справа №1.380.2019.005779
про повернення позовної заяви
11 листопада 2019 року
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Кравців О.Р. одержав матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 старших державних виконавців Жовківського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області про визнання протиправними та скасування постанов,-
До Львівського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 із позовною заявою до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , старших державних виконавців Жовківського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області про визнання протиправною та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження №60072879 - виконавчий лист №444/535/19, видний 13.09.2019; визнання протиправною та скасування постанови про стягнення виконавчого збору №60072879 - виконавчий лист №444/535/19, виданий 13.09.2019.
Відповідно до ч. 8 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) питання про відкриття провадження в адміністративній справі суддя вирішує протягом п'яти днів з дня надходження до адміністративного суду позовної заяви, заяви про усунення недоліків позовної заяви у разі залишення позовної заяви без руху, або отримання судом у порядку, визначеному частинами третьою - шостою цієї статті, інформації про місце проживання (перебування) фізичної особи.
Згідно з п.п. 3, 6 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.ст. 160, 161, 172 цього Кодексу, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Вирішуючи питання щодо відкриття провадження у справі за цим позовом суддя виходить з такого.
Рішення, прийняті суб'єктами владних повноважень, дії, вчинені ними під час здійснення управлінських функцій, а також невиконання повноважень, встановлених законодавством (бездіяльність), можуть бути оскаржені до суду відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 55 Конституції України. Для реалізації кожним конституційного права на оскарження рішень, дій чи бездіяльності вказаних суб'єктів у сфері управлінської діяльності в Україні утворено систему адміністративних судів.
Своєю чергою у ч. 1 ст. 21 КАС України передбачено, що позивач може заявити кілька вимог в одній позовній заяві, якщо вони пов'язані між собою.
Згідно з ч. 1 ст. 172 КАС України, в одній позовній заяві може бути об'єднано декілька вимог, пов'язаних між собою підставою виникнення або поданими доказами, основні та похідні позовні вимоги.
ОСОБА_1 звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 старших державних виконавців Жовківського районного відділу Головного територіального управління юстиції у Львівській області, в якому просить суд:
-визнати протиправною та скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження - виконавчий лист №444/535/19, виданий 13.09.2019, ВП №60072879;
- визнати протиправною та скасувати постанову про стягнення виконавчого збору - виконавчий лист №444/535/19, виданий 13.09.2019, ВП №60072879;
Зі змісту позовної заяви, а також доданих до неї матеріалів, з'ясовано, що виконавче провадження №60072879 відкрито з примусового виконання виконавчого листа №444/535/19, виданого 13.09.2019 Жовківським районним судом Львівської області щодо усунення ОСОБА_5 перешкоди у користуванні житловим приміщенням, а саме, квартирою АДРЕСА_1 шляхом вселення в квартиру та зобов'язати ОСОБА_1 не чинити йому перешкоди в користуванні даним житловим приміщенням.
Відповідно до ч. 1 ст. 287 КАС України, учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Приписами ч. 1 ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження» рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
Тобто, якщо законом установлено порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи ДВС до суду, який ухвалив відповідне рішення, як це передбачено для виконання судових рішень, у такому випадку виключається юрисдикція адміністративних судів у такій категорії справ.
Аналогічна правова позиція щодо юрисдикції відповідних спорів висловлена в постанові Великої палати Верховного Суду від 14.03.2018 року у справі №213/2012/16 (провадження №14-13цс18).
Враховуючи викладене суд дійшов висновку, що у даному випадку позивач оскаржує постанови державних виконавців, зокрема, про стягнення виконавчого збору, яка підсудна Львівському окружному адміністративному суду та постанову про відкриття виконавчого провадження у виконавчому провадженні ВП №60072879, відкритому за виконавчим листом, виданим 13.09.2019 Жовківським районним судом Львівської області у цивільній справі №444/535/19, розглянутій за правилами ЦПК України, а тому підлягає розгляду за правилами цивільного процесуального судочинства.
Таким чином, згідно з матеріалами позовної заяви, у ній об'єднано різні позовні вимоги, які належить розглядати в порядку різного судочинства.
Частиною 6 ст. 21 та ч. 4 ст. 172 КАС України передбачено, що не допускається об'єднання в одне провадження кількох вимог, які належить розглядати в порядку різного судочинства, якщо інше не встановлено законом.
Згідно з п. 6 ч. 4 ст. 169 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо порушено правила об'єднання позовних вимог (крім випадків, в яких є підстави для застосування положень статті 172 цього Кодексу).
Отже враховуючи те, що позивачем порушено правила об'єднання позовних вимог і відсутні підстави для застосування положень ст. 172 КАС України, суддя дійшов висновку про повернення позовної заяви на підставі п. 6 ч. 4 ст. 172 КАС України.
Керуючись ст.ст. 21, 172, 169, 241-243, 248, 256, 287, 294, 295, пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 старших державних виконавців Жовківського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області про визнання протиправними та скасування постанов, - повернути позивачу.
2. Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву, разом із доданими до неї документами, не пізніше наступного дня після її постановлення.
3. Роз'яснити позивачу, що згідно з ч. 8 ст. 169 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала про повернення позовної заяви набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала про повернення позовної заяви може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги через Львівський окружний адміністративний суд у п'ятнадцятиденний строк з дати підписання ухвали до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кравців О.Р.