Рішення від 04.11.2019 по справі 1.380.2019.004673

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа №1.380.2019.004673

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2019 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Сасевича О.М.,

за участю секретаря судового засідання Шиц А.А.,

представника позивача Радика Б .А.,

представника відповідача Федчини Р.Б.,

розглянувши у судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов'язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10), із вимогами - зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до пільгового стажу за списком №1 період трудової діяльності ОСОБА_2 з 20.10.1997 року по 10.07.1998 року, згідно записів у трудовій книжці та здійснити перерахунок пенсії з 23.07.2019 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ГУПФ України у Львівській області протиправно відмовлено йому у зарахуванні до пільгового стажу, який дає право на пенсію на пільгових умовах період роботи з 20.10.1997 по 10.07.1998 року на посаді електрослюсара підземного 5-го розряду з повним робочим днем під землею в ДВАТ шахта №5 «Великомостівська» Західно-Української вугільної холдингової компанії. Позивач зазначає, що трудовою книжкою підтверджено стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, а інших доказів для підтвердження пільгового стажу непотрібно.

Ухвалою судді від 13.09.2019 року відкрито спрощене позовне провадження у справі з повідомленням (викликом) сторін.

02.10.2019 року від відповідача засобами поштового зв'язку надійшов до суду відзив на позовну заяву. В обґрунтування своєї позиції відповідач зазначив, що позивач із заявою встановленого зразка про зарахування стажу роботи в період з 20.10.1997 року по 10.07.1998 року на посаді електрослюсара підземного 5-го розряду з повним робочим днем під землею в ДВАТ Шахта №5 «Великомостівська» Західно-Української вугільної холдингової компанії до такого, що дає право на пенсію за віком па пільгових умовах не звертався. Відповідач вказує, що відповідь на звернення ОСОБА_2 не є рішенням про відмову у зарахуванні відповідного стажу й така носить інформативних характер, тому не може бути предметом оскарження щодо зарахування пільгового стажу. Відповідач наголосив також, що у записах трудової книжки та пільговій довідці від 23.08.2019 року №1987 за період роботи з 20.10.1997 року по 10.07.1998 року на Шахті №5 «Великомостівська» відсутні відомості щодо проведення атестації робочих місць за умовами праці, якими підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення. Атестацію робочих місць за умовами праці на Шахті №5 «Великомостівська» вперше було проведено 20.10.1992 року (наказ №240 від 20.10.1992 року), чергова атестація робочих місць за умовами праці на Шахті №5 «Великомостівська» проведена була лише 16.02.2000 року (наказ №49 від 16.02.2000 року). Водночас, в період з 20.10.1997 року по 10.07.1998 року на Шахті №5 «Великомостівська» не було проведено атестації. Тож, оскільки, на думку відповідача, роботу із шкідливими і важкими умовами праці в період з 20.10.1997 року по 10.07.1998 року не підтверджено за результатами атестації робочих місць, тому в ГУПФ України у Львівській області відсутні правові підстави для зарахування даного періоду роботи позивача до пільгового стажу роботи з повним робочим днем під землею.

Ухвалою суду від 15.10.2019 року постановлено перейти із спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін до розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з викликом сторін.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав з підстав, викладених в позовній заяві, просив суд позов задоволити повністю.

Представник відповідача позов не визнала, просила суд у задоволенні позовних вимог відмовити за безпідставністю.

Заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд дійшов до висновку, що позов підлягає до задоволення, з наступних підстав.

ОСОБА_2 , у відповідності до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 року, призначено пенсію по інвалідності (ІІІ група внаслідок професійного захворювання) з 16.01.2018 року.

На підтвердження призначення пенсії позивач надав суду виписку з карткового рахунку.

Як стверджується записами трудової книжки серії НОМЕР_1 , ОСОБА_2 з 1994 року по 2017 рік працював на різних посадах на Шахті №5 «Великомостівська» з повним робочим днем під землею.

Так, позивач у період:

-з 30.05.1994 року по 29.06.1994 року - був учнем підземного електрослюсаря з повним робочим днем під землею в Шахті №2 «Великомостівська» Західно-Українського виробничого об'єднання по видобутку вугілля «Укрзахідвугіля»/п.«а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» стаж - 29 днів;

-з 16.01.1995 року по 19.04.1995 року - працював електрослюсарем підземним 3-го розряду з повним робочим днем під землею в Шахті №5 «Великомостівська» Західно-Українське виробниче об'єднання по видобутку вугілля «Укрзахідвугіля»/п.«а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» стаж - 03 місяці 03 дні;

-з 26.02.1996 року по 30.08.1997 року - працював електрослюсарем підземним 4-го розряду з повним робочим днем під землею в Шахті «Червоноградська» Західно-Українського виробничого об'єднання по видобутку вугілля «Укрзахідвугіля»/п.«а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» стаж - 01 рік 06 місяців 04 дні;

-з 15.09.1997 року по 10.07.1998 року - працював електрослюсарем підземним 5-го розряду з повним робочим днем під землею в ДВАТ Шахта №5 «Великомостівська» Західно-Української вугільної холдингової компанії/п.«а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» стаж - 9 місяців 25 днів;

-з 04.05.2005 року по 08.12.2017 року - працював електрослюсарем підземнии 5-го розряду з повним робочим днем під землею в ДП «Львіввугілля» Шахта «Великомостівська»/п.«а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» стаж - 12 років 7 місяці 04 дні.

