Рішення від 31.10.2019 по справі 1.380.2019.004254

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.004254

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 жовтня 2019 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Грень Н.М.,

за участю:

секретаря судового засідання Редкевич О.Р.,

представника позивача ОСОБА_1 С.,

представника відповідачів Гавриляка Р.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові в порядку загального позовного провадження справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ЛембергМіт» до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

20.08.2019 до Львівського окружного адміністративного суду надійшов позов товариства з обмеженою відповідальністю «ЛембергМіт» до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Львівській області, в якому позивач просить суд:

1) визнати протиправними дії Головного управління ДФС у Львівській області щодо відмови у реєстрації податкових накладних ТОВ «ЛембергМіт» (ЄДРПОУ-36027341) та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Львівській області:

- № 1117167/36027341 від 22.03.2019- відмовлено у реєстрації податкової накладної №15 від 30.03.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- № 1117170/36027341 від 22.03.2019 - відмовлено у реєстрації податкової накладної №16 від 30.03.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- № 1117173/36027341 від 22.03.2019 - відмовлено у реєстрації податкової накладної №20 від 31.03.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

2) Зобов'язати ДФС України внести до єдиного реєстру податкових накладних відомості щодо реєстрації податкових накладних ТОВ «ЛембергМіт» (ЄДРПОУ-36027341), а саме: № 15 від 30.03.2018; № 16 від 30.03.2018; № 20 від 31.03.2018.

В обгрунтування позовних вимог зазначено, що 13.04.2018 товариством направлено для реєстрації в ЄРПН податкові накладні №15 від 30.03.2018, № 16 від 30.03.2018 та № 20 від 31.03.2018. Відповідно до отриманих квитанцій, податкові накладні прийняті, проте, реєстрація зупинена, у зв'язку із тим, що ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку, та запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН. 20.03.2019 позивач надіслав контролюючому органу пояснення з копіями первинних документів, відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних № 15 від 30.03.2018, № 16 від 30.03.2018, № 20 від 31.03.2018. Позивач вважає, що ним подано усі необхідні документи, які беззаперечно підтверджують реальне здійснення операцій по податкових накладних. Однак, рішеннями комісії Головного управління ДФС у Львівській області позивачу відмовлено у реєстрації податкових накладних. Позивач вважає, що дані рішення за своїм характером є необґрунтованими як нормативно, так і документально з огляду на те, що ДФС не взято до уваги специфіку діяльності, а саме те, що ТзОВ «ЛембергМіт» надає послуги по забою, послуги по обвалці, послуги з перевезення для ФОП ОСОБА_2 послуги для переробки даної сировини у готову продукцію з її подальшою реалізацією (транспортні послуги, послуги по забою живих тварин, послуги по обвалюванню та жилуванню м'яса, послуги по зняттю шкіри та сала з півтуш, послуги з оренди приміщень для зберігання готової продукції).

Відповідач 1 - ДФС України відзив на адміністративний позов не подав.

Відповідач 2 - позов не визнав, 16.09.2019 долучив до матеріалів справи відзив на позовну заяву в якому зазначив, що оскаржувані рішення прийнято Комісією Головного управління ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування правомірно, оскільки надані платником податку копії документів не є достатніми для прийняття відповідного рішення про реєстрацію. Представник відповідача 2 зазначив, що причиною відмови у реєстрації податкових накладних було надання платником податку документів, які не є достатніми для прийняття відповідних рішень про реєстрацію.

01.10.2019 позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якій зазначено, що не відповідають дійсності твердження представника відповідача 2, щодо того, що надані платником податку копії документів, не є достатніми для прийняття відповідних рішень про реєстрацію. Адже позивачем надано до ДФС копії документів, що підтверджують факт реального виконання позивачем та його контрагентами господарських операцій, згідно яких складені спірні податкові накладні. Вважає, що в оскаржуваних рішеннях не зазначено, які саме документи складені з порушенням законодавства та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію спірних податкових накладних. Вважає, що у відзиві на позовну заяву відповідачем 2 не спростовано твердження та аргументи позивача щодо суті позовних вимог. Просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою від 22.08.2019 суддя відкрив загальне позовне провадження у справі та призначив підготовче засідання.

Ухвалою суду від 17.10.2019 закрито підготовче засідання у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.

У судовому засіданні судом замінено відповідача 1 - Державну фіскальну службу України на належного - Державну податкову службу України, відповідача 2 - Головне управління ДФС у Львівській області на належного - Головне управління ДПС у Львівській області.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідачів у судовому засіданні проти позову заперечив, просив у задоволенні позову відмовити повністю.

