Україна
Донецький окружний адміністративний суд
12 листопада 2019 р. Справа№200/10446/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Мозгової Н.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради про визнання незаконними дії, зобов'язання вчинити певні дії, -
22 серпня 2019 року позивач, ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ), звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради (код ЄДРПОУ 26010987, місце знаходження: Донецька область, м. Дружківка, вул. Машинобудівників, б.64) про визнання незаконними дії щодо відмови у виплаті допомоги на оздоровлення за 2011-2015рр., передбаченої ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», стягнення недоплаченої суми щорічної допомоги на оздоровлення за 2011-2015рр. у розмірі 13442 грн.
Так, у позовній заяві позивач обґрунтовує свої позовні вимоги тим, що 30.07.2019 року звернувся до відповідача з проханням здійснити відповідний розрахунок щорічної допомоги на оздоровлення, яка визначена ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та виплатити всю суму щорічної допомоги на оздоровлення. Листом від 07.08.2019 року відповідач надав відповідь, що виплата окремих видів компенсацій і допомоги, зокрема, щорічної допомоги на оздоровлення, та їх розмір визначається постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року № 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно якої учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії виплачується щорічна допомога на оздоровлення у розмірі 75 грн. Позивач вказує, що відповідно до ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щорічна допомога на оздоровлення виплачується в таких розмірах, зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії - три мінімальні заробітні плати.
Вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують його конституційні права на соціальний захист.
Представник відповідача надав відзив на адміністративний позов, де зазначив, що вимоги позивача суперечать чинному законодавству та не підлягають задоволенню. Свою позицію вмотивовував тим, що в редакції статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (зі змінами від 01.01.2011, 19.06.2011, 01.10.2011, 18.11.2012, 01.01.2013, 01.01.2015, 01.04.2015 та 01.0.2016) чітко зазначено, що щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Відповідна норма статті 48 Закону не визнана не конституційною, тому підлягає виконанню. Механізм надання щорічної допомоги на оздоровлення передбачений постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 № 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Відповідно до вимог п. 1 Постанови учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії, кожній дитині, яка втратила внаслідок Чорнобильської катастрофи одного з батьків, та евакуйованим із зони відчуження у 1986 році, включаючи дітей, - 75 гривень. На підставі вимог чинного законодавства управлінням виплачувалась допомога у розмірах, визначених чинним на той час законодавством, а саме по 75 гривень на рік. Виплати управлінням проводились шляхом зазначеним у листах управління від 07.08.2019 № 0-318-1.2, № 0-319-1.2. На підставі зазначеного, позовні вимоги вважає безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
27 серпня 2019 року ухвалою суду позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків.
04 вересня 2019 року через відділ документообігу та архівної роботи суду позивач надав документи на виконання вимог ухвали суду про залишення позовної заяви без руху та ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 09 вересня 2019 року відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12 листопада 2019 року визнано поважними причини пропуску строку звернення до суду та поновлено ОСОБА_1 строк звернення до адміністративного суду.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.
З матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_1 є громадянином України (паспорт НОМЕР_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ), зареєстрований за адресою проживання: АДРЕСА_1 , перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Дружківської міської ради як отримувач щорічної допомоги на оздоровлення як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобіліській АЕС 3 категорії, що підтверджується наявними матеріалами справи та не заперечується відповідачем по справі, згідно ст. 43 КАС України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.
Відповідач - Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради є юридичною особою, здійснює керівництво у сфері соціального забезпечення населення та соціального захисту пенсіонерів, інвалідів, одиноких непрацездатних громадян, дітей-сиріт, одиноких матерів, багатодітних, а також малозабезпечених сімей з дітьми,
інших соціально незахищених громадян, які потребують допомоги і соціальної підтримки з боку держави (далі - соціально незахищені громадяни), відповідно на території району, району в містах Києві та Севастополі, згідно ст. 43 КАС України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.
Судом встановлено, що позивач звернувся до відповідача стосовно надання відомостей про компенсаційні виплати на оздоровлення, яка визначена ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та виплатити всю суму щорічної допомоги на оздоровлення.
Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради листом від 07.08.2019 року повідомлено, що виплата окремих видів компенсацій і допомог, зокрема, щорічної допомоги на оздоровлення, та їх розмір визначається постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року № 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно якої учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобіліській АЕС 3 категорії виплачується щорічна допомога на оздоровлення у розмірі 75 грн. Відповідно з наданими заявами виплати проводились у грудні 2012 р. за 2011р. у розмірі 75 грн., у листопаді 2013 р. за 2012р. у розмірі 75 грн., у грудні 2014 р. за 2013р. у розмірі 75 грн., у серпні 2015 р. за 2014 р. у розмірі 75 грн., в 2016 році виплати допомоги не було у зв'язку з відсутністю заяви про призначення, у грудні 2017 році за 2016р. у розмірі 75 грн., у червні 2018р. за 2017 р. у розмірі 75 грн., у травні 2019 р. за 2018 р. у розмірі 75 грн.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходив з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності тощо.