Позивач у липні 2019 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії із врахуванням підземного трудового страхового стажу за весь період трудової діяльності.

Листом від 05.08.2019 року №19/20/К-20/11.03-06 відповідач повідомив позивача, що відповідно до копії трудової книжки та представлених документів, загальний страховий стаж ОСОБА_2 становить 49 років 01 місяць 25 днів, в тому числі 14 років 06 місяців 21 день - стаж роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1, додатковий стаж (період з дня встановлення інвалідності до досягнення пенсійного віку) - 17 років 02 місяці 03 дні.

До підземного стажу відповідачем враховано такі періоди роботи: з 16.01.1995 року по 19.04.1995 року, з 15.09.1997 року по 19.10.1997 року.

Період роботи позивача з 20.10.1997 року по 10.07.1998 року відповідачем не зараховано до пільгового стажу з тих підстав, що у цей період на Шахті №5 «Великомостівська» не проводилося атестації робочих місць за умовами праці (після проведеної вперше атестації робочих місць за умовами праці 20.10.1992 року (наказ №240 від 20.10.1992 року), чергова атестація була проведена лише 16.02.2000 року (наказ №49 від 16.02.2000 року).

Позивач, вважаючи порушеними свої права та законні інтереси, звернувся до суду з означеним позовом.

Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII від 05.11.1991 року (надалі по тексту - Закон №1788-XII) та Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 року (надалі по тексту - Закон №1058-ІV).

Згідно пункту «а» статті 13 Закону №1788-XII, право на пенсію за віком на пільгових умовах, незалежно від місця останньої роботи мають працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Відповідно до частини 2 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди, вищезазначеним особам пенсії призначаються за нормами Закону №1058-ІV.

Призначення пенсій на пільгових умовах врегульовано статтею 114 Закону №1058-ІV.

В силу частини 1 статті 114 Закону №1058-IV, право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону №1058-IV, на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу:

з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 20 років 6 місяців у чоловіків і не менше 15 років 6 місяців у жінок;

з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 21 року у чоловіків і не менше 16 років у жінок;

з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 21 року 6 місяців у чоловіків і не менше 16 років 6 місяців у жінок;

з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 22 років у чоловіків і не менше 17 років у жінок;

з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 22 років 6 місяців у чоловіків і не менше 17 років 6 місяців у жінок;

з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 23 років у чоловіків і не менше 18 років у жінок;

з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 23 років 6 місяців у чоловіків і не менше 18 років 6 місяців у жінок;

з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 24 років у чоловіків і не менше 19 років у жінок;

з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 24 років 6 місяців у чоловіків і не менше 19 років 6 місяців у жінок.

Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону:

чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи;

жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.

Згідно із статтею 62 Закону №1788-XII, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Аналогічні положення містяться у пункті 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637 (надалі по тексту - Порядок №637), згідно з яким основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Пунктом 20 Порядку №637 встановлено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Згідно з пунктом 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року №383 (надалі по тексту - Порядок №383), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

Пунктом 10 Порядку №383 передбачено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності та господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року №442 (надалі - Порядок проведення атестації робочих місць) та розробленими на виконання постанови №442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01 вересня 1992 року №41 (далі - Методичні рекомендації).

Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації та підпункту 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій, періодичність атестації встановлюється підприємством у

колективному договорі, але не рідше одного разу на 5 років.

Результати атестації використовуються при встановленні пенсій за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств та організацій, обґрунтуванні пропозицій про внесення змін і доповнень до Списків №1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, а також для розробки заходів щодо поліпшення умов праці та оздоровлення працюючих.

Відповідно до пункту 4.5 Порядку застосування Списків №1 і №2, якщо атестація з 21 серпня 1992 року не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21 серпня 1997 року, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21 серпня 1992 року включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 року, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.

Із зазначених нормативних актів вбачається, що основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Порядок проведення атестації робочих місць та Методичні рекомендації передбачають: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.

Положеннями Порядку проведення атестації робочих місць визначено, що відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Атестація має проводитися у передбачені пунктом 4 Порядку проведення атестації строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації.

Якщо чергова атестація була проведена з порушенням передбачених пунктом 4 Порядку проведення атестації строків, а працівник до її проведення виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, цей період його роботи має бути зарахований до пільгового стажу за результатами попередньої атестації.

Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у постановах: від 23.01.2018 року у справі №732/2003/14, від 13.07.2019 року у справі №348/2182/16-а, від 30.09.2019 року у справі №295/12644/16-а.