Суд, заслухавши вступне слово представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, встановив наступне.

ТзОВ «ЛембергМіт» зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців 18.07.2008. Профільними видами діяльності підприємства є: Виробництво м'яса (Код КВЕД 10.11); Оптова торгівля м'ясом і м'ясними продуктами (Код КВЕД 46.32;); Вантажний автомобільний транспорт (Код КВЕД 49.41 )

Відповідно до приписів п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України) товариством складено податкові накладні № 15 від 30.03.2018, № 16 від 30.03.2018, № 20 від 31.03.2018.

Відповідно до отриманих квитанцій від 13.04.2018, податкові накладні прийнято, однак реєстрація зупинена. Підставами зупинення зазначено що “відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК” в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до п.п. 201.16.2 п. 201.16. ст. 201 ПК України позивачем 20.03.2019 направлено до ДФС України в електронному вигляді наступні документи:

1) Повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №1 від 20.03.2019, стосовно податкової накладної №15 від 30.03.2018, де було зазначено пояснення, що, ТзОВ «ЛембергМіт» надає послуги по забою, послуги по обвалці, послуги з перевезення для ФОП ОСОБА_2

Одночасно з даним повідомленням надіслано 9 документів довільного формату із вкладеними сканкопіями документів, що підтверджують реальність здійснення операцій, а саме: договір підряду, договір перевезення, договора поставок, видаткові накладні, товарно-транспортні накладні, банківські виписки, оборотно-сальдові відомості, акти приймання передачі товарів (робіт, послуг), довіреності, декларація виробника.

На підтвердження подання вищезазначених документів ТзОВ «ЛембергМіт» отримано Квитанцію №1 від 21.03.2019 про те, що документи доставлені до ДФС України та збережені на центральному рівні та Квитанцію №2 від 21.03.2019 про те, що документи доставлено до районного рівня 1320 Головне управління ДФС у Львівській обл., Червоноградське управління, Кам'янка Бузька ДПІ.

2) Повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №2 від 20.03.2019, стосовно податкової накладної №16 від 30.03.2018, де було зазначено пояснення, що, ТзОВ «ЛембергМіт» надає послуги по забою, послуги по обвалці, послуги з перевезення для ФОП ОСОБА_2

Одночасно з даним повідомленням надіслано 11 документів довільного формату із вкладеними сканкопіями документів, що підтверджують реальність здійснення операцій, а саме: договір підряду, договір перевезення, договора поставок, видаткові накладні, товарно-транспортні накладні, банківські виписки, оборотно-сальдові відомості, акти приймання передачі товарів (робіт, послуг), довіреності, декларація виробника.

На підтвердження подання вищезазначених документів ТзОВ «ЛембергМіт» було отримано Квитанцію №1 від 21.03.2019 про те, що документи доставлені до ДФС України та збережені на центральному рівні та Квитанцію №2 від 21.03.2019 про те, що документи доставлено до районного рівня 1320 Головне управління ДФС у Львівській обл., Червоноградське управління , Кам'янка Бузька ДПІ

3).Повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №3 від 20.03.2019, стосовно податкової накладної №20 від 31.03.2018, де було зазначено пояснення, що, ТзОВ «ЛембергМіт» надає послуги по забою, послуги по обвалці, послуги з перевезення для ФОП ОСОБА_2

Одночасно з даним повідомленням надіслано 22 документа довільного формату із вкладеними сканкопіями документів, що підтверджують реальність здійснення операцій, а саме: договір підряду, договір перевезення, договора поставок, видаткові накладні, товарно-транспортні накладні, банківські виписки, оборотно-сальдові відомості, акти приймання передачі товарів (робіт, послуг), довіреності, декларація виробника.

На підтвердження подання вищезазначених документів ТзОВ «ЛембергМіт» отримано Квитанцію №1 від 21.03.2019 про те, що документи доставлені до ДФС України та збережені на центральному рівні та Квитанцію №2 від 21.03.2019 про те, що документи доставлено до районного рівня 1320 Головне управління ДФС у Львівській обл., Червоноградське управління , Кам'янка Бузька ДПІ.

Надалі, рішеннями комісії ГУ ДФС у Львівській області № 1117167/36027341 від 22.03.2019 - відмовлено у реєстрації податкової накладної №15 від 30.03.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних; № 1117170/36027341 від 22.03.2019 - відмовлено у реєстрації податкової накладної №16 від 30.03.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних; № 1117173/36027341 від 22.03.2019 - відмовлено у реєстрації податкової накладної №20 від 31.03.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивач не погодившись із такими діями і прийнятими рішеннями відповідачів, звернувся із цим позовом до суду.

