Рішення від 07.11.2019 по справі 1.380.2019.004198

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№1.380.2019.004198

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2019 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі :

головуючого - судді Кухар Н.А.

секретаря судового засідання Шавель М.М.

за участю:

позивача - ОСОБА_1

представника позивача - ОСОБА_2

представників відповідача - Вінак Н.В., Гаврилів Г.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії ,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) звернулася в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів), у якому, згідно доповнення до позовної заяви, просить суд:

- Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області у виключенні періодів стажу для здійснення оптимізації розміру пенсії;

- Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення в період квітня 2007 року по 31 березня 2010 року індивідуального коефіцієнта заробітної плати з 1, 80106 до 1, 29439, який враховується у розрахунок заробітку для обчислення пенсії;

- Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01 квітня 2007 року по 31 березня 2010 року перерахунок та виплату пенсії з урахуванням індивідуального коефіцієнта заробітної плати 1, 80106 та отриманих виплат.

Ухвалою суду від 20 серпня 2019 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні).

Ухвалою суду від 17 вересня 2019 року виправлено описку у справі.

Ухвалою суду від 18 вересня 2019 року залишено позовну заяву без руху.

Ухвалою суду від 03 жовтня 2019 року поновлено строк звернення до суду в задоволенні клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду - відмовлено.

Ухвалою суду від 09 жовтня 2019 року призначено справу до розгляду в порядку спрощеного провадження з викликом сторін.

Обгрунтовуючи свої позовні вимоги, позивачка зазначає, що відповідачем не враховано, що відповідно до ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за вибором особи, яка звернулась за пенсією, з періоду, який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період 60 календарних місяців страхового стажу підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Так, період стажу з 01.09.2006 - 07.03.2010 року, який становить 43, тобто 10% від стажу 36 років 3 міс. 23 дні, був виключений, що порушує права пенсіонера на гідну пенсію. Разом з тим, як зазначає позивач, не погоджуючись з розміром пенсії, позивач неодноразово зверталася до Пенсійного фонду України та його територіальних органів із відповідною заявою. Вважаючи протиправною відмову у виключенні періодів стажу для здійснення оптимізації розміру пенсії та неправомірними дії відповідачів щодо зменшення в період квітня 2007 року по 31 березня 2010 року індивідуального коефіцієнта заробітної плати з 1, 80106 до 1, 29439, який враховується у розрахунок заробітку для обчислення пенсії, позивачка звернулася до суду.

В судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали з мотивів, вказаних в позовній заяві, просили позов задовольнити.

16 вересня 2019 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого зазначено, що згідно матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 , виключено (оптимізовано) в автоматичному режимі, з розрахунку пенсії - заробітну плату з 01.09.2006 по 07.03.2010, що становить 43 місяці, (тобто 10 % від стажу 36 років 03 місяці 23 дні), як такий що є недоцільним. Зазначають, що протягом періоду, позивач займалася підприємницькою діяльністю і сплачувала єдиний податок, від якого частина коштів відраховувалася на зарахування страхових внесків. Вказують, що під час визначення доходу фізичної особи - підприємця для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) враховується розмір податку, що сплачує така фізична особа, без збільшення розміру податку, передбаченого законодавством, за членів його сім'ї, які беруть участь у здійсненні цією фізичною особою підприємницької діяльності, та за осіб, які перебувають з нею у трудових відносинах. На думку відповідача сума страхових внесків сплачена за період з 01.09.2006 року по 07.03.2010 року була меншою ніж мінімальний страховий внесок за відповідний місяць, тому відповідно до стажу були зараховані не повні місяці.

06 листопада 2019 року відповідачем подано пояснення у вигляді клопотання, у яких зазначено, що помилка щодо зміни коефіцієнта заробітку позивача виникла при масовому перерахунку пенсії, а саме уточнення прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, однак така не вплинула на розмір пенсійної виплати у зв'язку із збільшенням прожиткового мінімуму. На даний час проведений перерахунок пенсії з 01.04.2007 по 13.09.2010, питання доплати буде вирішено після фіксації зазначеного перерахунку управлінням з виплати.

Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечували з підстав викладених у відзиві на позовну заяву та з врахуванням пояснень.

Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача та представників сторін, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.

Згідно матеріалів справи та позовної заяви, судом встановлено, що ОСОБА_1 , зверталася до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із зверненнями.

Листом від 17.05.2015 року за № 2258/0-32/0703-00 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області було повідомлено позивача, що згідно матеріалів пенсійної справи, було виключено з розрахунку заробітної плати період з 01.09.2006 по 07.03.2010 року, що становить 43 місяці, тобто 10% від стажу позивача - 36 років 03 місяці 23 дні. Крім того у листі також було повідомлено додатково, що прорахувавши довідку про заробітну плату №55 від 29.08.2005 року видану АТ «Концерн - Електрон» з-д «Електропобутприлад» недоцільно проводити перерахунок пенсії від заробітної плати за період з 01.01.1980 по 31.12.1984, оскільки згідно умовного розрахунку коефіцієнт заробітної плати становить 1,09508 та розмір пенсії становив би 2037, 90 грн., що є меншим ніж 2185, 71 грн.

Листом від 17.05.2015 року за № 2259/0-32/0705 - 06 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області було повідомлено позивача що згідно матеріалів пенсійної справи, було виключено з розрахунку заробітної плати період з 01.09.2006 по 07.03.2010 року, що становить 43 місяці, тобто 10% від стажу позивача - 36 років 03 місяці 23 дні, та враховано період, протягом якого позивач отримували допомогу по безробіттю.

Не погоджуючись із діями відповідача щодо зменшення в період з 01 квітня 2007 року по 31 березня 2010 року щодо визначенням індивідуального коефіцієнту заробітної плати з 1, 80106 до 1, 29439, який враховується у розрахунок заробітку для обчислення пенсії, позивач звернулася до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду визначає Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV).

Відповідно до ст. 1 Закону № 1058-ІУ"Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-ІУ) страховий стаж це період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.

Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (ч.1 ст.24 Закону України №1058-ІV від 09.07.2003).

Період, протягом якого особа, яка підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності) та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, включається до страхового стажу. (ч.1 ст.24 Закону України №1058-ІV від 09.07.2003).

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом. (ч.2 ст.24 Закону України №1058-ІV від 09.07.2003).

Відповідно до частини першої та частини третьої статті 40 Закону №1058-ІV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.

Згідно з протоколом № 183756 від 13.10.2005 року ОСОБА_1 , призначена пенсія по віку (відповідно до заяви для призначення пенсії від 26.09.2005), як працюючій особі, а саме фізична особа - підприємець зареєстрована згідно із свідоцтвом про державну реєстрацію з 28.03.2000.

З наданих пояснень відповідача та доданих до матеріалів доказів, судом встановлено, що на час призначення пенсії загальний стаж склав 34 роки 03 місяці 03 дні відповідно коефіцієнт стажу 0,34250 - 411 міс., індивідуальний коефіцієнт заробітної плати для обчислення пенсії склав 1,80106 визначений за період роботи з 01.01.1986 по 31.12.1990 (довідка про заробіток для обчислення пенсії від 09.09.2005 №58 видана AT «Концерн -Електрон» за роботу шліфувальника 2 та 3 розряду) та весь страховий стаж з 01.10.2001 по 22.08.2005, порахований згідно (із індивідуальними відомостями про застраховану особу. Загальна кількість місяців заробітку склало 104 місяці; для визначення середньомісячного заробітку для обчислення пенсії, після оптимізації 41 місяця, що становить 10% стажу, залишено 63 місяці (розрахунок № 1 № п/с 183756).

Крім того, представниками відповідача було зазначено, що за вказані роки від часу призначення пенсії ОСОБА_1 проводились урядові перерахунки, які визначають зміну середньої заробітної плати по народному господарству, прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, зміна пенсійних складових, які залежать від вищезазначених чинників.

ОСОБА_1 , відповідно до заяви від 13.09.2010 та виписки із акта огляду МСЕК сер. 10 ААА № 468292, виданою 23.07.2010 позивачу, проведено перерахунок пенсії з виду на вид довічно, а саме переведено на пенсію по інвалідності першої групи.

