11 листопада 2019 року Справа № 280/4607/19 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Новікової І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації до Товариства з обмеженою відповідальністю «Бурлак», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, Головне управління ДФС у Запорізькій області, про анулювання дозволу,
19 вересня 2019 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації (далі - позивач, НКРЗІ) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Бурлак» (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, Головне управління ДФС у Запорізькій області (далі - третя особа), в якому позивач просить суд анулювати відповідачу дозвіл на експлуатацію суднової станції судна внутрішнього плавання (суднової річкової станції) від 29.05.2017 №МС-65-0248931.
Ухвалою суду від 24.09.2019 відкрито спрощене позовне провадження та призначено розгляд адміністративної справи без повідомлення/виклику сторін.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що ТОВ «Бурлак» було видано дозвіл на експлуатацію суднової станції судна внутрішнього плавання (суднової річкової станції) від 29.05.2017 №МС-65-0248931. Зазначає, що у червні 2019 року до НКРЗІ від Олександрівського управління у м.Запоріжжі ГУ ДФС у Запорізькій області надійшла інформація про те, що ТОВ «Бурлак», в порушення пп.254.1.4 п.254.1 ст.254 та.254.5.3 п.254.3 ст.254 Податкового кодексу України, не подано податкову звітність, не задекларовано та не сплачено податкові зобов'язання з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за період травень - грудень 2017, січень - грудень 2018 року та з січня 2019 та по теперішній час. Позивач зазначає, що відповідно до положень частини 3 статті 58 Закону України «Про радіочастотний ресурс України», несплата щомісячного збору протягом 6-ти місяців є підставою для анулювання відповідних ліцензій та дозволів на користування радіочастотним ресурсом України. За таких обставин, позивач просить суд задовольнити позовні вимоги.
Від відповідача та третьої особи до суду відзив/письмові пояснення стосовно заявлених позовних вимог не надходили.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що 29.05.2017 ТОВ «Бурлак» видано Дозвіл №МС-65-0248931 на експлуатацію суднової станції судна внутрішнього плавання (суднової річкової станції), назва судна - БТ-0640, орган державної реєстрації судна - Херсонський морський торговельний порт (а.с.10).
19 липня 2019 року на адресу НКРЗІ від Олександрівського управління у м.Запоріжжі ГУ ДФС у Запорізькій області надійшла інформація про те, що ТОВ «Бурлак», в порушення пп.254.1.4 п.254.1 ст.254 та.254.5.3 п.254.3 ст.254 Податкового кодексу України, не подано податкову звітність, не задекларовано та не сплачено податкові зобов'язання з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за період травень - грудень 2017, січень - грудень 2018 року та з січня 2019 та по теперішній час. Також, зазначено про те, що 05.06.2019 контролюючим органом складено Акт №1628/08-01-49-06/37056677, а також донараховано суму штрафної санкції - 2380,00 грн. (а.с.9).
24 липня 2019 року НКРЗІ направлено на адресу ТОВ «Бурлак» лист, в якому відповідачу запропоновано сплатити заборгованість з рентної плати в термін до 12.08.2019 (а.с.11).
Разом з тим, у зв'язку із непогашенням заборгованості з рентної плати, позивач звернувся до суду з позовом про анулювання дозволу №МС-65-0248931 на експлуатацію суднової станції судна внутрішнього плавання (суднової річкової станції).
Суд зазначає, що Закон України «Про радіочастотний ресурс України» встановлює правову основу користування радіочастотним ресурсом України, визначає повноваження держави щодо умов користування радіочастотним ресурсом України, права, обов'язки і відповідальність органів державної влади, що здійснюють управління і регулювання в цій сфері, та фізичних і юридичних осіб, які користуються та/або мають намір користуватися радіочастотним ресурсом України (далі - Закон №1770-ІІІ).
Відповідно до пункту 5 частини 2 статті 6 Закону №1770-ІІІ, користувачі радіочастотного ресурсу України зобов'язані: вносити платежі та збори, передбачені законом, а також у встановленому національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, порядку плату за радіочастотний моніторинг у смугах радіочастот загального користування.
Статтею 45 Закону №1770-ІІІ передбачено, що анулювання дозволу на експлуатацію здійснюється УДЦР самостійно або за рішенням національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації.
Підставами для прийняття національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, рішення про анулювання дозволу на експлуатацію є:
1) анулювання ліцензії на користування радіочастотним ресурсом України;
2) анулювання ліцензії на мовлення або відповідного подання Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення щодо багатоканальних телесистем, які передбачають використання радіочастотного ресурсу України;
3) акт про невиконання користувачем радіочастотного ресурсу України законних вимог національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, або приписів та розпоряджень уповноважених національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, посадових осіб;
4) акт про повторну відмову користувача радіочастотного ресурсу в допуску представників національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, для проведення перевірки, а також про вчинення інших перешкод, які не дозволяють здійснювати перевірку в повному обсязі;
5) акт про те, що користувач з власної вини не розпочав експлуатацію радіоелектронного засобу у визначені дозволом терміни;
6) невикористання радіоелектронного засобу більше одного року;
7) виявлення недостовірних відомостей у документах, поданих користувачем радіочастотного ресурсу України для отримання дозволу на експлуатацію радіоелектронного засобу або випромінювального пристрою.
