пр. № 1-кс/759/7116/19
ун. № 759/20090/19
29 жовтня 2019 року слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 при секретарі: ОСОБА_2 , розглянувши в судовому засіданні в м. Києві клопотання Старшого слідчого Слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області майора поліції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів у досудовому розслідуванні внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12019110000000049 від 30.01.2019 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 255, ч. 3, 4 ст. 189, ч. 4 ст. 187, ч. 3 ст. 289 КК України, -
29.10.2019 року Старший слідчий Слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області майор поліції ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням, погодженим прокурором відділу прокуратури Київської області ОСОБА_4 , про надання дозволу до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю з можливість ознайомитися з ними, провести їх вилучення (виїмку), скріплених печаткою копій документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , яке розташовано за адресою: АДРЕСА_1 .
В обґрунтування вказаного клопотання зазначаючи, що Слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12019110000000049 від 30.01.2019 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 255, ч. 3, 4 ст. 189, ч. 4 ст. 187, ч. 3 ст. 289КК України.
Досудовим слідством встановлено, що з початку січня 2016 року, більш точної дати під час досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_5 , маючи на меті незаконне збагачення за рахунок вчинення майнових злочинів (крадіжок, грабежів, розбійних нападів, вимагання та інших злочинів з метою незаконного заволодіння майном) у мешканців правобережної частини Київської області, вирішив забезпечувати таку діяльність та отримувати прибуток від такої діяльності.
З метою досягнення своєї злочинної мети, ОСОБА_5 вирішив створити стійку ієрархічну злочинну організацію, яка б включала в себе організовані групи, очолювані керівниками, а з метою ефективного їх функціонування визначив для себе функцію керівника організації та планував координувати діяльністю таких груп.
Вказану діяльність ОСОБА_5 планував проводити систематично, протягом невизначеного терміну, а отримані прибутки використовувати для власних потреб.
Реалізуючи свої злочинні наміри, ОСОБА_5 запросив до розмови своїх знайомих ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_9 ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_10 ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_11 ІНФОРМАЦІЯ_7 та повідомив останнім про розроблений ним план злочинних дій, на створення стійкої злочинної організації для систематичного вчинення злочинів, та за згодою останніх, які вступили з ними у злочинну змову на здійснення такої діяльності, відвів їм ролі керівників окремих злочинних груп, які б під його керівництвом організували та забезпечували діяльність по вчиненню злочинів, та були об'єднанні єдиним злочинним умислом, спрямованим на забезпечення функціонування злочинної організації та отримання доходу від її діяльності.
З метою стійких зв'язків в правоохоронній системі ОСОБА_5 залучив свого знайомого ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , який займав посаду начальника ІНФОРМАЦІЯ_9 та інших працівників поліції анкетні дані яких встановлюються
Учасники вказаної злочинної організації були об'єднані спільним злочинним умислом та діяли відповідно до планів і завдань, визначених її керівником.
Крім, цього у разі необхідності, ОСОБА_5 міг змінювати учасників та керівників організованих злочинних груп.
Тим самим ОСОБА_5 створив та очолив злочинну організацію з метою вчинення тяжких та особливо тяжких майнових злочинів і впродовж 2016-2019 років, діючи з корисливих мотивів, з метою власного незаконного збагачення, отримавши згоду від зазначених учасників злочинної організації як на участь у злочинній організації, так і на участь у вчиненні даною організацією тяжких та особливо тяжких злочинів, здійснював керівництво злочинною організацію для реалізації її планів та отримання доходу від злочинів, вчинюваних такою організацією.
Таким чином, злочинна організація, створена ОСОБА_5 з метою незаконного отримання прибутку від вчинення майнових злочинів починаючи з січня 2016 року, діяла по 27.07.2019 року у складі його самого як організатора і керівника, ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_6 , ОСОБА_11 та ОСОБА_10 , - керівників груп та співвиконавців злочинної організації, ОСОБА_13 ОСОБА_14 ОСОБА_15 ОСОБА_16 ОСОБА_17 , ОСОБА_18 ОСОБА_19 ОСОБА_20 ОСОБА_21 - виконавців злочинної організації та інших невстановлених досудовим розслідуванням осіб.
