Рішення від 31.10.2019 по справі 1.380.2019.004273

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.004273

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 жовтня 2019 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Грень Н.М.,

за участю:

секретаря судового засідання Редкевич О.Р.,

представника позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача Гордєєва О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові в порядку загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_2 до Львівської міської ради про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

21.08.2019 до Львівського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_2 до Львівської міської ради, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Львівської міської ради щодо не розгляду по суті звернення ОСОБА_2 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на АДРЕСА_1 , зареєстрованої центром надання адміністративних послуг м. Львова Львівської міської ради 15.07.2019 за № 3-Ф-80331/АП-Ф-2403;

- зобов'язати Львівську міську раду у строк 30 календарних днів або на першому засіданні (слуханні) після закінчення цього строку розглянути вказане звернення по суті.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначила, що 14.09.2018 в порядку, визначеному Законом України «Про адміністративні послуги» та відповідно до умов надання адміністративної послуги звернулася до відповідача із заявою про надання вищезгаданої адміністративної послуги, а саме - надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на АДРЕСА_1 , яка зареєстрована центром надання адміністративних послуг м. Львова Львівської міської ради 15.07.2019 за № 3-Ф-80331/АП-Ф-2403. Листом Управління земельних ресурсів департаменту містобудування Львівської міської ради вих. № 2403-3241 від 29.07.2019 позивачеві повідомлено, що звернення не може бути вирішено без надання нотаріально посвідченої в поточному році письмової згоди співвласників будинку АДРЕСА_1 Теліги на ім'я Львівського міського голови щодо вилучення з їх користування земельної ділянки. Позивач зазначила, що обгрунтованість чи необгрунтованість зазначеної в листі № 2403-3241 від 29.07.2019 року Управління земельних ресурсів департаменту містобудування Львівської міської ради підстави повернення позивачеві поданих документів не має правового значення, оскільки вказане управління не є суб'єктом надання адміністративної послуги, а відповідач жодного рішення за зверненням позивача не прийняв. Таким чином, на думку позивача, відповідачем допущено протиправну бездіяльність, якою порушується її право, як власника будинку АДРЕСА_1 на безоплатну приватизацію земельної ділянки для обслуговування цього будинку.

Відповідач позов не визнав, 19.09.2019 долучив до матеріалів справи відзив на позовну заяву в якому зазначив, що позивач безпідставно заявляє вимоги до Львівської міської ради, оскільки, як вбачається зі змісту заяви №3-Ф-80331/АП-Ф- 403, від 15.07.2019 така адресована Львівському міському голові про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 . Відповідач стверджує, що Львівський міський голова є окремим суб'єктом адміністративних правовідносин, є посадовою особою органу місцевого самоврядування та наділений колом повноважень, визначених законом. Одночасно, до повноважень міських голів не входить надання дозволів на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Зважаючи на те, що позивачі звернулись з клопотанням до неналежного суб'єкта, вимоги до Львівської міської ради є безпідставними. Управління земельних ресурсів Департаменту містобудування Львівської міської ради, яке розглянуло звернення по суті, мало на те відповідні повноваження. Відповідач зазначив, що питання розгляду заяв (клопотань) на отримання земельної ділянки віднесено до управління земельних ресурсів департаменту містобудування виконавчого органу Львівської міської ради, тоді як Львівська міська рада приймає рішення в порядку, встановленому регламентом міської ради. Також відповідач зазначив, що сесія міської ради не є постійно діючим органом, а тому Львівська міська рада не може розглядати на сесії питання, проект яких не підготований профільним управлінням, що підтверджується наступними положеннями.

Ухвалою від 22.08.2019 суддя відкрив загальне позовне провадження у справі та призначив підготовче засідання.

Ухвалою суду від 17.10.2019 закрито підготовче засідання у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, просив у задоволенні позову відмовити повністю.

Суд, заслухавши вступне слово представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, встановив наступне.

14.09.2018 позивач в порядку, визначеному Законом України «Про адміністративні послуги» та відповідно до умов надання адміністративної послуги звернулася до відповідача із заявою про надання вищезгаданої адміністративної послуги, а саме - надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на АДРЕСА_1 , яка зареєстрована центром надання адміністративних послуг м. Львова Львівської міської ради 15.07.2019 за № 3-Ф-80331/АП-Ф-2403.