З 01 жовтня 2017 року було проведено осучаснення пенсій у відповідності до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії" від 03.10.2017 (далі Закон - №2148-VIII), яким з жовтня проведено осучаснення пенсій, а саме: пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40грн.) і застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

З 01.10.2017, з урахуванням прийнятих змін та наявних в пенсійній справі документів про стаж та заробіток, пенсія обчислена при загальному стажі 36 років 07 місяців 13 днів (по 07.03.2010), як працюючій особі, коефіцієнт стажу, з урахування оцінки одного року роботи 1% - 0,36583. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії, який враховано за період роботи з 01.01.1986 по 31.12.1990 та з 01.10.2001 по 07.03.2010 (коефіцієнт заробітної плати 1, 18766), із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40 грн.), становить - 4470,83 грн. (3764,40 * 1,18766), розмір пенсії по інвалідності склав 1917,88 грн.

При зменшені коефіцієнту заробітної плати з 1,80106 і 1,29439 було зафіксовано при масовому перерахунку пенсії, а саме уточнення прожиткової мінімуму для непрацездатних осіб. Розмір пенсійної виплати з 01.04,2007 року, розраховано із заробітної плати за період з 01.01.1986 по 31.12.1990 згідно із довідкою від 09.09.2005 № 58 АТ «Концерну - Електрон» за роботу шліфувальника та за весь період страхового стажу з 01.10.2001 по 22.08.2005. Однак за період за який враховується заробітна плата не збережено оптимізацію (виключення) невигідних місяців заробітної плати в сумі 41 місяць, як передбачено статтею 40 Закону 1058, що призвело до заниження загального коефіцієнта заробітку для обчислення пенсії.

Представники відповідача зазначили, при проведенні масового перерахунку пенсії позивача, а саме уточнення прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, помилково було змінено коефіцієнт заробітку. Дана помилка щодо зміни коефіцієнту заробітку не була вчасно виявлена, оскільки на розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 , на той час, як працюючій особі, не вплинула у зв'язку із збільшенням прожиткового мінімуму. Крім того, повідомили суд, що на даний час Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області проведений перерахунок пенсійної виплати для визначення коректної пенсійної виплати з 01.04.2007 по 13.09.2010 (до часу переведення на пенсію по інвалідності першої групи загального захворювання згідно із заявою від 13.09.2010. Питання доплати буде вирішено після фіксації зазначеного перерахунку управлінням з виплати.

Враховуючи вищенаведене, судом встановлено, що зменшення в період з 01 квітня 2007 року по 31 березня 2010 року індивідуального коефіцієнта заробітної плати з 1, 80106 до 1, 29439, який враховується у розрахунок заробітку для обчислення пенсії відбулося з причин помилки, яка не була вчасно виявлена, внаслідок чого відповідач зробив розрахунок пенсії позивача, який є нижчим від того, на який він фактично мав право, чим порушив його права та охоронювані законом інтереси, які підлягають судовому захисту.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи вищенаведене судом встановлено, що дії відповідача щодо зменшення в період квітня 2007 року по 31 березня 2010 року індивідуального коефіцієнта заробітної плати з 1, 80106 до 1, 29439, який враховується у розрахунок заробітку для обчислення пенсії - є протиправними.

За результатом розгляду справи суд дійшов висновку, що охоронювані законом права, свободи та інтереси позивача порушені діями відповідача і належним способом захисту прав та законних інтересів позивача буде зобов'язати відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01 квітня 2007 року по 31 березня 2010 року перерахунок та виплату пенсії з урахуванням індивідуального коефіцієнта заробітної плати 1, 80106 та отриманих виплат.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Таким чином, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати стягненню в порядку ст.139 КАС України не підлягають.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів) про визнання дій неправомірними та зобов"язання вчинити дії ,- задоволити повністю.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області у виключенні періодів стажу для здійснення оптимізації розміру пенсії.

Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення в період з 01 квітня 2007 року по 31 березня 2010 року індивідуального коефіцієнта заробітної плати з 1, 80106 до 1, 29439, який враховується у розрахунок заробітку для обчислення пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01 квітня 2007 року по 31 березня 2010 року перерахунок та виплату пенсії з урахуванням індивідуального коефіцієнта заробітної плати 1, 80106 та отриманих виплат.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 12 листопада 2019 року.

Суддя Кухар Н.А.