Справа № 464/5872/19
пр.№ 1-кс/464/2602/19
про тимчасовий доступ до речей і документів
01 листопада 2019 року слідчий суддя Сихівського районного суду м. Львова ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання - ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого з ОВС другого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у Львівській області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів за матеріалами кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 32019140000000083 від 16.10.2019, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 212 КК України,
встановив:
У клопотанні слідчого з ОВС другого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у Львівській області ОСОБА_3 , погодженому з прокурором відділу нагляду за додержанням законів органами фіскальної служби прокуратури Львівської області ОСОБА_4 , ставиться питання про тимчасовий доступ до оригіналів документів (відомостей), які знаходяться у володінні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , тобто можливість ознайомлення з ними та їх вилучення, а саме: комп'ютерних роздруківок руху коштів в електронному вигляді, з повною щохвилинною розшифровкою платежів (дата і сума платежу, призначення платежу, відправник платежу, отримувач платежу, банківські установи отримувача та відправника) по рахунку № НОМЕР_2 (попередньо відкритий в ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 ») ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_3 ) за період з 01.01.2014 по 30.10.2019.
В обґрунтування клопотання слідчий покликається на те, що Слідчим управлінням фінансових розслідувань ГУ ДФС у Львівській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №32019140000000083 від 16.10.2019, щодо вчинення громадянами України в період 2014-2018 років фінансових операцій, які в значних розмірах перевищують обсяги задекларованих ними доходів в Україні, відповідно до узагальненого матеріалу Державної служби фінансового моніторингу України №0603/2019/ДСК від 23.09.2019. Попередня правова кваліфікація кримінального правопорушення: ч.1 ст.212 КК України. З вищевказаних матеріалів встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 на виконання статті 18 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» підготовлено узагальнений матеріал стосовно проведених фінансових операцій, які можуть бути пов'язані із легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, в тому числі з ухиленням від сплати податків. Держфінмоніторингом отримано 66 повідомлень від АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (МФО НОМЕР_4 ), АT « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (МФО НОМЕР_5 ), ПАТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (МФО НОМЕР_6 ), ПАT « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (МФО НОМЕР_7 ), ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (МФО НОМЕР_8 ), ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (МФО НОМЕР_9 ), ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (МФО НОМЕР_10 ) стосовно фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу, проведених за участю осіб ОСОБА_6 (РНОКПП НОМЕР_11 ), ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_3 ), ОСОБА_7 (РНОКПП НОМЕР_12 ), ОСОБА_8 (РНОКПП НОМЕР_13 ), за період з 27.10.2014 по 28.08.2018, на загальну суму 14,75 млн. грн., з них 64 операції, що підлягають обов'язковому фінансовому моніторингу, на загальну суму 14,44 млн. грн.., та 2 операції, що підлягають внутрішньому фінансовому моніторингу, на загальну суму 0,31 млн. грн. У ході проведеного аналізу повідомлень про фінансові операції, отримані від суб'єктів первинного фінансового моніторингу встановлено наступне:у період з 27.10.2014 по 28.08.2018, ОСОБА_9 внесено готівкові кошти на свої рахунки на загальну суму 2,02 млн. грн..;у період з 23.02.2017 по 04.08.2017, ОСОБА_10 внесено готівкові кошти на свої рахунки на загальну суму 0,84 млн. грн., та знято готівкою кошти на суму 0,16 млн. грн.;у період з 19.02.2015 по 21.07.2017, ОСОБА_11 внесено готівкові кошти на власний рахунок на суму 11,03 млн. грн. та знято готівкою кошти на суму 0,50 млн. грн.;05.02.2015 ОСОБА_12 отримав кошти у розмірі 0,20 млн. грн. від ТЗОВ ТПФ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » як фізична особа-підприємець. Крім цього, Держфінмоніторингом отримано інформацію від підрозділу фінансової розвідки Республіки Польщі підозрілих операцій, здійснених за участю вищевказаних осіб:у період з 11.12.2012 по 23.02.2016 ОСОБА_13 зняв готівкою кошти з власних рахунків у розмірі 3,75 млн. польських злотих (за курсом станом на 10.09.2019 6,37 грн./польський злотий становить 23,88 млн. грн.);у період з 13.11.2014 по 05.10.2015 ОСОБА_12 вніс готівкою на свій рахунок кошти в розмірі 0,02 млн. польських злотих (за курсом станом на 10.09.2019 6,37 грн./польський злотий становить 0,13 млн. грн..) та у період з 11.11.2014 по 20.01.2016, зняв готівкою кошти в розмірі 0,23 млн. польських злотих (за курсом станом на 10.09.2019 6,37 грн/польський злотий становить 1,46 млн. грн.);у період з 03.03.2016 по 22.07.2017 ОСОБА_14 зняв готівкою кошти з власних рахунків в розмірі 1,72 млн. польських злотих (за курсом станом на 10.09.2019 6,37 грн./польський злотий 10,95 млн. грн.);у період з 13.11.2014 по 05.10.2015 ОСОБА_5 вніс готівкою на свої рахунки кошти в розмірі 0,14 млн. польських злотих (за курсом станом на 10.09.2019 6,37 грн./польський злотий становить 0,89 млн. грн..), 0,24 млн. дол. США (за курсом станом на 10.09.2019 24,99 грн./дол.. США становить 6,00 млн. грн), 1,14 млн. євро (за курсом станом на 10.09.2019 27,60 грн./євро становить 31,46 млн. грн..), та у період з 09.01.2015 по 19.03.2015, зняв готівкою кошти в розмірі 0,07 млн. євро (за курсом станом на 10.09.2019 27,60 грн./євро становить 1,93 млн. грн..).