Ухвала від 12.11.2019 по справі 1.380.2019.004015

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 1.380.2019.004015

УХВАЛА

про закриття провадження у справі

12 листопада 2019 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Брильовського Р.М.,

при секретарі Сільник Н.Є.

за участю:

представника позивача - Столяренко В.О.

розглянувши у підготовчому засіданні у залі суду у м. Львові справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгово-будівельна компанія Валган" до Трускавецької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "КОМ'ЮНІТІ ІНВЕСТМЕНТ" про визнання незаконним і скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Торгово-будівельна компанія Валган" звернулося до суду з позовом до Трускавецької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "КОМ'ЮНІТІ ІНВЕСТМЕНТ" про визнання незаконним і скасування рішень Трускавецької міської ради: від 20 грудня 2017 року №775 "Про надання дозволу на виготовлення відповідної документації для підготовки лотів для продажу їх на земельних торгах"; від 28 лютого 2019 року №1228 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по зміні цільового призначення на вул. Воробкевича для продажу на земельних торгах (аукціоні)"; від 16 травня 2019 року №1296 "Про затвердження експертної грошової оцінки земельної ділянки на вул. Воробкевича в м. Трускавці та продаж земельної ділянки на земельних торгах".

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що земельна ділянка яка має кадастровий номер: 4611500000:01:014:0106 (площа: 0,0720га) і виставлена на продаж, згідно до діючого генерального плану м. Трускавець, затвердженої у встановленому порядку містобудівної документації, є частиною загального проекту забудови території житлового-готельного комплексу затвердженого у встановленому законом порядку, а тому її відокремлення і приватизація шляхом продажу, а також дії Відповідача (Трускавецької міської ради) пов'язані з цією земельною ділянкою і направлені на її відчуження будуть на майбутнє зачіпати інтереси позивача як забудовника-замовника і порушують норми діючого в Україні законодавства. Детальний план стосовно земельної ділянки 4611500000:01:014:0106 (площа: 0,0720га) не розроблявся. Зазначає, що продаж цієї земельної ділянки призведе до того, що затверджена і діюча містобудівна і проектна документація не буде відповідати вимогам державних будівельних норм і правил. Вважає, що проект житлово-готельного комплексу та пов'язана з ним містобудівна документація враховує наявність проїзду загального користування, та передбачені ДБН відстані, у тому числі і на виконання протипожежних норм, у тому числі і на земельній ділянці 4611500000:01:014:0106. Намір продати земельну ділянку у власність без будь-яких застережень, що враховують вже існуючу забудову (хоча і незавершену) і затверджену містобудівну документацію - не відповідає діючому законодавству і буде у майбутньому порушувати права інших землекористувачів зокрема і Позивача. Позивач зазначає, що будівництво житлового-готельного комплексу включно з ділянкою кадастровий номер: 4611500000:01:014:0106 (площа: 0,0720га) запроектовано та дозволено зокрема, рішенням виконкому Трускавецької міської ради №47 від 28.02.2007 «Про надання дозволу на будівництво». Рішенням Трускавецької міської ради №92 від 28.12.2006 «Про внесення доповнення п. 2.11 рішення Трускавецької міської ради №40 від 14.09.2006 щодо погодження місця розташування та дозвіл на виготовлення проектів відведення земельних ділянок» погоджено відведення саме цієї земельної ділянки для влаштування місць загального користування - паркування автомобілів для житлового-готельного комплексу. Вказує, що земельна ділянка кадастровий номер: 4611500000:01:014:0106 (площа: 0,0720га) є частиною проекту житлового-готельного комплексу. Рішенням Виконавчого комітету Трускавецької міської ради від 28 лютого 2007 року № 47 «Про надання дозволу на будівництво» ТОВ "Торгово-будівельна компанія Валган" надано дозвіл на будівництво житлово-готельного комплексу на приватизованій земельній ділянці по вул. Воробкевича у м . Трускавці. Рішенням Трускавецької міської ради від 24 квітня 2007 року № 141 «Про затвердження містобудівних обґрунтувань розташування об'єктів містобудування» затверджено містобудівне обґрунтування привокзального району по вул. Воробкевича на замовлення позивача.

У судовому засіданні судом постановлено на обговорення питання про закриття провадження у справі у зв'язку з тим, що спір має вирішуватися у порядку господарської юрисдикції.

Представник позивача проти закриття провадження заперечив та вважає, що цей спір має розглядатися у порядку адміністративного судочинства.