При вирішенні спору по суті суд керувався наступним.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).

Згідно з п.п. а, б п. 185.1 ст. 185 ПК України, об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг, згідно з приписами норми п.187.1 ст.187 ПК України, вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (п.188.1 ст.188 ПК України).

Пунктом 201.10 ст. 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (у редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 № 341, далі - Порядок №1246).

Згідно із пунктом 2 цього Порядку податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України “Про електронний цифровий підпис”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку (пункт 11 Порядку №1246).

Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:

- відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);

- чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

- реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

- дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;

- наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;

- наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200.1.3 і 200.1.9 статті 201 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);

- наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;

- факту реєстрації / зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;

- відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу;

- дотримання вимог Законів України “Про електронний цифровий підпис”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (пункт 12 Порядку № 1246).

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (пункт 13 Порядку №1246).

Відповідно до пункту 201.16. статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

На виконання цієї норми 21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №117 “Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних”. Цією постановою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 117, в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин).

За визначенням термінів, наведеному в пункті 1 Порядку № 117: моніторинг - сукупність заходів та методів роботи контролюючих органів, що виявляє за результатами проведення аналізу наявної інформації в інформаційних ресурсах ДФС та/або за результатами проведення обробки та аналізу податкової інформації об'єктивні ознаки наявності ризиків порушення норм податкового законодавства; критерій оцінки ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник моніторингу, що характеризує ризик.

Згідно з пунктом 3 Порядку № 117 податкові накладні/розрахунки коригування, що подаються на реєстрацію в Реєстрі до проведення моніторингу, за результатами якого можливе зупинення їх реєстрації, перевіряються відповідно до таких ознак:

1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, що є звільненою від оподаткування; 2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної / розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку; 3) одночасно значення показників D та P, розрахованих у наведеному у цьому підпункті, мають такі розміри: D > 0,05, Р<РмЧ1,4, де: D - розрахункова величина, яка дорівнює S/T; S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/ розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої під час ввезення товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами; T - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0,20 і 7 відсотків, зазначеними платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування; P - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування; Рм - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування. Значення показника D за останні 12 календарних місяців обраховується ДФС станом на перше число календарного місяця та кожного 10 числа стає доступним платнику податку в електронному кабінеті.

Податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку (пункт 5 Порядку № 117).

У разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 6 Порядку № 117).

Порядком № 117, передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації. (пункт 12 Порядку № 117).

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складання податкової накладної/розрахунку коригування;

2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД / послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена;

3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі. (пункт 13 Порядку № 117).

Пунктом 10 Порядку № 117 визначено, що критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади.

ДФС оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті погоджені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.

Державна фіскальна служба України листом від 21.03.2018 № 959/99-99-07-18 визначила критерії ризиковості платника податку. Згідно з підпунктом 1.6 пункту 1 комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме:

- платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим);

- дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації;

- платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ);

- платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб'єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років;

- платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України;

- платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2статті 46 Податкового кодексу України (далі - Кодекс);

- наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.

Головні управління ДФС в областях, м. Києві та Офіс великих платників податків ДФС постійно обраховують та проводять моніторинг показників, визначених у пунктах 1.1 - 1.6 цих Критеріїв.

Ризиковість платника податку може бути встановлено у разі виконання хоча б одного з критеріїв, визначених у пунктах 1.1 - 1.5 цих Критеріїв.

Якщо виявлено, що платник податків має ознаки ризиковості згідно з пунктом 1.6 цих Критеріїв, то такий платник податків виноситься на розгляд Комісії в той самий день і вноситься до переліку ризикових платників у день проведення засідання Комісії, на якому прийнято відповідне рішення.

Отже, підсумовуючи викладене, слід прийти до висновку, що чинне податкове законодавство України містить вимоги до змісту квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної, які є конкретними та не можуть носити абстрактний характер.

Як вже описано вище, у квитанціях про зупинення податкових накладних зазначено підстави зупинення, зокрема вказано, що “відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару /послуги 0203, 0206 перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає вимогам пп.2.1. п.2 Критеріїв ризиковості платника податку. ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК” в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Натомість, судом встановлено, що при зупиненні реєстрації усіх спірних податкових накладних органом податкової служби в квитанціях не зазначено покликання на відповідне рішення, згідно якого позивача віднесено до переліку ризикових платників, а також відсутній конкретний перелік необхідних документів, що має бути наданий платником для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.

