Справа № 420/6638/19
12 листопада 2019 року суддя Одеського окружного адміністративного суду, Бжассо Н.В., дослідив адміністративний позов ОСОБА_1 до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій щодо неподання довідки, зобов'язання направити довідку, визнання протиправними дій щодо зменшення розміру пенсії без врахування додаткових видів грошового забезпечення, зобов'язання провести перерахунок пенсії
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій щодо неподання довідки, зобов'язання направити довідку, визнання протиправними дій щодо зменшення розміру пенсії без врахування додаткових видів грошового забезпечення, зобов'язання провести перерахунок пенсії.
Відповідно до п.п.3,5,6 ч.1 ст.171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 171 цього Кодексу; чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно з приписами ч. 3 ст. 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
В прохальній частині адміністративного позову, позивач просить суд відстрочити йому сплату судового збору за звернення до суду із вказаним позовом, враховуючи те, що він є інвалідом третьої групи, ветераном військової служби, на даний час не працює та єдиним доходом є пенсія.
Частиною 2 статті 132 КАС України визначено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України «Про судовий збір».
Відповідно до ч.1 ст.3 ЗУ «Про судовий збір», судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до ч.1 ст.133 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Відповідно до положень ст.8 ЗУ «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Таким чином, єдиною підставою для відстрочення сплати судового збору за наявності обставин, передбачених ч.1 ст.8 Закону України «Про судовий збір» є незадовільний майновий стан сторони.
Статтею 129 Конституції України передбачено, що однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
При цьому, суд встановив, що з огляду на матеріали справи, з 01.01.2018 року пенсія позивача становить - 4589,04 грн.
Тобто, річний дохід позивача за 2018 рік становить: 4589,04 х 12= 55068,48 грн.
5% від суми річного доходу позивача за 2018 рік становить 2753,42 грн.
У відповідності до п.3 ч.2 ст.4 ЗУ «Про судовий збір», за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою сплачується судовий збір за ставкою 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ч. 3 ст. 6 ЗУ «Про судовий збір», у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Позивачем заявлено чотири вимоги немайнового характеру, при цьому вимога про зобов'язання вчинити дії Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки є похідною від вимоги про визнання протиправними дій вказаного відповідача та вимога про зобов'язання вчинити дії Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області є похідною від вимоги про визнання протиправними дій вказаного відповідача, а тому судовий збір сплачується за дві вимоги немайнового характеру.
Статтею 7 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2019 рік» з 1 січня 2019 року установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 1921,00 гривня.
Отже, за подачу адміністративного позову з даними вимогами ОСОБА_1 має сплатити судовий збір у розмірі 768,40 грн. х 2 = 1536,80 грн.
Тобто, сума судового зору, який позивач має сплатити за звернення до суду із вказаним позовом не перевищує 5% розміру річного доходу позивача за попередній календарний рік.
Таким чином, суд робить висновок, що клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору до задоволення не належить та позивач має надати суду докази на підтвердження сплати судового збору у розмірі 1536,80 грн.
Згідно з ч. 1 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи вищевикладене, суддя дійшов висновку, що позовну заяву слід залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків.
Виявлені недоліки повинні бути усунені шляхом надання доказів на підтвердження сплати судового збору за звернення до суду із вказаним позовом у сумі 1536,80 грн.
Керуючись ст.ст. 160,161, 169 КАС України, суддя
Відмовити у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про відстрочення сплати судового збору.
Залишити без руху адміністративний позов заяви ОСОБА_1 до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій щодо неподання довідки, зобов'язання направити довідку, визнання протиправними дій щодо зменшення розміру пенсії без врахування додаткових видів грошового забезпечення, зобов'язання провести перерахунок пенсії.
Повідомити позивача про необхідність у термін протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали про залишення адміністративного позову без руху усунути недоліки та роз'яснити, що у разі не усунення у визначений судом термін недоліків, позов буде повернуто позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала окремо від рішення суду не належить до оскарження.
Суддя Н.В. Бжассо