УДЦР приймає рішення про анулювання дозволу на експлуатацію на підставі:
1) заяви користувача радіочастотного ресурсу України про анулювання дозволу;
2) скасування державної реєстрації суб'єкта господарювання - користувача радіочастотного ресурсу України;
3) нотаріально засвідченої копії свідоцтва про смерть фізичної особи - користувача радіочастотного ресурсу України.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, або УДЦР має прийняти рішення про анулювання дозволу на експлуатацію протягом 20 робочих днів від дати прийняття рішення про анулювання ліцензії, складення акта про порушення, надходження заяви, копії свідоцтва про смерть, довідки про скасування державної реєстрації, встановлення інших підстав для анулювання дозволу, передбачених цим Законом. Рішення національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, передається до УДЦР та вручається або надсилається рекомендованим листом користувачу радіочастотного ресурсу України із зазначенням підстав анулювання дозволу не пізніше трьох робочих днів від дати прийняття рішення.
У разі виникнення підстав для анулювання дозволу на експлуатацію радіоелектронних засобів мовлення національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, звертається до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення за погодженням рішення про анулювання відповідного дозволу. Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення повинна прийняти відповідне рішення протягом місяця. У разі відмови в погодженні або недотримання зазначеного терміну дозвіл може бути анульований за рішенням суду.
Дозвіл на експлуатацію радіоелектронних засобів мовлення може бути анульовано за поданням Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення.
Рішення про анулювання дозволу на експлуатацію може бути оскаржено в судовому порядку.
Рішення національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, або УДЦР про анулювання дозволу на експлуатацію набирає чинності через десять днів від дня його прийняття. Якщо користувач радіочастотного ресурсу України протягом цього часу оскаржує дане рішення в судовому порядку, дія цього рішення призупиняється до завершення судового розгляду. УДЦР здійснює анулювання дозволу на експлуатацію за рішенням національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, протягом п'яти робочих днів з дня надходження рішення.
Порядок анулювання дозволів на експлуатацію у смугах радіочастот спеціального користування встановлюється Генеральним штабом Збройних Сил України.
Отже, даною нормою права визначені повноваження УДЦР та національної комісії на самостійне анулювання виданих дозволів і підстави, за яких вказані органи є уповноваженими на таке анулювання. При цьому за жодною з передбачених законом підстав анулювання дозволу у звичайному порядку не передбачено необхідності звернення з цим питанням до суду. Лише у разі відмови Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення в погодженні рішення про анулювання відповідного дозволу або недотримання визначеного законом терміну для його погодження, дозвіл може бути анульований за рішенням суду.
Крім того, вказана норма права за структурою Закону передбачена Розділом VI Користування радіочастотним ресурсом України, тобто розділом щодо загальних правил користування радіочастотним ресурсом України. Натомість, Розділ VII Закону №1770-ІІІ встановлює Особливості регулювання у сфері користування радіочастотним ресурсом України загальними користувачами.
Відповідно до частини 1 статті 5 Закону №1770-ІІІ, користувачі радіочастотного ресурсу України залежно від напрямів його використання поділяються на спеціальні і загальні.
З огляду на встановлені обставини справи ТОВ «Бурлак» є загальним користувачем радіочастотним ресурсом, у зв'язку з чим у даній справі підлягають застосуванню норми, визначені також і Розділом VII Закону №1770-ІІІ, які визначають додаткові підстави та умови регулювання у сфері користування радіочастотним ресурсом України.
Згідно положень статті 57 Закону №1770-ІІІ, користування радіочастотним ресурсом в Україні здійснюється на платній основі. Рентна плата за користування радіочастотним ресурсом України встановлюється Податковим кодексом України.
Статтею 58 Закону №1770-ІІІ визначена відповідальність за порушення законодавства про радіочастотний ресурс України.
Так, юридичні та фізичні особи, винні в порушенні законодавства про радіочастотний ресурс України, несуть відповідальність у порядку, визначеному законами України.
За несвоєчасну сплату щомісячного збору за користування радіочастотним ресурсом України справляється пеня згідно із законами України.
У разі несплати щомісячного збору протягом шести місяців відповідна ліцензія на користування радіочастотним ресурсом України, а також дозволи на експлуатацію анулюються без компенсації збитків користувачу радіочастотного ресурсу України зі стягненням суми заборгованості в судовому порядку.