На переконання суду, орган податкової служби зобов'язаний був у квитанції чітко вказати не тільки на конкретний вид критерію, який встановлений у підпункті 1.6 пункту 1 Листа Державної фіскальної служби України 959/99-99-07-18 від 21.03.2018, а і на відповідне рішення, відповідно до якого позивача внесено до переліку ризикових платників.

В матеріалах справи відсутні докази того, що контролюючий орган приймав рішення про віднесення товариства з обмеженою відповідальністю «ЛембергМіт» до переліку ризикових платників.

При цьому, суд вважає за необхідним надати оцінку щодо правової природи Листа Державної фіскальної служби України 959/99-99-07-18 від 21.03.2018.

Так, листи міністерств, інших органів виконавчої влади не є нормативно-правовими актами у розумінні статті 117 Конституції України, а відтак не є джерелом права відповідно до статті 7 КАС України. Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосувапня, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття. Крім того, акти, що затверджують критерії ризиковості здійснення операцій мають на меті встановити норми права, які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян, а відтак підлягають обов'язковій реєстрації у порядку, визначеному діючим законодавством.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 02.04.2019 по справі №822/1878/18, а тому суд відповідно до частини 5 статті 242 КАС України застосовує її до спірних правовідносин.

Отже, в силу своєї правової природи Лист Державної фіскальної служби України 959/99-99-07-18 від 21.03.2018 не може бути підставою для не реєстрації податкової накладної, оскільки він не може породжувати правових наслідків.

Перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе:

- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством (пункт 14 Порядку № 117).

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування (пункт 15 Порядку № 117).

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складені на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображені однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з УКТЗЕД або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг).

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку подає до ДФС в електронній формі засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України “Про електронний цифровий підпис”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (пункт 16 Порядку № 117).

Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.

Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС) (пункт 18 та пункт 19 Порядку № 117).

Відповідно до п. 20 Порядку № 117 зазначені комісії приймають рішення про:

- реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі;

- відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Згідно п.21 Порядку № 117 підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є:

-ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено;

- ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку;

- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 2 підлягає реєстрації в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена. Відповідне рішення набирає чинності після реєстрації його в такому Реєстрі (пункт 22 Порядку № 117).

Комісією регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 15 цього Порядку:

- щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в поточному місяці у Реєстрі, з урахуванням поданої податкової накладної/розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, менше 30 млн. гривень, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яке реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається платнику податку у порядку, встановленому статтею 42 Кодексу;

- щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в поточному місяці у Реєстрі, з урахуванням поданої податкової накладної/розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, більше 30 млн. гривень включно, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яке попередньо реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається до комісії центрального рівня. (пункт 23 Порядку № 117).

Отже, на відміну від зупинення реєстрації податкової накладної (розрахунку коригування), яке відбувається в автоматизованому режимі засобами програмного забезпечення ДФС України, прийняття рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкової накладної (розрахунку коригування) потребує проведення комісією регіонального рівня засідання, на якому членами комісії розглядаються та аналізуються надані платником податків документи та пояснення з метою прийняття обґрунтованого рішення зі спірного питання.

Судом встановлено, що позивачем направлено до податкового органу всі необхідні копії первинних документів та пояснення по господарських операціях, щодо яких було складено податкові накладні.

Однак, рішеннями Комісії ГУ ДФС України в Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації позивачу було відмовлено у реєстрації податкових накладних № 15 від 30.03.2018, № 16 від 30.03.2018, № 20 від 31.03.2018, а позивачеві запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН.

Підставами для прийняття таких рішень відповідачем зазначено, про надання позивачем копій документів, які складені з порушенням законодавства, а саме порушено порядок виписки ПН.

Судом встановлено, що позивачем подано до контролюючого органу повідомлення про надання пояснень щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено з долученими копіями первинних документів щодо реальності здійснення операцій.

Судом встановлено, що відповідно до укладеного договору перевезення №12/13-п від 06.09.2013, здійснювалася як доставка сировини до місця забою, так і доставка готової продукції до покупців.

Відповідно до укладених договорів підряду №13/13 від 09.09.2013, №14/13 від 08.11.2013, №02/14 від 28.03.2014 ТОВ «ЛембергМіт» надавало послуги по забою живих свиней, обвалці та лізовці півтуш. Дані послуги надавалися на території та засобами м'ясопереробного підприємства ТОВ «ЛембергМіт» котрі розташовані та знаходяться у с. Старий Яричів, вул. Галицька, 143.