Згідно із записами у трудовій книжці позивача, останній у період з 20.10.1997 року по 10.07.1998 року працював на посаді електрослюсара підземного 5-го розряду з повним робочим днем під землею в ДВАТ Шахта №5 «Великомостівська» Західно-Української вугільної холдингової компанії.

Крім того, право позивача на пенсійне забезпечення по списку №1 підтверджується також копіями документів, що наявні в матеріалах справи, зокрема: довідкою ДП «Львіввугілля» про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №1987 від 23.08.2019 року, відповідно до якої встановлено, що позивач у період з 15.09.1997 року по 10.07.1998 року виконував шкідливі гірничі роботи в шахті за професією/посадою - підземний електрослюсар; копіями наказів ДВАТ Шахта №5 «Великомостівська» Західно-української вугільної холдингової компанії №254-ВК від 17.097.1997 року про прийняття на роботу ОСОБА_2 електрослюсарем підземним 4-го розряду, №187-ВК від 10.07.1998 року про звільнення з роботи електрослюсаря підйому ОСОБА_2 з 10.07.1998 року; довідкою про перейменування Шахти №5 «Великомостівська» від 23.08.2019 року №1989.

При цьому, суд відзначає, що відповідачем не заперечується, що характер виконуваної позивачем роботи дає підстави для пільгового обчислення стажу роботи.

Судом встановлено, що фактично відмова відповідача у зарахуванні позивачу до пільгового стажу роботи на посаді електрослюсара підземного 5-го розряду з повним робочим днем під землею в ДВАТ Шахта №5 «Великомостівська» Західно-Української вугільної холдингової компанії у період з 20.10.1997 року по 10.07.1998 року зумовлена порушенням роботодавцем терміну проведення чергової атестації робочих місць і відсутністю такої атестації в оспорюваний період.

Критично оцінюючи твердження відповідача з цього приводу, суд зазначає таке.

Відповідачем не заперечується, що робота на посаді електрослюсара підземного 5-го розряду з повним робочим днем під землею в ДВАТ Шахта №5 «Великомостівська» Західно-Української вугільної холдингової компанії відноситься до таких, які дають право на пенсію за віком на пільгових умовах за списком №1.

Проведені на Шахті №5 «Великомостівська» атестації робочих місць, як перша у жовтні 1992 року (наказ №240 від 20.10.1992 року), так і наступна у лютому 2000 року (наказ №49 від 16.02.2000 року) підтвердили незмінність і шкідливість умов роботи на цих посадах.

Вказане свідчить про те, що у період з 20.10.1997 року по 10.07.1998 року умови праці ОСОБА_2 не змінювалися і були шкідливими. У зв'язку з цим, вказаний період роботи позивача, у який не з його вини не було проведено чергової атестації робочих місць, має бути зарахований до пільгового стажу за результатами попередніх атестацій.

Суд зазначає, що наявність атестації робочого місця не може бути визначальною обставиною, яка обумовлює право позивача на пільгову пенсію, зважаючи на наявність записів у його трудовій книжці, які підтверджують факт роботи повний робочий день на посадах, які передбачено списком №1 та характер роботи, яка дає підстави для призначення пільгової пенсії.

Даючи оцінку поведінці відповідача, яка зумовила звернення позивача до суду з даним позовом, суд дійшов висновку, що відмова ГУФПУ у Львівській області щодо не зарахування позивачу стажу роботи на посаді підземного електрослюсаря у період з 20.10.1997 року по 10.07.1998 року не відповідає визначеним частиною 2 статті 2 КАС України критеріям поведінки відповідача у спірних правовідносинах та порушує право позивача на призначення пенсії на пільгових умовах.

При цьому, відповідно до частини 1 статті 45 Закону №1058-IV, пенсія призначається з дня звернення за пенсією.

Оскільки право позивача на зарахування стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах порушено з моменту призначення пенсії, суд дійшов висновку, що таке право підлягає відновленню з дня звернення ОСОБА_2 до пенсійного органу з заявою про призначення пенсії.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження. При цьому, під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, зваживши на наявність відповідних записів у трудовій книжці позивача, суд дійшов висновку, що встановлені у справі обставини підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог.

За наведених обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, а тому позов слід задовольнити повністю.

Згідно ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, сплачений судовий збір підлягає стягненню на користь позивача з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області за рахунок бюджетних асигнувань останнього.

Керуючись ст.ст.14, 72-77, 139, 241-247, 250-251, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов'язання до вчинення дій задоволити повністю.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до пільгового стажу за списком №1 період трудової діяльності ОСОБА_2 з 20.10.1997 року по 10.07.1998 року на посаді - електрослюсар підземного 5-го розряду з повним робочим днем під землею у ДВАТ шахта №5 «Великомостівська» Західно-Українській вугільній холдинговій компанії, згідно записів у трудовій книжці та здійснити перерахунок пенсії з 23.07.2019 року.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 138814885) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) судовий збір в сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Відповідно до пп.15.5 п.15 Розділу VII Перехідні положення КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.

Суддя Сасевич О.М.

Повний текст рішення складено та підписано 08 листопада 2019 року.