Представник відповідача розгляд питання про закриття провадження у справі відніс на розгляд суду.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "КОМ'ЮНІТІ ІНВЕСТМЕНТ" розгляд питання про закриття провадження у справі відніс на розгляд суду.

Суд встановив наступне.

Рішенням Трускавецької міської ради від 20 грудня 2017 року №775 "Про надання дозволу на виготовлення відповідної документації для підготовки лотів для продажу їх на земельних торгах" включено до переліку земельних ділянок для підготовки лотів з продажу на земельних торгах у формі аукціону земельну ділянку площею 0,0720 га, що розташована за адресою: Львівська область , м. Трускавець (в межах населеного пункту) по вул. Воробкевича. Пунктом 2 цього рішення надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зі зміною цільового призначення з «будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку» на «для будівництва та обслуговування будівель торгівлі», зазначеної у п. 1 даного рішення для продажу її у власність на земельних торгах у формі аукціону. Пунктом 3 цього рішення Трускавецькою міською радою надано дозвіл на виготовлення експертної грошової оцінки земельної ділянки, зазначеної у п. 1. даного рішення для продажу її на земельних торгах у формі аукціону.

Щодо цієї земельної ділянки складено проект землеустрою по зміні цільового призначення для продажу у власність на земельних торгах у формі аукціону видані висновки від 22.06.2018 № 70-з та № 71-з управління містобудування, архітектури та землекористування Трускавецької міської ради.

За результатами розгляду проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по зміні цільового призначення Трускавецька міська рада прийняла рішення від 28 лютого 2019 року №1228 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по зміні цільового призначення на вул. Воробкевича для продажу на земельних торгах (аукціоні)», згідно з яким змінено цільове призначення земельної ділянки (кадастровий номер - 4611500000:01;014:0106), площею 0,720га на вул. Воробкевича з «будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку» на «будівництво та обслуговування будівель торгівлі» категорія земель - землі житлової та громадської забудови, за рахунок земель, що перебувають у власності Трускавецької міської ради.

16 травня 2019 року Трускавецькою міською радою прийнято рішення №1296 «Про затвердження експертної грошової оцінки земельної ділянки на вул. Воробкевича у м. Трускавці та продаж земельної ділянки на земельних торгах».

На виконання оскаржуваних рішень Трускавецької міської ради 24 липня 2019 року відбулися земельні торги у формі аукціону, що підтверджується інформацією про їх проведення, що розміщена на офіційному веб-сайті Держгеокадастру України http://torgy.land.gov.ua/auction/lot-card/36220.

За результатами земельних торгів переможцем визнано учасника №1 - ТОВ «Ком'юніті інвестмент», що підтверджується протоколом № 366 Земельних торгів у формі аукціону з продажу земельної ділянки від 24.07.2019.

За результатами земельних торгів 24 липня 2019 між Трускавецькою міською радою та переможцем торгів ТОВ «Ком'юніті інвестмент» був укладений договір купівлі-продажу земельної ділянки.

Право власності покупця ТОВ «Ком'юніті інвестмент» на спірну земельну ділянку 25.07.2019 зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Суд встановив, що оскаржувані рішення Міськради вичерпали свою дію шляхом їх прийняття.

Заслухавши пояснення представників позивача, відповідача і третьої особи, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що провадження у даній справі необхідно закрити виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Поняття «суд, встановлений законом» зводиться не лише до правової основи самого існування суду, але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність, тобто охоплює всю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів.

Згідно з вимогами частини першої статті 18 Закону України від 02 червня 2016 року № 1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів» суди спеціалізуються на розгляді цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.

Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб'єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.

Відповідно до ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється, зокрема, на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Вжитий у цій процесуальній нормі термін "суб'єкт владних повноважень" означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень (п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України).

Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 4 КАС України публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.

Таким чином, до компетенції адміністративних судів на час розгляду справи судами попередніх інстанцій належали спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень, предметом яких була перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності такого суб'єкта, прийнятих або вчинених ним при здійсненні владних управлінських функцій.

Разом з тим неправильним є поширення юрисдикції адміністративних судів на той чи інший спір тільки тому, що відповідачем у справі є суб'єкт владних повноважень, а предметом перегляду - його акт індивідуальної дії.

Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.

Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.

Приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового особистого інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило, майнового, конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб'єктів владних повноважень.

