Рішення від 22.10.2019 по справі 480/3623/19

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 жовтня 2019 р. Справа № 480/3623/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кунець О.М.,

за участю секретаря судового засідання - Токар Ю.В.,

представника позивача - Панаріна М.М.,

представника відповідача - Войтенка О.В.

розглянувши в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/3623/19 за позовом Приватного підприємства "Куземин-Агро" до Головного управління Державної податкової служби у Сумській області про визнання незаконним та скасування наказу,-

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство "Куземин-Агро" звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Державної податкової служби у Сумській області, у якій просить суд визнати незаконним та скасувати повністю наказ Головного управління Державної податкової служби у Сумській області №71 від 05.09.2019 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки ПП "Куземин-Агро", яким призначено на 16.09.2019 проведення документальної планової виїзної перевірки тривалістю 10 робочих днів діяльності ПП "Куземин-Агро" щодо дотримання податкового, валютного, іншого законодавства за період з 01.07.2016 по 30.06.2019 та дотримання єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 30.06.2019.

В обгрунтування вимог позивач зазначає, що 10.09.2019 року Приватне підприємство «Куземин-Агро» отримало лист, яким Головне управління Державної податкової служби у Сумській області повідомило, що згідно наказу №71 від 05.09.2019 року «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ПП «Куземин-Агро» на 16.09.2019 року призначено проведення документальної планової виїзної перевірки тривалістю 10 робочих днів діяльності ПП «Куземин-Агро» дотримання податкового, валютного, іншого законодавства за період з 01.07.2016 по 30.06.2019 року та дотримання єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 30.06.2019 року.

При цьому, позивач звертає увагу суду на те, що до листа було додані:

- повідомлення від 05 вересня 2019 року № 12/10/18-28-05-08-15 за підписом в.о. начальника О. Полив'яного;

- копія наказу «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ПП «Куземин-Агро» №71 від 05.09.2019 року за підписом в.о. начальника О. Полив'яного.

На переконання позивача, отримані від відповідача документи не відповідають вимогам ст.81 ПКУ. Так, до повідомлення н е було д о л у ч е н о н а п р а в л е н н я та не зазначено посаду та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку; до повідомлення не було долучено с л у ж б о в и х по с в і д ч е нь осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки. Позивач вважає вказані недоліки суттєвим порушенням приписів Податкового кодексу України, що є підставою для скасування наказу №71 від 05.09.2019 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки ПП "Куземин-Агро".

Ухвалою суду від 16.09.2019 відкрито провадження у справі №480/3623/19, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк надати до суду відзив на позовну заяву.

09.10.2019 на виконання ухвали суду від 16.09.2019 відповідачем подано письмовий відзив (а.с.28-29), у якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог. В спростування доводів позовної заяви відповідач вказує, що відповідно до плану-графіку на 2019 рік ПП "Куземин-Агро було включено до плану перевірок на 2019 рік (вересень 2019 року). З метою проведення перевірки Головним управлінням Державної податкової служби у Сумській області прийнято наказ №71 від 05.09.2019 року "Про проведення документальної планової виїзної перевірки ПП "Куземин-Агро" з 16.09.2019 тривалістю 10 робочих днів. Відповідач звертає увагу, що згідно ст.81 посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови п р е д ' я в л е н н я а б о н а д і с л а н н я у випадках, визначених цим Кодексом таких документів, зокрема, направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення па перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу. Відповідно посадовим особам Головного управління ДПС у Сумській області були 13.09.2019 року були виписані направлення на проведення документальної планової перевірки ПП «Куземин-Агро» №111-№114. На виконання вимог ст.81 ПК України копія оскаржуваного наказу №71 від 05.09.2019 та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки №12/10/18-28-05-08-15 від 05.09.2019 року було направлено з повідомленням про вручення на юридичну адресу ПП "Куземин-Агро".