Відповідно до укладеного договору оренди №10/16 від 02.09.2016 ФОП ОСОБА_2 . орендує у ТОВ «ЛембергМіт» морозильні та холодильні камери площею 498, 3 кв.м. для зберігання готової продукції.

Отже, судом встановлено, що «ЛембергМіт» надає послуги по забою, послуги по обвалці, послуги з перевезення для ФОП ОСОБА_2 послуги для переробки даної сировини у готову продукцію з її подальшою реалізацією (транспортні послуги, послуги по забою живих тварин, послуги по обвалюванню та жилуванню м'яса, послуги по зняттю шкіри та сала з півтуш, послуги з оренди приміщень для зберігання готової продукції).

Таким чином, аналізуючи викладене, враховуючи логічність та розумність проведених позивачем господарських операцій, метою яких є отримання прибутку, суд вважає, що здійснені господарські операції є реальними.

Оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наданих сторонами доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що надані позивачем докази містять відомості про обставини, які є предметом доказування у цій справі, і підтверджують необхідність реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених правових норм, суд вважає, що рішення комісії Головного управління ДФС у Львівській області № 1117167/36027341 від 22.03.2019- відмовлено у реєстрації податкової накладної №15 від 30.03.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних; № 1117170/36027341 від 22.03.2019 - відмовлено у реєстрації податкової накладної №16 від 30.03.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних; № 1117173/36027341 від 22.03.2019 - відмовлено у реєстрації податкової накладної №20 від 31.03.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних є такими, що не відповідають встановленим у ч. 2 ст. 2 КАС України критеріям правомірності, обґрунтованості, добросовісності та розсудливості, а тому підлягають скасуванню як протиправні.

Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Відповідно до приписів пунктів 19, 20 Порядку № 1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

- прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

- набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);

- неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Аналіз наведених норм вказує, що ДФС України реєструє податкові накладні, в тому числі на підставі рішення суду датою набрання ним законної сили або іншою датою, вказаною у рішенні.

З огляду на обставини справи, суд вважає, ефективним способом захисту порушених прав позивача буде: зобов'язати ДФС України зареєструвати податкові накладні ТОВ “ЛембергМіт” (ЄДРПОУ-36027341), а саме: № 15 від 30.03.2018; № 16 від 30.03.2018; № 20 від 31.03.2018, днем їх надходження.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до вимог ч. 1, п.2 ч.2 ст. 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

З огляду на вказане, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити.

Відповідно до ч.1, ч.3 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки позивачем сплачено судовий збір в сумі 7684,00 грн, такі судові витрати відповідно слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській та Державної фіскальної служби України.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 73-76, 242, 244, 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління ДФС у Львівській області щодо відмови у реєстрації податкових накладних ТОВ «ЛембергМіт».

Скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Львівській області

- № 1117167/36027341 від 22.03.2019 - відмовлено у реєстрації податкової накладної №15 від 30.03.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- № 1117170/36027341 від 22.03.2019 - відмовлено у реєстрації податкової накладної №16 від 30.03.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- № 1117173/36027341 від 22.03.2019 - відмовлено у реєстрації податкової накладної №20 від 31.03.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов'язати ДФС України зареєструвати податкові накладні ТОВ «ЛембергМіт» (ЄДРПОУ-36027341), а саме: № 15 від 30.03.2018; № 16 від 30.03.2018; № 20 від 31.03.2018, днем їх надходження.

Стягнути з Головного управління ДПС у Львівській області 79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35, ЄДРПОУ 39462700 за рахунок бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ЛембергМіт» місце реєстрації: 80463, Львівська обл., Кам'янка Бузький район, с. Старий Яричів, вул. Галицька, 143, код ЄДРПОУ 36027341 судовий збір пропорційно до задоволених позовних вимог в сумі 3842 (три тисячі вісімсот сорок дві) грн 00 коп.

Стягнути з Державної податкової служби України код ЄДРПОУ 43005393, місцезнаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8, за рахунок бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ЛембергМіт» місце реєстрації: 80463, Львівська обл., Кам'янка Бузький район, с. Старий Яричів, вул. Галицька, 143, код ЄДРПОУ 36027341 судовий збір пропорційно до задоволених позовних вимог в сумі 3842 (три тисячі вісімсот сорок дві) грн 00 коп.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Суддя Грень Н.М.

Повний текст рішення складено та підписано 11.11.2019.