справа№ 1.380.2019.005832
з питань сплати судового збору
08 листопада 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Кузана Р.І. розглянувши у письмовому провадженні клопотання заявника про відстрочення сплати судового збору за матеріалами заяви Головного управління ДПС у Львівській області про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю «В-Інтер Груп», -
Головне управління ДПС у Львівській області звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із заявою про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю «В-Інтер Груп».
Ухвалою від 07.11.2019 заяву залишено без руху та встановлено заявнику строк для усунення недоліків до 12:00 год. 08.11.2019.
Вказана ухвала отримана представником заявника о 16:40 год. 07.11.2019.
ГУ ДПС у Львівській області роз'яснено необхідність у строк до 12:00 год. 08.11.2019, для усунення зазначених в мотивувальній частині ухвали недоліків подати в канцелярію Львівського окружного адміністративного суду (вул.Чоловського, 2, м.Львів, 79018) оригінал документа про сплату судового збору в сумі 1921,00 грн. та приведення заяви у відповідність до ч.2 ст.283 КАС України. Заявнику роз'яснено наслідки невиконання вимог даної ухвали.
08.11.2019 о 10:50 год. представником ГУ ДПС у Львівській області подано клопотання, у якому просить відкрити провадження у справі та відстрочити сплату судового збору до прийняття судового рішення по справі №1.380.2019.005832, а у випадку його незадоволення продовжити строк для усунення недоліків. Клопотання обґрунтоване тим, що ГУ ДПС у Львівській області скеровано листа від 15.10.2019 №869/8/13-01-08-07-02 «Про збільшення суми коштів для сплати судового збору» в ДПС України. Відповідно, станом на 08.11.2019 у ГУ ДПС у Львівській області відсутні кошти для сплати судового збору, проте, заплановано надходження коштів в листопаді 2019 року, що підтверджується листом Головного управління державної казначейської служби України у Львівській області від 29.10.2019 №06067/04-20 та витягом зі змін помісячного розпису асигнувань загального фонду державного бюджету на 2019 рік. З цих підстав просить клопотання задовольнити.
При вирішення поданого клопотання суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.133 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Згідно з ч.1 ст.8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Таким чином, звільнення від сплати судового збору (відстрочення, розстрочення його сплати або зменшення його розміру) з підстав, передбачених ст.133 КАС України та ст.8 Закону України «Про судовий збір», є прерогативою суду, який вирішує питання відкриття провадження (прийняття заяви, скарги тощо).
Зазначені норми є диспозитивними і встановлюють не обов'язок, а право суду на власний розсуд звільнити особу від сплати судового збору (відстрочити, розстрочити його сплату або зменшити його розмір).
При цьому, суд звертає увагу, що відсутність коштів у державного органу не є достатньою та беззаперечною підставою для звільнення його від виконання обов'язку щодо сплати судового збору.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у його постановах від 27.02.2018 (справа №815/5096/16), від 15.03.2018 (справа №523/9163/16-а) та ін.
Згідно з ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду.
Статтею 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачено, що висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Таким чином, з врахування висновків Верховного Суду, заява позивача в частині відстрочення сплати судового збору є необґрунтованою та безпідставною, а відтак задоволенню не підлягає.
Щодо продовження строку для усунення недоліків заяви, суд зазначає таке.
Згідно з ч.1 ст.118 КАС України, процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії. Процесуальні строки встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені - встановлюються судом.
Встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду (ч. 2 ст. 121 КАС України).
Суд зазначає, що відповідно до ч. 3 ст. 283 КАС України у разі недотримання вимог частини другої цієї статті суд повідомляє про це заявника та надає йому строк, але не більше ніж 24 години, для усунення недоліків.
За таких обставин, враховуючи строк передбачений ч.3 ст.283 КАС України, суд вважає, що заява представника заявника щодо продовження процесуального строку для усунення недоліків заяви задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 121, 133, 248, 256, 283 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
у задоволенні клопотання Головного управління ДПС у Львівській області про відстрочення сплати судового збору та про продовження процесуального строку для усунення недоліків заяви у справі №1.380.2019.005832 - відмовити.
Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулася із заявою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Р.І. Кузан