 367902 грн.

На підставі висновків, викладених в акті перевірки, ГУ ДФС у Харківській області винесено податкове повідомлення-рішення від 23.08.2019 №0002601202, яким визначено відсутність права на отримання бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за податковою декларацією за травень 2019 року у розмірі 367902 грн (а.с.11).

Перевіряючи обґрунтованість висновків ГУ ДФС у Харківській області, викладені в акті перевірки від 15.07.2019 №905/20-40-12-02-08/42674950, суд встановив наступне.

Як вбачається з акту камеральної перевірки, в ході перевірки податковим органом встановлено, що ТОВ "ЕВРОТОРГ ТРЕЙД" в податковій декларації з податку на додану вартість за травень 2019 року від 12.06.2019 № 9123368422 у відповідному службовому полі рядка 19.1 не зазначено суму, обчислену відповідно до пункту 200 1.3 статті 200 1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації, отже, сума ПДВ, заявлена ТОВ "ЕВРОТОРГ ТРЕЙД" до відшкодування на рахунок платника у банку за результатами травня 2019 року (367902 грн), перевищує задекларовану підприємством суму, обчислену відповідно до пункту 2001'.3 статті 2001 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації за відповідний період (0 грн). Враховуючи викладене, податковим органом зроблено висновок, що ТОВ "ЕВРОТОРГ ТРЕЙД" порушено вимоги абзацу б) пп. 200.4, ст.200 Кодексу та п.п. 2, п.п.4 пункту 5 розділу V Наказу №21, у зв'язку з чим ТОВ "ЕВРОТОРГ ТРЕЙД" не має права на отримання суми бюджетного відшкодування за травень 2019 року у розмірі 367902 грн.

Як вбачається з податкової декларації з ПДВ від 12.06.2019 № 9123368422, ТОВ "ЕВРОТОРГ ТРЕЙД" у розділі ПІ «Розрахунки за звітний період» податкової декларації з ПДВ за травень 2019 року задекларовано наступні показники: у рядку 19 «Від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 17 - рядок 9 декларації) (позитивне значення)» - 367902 грн.; у рядку 20 «Сума від'ємного значення, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 2001.3 статті 2001 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації (рядок 19 - рядок 19.1)» - 367902 грн.; 3) ряд 20.2 «підлягає бюджетному відшкодуванню (рядок 20.2.1 + рядок 20.2.2) (рядок 3 ДЗ):» - 367902 грн.; 4) ряд. 20.2.1 «на рахунок платника у банку» - 367902 грн. Інші рядки розділу III «Розрахунки за звітний період» податкової декларації ТОВ "ЕВРОТОРГ ТРЕЙД" з ПДВ за травень 2019 року дорівнюють нулю.

Відповідно до п. 200.7 ст. 200 розділу V Кодексу «Платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації».

Згідно п. 200.9 ст.200 ПК України, форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Так, положеннями п. 46.5 ст. 46 ПК України визначено, що форма податкової декларації встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Відповідно до п. 48.1 ст. 48 ПК України, податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання.

Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору.

Положеннями п.п. 2 п.5 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, який затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21 визначено, що, у разі якщо сума від'ємного значення (рядок 19) менша або дорівнює сумі, обчисленій відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації, рядок 19.1 не заповнюється.

Сума, обчислена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації, зазначається у відповідному службовому полі у рядку 19.1.

З рядка 19 визначається сума перевищення від'ємного значення над сумою, обчисленою відповідно до пункту 2001.3 статті 200 1 розділу V Кодексу на момент подання податкової Декларації. Визначена сума вказується у рядку 19.1 та зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 21).

Відповідно до п.п. 4 п.5 розділу V Порядку №21, розрахунок суми бюджетного відшкодування здійснюється в межах суми, обчисленої відповідно до пункту 200 1.3 статті 200 1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації, за вирахуванням від'ємного значення поточного звітного (податкового) періоду, зарахованого у зменшення суми податкового боргу з податку на додану вартість.

В ході судового розгляду встановлено, що ТОВ "ЕВРОТОРГ ТРЕЙД" в податковій декларації з ПДВ за травень 2019 року від 12.06.2019 № 9123368422 у відповідному службовому полі рядка 19.1 не зазначено суму, обчислену відповідно до пункту 2001.3 статті 200 1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації.

Враховуючи викладене, ТОВ "ЕВРОТОРГ ТРЕЙД" порушено вимоги абзацу "б" п.п. 200.4, ст.200 Кодексу та п.п. 2, п.п.4 пункту 5 розділу V Наказу №21, висновок податкового органу щодо відсутності у ТОВ "ЕВРОТОРГ ТРЕЙД" права на отримання, суми бюджетного відшкодування за травень 2019 року у розмірі 367902 грн, є правомірним.