Головними державними ревізорами - інспекторами відділу перевірок платників основних галузей економіки, перевірок у сфері матеріального виробництва та перевірок платників відокремлених управлінь управління податкових перевірок, трансфертного ціноутворення та міжнародного оподаткування ГУ ДПС у Сумській області Гапоновою НІ.М. та Манченко Л.М. 16.09.2019 року здійснено вихід за податковою адресою Приватного підприємства "Куземин-Агро": Сумська область, Охтирський район, с.Куземин, вул.Центральна, буд. 24, з метою проведення документальної планової виїзної перевірки з питання дотримання вимог податкового, валютного, іншого законодавства за період діяльності з 01.07.2016 року по 30.06.2019 року та за період з 01.01.2011 по 30.06.2019 дотримання єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, на підставі направлень від 13.09.2019 року №115/14-01, №114/14-01 та наказу від 05.09.2019 року №71, виписаних Головним управлінням ДІІС у Сумській області. При виході 16.09.2019 року о 10 год. 00 хв. встановлено наявність двоповерхового будинку. На першому поверсі приміщення розташовані установи Куземинська сільська рада та Відділення Ощадбанку. Вхід на другий поверх приміщення зачинено. Зі слів працівників Куземинської сільської ради приватне підприємство "Куземин-Агро" знаходилося па другому поверсі приміщення, але вже тривалий час підприємство за вказаною адресою не працює, двері зачинені, посадових осіб або працівників підприємства не бачили. Вхідні двері на другий поверх приміщення зачинено, будь-які вивіски про знаходження ПП "Куземіш-Агро" за вказаною адресою відсутні. На телефонний дзвінок (номер (099)7629129), який зазначено в реєстраційних даних, ніхто слухавку не взяв. У зв'язку з відсутністю посадових осіб ІІП "Куземин-Агро" за юридичною адресою вручити направлення на перевірку та зареєструватися в журналі реєстрації перевірок, отримати доступ до первинних документів необхідних для проведення перевірки виявилося неможливим.

Як зазначає відповідач, у зв'язку з викладеним, документальну планову виїзну перевірку Приватного підприємства "Куземин-Агро" з питання дотримання вимог податкового, валютного, іншого законодавства за період діяльності з 01.07.2016 року по 30.06.2019 року та за період з 01.01.2011 по 30.06.2019 дотримання єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування неможливо розпочати у зв'язку з не встановленням підприємства та його посадових осіб за адресою, яка зазначена в інформаційних базах ДГІС.

Також, у зв'язку з відсутністю посадових осіб ПП "Куземии-Агро" за податковою адресою, у перевіряючих не було можливості пред'явити направлення на проведення перевірки та, відповідно, пред'явити посвідчення для встановлення осіб перевіряючих. Зазначені заходи будуть і мають бути здійснені безпосередньо перед початком перевірки.

У зв'язку з неможливістю проведення перевірки, в результаті виходу було складено акт №48/18-28-05-01/35603928 про відсутність Приватного підприємства "Куземин-Агро" та його посадових осіб за податковою адресою: Сумська область, Охтирський район, с.Куземин, вул. Центральна, буд. 24.

Підсумовуючи зазначене вище, ГУ ДФС у Сумській області наголошує на законності наказу №71 від 05.09.2019 року, оскільки положення визначені в ст.81 ПК України не передбачають обов'язкове надсилання юридичній або фізичній особі направлення на перевірку та службових посвідчень посадових осіб які будуть здійснювати перевірку. Більш того, відповідач звертає увагу суду на те, що згідно вимог ст.81 ПК України надсилання направлення здійснюється лише у випадках визначених ПК України. Позивачем не визначено, якою нормою визначено обов'язковість надсилання на його адресу направлення на проведення перевірки у даному випадку.

У відповіді на відзив від 22.10.2019 позивач твердження відповідача вважає необгрунтованими, позов просить задовольнити.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити.

Представник відповідача заперечив проти задоволення позову з підстав, викладених у письмовому відзиві.

У судовому засіданні встановлено, що відповідно до плану-графіку на 2019 рік ПП "Куземин-Агро було включено до плану перевірок на 2019 рік (вересень 2019 року).

На підставі плану-графіку, Головним управлінням Державної податкової служби у Сумській області прийнято наказ №71 від 05.09.2019 року "Про проведення документальної планової виїзної перевірки ПП "Куземин-Агро" з 16.09.2019 тривалістю 10 робочих днів (а.с.12), а також 05.09.2019 складено повідомлення №12/10/18-28-05-08-15 (а.с.11).

Копія наказу та копія повідомлення направлені засобами поштового зв'язку на адресу ПП "Куземин-Агро": вул. Центральна, 24, с. Куземин, Охтирський район, Сумська область, та отримані позивачем 10.09.2019. Дана обставина не заперечується представником позивача.