До заяви позивачем долучено наступні документи:

- план земельної ділянки масштабу 1:500 із зазначеними межами ділянки і вирахуваною загальною її площею, виготовлений 1111 ОСОБА_3 (два примірники);

- довідка із звітності з кількісного обліку земель про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями, видана Відділом у місті Львові Головного управління Держгеокадастру у Львівській області № 31-13-0.37-5284/169- 19 від 14.06.2019;

- довідка із звітності з кількісного обліку земель про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами та угіддями № 0-13-0.37-5811/169-19 від 05.07.2019;

- нотаріально посвідчена копія договору купівлі-продажу від 26.12.2014;

- нотаріально посвідчена копія витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 31768996 від 26.12.2014;

- нотаріально посвідчена копія договору купівлі-продажу від 27.12.2014;

- нотаріально посвідчена копія витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 31792146 від 27.12.2014;

- технічний паспорт від 11.02.2019 на будинок АДРЕСА_1 , виданий ФОП ОСОБА_4 ;

- копія паспорта громадянина України у вигляді ID-картки;

- копія витягу з ЄДДР щодо реєстрації місця проживання.

В свою чергу, листом Управління земельних ресурсів департаменту містобудування Львівської міської ради вих. № 2403-3241 від 29.07.2019 позивачеві повідомлено, що звернення не може бути вирішено без надання нотаріально посвідченої в поточному році письмової згоди співвласників будинку АДРЕСА_1 Теліги на ім'я Львівського міського голови щодо вилучення з їх користування земельної ділянки.

Позивач вважаючи, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо розгляду її заяви, оскільки відповідач жодного рішення на звернення позивача не приймав, позивач звернулась із цим позовом до суду.

При вирішенні спору по суті суд керувався наступним.

Відповідно до вимог ч. 1ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до вимог ч.1 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Згідно з вимогами ч. 1ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

На підставі вимог ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

В силу вимог ч. 1 ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок комунальної власності здійснюється органом місцевого самоврядування, який приймає відповідне рішення на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення або формування нової земельної ділянки. У відповідності до ч.2 цієї статі Кодексу особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

Положеннями частини 6 ст.123 Земельного кодексу України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку..

В силу вимог ч. 1 ст. 1 Закону України “Про адміністративні послуги” адміністративна послуга - це результат здійснення владних повноважень суб'єктом надання адміністративних послуг за заявою фізичної або юридичної особи, спрямований на набуття, зміну чи припинення прав та/або обов'язків такої особи відповідно до закону.

Оперативність та своєчасність є одними із основоположних принципів державної політики в сфері надання адміністративних послуг згідно вимог п.5 ч.1 ст.4 Закону України “Про адміністративні послуги”.

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 10 Закону України “Про адміністративні послуги” граничний строк надання адміністративної послуги визначається законом.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 10 Закону України “Про адміністративні послуги” у разі надання адміністративної послуги суб'єктом надання адміністративних послуг, який діє на засадах колегіальності, рішення про надання адміністративної послуги або про відмову в її наданні приймається у строк, визначений ч.1 або ч.2 цієї статті, а в разі неможливості прийняття зазначеного рішення у такий строк - на першому засіданні (слуханні) після закінчення цього строку.

Таким чином, органом владних повноважень, який надає адміністративну послугу позивачу щодо затвердження проекту землеустрою є Львівська міська рада, в силу зазначених вище повноважень, котрі покладені на неї Земельним кодексом України та Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні”.

Ухвалою Львівської міської ради №2372 від 14.09.2017 затверджено інформаційну картку адміністративної послуги, яку надає Львівська міська рада - передача (надання) земельних ділянок комунальної власності на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Судом з Інформаційної картки встановлено, що вказана вище адміністративна послуга надається у два етапи:

1 етап - надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у разі формування нових земельних ділянок або зміни цільового призначення земельних ділянок комунальної власності;

2 етап - затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у разі формування нових земельних ділянок або зміни цільового призначення земельних ділянок комунальної власності.