При цьому, аналіз безготівкових операцій по рахунках вказаних осіб вказує на те, що вони здійснювали розрахунки з компаніями, які надають транспортні послуги. Таким чином, вказані особи ймовірно здійснювали свою підприємницьку діяльність через персональні рахунки в Польщі з метою ухилення від декларування відповідних доходів в Україні За результатами аналізу інформації з бази даних ДФС України встановлено наступне. Протягом 2003-2019 років, особами задекларовано доходи як від підприємницької діяльності, так і отримані від інших суб'єктів господарювання: ОСОБА_9 задекларовано 0,54 млн. грн.., ОСОБА_15 - 5,78 млн. грн., ОСОБА_11 - 0,90 млн. грн.., ОСОБА_16 - 7,21 млн. грн. Таким чином, фінансові операції, здійснені ОСОБА_9 , ОСОБА_15 , ОСОБА_11 як в Україні, так і в Польщі значно перевищують обсяги задекларованих ними доходів в Україні. З врахуванням вищевказаного, громадяни України ОСОБА_6 , ОСОБА_5 , ОСОБА_8 та ОСОБА_7 в період 2014-2018 років вчинили фінансові операції, які в значних розмірах перевищують обсяги задекларованих ними доходів в Україні, тобто вчинили дії, що призвели до ухилення від сплати податків у значних розмірах. В ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_3 ), для проведення взаєморозрахунків використовував рахунок № НОМЕР_2 , відкритий в ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » м.Львів (ЄДРПОУ НОМЕР_14 - ліквідовано за рішенням засновників), правонаступником якого на даний час є АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . З метою встановлення фактичних сум коштів, внесених, в подальшому скерованих чи отриманих готівкою з каси банку, виникла необхідність в тимчасовому доступі до документів, які становлять банківську таємницю, шляхом їх вилучення.Єдиним можливим способом встановлення руху грошових коштів, є його дослідження по вказаних банківському рахунку.
Іншим способом, ніж розкрити банківську таємницю, для отримання інформації та документів, що мають доказове значення у кримінальному провадженні неможливо, слідчий просив клопотання задовольнити.
На розгляд клопотання слідчий не з'явився, подав заяву про розгляд клопотання за його відсутності та за відсутності осіб, у володінні яких знаходиться вищевказані документи, клопотання підтримав, просив таке задовольнити.
На підставі ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів не здійснювалось.
Оглянувши матеріали клопотання, приходжу до наступного висновку.
Статтею 160 КПК України передбачено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у ст. 161 цього Кодексу.
Згідно з ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів (ч. 6 ст. 163 КПК України).
Згідно з ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Внесене слідчим клопотання відповідає вимогам ст. 160 КПК України.
Враховуючи те, що необхідна інформація, перебуває у володінні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , хоча і містить охоронювану законом таємницю, проте має суттєве значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні, відтак може сприяти розкриттю кримінального правопорушення і мати доказове значення у справі, іншими способами довести такі обставини неможливо, а тому приходжу до висновку, що клопотання підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 163, 164 КПК України, -
Клопотання слідчого з ОВС другого відділу РКП СУ ФР ГУ ДФС у Львівській області ОСОБА_3 задовольнити.
Надати слідчим другого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління ФР ГУ ДФС у Львівській області ОСОБА_3 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , тимчасовий доступ до оригіналів документів (відомостей), які знаходяться у володінні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , тобто можливість ознайомлення з ними та їх вилучення, а саме: комп'ютерних роздруківок руху коштів в електронному вигляді, з повною щохвилинною розшифровкою платежів (дата і сума платежу, призначення платежу, відправник платежу, отримувач платежу, банківські установи отримувача та відправника) по рахунку № НОМЕР_2 (попередньо відкритий в ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 ») ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_3 ) за період з 01.01.2014 по 30.10.2019.
Обов'язок виконання ухвали слідчого судді покласти на керівника АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Строк дії ухвали становить один місяць з дня її постановлення (ст.164 КПК України).
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Відповідно до ст.309 КПК України ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1