Стаття 46 Конституції України передбачає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII (далі Закон №796-XII). Порядок виплати щорічної допомоги на оздоровлення деяким категоріям громадян передбачений статтею 48 цього Закону.
Відповідно до положень статті 48 Закону №№796-XII в редакції згідно із Законом України № 76-VIII від 28.12.2014 "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України", що набрав чинності з 01 січня 2015 року, одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, дітям-інвалідам, сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, батькам померлого, щорічна допомога на оздоровлення виплачується у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
При цьому, у частині 4 статті 48 Закону №796-XII, в редакції чинній до 01.01.2015 року, було встановлено, що щорічна допомога на оздоровлення інвалідам I і II групи виплачується в розмірі - 5 мінімальних заробітних плат; інвалідам III групи, дітям-інвалідам - 4 мінімальні заробітні плати; евакуйованим із зони відчуження у 1986 році, включаючи дітей, виплачується в розмірі 3 мінімальних заробітних плат.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року № 562 "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" розмір щорічної допомоги на оздоровлення учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а саме учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії встановлено 75 гривень.
З довідки Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради від 07.08.2019 року вбачається, що позивачу виплата щорічної допомоги на оздоровлення була проведена в сумі 75 гривень у період з 2011-2015рр.
Конституційним Судом України рішення про визнання неконституційною Постанови Кабінету Міністрів України № 562 від 12.07.2005 року не приймалось. Проте, відповідно до ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.
Отже, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при вирішенні даного спору, застосуванню підлягає саме ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі змінами і доповненнями від 06.06.1996 року.
Відповідно до частини 2 статті 6 та частини 2 статті 19 Конституції України, органи виконавчої влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, суд приходить до висновку стосовно протиправності дій відповідача в частині не донарахування та недоплати разової допомоги на оздоровлення за 2011-2015рр. ОСОБА_1 .
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За приписами ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вище викладені обставини, з огляду на загальні засади пріоритету законів над підзаконними актами, суд дійшов до висновку про необхідність зобов'язати відповідача здійснити доплату ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2011 р. -2015 р., як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії, в розмірі трьох мінімальних заробітних плат, з урахуванням раніше виплачених сум.
Разом з тим, суд вважає, що вимоги про стягнення з відповідача недоплаченої щорічної допомоги на оздоровлення у визначеній позивачем грошовій сумі не підлягають задоволенню, оскільки такі виплати не були йому нараховані, а суд не може перебирати на себе функцію здійснення перерахунку та нарахування допомоги замість органу, на який покладено такі повноваження. Крім того, зазначені суми позивачем не відповідають законодавчо встановленому розміру мінімальної заробітної плати, визначеному в Законі про Державний бюджет на відповідний рік.
Враховуючи дискреційні повноваження суб'єкта владних повноважень, покладені на нього законом та те, що питання щодо здійснення перерахунку допомоги на оздоровлення відносяться до компетенції органів Управління праці та соціального захисту населення, керуючись ч.2 ст. 9 КАС України, суд визнав необхідним вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради провести перерахунок щорічної допомоги на оздоровлення позивачу, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3-ї категорії, в розмірі трьох мінімальних заробітних плат, з урахуванням раніше виплаченої суми.
Відповідно до ч.3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
У зв'язку з частковим задоволенням позовних вимог немайнового характеру, судовий збір підлягає стягненню з суб'єкта владних повноважень у розмірі 384,20 грн. (50% від сплаченої суми судового збору).
Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради (код ЄДРПОУ 26010987, місце знаходження: Донецька область, м. Дружківка, вул. Машинобудівників, б.64) про визнання незаконними дії щодо відмови у виплаті допомоги на оздоровлення за 2011-2015рр., передбаченої ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», стягнення недоплаченої суми щорічної допомоги на оздоровлення за 2011-2015рр. у розмірі 13442 грн. - задовольнити частково.
Визнати незаконними дії Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Донецькій області щодо не донарахування та недоплати разової допомоги на оздоровлення за 2011-2015рр. ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради (код ЄДРПОУ 26010987, місце знаходження: Донецька область, м. Дружківка, вул. Машинобудівників, б.64) провести перерахунок та здійснити доплату щорічної допомоги на оздоровлення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ), як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3-ї категорії, в розмірі трьох мінімальних заробітних плат, з урахуванням раніше виплаченої суми за 2011 р. -2015 р.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради (код ЄДРПОУ 26010987, місце знаходження: Донецька область, м. Дружківка, вул. Машинобудівників, б.64) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) судовий збір в сумі 384 (триста вісімдесят чотири) грн. 20 коп.
Повний текст судового рішення складено 12 листопада 2019 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Н.А. Мозговая