65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
"07" листопада 2019 р.м. Одеса Справа № 916/2865/19
Господарський суд Одеської області у складі:
судді С.Ф. Гута
при секретарі Н.В. Борисовій
розглянувши у підготовчому засіданні справу №916/2865/19
За позовом: ОСОБА_1
до відповідачів: Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях, Фонду державного майна України,
про визнання протиправними та скасування наказів,-
За участю представників сторін:
Позивач - ОСОБА_1 , паспорт серія № НОМЕР_1 , дата видачі : 04.01.18;
Від відповідачів - Десятова Н.А., довіреність № 28, дата видачі : 02.09.19;
25.09.2019 року позивач - ОСОБА_1 звернувся до Господарського суду Одеської області з позовною заявою (вх. ГСОО № 2930/19) до відповідачів - Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях, Фонду державного майна України про визнання протиправними та скасування наказів.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 30.09.2019р. відкрито провадження у справі №916/2865/19, постановлено розглядати справу №916/2865/19 в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання суду на „22" жовтня 2019 р. о 11год.00хв., встановлено відповідачам строк для подання відзиву на позов із урахуванням вимог ст.165 ГПК України до 18.10.19р.
18.10.2019 року представником відповідача Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях , було подано до канцелярії господарського суду відзив на позовну заяву.
25.10.2019р. представником відповідача Фонду державного майна України до канцелярії господарського суду Одеської області було подано відзив на позовну заяву відповідно якого відповідач просить суд поновити строк на подання відзиву на позовну заяву. В обґрунтування якого відповідач зазначає, ознайомившись з позовною заявою ОСОБА_1 Фонд державного майна України (далі - Фонд) вважає її необгрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню з огляду на таке. Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про Фонд державного майна України» Фонд є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, що реалізує державну політику у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна, управління об'єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами держави щодо об'єктів державної власності, що належать до сфери його управління, а також у сфері державного регулювання оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності. Закон України «Про приватизацію державного і комунального майна» (далі - Закон) регулює правові, економічні та організаційні основи приватизації державного і комунального майна та майна, що належить Автономній Республіці Крим.
Згідно зі статтею 10 Закону порядок приватизації державного і комунального майна передбачає: формування та затвердження переліків об'єктів, що підлягають приватизації; опублікування переліку об'єктів, що підлягають приватизації, в офіційних друкованих виданнях державних органів приватизації, на офіційному веб-сайті Фонду державного майна України, на офіційних сайтах місцевих рад та в електронній торговій системі; прийняття рішення про приватизацію; опублікування інформації про прийняття рішення про приватизацію об'єкта та у випадках, передбачених цим Законом, інформації про вивчення попиту для визначення стартової ціни; проведення інвентаризації та оцінки відповідно до законодавства; проведення у випадках, передбачених законом, аудиту, екологічного аудиту об'єкта приватизації; перетворення державного або комунального підприємства в господарське товариство у процесі приватизації у випадках, передбачених цим Законом; затвердження плану розміщення акцій акціонерних товариств, створених у процесі приватизації, у випадках, передбачених цим Законом, та його виконання; затвердження у випадках, передбачених цим Законом, умов продажу об'єктів приватизації, розроблених аукціонною комісією; опублікування інформації про умови продажу, в тому числі стартову ціну об'єкта приватизації; проведення аукціону, укладення договору купівлі-продажу; укладення договору купівлі-продажу в разі приватизації об'єкта шляхом викупу; опублікування інформації про результати приватизації; з прийняття рішення про завершення приватизації.
Відповідно до вимог частини першої статті 11 Закону ініціювати приватизацію об'єктів можуть органи приватизації, уповноважені органи управління, інші суб'єкти управління об'єктами державної власності або покупці.
Згідно з частиною третьою статті 11 Закону переліки об'єктів малої приватизації державної власності, що підлягають приватизації, затверджуються Фондом державного майна України.
Листом від 06.03.2018 № 01-08-01029 Регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеській області запропонувало Фонду включити до переліку об'єктів малої приватизації, що підлягають приватизації у 2018 році, єдиний майновий комплекс державного підприємства «Енергомонтажний поїзд № 754», як уповноважений орган управління об'єктом.
На виконання вимог статті 11 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» Фонд наказом від 27.03.2018 № 447 затвердив переліки об'єктів малої приватизації, що підлягають приватизації в 2018 році, до одного з яких було включено єдиний майновий комплекс державного підприємства «Електромонтажний поїзд № 754». Органом приватизації об'єкта визначено Регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеській області.
Частиною першою статті 12 Закону встановлено, що рішення про приватизацію об'єкта, який включено до переліку об'єктів державнцї власності, що підлягають приватизації, приймається державними органами приватизації шляхом видання наказу, але не пізніше ЗО днів з дня включення до переліку об'єктів, що підлягають приватизації, за винятком випадку, передбаченого частиною другою цієї статті.