Щодо доводів позивача про те, що у разі якщо сума від'ємного значення (рядок 19) менша або дорівнює сумі, обчисленій відповідно до пункту 200 1.3 статті 200 1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації, рядок 19.1 не заповнюється, суд зазначає, що в даному випадку у позивача дійсно відсутній обов'язок заповнювати вказаний рядок, проте, наявний обов'язок в даному випадку задекларувати безпосередньо саму суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200 -1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації, заповнивши службове поле у рядку 19.1, значення якого і визначає (обчислює) необхідність заповнення рядка 19.1 декларації, відповідно до абз. 2 п.п.2 п. 5 розділу V Порядку №21.

Також щодо доводів позивача про те, що квитанція про прийняття податкової декларації за травень 2019 року, в якій вказано суму обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації в розмірі 367902,33 грн., підтверджує, що позивач не повинен був заповнювати рядок 19.1 податкової декларації, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 2001.5. ст. 2001 ПК України, на запит платника податку йому шляхом надсилання електронного повідомлення надається інформація про рух коштів на його рахунках у системі електронного адміністрування податку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 р. N 569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» також затверджено, що платник податку має право отримувати у ДФС інформацію про стан свого електронного рахунка, а також суму податку, на яку він має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Реєстрі.

Отже, для отримання даних для заповнення службового поля рядка 19.1 в податковій декларації з ПДВ, платником податків направляється запит до ДФС.

Згідно Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Мінфіну від 06.06.2017 №557, у разі якщо адресатом є контролюючий орган, після надходження електронного документа здійснюється його автоматизована перевірка.

Автоматизована перевірка електронного документа включає: перевірку правового статусу ЕЦП шляхом встановлення чинності посиленого сертифіката ключа підписувача на час підписання електронного документа та відповідності особистого ключа підписувача відкритому ключу, зазначеному у посиленому сертифікаті. При цьому дата та час накладення ЕЦП встановлюються за даними позначки часу, отриманої підписувачем від АЦСК в момент підпису, а чинність посиленого сертифіката на цей момент встановлюється за даними відповідного онлайн-сервісу АЦСК (OCSP) та/або даними актуальних списків відкликаних сертифікатів (CRL) зазначеного АЦСК; перевірку обов'язковості та послідовності накладення на електронний документ ЕЦП підписувачів та електронної печатки (за наявності) у встановленому порядку; перевірку відповідності електронного документа затвердженому формату (стандарту); перевірку наявності обов'язкових реквізитів; перевірку наявності Заяви про приєднання до Договору; перевірку дії Договору.

Перша квитанція надсилається автору електронного документа протягом двох годин з часу його отримання контролюючим органом, в іншому разі - протягом перших двох годин наступного операційного дня.

Не пізніше наступного робочого дня з моменту формування першої квитанції, якщо інше не встановлено законодавством та цим Порядком, формується друга квитанція.

Друга квитанція є підтвердженням про прийняття (реєстрацію) або повідомленням про неприйняття в контролюючому органі електронного документа. В другій квитанції зазначаються реквізити прийнятого (зареєстрованого) або неприйнятого (із зазначенням причини) електронного документа, результати обробки в контролюючому органі (дата та час прийняття (реєстрації) або неприйняття, реєстраційний номер, дані про автора та підписувана (підписувачів) електронного документа та автора квитанції).

На другу квитанцію накладається електронна печатка відповідного контролюючого органу, здійснюється її шифрування та надсилання автору електронного документа. Другий примірник другої квитанції зберігається в контролюючому органі.

Так, після направлення до ГУ ДФС у Харківській області засобами електронного зв'язку податкової звітності з ПДВ за травень 2019 року ТОВ "ЕВРОТОРГ ТРЕЙД" було отримане квитанцію №2 (відправник - Державна фіскальна служба України), в якій зазначено результати автоматичної обробки (автоматизованої перевірки) документів, а саме: «прийнято пакет, на момент прийняття декларації S накл складає 367902,33 грн.»

З огляду на викладене, вказана квитанція підтверджує лише те, що податкова звітність з ПДВ доставлена до ГУ ДФС у Харківській області 12.06.2019 о 10:35 з реєстраційним номером 9123368422 та фіксує результат автоматичного обчислення суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Реєстрі, на момент подачі такої звітності.

Таким чином, квитанція №2 не є підтвердженням правильності заповнення податкової звітності та не є результатом проходження камеральної перевірки, а зазначена в квитанції сума податку (S накл.) є автоматично обчисленою на рівні ДФС України та не залежить від значення, задекларованого підприємством в службовому полі у рядку 19.1 поданої податкової декларації.

Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Статтею 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст. 90); жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили (ч. 2 ст. 9); суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ч. 3 ст. 90); суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (ч. 4 ст. 90).

Таким чином, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про те, що оскаржуване податкове повідомлення - рішення від 23.08.2019 №0002601202, прийнято у відповідності до положень ч. 2 ст. 2 КАС України, через що у задоволенні позовних вимог про скасування податкового повідомлення - рішення від 23.08.2019 №0002601202, - належить відмовити.

Відповідно до положень ст. 139 КАС України, враховуючи те, що у задоволенні позовних вимог відмовлено понесені витрату позивачу не повертаються.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕВРОТОРГ ТРЕЙД" до Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення від 23.08.2019 №0002601202 - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 11 листопада 2019 року.

Суддя Мар'єнко Л.М.