Злочинна організація, очолювана ОСОБА_5 характеризувалась наступним чином:
- попередньою організованістю в спільне об'єднання, про що свідчить розроблений та ухвалений учасниками організації план вчинення злочинної діяльності, чіткий розподіл ролей між учасниками об'єднання, наявність організатора, прикриття своєї діяльності;
- стійкістю злочинного об'єднання, що виразилося у стабільності організації, про що свідчить тривалість, системність та детальна організація функціонування об'єднання, наявність необхідних для функціонування організації фінансових можливостей, а також згуртованості організації, що засвідчують міцні внутрішні зв'язки між учасниками об'єднання, встановлені загальні правила поведінки, єдиний план злочинних дій та усвідомлення кожним з учасників факту об'єднання з іншими особами у організації для досягнення єдиного злочинного результату;
- ієрархічністю злочинного угрупування, про що свідчить наявність відповідної системно-структурної побудови об'єднання, яка включає в себе наявність керівництва, чітко визначену підпорядкованість рядових членів об'єднання його керівникам, вертикальні зв'язки між вищими та нижчими структурними об'єднаннями, загальновизнані правила поведінки і забезпечення дотримання їх учасниками злочинної організації;
- «спеціалізацією» злочинної діяльності учасників злочинної організації, яка виражалась у вчинені тяжких та особливо тяжких майнових злочинів;
- стійкими зв'язками з правоохоронними органами;
- тривалістю свого існування в період часу з 2016 року по 27.07.2019 року.
27.07.2019 о 18 годині 10 хвилини ОСОБА_8 ., затримано в порядку ст. 208 КПК України за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 255, ч. 4 ст. 189 КК України, та 29.07.2019 Святошинським районним судом м. Києва ОСОБА_8 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком на 60 днів в «Київському слідчому ізоляторі». Окрім цього 13.08.2019 ОСОБА_8 було повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри за ч.1 ст.255, ч.4 ст.189 КК України.
27.07.2019 о 09 годині 10 хвилин ОСОБА_15 затримано в порядку ст. 208 КПК України за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 255, ч. 4 ст. 189 КК України, та 30.07.2019 Святошинським районним судом м Києва ОСОБА_15 було обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком на 60 днів в «Київському слідчому ізоляторі». Окрім цього 13.08.2019 ОСОБА_15 було повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри за ч.1 ст.255, ч.4 ст.189 КК України
27.07.2019 о 09 годині 53 хвилини ОСОБА_5 затримано в порядку ст. 208 КПК України за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 255, ч. 4 ст. 189 КК України, та 30.07.2019 Святошинським районним судом м Києва ОСОБА_5 було обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком на 60 днів в «Київському слідчому ізоляторі». Окрім цього 13.08.2019 ОСОБА_5 було повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри за ч.1 ст.255, ч.4 ст.189 КК України.
27.07.2019 о 16 годині 00 хвилин ОСОБА_9 затримано в порядку ст. 208 КПК України за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 255, ч. 4 ст. 189 КК України, та 30.07.2019 Святошинським районним судом м Києва ОСОБА_9 було обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком на 60 днів в «Київському слідчому ізоляторі». Окрім цього 30.08.2019 ОСОБА_9 , було повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри за ч.1 ст.255, ч.4 ст.189, ч.3 ст.289 КК України
У відповідності до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань Міністерства юстиції України встановлено, що фізичну особу підприємця ОСОБА_22 (далі ФОП ОСОБА_22 ) реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , паспорт громадянина України документ № НОМЕР_2 , взято на облік 06.02.1995, як платника податків і перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_1 , яке розташовано за адресою: АДРЕСА_1 , де зберігаються документи у відповідності до положення про Державну фіскальну службу України затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2014 р. № 236, наказу ДФС України від 19.10.2016 № 875 "Про функціональні повноваження структурних підрозділів територіальних органів ДФС" (із змінами і доповненнями).
У зв'язку з чим для повноти та всебічності досудового розслідування, встановлення осіб причетних до вчинення вказаного кримінального правопорушення, а також встановлення усіх обставин справи, необхідно отримати дозвіл на тимчасовий доступ до документів, які можуть бути використані як доказ, мають суттєве значення для розслідування кримінального провадження та містять охоронювану законом таємницю і знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме до:
- матеріалів облікової справи (реєстраційних та статутних документів) ФОП ОСОБА_22 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , у тому числі свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, довідки про взяття на облік платників податків, а також інших документів, наданих підприємством та складених працівниками ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо реєстрації ФОП ОСОБА_22 платником податків, з моменту взяття на облік або реєстрації в органах ІНФОРМАЦІЯ_10 по дату виконання ухвали;
- повідомлення про відкриття або закриття рахунків ФОП ОСОБА_22 чи розпочали здійснення видаткових операцій за рахунком платника податків до отримання повідомлення відповідного територіального органу ДФС про взяття рахунка на облік;
- повідомлення відповідного територіального органу ДФС про взяття рахунків ФОП ОСОБА_22 на облік.
Тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, які зазначені у клопотанні, їх вилучення не тягне негативних наслідків, передбачених п. 10 ч. 1 ст. 309 КПК України, оскільки орган досудового розслідування звертається із клопотанням про тимчасовий доступ до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю, перебувають у володінні посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 , яке розташовано за адресою: АДРЕСА_1 , отримання тимчасового доступу до речей та документів та вилучення документів, стосовно діяльності ФОП ОСОБА_22 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , не позбавляє можливості здійснювати свою діяльність та в жодному разі не порушує права і свободи визначені Конституцією України, а саме особисті, політичні, соціально-економічні та культурні, в тому числі право на підприємницьку діяльність, яке визначене ст. 42 Конституції України.
Отримання тимчасового доступу до документів, які містять охоронювану законом таємницю, та можливість їх вилучення, а саме документів ФОП ОСОБА_22 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , дасть змогу виконати завдання, для виконання якого орган досудового розслідування звертається із клопотанням до слідчого судді.
До суду слідчим надано заяву про розгляд клопотання у його відсутність.
Згідно ч.2 ст. 163 КПК України слідчий суддя вважає за можливе розглянути клопотання за відсутності службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки є ймовірність вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення відповідної інформації.
Розглянувши клопотання та вивчивши додані до нього матеріали і докази, суд дійшов висновку, що клопотання відповідає вимогам ст. 160 КПК України, є обґрунтованим і підлягає задоволенню за таких підстав.
Відповідно до ст. 84 КПК України доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому КПК порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
Згідно ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до ч. 2 ст. 159 КПК України отримання тимчасового доступу до вказаних вище речей і документів може здійснюватися лише на підставі ухвали слідчого судді, суду, а отримати вказану інформацію в інший спосіб не можливо.
Відповідно до ч. 1 ст. 160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Клопотання прокурора, яке надійшло до суду відповідає вимогам КПК України.
Згідно п.6 ч.1 ст. 164 КПК України в ухвалі слідчого судді, суду про тимчасовий доступ до речей і документів має бути зазначено розпорядження надати (забезпечити) тимчасовий доступ до речей і документів зазначеній в ухвалі особі та надати їй можливість вилучити зазначені речі і документи, якщо відповідне рішення було прийнято слідчим суддею, судом.
Задовольняючи клопотання слідчого, враховуючи, що особи, у володінні яких перебувають необхідні докази - речі і документи, які підлягають тимчасовому вилученню, не були присутніми у судовому засіданні, згідно з вимогами КПК України, їм необхідно роз'яснити їхні права та обов'язки під час проведення такої слідчої дії.
Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 159-166, 309 КПК України, -
Клопотання Старшого слідчого Слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області майора поліції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів у досудовому розслідуванні внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12019110000000049 від 30.01.2019 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 255, ч. 3, 4 ст. 189, ч. 4 ст. 187, ч. 3 ст. 289 КК України - задовольнити.
Надати дозвіл старшому слідчому слідчого управління ГУНП в Київській області майору поліції ОСОБА_3 та слідчому слідчого управління ГУНП в Київській області лейтенанту поліції ОСОБА_23 на проведення тимчасового доступу до документів, які містять охоронювану законом таємницю з можливість ознайомитися з ними, провести їх вилучення (виїмку), скріплених печаткою копій документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , яке розташовано за адресою: АДРЕСА_1 .
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 , надати на паперових носіях скріплені печаткою копії документів, а саме:
- матеріалів облікової справи (реєстраційних та статутних документів) ФОП ОСОБА_22 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , у тому числі свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, довідки про взяття на облік платників податків, а також інших документів, наданих підприємцем та складених працівниками ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо реєстрації ФОП ОСОБА_22 платником податків, з моменту взяття на облік або реєстрації в органах ІНФОРМАЦІЯ_10 по дату виконання ухвали;
- повідомлень про відкриття або закриття рахунків ФОП ОСОБА_22 чи розпочали здійснення видаткових операцій за рахунком платника податків до отримання повідомлення відповідного територіального органу ДФС про взяття рахунка на облік;
повідомлень відповідного територіального органу ДФС про взяття рахунків ФОП ОСОБА_22 на облік ІНФОРМАЦІЯ_11 строк дії ухвали тривалістю тридцять днів, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.
Ухвала слідчого судді про доступ до речей і документів, підлягає обов'язковому виконанню. У разі невиконання ухвали слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано тимчасовий доступ до речей і документів, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положенням ст. 166 КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Заперечення на дану ухвалу можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1