З метою виконання наказу Фонду державного майна України від 27.03.2018 № 447 «Про затвердження переліків об'єктів малої приватизації, що підлягають приватизації в 2018 році» та відповідно до вимог частини першої статті 12 Закону наказом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області від 25.04.2018 № 457 було прийнято рішення про приватизацію єдиного майнового комплексу державного підприємства «Електромонтажний поїзд № 754» шляхом продажу на аукціоні з умовами.
За інформацією, наданою Регіональним відділенням Фонду по Одеській області, основним чинником, що стримував приватизацію об'єкта, є державна реєстрація обтяжень (номер запису 13444737), а саме: податкова, застава майна державного підприємства «Електромонтажний поїзд № 754». Наявність такого обтяження згідно з чинним законодавством унеможливлює здійснення будь-яких нотаріальних та реєстраційних дій, зокрема посвідчення договору купівлі-продажу.
Водночас, до моменту укладання договору купівлі-продажу у переможця аукціону не має правових підстав для здійснення оплати за податкові обтяження підприємства, а також немає взагалі можливості здійснити таку оплату оскільки банком не буде проведена така операція у зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документа, яким є договір купівлі-продажу. Таким чином, єдиним джерелом погашення податкового боргу є його повне погашення до моменту укладання договору купівлі-продажу.
З метою здійснення приватизації державного підприємства «Електромонтажний поїзд № 754» Регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеській області неодноразово зверталось до Головного управління ДФС в Одеській області з питання, що податкова застава була накладена на майно підприємства всупереч вимогам частини четвертої статті 12 Закону України, який є спеціальним законом для підприємств, щодо яких були прийняті рішення про приватизацію, та роз'яснювало, що погашення за рахунок реалізації заставного майна неможливе відповідно до вимог чинного законодавства з приватизації та єдиним джерелом погашення податкового, боргу є його приватизація, умовами якої обов'язково передбачається повне погашення заборгованості підприємства, у тому числі до бюджету. Також для забезпечення впевненості податкових органів в обов'язковому погашенні заборгованості державного підприємства «Електромонтажний поїзд № 754» Регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеській області запрошувало кандидатуру представника ДФС в Одеській області для участі в аукціонній комісії з визначення умов приватизації цього об'єкта.
Зазначене питання неодноразово порушувалося на засіданнях Комісії з питань дотримання законодавства про працю щодо легалізації зайнятості населення та забезпечення виплати заробітної плати в Одеській обласній державній адміністрації, до складу якої входять керівники Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області та Головного управління ДФС в Одеській області.
Проте до сьогодні вирішити питання не вдалося, а державне підприємство «Електромонтажний поїзд № 754» погасити заборгованість самостійно, навіть лише до бюджету, не в змозі, оскільки є економічно- неактивним, перебуває в занепаді, з 2014 року не здійснює будь-якої господарської діяльності у зв'язку з тим, що основне обладнання підприємства знаходиться у м. Іловайськ Донецької області та подальша його доля до сьогодні невідома.
Звертаємо увагу суду на те, що наявність податкової застави майна державного підприємства «Електромонтажний поїзд № 754» та запису в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про обтяження на нерухоме майно не є підставою для заборони приватизації об'єкта державної власності.
Крім того, державне підприємство «Електромонтажний поїзд № 754» не включено до переліку об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації, затвердженого Законом України «Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації».
Отже, в силу Закону України «Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації» та частини 2 статті 4 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» державне
підприємство «Електромонтажний поїзд № 754» не заборонено до приватизації.
Крім цього, Фонд державного майна України зауважує, що ніхто не має права вказувати власнику майна, як саме розпоряджатися своїм майном, зокрема, в який спосіб його відчужувати. Така позиція Фонду підтверджується статтями 316, 317 Цивільного кодексу України.
Тому єдиний майновий комплекс державного підприємства «Електромонтажний поїзд № 754» було включено до переліків об'єктів малої приватизації, що підлягають приватизації в 2019 році, затверджених наказом Фонду від 27.12.2018 № 1637 (додаток 7 - Перелік єдиних майнових комплексів державних підприємств і їх структурних підрозділів, у тому числі тих, що передані в оренду, приватизацію яких розпочато в 2018 році).
Відповідно до частини четвертої статті 15 Закону для продажу об'єктів малої приватизації державними органами приватизації, органом місцевого самоврядування протягом 10 робочих днів з дня прийняття рішення про приватизацію об'єкта утворюється аукціонна комісія, діяльність якої регулюється положенням, що затверджується Фондом державного майна України, органом місцевого самоврядування.
