11 листопада 2019 р. Справа №480/3737/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кунець О.М.,
за участю секретаря судового засідання - Токар Ю.В.,
представника відповідача - Єрьоменка Д.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/3737/19 за позовом ОСОБА_1 до Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України, у якій просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача в частині не виплати позивачу індексації грошового забезпечення з 01.07.2015 по 16.08.2017;
- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу в повному обсязі індексацію грошового забезпечення з 01.07.2015 по 16.08.2017 рік в сумі 31161,69 грн.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що він у період з 16.08.2006 до 16.08.2017 проходив службу за контрактом на посаді дільничного інспектора у Сумському прикордонному загоні Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України. Наказом від 16.08.2017 №161-ОС позивача звільнено з військової служби у запас. В порушення вимог Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" позивачу не нараховувалась та не виплачувалась індексація грошового забезпечення за період з 01.07.2015 року по 16.08.2017, у зв'язку з чим позивач вважає такі дії відповідача протиправними.
Ухвалою суду від 20.09.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
02.10.2019 Сумський прикордонний загін Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України надіслав відзив на позовну заяву, у якому зазначив, що виплата індексації заробітної плати здійснюється виключно в межах фінансових ресурсів на відповідний рік. Враховуючи вимоги Закону України "Про Державний бюджет України на 2015-2017 роки" було значно зменшено видатки для Державної прикордонної служби України. У зв'язку з цим Сумському прикордонному загону кошти для нарахування та виплати індексації грошового забезпечення протягом 2015-2018 років не передбачалися. Тому просить відмовити в задоволенні позову (а.с.23-26).
У судове засідання позивач не з'явився. У заяві від 31.10.2019 позивач просив справу розглядати без його участі (а.с.31).
Представник відповідача у судовому засіданні заперечив проти задоволення позовних вимог. Надав суду розрахунково-платіжну відомість.
Суд, перевіривши письмові матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу за контрактом у Сумському прикордонному загоні Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України.
Наказом начальника Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби від 16.08.2017 №161-ОС ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення (а.с.16).
Під час служби ОСОБА_1 , у період з липня 2015 року і по 16.08.2017, йому не була виплачена в повному обсязі індексація заробітної плати (а.с.8-12, 38-40).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Статтею 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення трудових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до абз.2 ч.3 ст.9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Абзацом 2 частини 4 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлено, що порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
Відповідно до ч.ч.2,3 ст.9 вказаного Закону до складу грошового забезпечення входять посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Як встановлено судом, позивачу за період з липня 2015 року по 16.08.2017 позивачу не виплачувалась індексація грошового забезпечення (а.с.8-12).
Стосовно наявності у позивача права на проведення індексації його доходів, суд зазначає наступне.
Так, згідно з частиною 1 ст.2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення), оплата праці (грошове забезпечення).
Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів (ст. 9 Закону)
Статтею 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" визначено, що індексацію доходів населення, яка встановлюється для підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі ст. 19 цього Закону, є обов'язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, що поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003, з наступними змінами та доповненнями (далі - Порядок № 1078).
Згідно з п.6 Порядку №1078, виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню, а саме:
1) підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів;
2) підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету;
3) об'єднання громадян підвищують розміри оплати праці за рахунок власних коштів;
4) індексація допомоги по безробіттю, що надається відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, проводиться за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття;
5) індексація стипендій особам, які навчаються, проводиться за рахунок джерел, з яких вони сплачуються;
6) індексація розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі, проводиться за рахунок коштів платника аліментів;
7) індексація сум відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також сум, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, проводиться за рахунок джерел, з яких вони сплачуються.
У разі коли грошовий дохід формується з різних джерел і цим Порядком не встановлено черговості його індексації, сума додаткового доходу від індексації виплачується за рахунок кожного джерела пропорційно його частині у загальному доході.
Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. За вимогами вказаних нормативно-правових актів проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковою для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Аналіз наведених вище нормативно-правових актів, за відсутністю затвердженого особливого порядку індексації військовослужбовців, дає підстави для нарахування індексації грошового забезпечення у встановленому Урядом України порядку, а саме Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.
Тобто, сума індексації грошового забезпечення є складовою частиною грошового забезпечення і відповідно до Закону, підлягає обов'язковому нарахуванню та виплаті.
Проте, позивачу за період з липня 2015 року по 16.08.2017 не нараховувалась та не виплачувалась індексація грошового забезпечення, що свідчить про протиправність дій відповідача.
Як зазначив Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях, державні органи не вправі посилатись на відсутність коштів, як на підставу невиконання своїх зобов'язань і виправдання своєї бездіяльності (рішення "Кечко проти України", "Сук проти України").
Водночас, як свідчить з наданої представником відповідача у судовому засіданні розрахунково-платіжної відомості (а.с.38-40), ОСОБА_1 не була виплачена нарахована індексація за період з липня 2015 по 16 серпень 2017.
Тобто, індексація ОСОБА_1 виплачена відповідачем не в повному обсязі, залишок невиплаченої індексації становить 19728 (дев'ятнадцять тисяч сімсот двадцять вісім) грн. 91 коп., що підтверджується відповідними доказами (платіжними відомостями), наданими відповідачем. Отже, факт заборгованості відповідача по виплаті індексації грошового забезпечення з 01.07.2015 по 16.08.2017. підтверджується лише на суму 19728,91 грн. Тоді як доказів на підтвердження суми боргу у розмірі 31 161,69 грн. позивачем не надано.
Що стосується посилань відповідача на те, що протягом спірного періоду за фондом грошового забезпечення прикордонної служби, видатки на виплату індексації грошового забезпечення не було передбачено, а тому її виплата не проводилась, як на підставу для відмови в задоволенні позовних вимог, суд зазначає, що обмежене фінансування жодним чином не впливає на наявність чи відсутність у позивача права на нарахування індексації грошового забезпечення, що є предметом спору у даній справі.
Оскільки, відповідачем протиправно не здійснювались нарахування та виплату індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 , суд вважає за необхідне частково задовольни позовні вимоги ОСОБА_1 та зобов'язати Сумський прикордонний загін Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України нарахувати і виплатити позивачу несплачену індексацію грошового забезпечення за період проходження служби з 01.07.2015 по 16.08.2017 у сумі 19728,91 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України в частині не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення з 01.07.2015 по 16.08.2017.
Зобов'язати Сумський прикордонний загін Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (а/с 103, м. Суми, 40030, код ЄДРПОУ 14321759) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) в повному обсязі індексацію грошового забезпечення з 01.07.2015 по 16.08.2017 рік в сумі 19728 (дев'ятнадцять тисяч сімсот двадцять вісім) грн. 91 коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 12.11.2019р.
Суддя О.М. Кунець