Дохід (за винятком сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів)), отриманий користувачем радіочастотного ресурсу внаслідок користування радіочастотним ресурсом України без передбачених цим Законом ліцензій та експлуатації радіоелектронних засобів та/або випромінювальних пристроїв без дозволів на експлуатацію, вилучається за рішенням суду і спрямовується до Державного бюджету України.
Таким чином, анулювання дозволу за несплату щомісячного збору протягом 6 місяців є додатковим видом відповідальності за порушення законодавства про радіочастотний ресурс України, який може бути застосований до загальних користувачів.
Суд також звертає увагу на те, що процедуру здійснення державного нагляду за користуванням радіочастотним ресурсом України (далі - РЧР) у смугах радіочастот загального користування та додержанням суб'єктами господарювання, які здійснюють реалізацію радіоелектронних засобів (далі - РЕЗ) та випромінювальних пристроїв (далі - ВП), вимог законодавства України щодо реалізації РЕЗ та ВП, у тому числі порядку їх маркування (далі - державний нагляд) визначає Порядок здійснення державного нагляду за користуванням радіочастотним ресурсом України в смугах радіочастот загального користування, затвердженого Рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації від 27 грудня 2012 року №684 (далі - Порядок №684).
Відповідно до п.1.3 Порядку №684, основними завданнями державного нагляду є запобігання, виявлення та усунення порушень законодавства при користуванні радіочастотним ресурсом (далі - РЧР).
Пунктом 7.16 Порядку №684 визначено, що у разі виявлення за наслідками перевірки обставин, що зазначені у частині другій статті 38 та частині третій статті 58 Закону України "Про радіочастотний ресурс України", про виявлені факти зазначається в акті перевірки.
Розгляд НКРЗІ питання щодо анулювання ліцензії з підстав виявлених вищенаведених фактів здійснюється в порядку, встановленому Законом України "Про радіочастотний ресурс України".
Згідно з пунктом 7.17 Порядку №684 при виявленні за результатами перевірки фактів наявності підстав для анулювання дозволу на експлуатацію РЕЗ та ВП, визначених у пунктах 3-5 частини другої статті 45 Закону України "Про радіочастотний ресурс України" , комісія складає за формою, наведеною у додатках 6, 12, 14 до цього Порядку, акти, що додаються до акта перевірки.
У разі виявлення за наслідками перевірки обставин, що зазначені у пунктах 6, 7 частини другої статті 45 та частині третій статті 58 Закону України "Про радіочастотний ресурс України", про виявлені факти зазначається в акті перевірки.
Розгляд НКРЗІ питання щодо анулювання дозволу з підстав виявлених вищенаведених фактів здійснюється в порядку, встановленому Законом України "Про радіочастотний ресурс України".
На підставі наведеного, оскільки за нормами Закону №1770-ІІІ за загальним правилом анулювання дозволу на експлуатацію радіочастотним ресурсом України здійснюється в позасудовому порядку на підставі рішення визначених цим законом органів, а також з урахуванням того, що синтаксичний аналіз положень частини 3 статті 58 Закону №1770-ІІІ вказує на те, що словосполучення «в судовому порядку» відноситься виключно до способу стягнення суми заборгованості, що іншим чином зроблено бути не може, суд робить висновок, що саме до компетенції Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформації відноситься анулювання дозволу на експлуатацію радіоелектронного засобу. При цьому, отримання від податкового органу інформації про несплату відповідачем збору за користування РЧР є доказом порушення останнім законодавства у сфері користування РЧР, зокрема, Закону №1770-ІІІ, що є підставою для здійснення позивачем державного нагляду шляхом проведення позапланової перевірки відповідача, а не звернення до суду з даним позовом.
Судом, в свою чергу, може бути прийнято рішення про анулювання дозволу лише у випадку відмови Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення прийняти відповідне рішення протягом місяця, у всіх інших випадках дозвіл анулюється НКРЗІ або УДЦР.
Разом з тим, матеріали адміністративної справи не містять доказів звернення позивача до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення щодо анулювання дозволу ТОВ «Бурлак», як і не містять доказів відмови зазначеного органу в анулюванні спеціального дозволу.
При цьому, за частиною третьою статті 58 Закону №1770-ІІІ в судовому порядку стягується заборгованість зі сплати збору за користування РЧР, проте таких вимог у даній справі не заявлено.
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Під час прийняття рішення у даній справі судом враховуються висновки ВЕРХОВНОГО СУДУ щодо застосування норм права, які викладенні в постанові від 11.12.2018 у справі №809/340/14 (провадження К/9901/3484/18).
Згідно зі статтею 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог НКРЗІ.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд
У задоволенні позовних вимог Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації (01001, м.Київ, вул.Хрещатик, 22) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Бурлак» (69063, м.Запоріжжя, вул.Жуковського, буд.59-А, кв.2), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, Головне управління ДФС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний,166), про анулювання дозволу - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.В. Новікова