Наказом Фонду державного майна України від 06 квітня 2018 року № 486 «Про затвердження Положення про діяльність аукціонної комісії для продажу об'єктів малої приватизації та Положення про діяльність аукціонної комісії для продажу об'єктів великої приватизації», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 квітня 2018 р. за № 529/31981, затверджено, Положення про діяльність аукціонної комісії для продажу об'єктів малої приватизації.
Згідно з вищевказаним Положенням аукціонна комісія для продажу об'єктів малої приватизації (далі - Комісія) є тимчасово діючим колегіальним органом, що утворюється державними органами приватизації для продажу об'єктів малої приватизації протягом 10 робочих днів з дня прийняття рішення про приватизацію об'єкта.
Разом із тим пунктом 23 Порядку проведення електронних аукціонів для продажу об'єктів малої приватизації та визначення додаткових умов продажу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 травня 2018 року № 432, встановлено, що у разі проведення аукціону з умовами можуть бути визначені додаткові умови продажу об'єкта приватизації, зокрема щодо погашення боргів із заробітної плати та перед бюджетом, простроченої кредиторської заборгованості підприємства.
Крім того, частиною другою статті 26 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» встановлено, що до договору купівлі-продажу включаються передбачені умовами аукціону, викупу зобов'язання сторін, зокрема щодо погашення боргів із заробітної плати та перед бюджетом, простроченої кредиторської заборгованості підприємства.
Тому доводи ОСОБА_1 , викладені в позовній заяві про те, що дії Фонду державного майна України фактично унеможливили стягнення з державного підприємства «Електромонтажний поїзд № 754» заборгованості з заробітної плати, оскільки включення єдиного майнового комплексу державного підприємства «Енергомонтажний поїзд № 754» до переліку об'єктів малої приватизації, що підлягають приватизації, фактично унеможливило реалізацію майна державного підприємства з метою погашення заборгованості із заробітної плати, є безпідставними та необгрунтованими.
Додатково повідомляємо, що у ОСОБА_1 не виникло порушеного права у зв'язку із включенням єдиного майнового комплексу державного підприємства «Енергомонтажний поїзд № 754» до переліку об'єктів малої приватизації, що підлягають приватизації у 2019 році.
Проте правова природа обраного ОСОБА_1 у цій справі способу захисту (визнання протиправними та скасування наказів Фонду державного майна України від 27.12.2018 № 1637 «Про затвердження переліків об'єктів малої приватизації, що підлягають приватизації в 2019 році» в частині включення до Додатку 7 до вказаного наказу єдиного майнового комплексу державного підприємства «Енергомонтажний поїзд № 754» (код ЄДРПОУ 01387828) та Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області від 25.04.2018 № 457 «Про прийняття рішення про приватизацію об'єкта державної власності - єдиного майнового комплексу державного підприємства «Електромонтажний поїзд № 754» (код ЄДРПОУ 01387828)) не пов'язує задоволення поданого ним позову з відновленням його відповідних прав, оскільки таке визнання реально не впливає на виникнення або припинення його прав на заробітну плату.
У заявленому відзиві на позовну заяву відповідач просить суд поновити строк для подання відзиву.
Відповідно до ст.113 ГПК України строки, в межах яких вчиняються процесуальні дії, встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені, - встановлюються судом.
Положеннями частин восьмої і дев'ятої статті 165 ГПК України унормовано, що відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дозволить відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи - отримати відзив не пізніше першого підготовчого засідання у справі. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Статтею 178 ГПК України встановлено, що у строк, встановлений судом в ухвалі про відкриття провадження у справі, відповідач має право надіслати суду - відзив на позовну заяву і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Згідно ст.119 ГПК України, суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення. Встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
Враховуючий той факт, що строк для подання відзиву був встановлений в ухвалі від 30.09.2019р., відповідачем Фондом державного майна України відповідна ухвала суду отримана наручно 07.10.2019р.
За таких обставин, неподанням заявником належних доказів які підтверджували факт неможливості надання відзиву на позов з того часу, суд доходить висновку про наявність підстав для відмови в задоволені клопотання відповідача Фонду державного майна України про поновлення строку на подання до суду відзиву на позовну заяву.
Відповідно до ч.ч.7,8 ст.119 ГПК України про відмову у поновленні або продовженні процесуального строку суд постановляє ухвалу, яка не пізніше наступного дня з дня її постановлення надсилається особі, яка звернулася із відповідною заявою. Ухвалу про відмову у поновленні або продовженні процесуального строку може бути оскаржено у порядку, встановленому цим Кодексом.
Керуючись ст.119, ст.234 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
В задоволені клопотання Фонду державного майна України про поновлення строку на подання до суду відзиву на позовну заяву за вх.. ГСОО №22072/19 від 25.10.2019р. - відмовити.
Ухвала набирає чинності в порядку, визначеному ст.235 ГПК України та може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня набрання законної сили ухвали Господарського суду Одеської області.
Повний текст ухвали складено 12.11.2019р.
Суддя С.Ф. Гут