Суд встановив, що виникнення спірних правовідносин обумовлено незгодою позивача з прийнятими Трускавецькою міською радою рішеннями, якими земельну ділянку, щодо яких існує спір, було вирішено: включити до переліку земельних ділянок для підготовки лотів з продажу на земельних торгах у формі аукціону; надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зі зміною цільового призначення з «будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку» на «для будівництва та обслуговування будівель торгівлі» для продажу її у власність на земельних торгах у формі аукціону; надано дозвіл на виготовлення експертної грошової оцінки земельної ділянки для продажу її на земельних торгах у формі аукціону; затверджено проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по зміні цільового призначення на вул. Воробкевича для продажу на земельних торгах (аукціоні); затверджено експертну грошову оцінку земельної ділянки на вул. Воробкевича у м. Трускавці та прийнято рішення про продаж земельної ділянки на земельних торгах.

При цьому суд наголошує, що вказані рішення були фактично реалізовані ТзОВ «Ком'юніті інвестмент», яке отримали право власності на спірні земельні ділянки.

Право власності покупця ТОВ «Ком'юніті інвестмент» на спірну земельну ділянку 25.07.2019 зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Отже, звернення до суду із цим позовом зумовлене необхідністю захисту майнових прав позивача, що свідчить про приватноправовий, а не публічно-правовий характер спірних правовідносин.

Частиною першою статті 13 Конституції України встановлено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

За приписами статті 2 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, земельними відносинами є суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею, суб'єктами в яких виступають громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади, а об'єктами - землі в межах території України, земельні ділянки та права на них.

Відповідно до частини першої та другої статті 78 ЗК України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.

За змістом частини другої статті 95 ЗК України порушені права землекористувачів підлягають відновленню в порядку, установленому законом.

Згідно із частинами другою та третьою статті 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом, способів.

З аналізу положень указаних норм законодавства вбачається, що особа, законний інтерес або право якої порушено, може скористатися способом захисту, який прямо передбачено нормою матеріального права.

Крім цього, оскаржувані рішення Міськради вичерпали свою дію шляхом їх прийняття, а відтак не можуть бути скасовані, оскільки обраний позивачем спосіб захисту не забезпечує реального захисту порушених прав.

Згідно з ч. 2 ст. 4 ГПК України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Згідно з правилами, закріпленими в пункті 6 частини першої статті 20 ГПК України, господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку зі здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема, справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, та спорів щодо вилучення майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а також справи у спорах щодо майна, що є предметом забезпечення виконання зобов'язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.

Ураховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгово-будівельна компанія Валган" про визнання незаконним і скасування рішень Трускавецької міської ради: від 20 грудня 2017 року №775 "Про надання дозволу на виготовлення відповідної документації для підготовки лотів для продажу їх на земельних торгах"; від 28 лютого 2019 року №1228 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по зміні цільового призначення на вул. Воробкевича для продажу на земельних торгах (аукціоні)"; від 16 травня 2019 року №1296 "Про затвердження експертної грошової оцінки земельної ділянки на вул. Воробкевича у м. Трускавці та продаж земельної ділянки на земельних торгах" не підлягають розгляду у порядку адміністративного судочинства, оскільки предметом позову у цьому випадку є не оскарження процедури прийняття спірного рішення суб'єктом владних повноважень, а захист майнових прав та інтересів позивача.

Аналогічний висновок щодо застосування норм процесуального права у подібних відносинах викладений, зокрема, у постановах Великої Палати Верховного Суду від 20 червня 2018 року у справі № 727/10968/17, від 03 квітня 2019 року у справі № 727/1002/17, від 02.10.2019 у справі № 308/7411/17, від 16.10.2019 у справі № 504/1438/14-а.

Таким чином, правовідносини, пов'язані з прийняттям та реалізацією спірних рішень, підпадають під визначення приватноправових і з урахуванням суб'єктного складу сторін мають вирішуватися судами за правилами ГПК України.

Керуючись ст.ст. 132, 142, 238, 241, 248, 256, 294, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України, суд -

Ух в а л и в:

Закрити провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгово-будівельна компанія Валган" до Трускавецької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "КОМ'ЮНІТІ ІНВЕСТМЕНТ" про визнання незаконним і скасування рішення.

Повернути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгово-будівельна компанія Валган" (49000, м. Дніпро, вул. Дніпросталівська, буд.1, офіс № 124, код ЄДРПОУ 31271578) 5763 (п'ять тисяч сімсот шістдесят три) грн.

Роз'яснити, що спір підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства.

Ухвала про закриття провадження у справі може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Повний текст ухвали складено та підписано 12.11.2019.

Суддя Р.М. Брильовський