16.09.2019 головними державними ревізорами - інспекторами відділу перевірок платників основних галузей економіки, перевірок у сфері матеріального виробництва та перевірок платників відокремлених управлінь управління податкових перевірок, трансфертного ціноутворення та міжнародного оподаткування ГУ ДПС у Сумській області Гапоновою Н.М. та Манченко Л.М. 16.09.2019 року здійснено вихід за податковою адресою Приватного підприємства "Куземин-Агро": Сумська область, Охтирський район, с.Куземин, вул.Центральна, буд. 24, з метою проведення документальної планової виїзної перевірки з питання дотримання вимог податкового, валютного, іншого законодавства за період діяльності з 01.07.2016 року по 30.06.2019 року та за період з 01.01.2011 по 30.06.2019 дотримання єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, на підставі направлень від 13.09.2019 року №115/14-01, №114/14-01 та наказу від 05.09.2019 року №71, виписаних Головним управлінням ДІІС у Сумській області.

При виході 16.09.2019 року о 10 год. 00 хв. встановлено, що у приміщенні за адресою: вул. Центральна, с. Куземин, Охтирський район, Сумська область, відсутнє ПП "Куземин-Агро", про що складено Акт відсутності ПП "Куземин-Агро" та його посадових осіб (а.с.36-37). У акті також відображено, що на першому поверсі приміщення розташовані установи Куземинська сільська рада та Відділення Ощадбанку. Вхід на другий поверх приміщення зачинено. Зі слів працівників Куземинської сільської ради приватне підприємство "Куземин-Агро" знаходилося па другому поверсі приміщення, але вже тривалий час підприємство за вказаною адресою не працює, двері зачинені, посадових осіб або працівників підприємства не бачили. Вхідні двері на другий поверх приміщення зачинено, будь-які вивіски про знаходження ПП "Куземин-Агро" за вказаною адресою відсутні. На телефонний дзвінок (номер (099)7629129), який зазначено в реєстраційних даних, ніхто слухавку не взяв. У зв'язку з відсутністю посадових осіб ПП "Куземин-Агро" за юридичною адресою вручити направлення на перевірку та зареєструватися в журналі реєстрації перевірок, отримати доступ до первинних документів необхідних для проведення перевірки виявилося неможливим.

Позивач в свою чергу вважає, що представники податкового органу не мали права приступати до проведення перевірки, оскільки в порушення положень визначених ст.81 ПК України, поштою на адресу позивача податковим органом н е б у л о надіслано посв і д ч е н н я перевіряючих, а також не було надіслано н а п р а в л е н н я на проведення перевірки. На переконання позивача дана обставина порушує його права, а тому намагання проведення перевірки є незаконним, що є підставою (на думку позивача) для скасування Наказу на проведення документальної планової перевірки від 05.09.2019р. за №71.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає слідуюче.

У пункті 61.1 статті 61 Податкового кодексу України визначено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Податковий контроль відповідно до підпункту 62.1.3 пункту 62.2 статті 62 Податкового кодексу України здійснюється шляхом перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Умови, порядок допуску посадових осіб контролюючих органів до проведення фактичних перевірок, строки проведення перевірок та оформлення їх результатів визначені статтями 75, 80, 81 Податкового кодексу України.

Пунктом 81.1 статті 81 Податкового кодексу України визначено, що посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення а б о надіслання у в и п а д к а х , визначених цим Кодексом, таких документів:

- направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;

- копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;

- службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Непред'явлення або ненадсилання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.

При пред'явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.

Аналіз наведених вище норм законодавства свідчить про те, що фактична перевірка суб'єкта господарювання може бути проведена при дотриманні таких умов, як наявність підстав для проведення фактичної перевірки та пред'явлення посадовими особами податкового органу необхідного пакету документів.

Суд зазначає, що встановлені Главою 8 розділу ІІ Податкового кодексу України правила щодо призначення та проведення перевірок є законодавчими гарантіями дотримання прав платників податків під час контролю за дотриманням вимог податкового та іншого законодавства, який здійснюється контролюючими органами в розумінні податкового кодексу України в процесі адміністрування податків і зборів. Відповідні гарантії спрямовані на забезпечення нормального перебігу господарської діяльності платників податків, а так само на надання можливості платникові податків висловити свою незгоду із неправомірним, на його думку, проведенням контрольних заходів щодо такого платника.

Недотримання встановлених статтями 73, 75-81 Податкового кодексу України приписів порушує відповідні гарантії захисту прав та інтересів платника податків, а отже, є порушенням суб'єктивних прав останнього в адміністративних правовідносинах.