Пунктом 5 Інформаційної картки передбачено строки надання адміністративної послуги, а саме: 1-й етап - 30 календарних днів, або на першому засіданні (слуханні) після закінчення цього строку; 2-й етап - 30 календарних днів або на першому засіданні (слуханні) після закінчення цього строку.

Пунктом 6 Інформаційної картки передбачено результат надання адміністративної послуги, а саме: 1-й етап - засвідчена копія ухвали міської ради про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; 2-й етап - засвідчена копія ухвали міської ради про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Відповідно до ст.4 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” одним із принципів здійснення місцевого самоврядування в Україні є колегіальність. У системному тлумаченні норм ст.ст. 4, 10, 45, 46 цього ж Закону міська рада є представницьким колегіальним органом, котрий становить однин із елементів системи місцевого самоврядування в Україні.

Згідно зі ст.59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” рада в межах своїх повноважень приймає нормативно-правові акти та інші акти у формі рішень на пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом, відкритим поіменним голосуванням або шляхом таємного голосування.

Таким чином, рішення представницького колегіального органу місцевого самоврядування, яким є Львівська міська рада, в частині реалізації повноважень щодо затвердження проекту землеустрою, приймається на власний розсуд цього органу.

Судом встановлено, що в порушення вищезазначених норм, Львівська міська рада не внесла розгляд заяви про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою до порядку денного сесії міської ради, відповідно не вирішила дане питання чим допустила протиправну бездіяльність.

Щодо покликання відповідача на те, що позивач звернулась із заявою до неналежного суб'єкта, а саме міського голови, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про адміністративні послуги» суб'єкти звернення мають право на безоплатне отримання інформації про адміністративні послуги та порядок їх надання, що забезпечується шляхом надання їм безоплатного доступу до Реєстру адміністративних послуг, розміщеного на Урядовому порталі, функціонування телефонної довідки та інформування таких суб'єктів через засоби масової інформації.

На виконання вимог ст. 6 Закону України «Про адміністративні послуги» Інформація про надання адміністративної послуги розміщена на офіційному сайті центру надання адміністративних послуг м. Львова за адресою - http://www.city.-adm.lviv.ua/services.

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про інформаційні послуги» суб'єктом надання адміністративних послуг на кожну адміністративну послугу, яку він надає відповідно до закону, затверджуються інформаційна і технологічна картки, а у разі якщо суб'єктом надання є посадова особа, - органом, якому вона підпорядковується.

На вищенаведеному сайті відповідно до вимог ст. 8 Закону України «Про адміністративні послуги» відповідачем розміщено інформаційну картку адміністративної послуги «Передача (надання) земельних ділянок комунальної власності на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок», затверджену ухвалою Львівської міської ради від 14.09.2017 № 23.

Судом з пункту 2 Інформаційної картки встановлено, що підставою для надання адміністративної послуги є заява на ім'я Львівського міського голови з відповідними додатками.

Судом встановлено, що позивач звернулась із заявою на ім'я міського голови ОСОБА_5 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою, як визначено п. 2 Інформаційної картки. З огляду на вказане, не заслуговують уваги покликання позивача на те, що позивач звернулась із заявою до неналежного суб'єкта. Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положення ч.1 ст. 9 КАС України передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 вказаного Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

Таким чином, на підставі наявних у справі доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належить задовольнити повністю.

Відповідно до ст.139 КАС України судові витрати підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Львівської міської ради.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 73-76, 242, 244, 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Львівської міської ради щодо не розгляду по суті звернення ОСОБА_2 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на АДРЕСА_1 , зареєстрованої центром надання адміністративних послуг м. Львова Львівської міської ради 15.07.2019 за № 3-Ф-80331/АП-Ф-2403.

Зобов'язати Львівську міську раду з дня набрання рішенням законної сили, у строк 30 календарних днів або на першому засіданні (слуханні) після закінчення цього строку розглянути звернення ОСОБА_2 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на АДРЕСА_1 по суті.

Стягнути з Львівської міської ради місцезнаходження:79008, м. Львів, пл. Ринок, 1, код ЄДРПОУ 04055896 за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 місце реєстрації: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 судовий збір в в сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Суддя Грень Н.М.

Повний текст рішення складено та підписано 11.11.2019.