06 листопада 2019 р. Справа № 480/4440/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Опімах Л.М.
за участю секретаря судового засідання - Бондаренко Л.В.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника позивача - адвоката Калантаєнка С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії, -
У листопаді 2018 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, який його представник підтримав в судовому засіданні, мотивуючи вимоги тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, є інвалідом 2-ї групи за захворюванням, пов'язаним з наслідками Чорнобильської катастрофи. У зв'язку з цим він перебуває на обліку в Південному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області.
Відповідно до архівного витягу та наказу № 134 від 13.06.1987 р. по Великописарівській СЕС позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 13.06.1986 р. по 22.06.1986 р., за вказаний період виконував роботи в зоні небезпеки № 2 - 10 днів, всього відпрацював 160 годин. На час відрядження для ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС мав постійне місце роботи, працював на посаді помічника санітарного лікаря з охорони праці у Великописарівській районній санітарно-епідеміологічній станції.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. N 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" затверджений порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та передбачений перерахунок пенсій, вже призначених таким особам. Відповідно до вказаної постанови позивачу проведений перерахунок пенсії, з яким він не погодився, оскільки йому не було враховано розмір обов'язкового преміювання осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, та не додано до загальної суми 35 крб., які були сплачені за відрядження в м. Чорнобиль з 13.06.1986 р. по 22.06.1986 р. У жовтні 2018 року звернувся до відповідача з проханням провести перерахунок, проте отримав відмову, тому просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок.
У судове засідання представник відповідача не прибув, у наданому суду відзиві на позовну заяву проти задоволення позовних вимог заперечив, вказавши, що підставою для обчислення пенсії є довідка про заробітну плату, одержану за дні роботи в зоні відчуження, що надається підприємством, організацією або їх правонаступником, де працювала особа. При цьому відповідно до довідки Великописарівської райсанепідемстанції від 14.08.2006 р. № 299 позивачу премія у розмірі 400 крб. не нараховувалася і не виплачувалася, доказів про додаткове нарахування 35 крб. до загальної суми заробітної плати не надано, тому підстави для перерахунку вже призначеної йому пенсії відповідно до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. N 1210, відсутні.
22.10.2019 р. судом замінено відповідача у справі - Південне об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області - на його правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області.
Заслухавши пояснення позивача, представника позивача, дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, є інвалідом 2-ї групи за захворюванням, пов'язаним з наслідками Чорнобильської катастрофи. У зв'язку з цим він перебуває на обліку в Південному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області. Отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до архівного витягу та наказу № 134 від 13.06.1987 р. по Великописарівській СЕС позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 13.06.1986 р. по 22.06.1986 р., за вказаний період виконував роботи в зоні небезпеки № 2 - 10 днів, всього відпрацював 160 годин (а.с.12,13).
На час відрядження для ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС мав постійне місце роботи, працював на посаді помічника санітарного лікаря з охорони праці у Великописарівській районній санітарно-епідеміологічній станції (а.с.10-11).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. N 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивачу проведений перерахунок пенсії.
У жовтні 2018 року позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив провести перерахунок його пенсії з урахуванням розміру обов'язкового преміювання осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, та додавши до загальної суми 35 крб., які були сплачені за відрядження в м. Чорнобиль з 13.06.1986 р. по 22.06.1986 р.
Південним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області позивачу надано відповідь листом від 26.10.2018 р. № 2952/03.3-11, яким роз'яснено, що йому проведено перерахунок пенсії на підставі указаної постанови виходячи з документів, які містяться в матеріалах пенсійної справи (а.с.24).
Суд не погоджується з такою позицією відповідача, вважає, що ним допущена протиправна бездіяльність під час розгляду заяви позивача, яка полягала у непроведенні належного перерахунку, з огляду на таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", який також створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення (далі - Закон).
Порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до ст. 54 Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Відповідно до ст. 15 Закону підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).
Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону військовозобов'язаним, вільнонайманим, призваним та направленим для ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, а також тим, які несуть службу на території радіоактивного забруднення, оплата праці провадиться згідно із статтею 39 цього Закону за всі календарні дні роботи на підставі довідки, яка надається військовою частиною.
У ході розгляду даної справи суд дійшов висновку, що правильне обрахування пенсії може бути зроблене тільки із залученням спеціалізованої експертної установи, якій слід доручити експертне дослідження.
Відповідно до висновку судової економічної експертизи № 255 від 12.09.2019 р. в обсязі наданих документів, відповідно до вимог законодавства, за роботу, пов'язану з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, за період з 13.06.1986 р. по 22.06.1986 р. ОСОБА_1 методично обґрунтовано нарахування заробітку в загальній сумі 1712,82 руб., методично обґрунтований середній заробіток ОСОБА_1 за роботу, пов'язану з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, за період з 13.06.1986 р. по 22.06.1986 р., з якого має бути призначена пенсія відповідно до вимог законондавства з урахуванням законодавчо визначеного обмеження, складає 3000 руб. за червень 1986 року (а.с.106-116).
Суд зазначає, що конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачені статтями 1, 3, ч. 2 ст. 6, статтею 8, ч. 2 ст. 19, статтями 22, 23, ч. 1 ст. 24 Конституції України, набуте у сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване, звужене. Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, виходячи з положень принципу верховенства права, закріпленого як у ст. 8 Конституції України, так і у ст. 6 КАС України.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з положеннями статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Наведені вище та встановлені судом факти та правові норми, що регулюють спірні правовідносини, вказують на те, що дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії позивачу є протиправним. Встановлені судом обставини підтверджують право позивача на обчислення розміру пенсії із заробітку, одержаного за роботу у зоні відчуження за весь фактично відпрацьований час, а відтак суд вважає за необхідне задовольнити позов у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (код ЄДРПОУ 21108013, вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Взнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, що полягає у не проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, інваліду 2 групи категорії 1, починаючи з 08.10.2018 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок пенсії, призначеної ОСОБА_1 як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (з 13.06.1986 по 22.06.1986), інваліду 2 групи категорії 1, із розрахунку розміру заробітної плати 3000 рублів за червень 1986 року, починаючи з 08.10.2018 року.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.М. Опімах
Повне рішення складене 11 листопада 2019 року.