Як свідчить з матеріалів справи, 05.09.2019 Головним управлінням ДПС у Сумській області видано Наказ №71 "Про проведення документальної перевірки ПП "Куземин-Агро" з 16.09.2019 тривалістю 10 робочих днів (а.с.12).

На підставі Наказу №71 від 05.09.2019, відповідачем складено повідомлення №12/10/18-28-05-08-15 від 05.09.2019 про проведення перевірки ПП "Куземин-Агро" (а.с.11).

Копія Наказу №71 від 05.09.2019 та повідомлення №12/10/18-28-05-08-15 від 05.09.2019 надіслані на адресу реєстрації позивача: вул. Центральна, буд.24, с. Куземин, Охтирський район, Сумська область, 42752 (а.с.13).

Документи щодо проведення перевірки отримані ПП "Куземин-Агро" 10.09.2019, про що свідчить інформація про відстеження поштового відправлення за трек-номером 4000905439752 з сайту ДП "Укрпошта" (а.с.14).

Отже, копія наказу та копія повідомлення направлені засобами поштового зв'язку на адресу ПП "Куземин-Агро" та отримані позивачем 10.09.2019. Дана обставина не заперечується представником позивача.

Направлення та службове посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки мають пред'являтися безпосередньо при проведенні перевірки перед початком заходу. Основна мета пред'явлення даних документів - встановлення та підтвердження представниками підприємства осіб, які будуть здійснювати перевірку та визначення їх посад та повноважень. При цьому, перевірка і встановлення осіб є актуальним безпосередньо перед проведенням перевірки. Непред'явлення направлення та службових посвідчень є підставою для підприємства для недопущення до проведення перевірки. Однак, зазначені обставини не є підставою для оскарження Наказу на проведення перевірки і відповідно, не є правовою підставою для скасування оскаржуваного Наказу на проведення перевірки.

Слід зазначити, що посилання позивача на норми п.81.1 ст.81 ПК України є недоречними , оскільки даною нормою податкового кодексу врегульовано право податкового органу приступити до проведення перевірки. При цьому, в даній справі позивач не ставить питання щодо визнання протиправною перевірки, а оскаржує Наказ на проведення перевірки. При цьому, будь-яких посилань на його неналежне оформлення, прийняття його за відсутності правових підстав, і т.і., позивач у своїх мотивах не зазначає.

Щодо обгрунтувань наведених позивачем слід зазначити, що відповідно до ст.81 ПК України, посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови п р е д'я в л е н н я а б о (!) н а д і с л а н н я у випадках, визначених цим Кодексом, певних документів.

З аналізу наведеної норми свідчить, що документальна планова виїзна перевірка проводиться на підставі наказу керівника контролюючого органу та за наявності підстав для її проведення, а право на проведення такої перевірки виникає за умови завчасного надіслання до початку перевірки платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.

Контролюючим органом вказані вимоги законодавства було дотримано.

У даному випадку, Головним управлінням ДПС у Сумській області направлено копію Наказу №71 від 05.09.2019 та повідомлення №12/10/18-28-05-08-15 від 05.09.2019, інші документи можуть бути пред'явлені, оскільки направлення їх прямо не передбачено Податковим кодексом України.

В засіданні представник відповідача зазначив, до проведення перевірки представники податкового органу так і не приступили, оскільки 16.09.2019 інспектори Гаповнова Н.М. та Манченко Л.М. здійснили вихід за адресою реєстрації юридичної особа - ПП "Куземин-Агро": вул. Центральна, буд.24, с. Куземин, Охтирський район, Сумська область, 42752. Проте, здійснити перевірку не виявилося можливим у зв'язку з відсутністю ПП "Куземин-Агро" та його посадових осіб за податковою адресою, про що складено Акт №48/18-28-05-01/35603928 від 16.09.2019 (а.с.36).

Позивачем не доведено факт обов'язковості надсилання на його адресу службових посвідчень та направлення на проведення перевірки. Крім цього, позивачем не наведено жодних грунтованих пояснень стосовно того, яким чином неотримання підприємством поштою службових посвідчень та направлення впливає на законність призначення та проведення перевірки податковим органом.

Таким чином, доводи Приватного підприємства "Куземин-Агро" суд вважає формальними, необґрунтованими та безпідставними, Відповідно, підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову Приватного підприємства "Куземин-Агро" до Головного управління Державної податкової служби у Сумській області про визнання незаконним та скасування наказу - відмовити у повному обсязі.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 30.10.2019 року.

Суддя О.М. Кунець