про залишення позовної заяви без руху
12 листопада 2019 р. Справа № 480/4504/19
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Опімах Л.М., розглянувши матеріали позовної заяви Сумської міської ради до Головного територіального управління юстиції у Сумській області про визнання дій неправомірними, скасування постанови, -
До Сумського окружного адміністративного суду звернулася Сумська міська рада з адміністративним позовом до Головного територіального управління юстиції у Сумській області про визнання дій головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області Діхтяренка Володимира Олександровича неправомірними та скасування постанови від 20.08.2019 р. про накладення на Сумську міську раду штрафу в розмірі 5100 грн за невиконання рішення суду в межах провадження № 59471957.
Відповідно до п.п. 3, 5 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Поданий адміністративний позов підлягає залишенню без руху, оскільки поданий з порушенням ч. 6 ст. 161 КАС України, відповідно до якої у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Як вбачається з позовної заяви, позивач оскаржує рішення органу державної виконавчої служби.
Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця визначені у статті 287 КАС України.
Так, відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 287 КАС України позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Як вбачається з матеріалів позову, позивач просить скасувати постанову про накладення штрафу від 20.08.2019 р., яку отримав 28.08.2019 р. Тобто про порушення свої прав позивач дізнався в день отримання оскаржуваної постанови, тобто 28.08.2019 р.
Всупереч вимог п. 1 ч. 2 ст. 287 КАС України позивач звернувся до суду з даним позовом 07.09.2019 р., тобто після спливу встановленого строку звернення до суду у даній категорії справ. В обґрунтування поважності причин пропуску строку звернення до суду у відповідному клопотанні позивач зазначає про оскарження ним спірної постанови в судовому порядку, однак ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 04.09.2019 р. позовну заяву було повернуто позивачу як таку, що підписана особою, яка не підтвердила свої повноваження щодо її підписання, а ухвалою від 17.10.2019 р. позовну заяву було повернуто у зв'язку з пропуском 10-денного строку звернення до суду. Зазначає, що в ухвалі від 17 жовтня 2019 року у справі № 480/3805/19 вказано, що Сумська міська рада пропустила 10-денний строк звернення до суду з моменту отримання ухвали від 04.09.2019 р. у справі № 480/3464/19. Зауважує, що причиною пропуску строку звернення до суду щодо оскарження постанови про накладення штрафу є те, що Сумська міська рада отримала її 11.09.2019 р. Так, зазначена ухвала була направлена до Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради, оскільки представництво інтересів Сумської міської ради у цій справі здійснював саме він. При цьому Департамент отримав ухвалу 13.09.2019 р. (п'ятниця). У зв'язку з цим позивач допустив порушення строку звернення до суду та просить суд його поновити. Однак суд визнає таку причину пропуску строку звернення до суду неповажною, оскільки встановлений у Сумській міській раді порядок ведення діловодства, обліку та контролю документів, який передбачає особливості передачі документів до структурних підрозділів, не є достатньою підставою для поновлення пропущеного строку звернення до суду. Будь-якого іншого обґрунтування поважності причин пропуску строку позивачем не зазначено.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Таким чином, позивачу необхідно усунути зазначений недолік позовної заяви шляхом надання суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду із зазначенням інших підстав для поновлення строку та надати докази поважності причин його пропуску.
Крім того, позивачем до позовної заяви не додано доказу надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів.
Як вбачається з матеріалів позову, позивачем додано до позовної заяви її копію та копії всіх документів, що приєднуються до неї, для надіслання відповідачу.
Відповідно до ч. 2 ст. 161 КАС України суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення іншим учасникам справи, які не мають офіційної електронної адреси, копії позовної заяви та доданих до неї документів.
Таким чином, статтею 161 КАС України передбачено обов'язок суб'єкта владних повноважень при поданні адміністративного позову додати до позовної заяви саме доказ надіслання відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів рекомендованим листом з повідомленням про вручення, який у даному випадку позивачем не виконано, тому позивачу необхідно усунути зазначений недолік позовної заяви шляхом подання до суду доказу надіслання відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст. 169, п. 3 ч. 1 ст. 171 КАС України, -
Позовну заяву Сумська міської ради до Головного територіального управління юстиції у Сумській області про визнання дій неправомірними, скасування постанови - залишити без руху.
Надати позивачу 10-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня вручення йому ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У разі неусунення позивачем недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовна заява буде повернута позивачу.
Копію даної ухвали направити особі, що звернулась із адміністративним позовом.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Л.М. Опімах