Рішення від 16.09.2019 по справі 361/2198/19

УКРАЇНА
БРОВАРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

справа № 361/2198/19

провадження № 2/361/2137/19

16.09.2019

РІШЕННЯ

(Заочне)

Іменем України

16 вересня 2019 року м. Бровари

Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючого суддіПетришин Н.М.,

за участю секретаря Плиси В.О.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні у залі суду цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених державних коштів,-

ВСТАНОВИВ:

У березні 2019 року до суду надійшла позовна заява Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених державних коштів.

Виклад обставин та зміст позовних вимог, з якими звертається позивач.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що ОСОБА_1 з 05.03.2015 р. перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області як внутрішньопереміщена особа з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції. На підставі поданої заяви та доданих до неї документів відповідачу надавалася щомісячна адресна допомога, як внутрішньопереміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на підставі та у відповідність до Порядку «Про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг». Зазначена допомога надавалася за період із 01.06.2015 р по 09.07.2017 р. та загальний її розмір становить 15 778,45 грн. До складу сім'ї відповідача, на час отримання адресної допомоги, входили: ОСОБА_2 , 1968 р.н., та неповнолітня дочка - ОСОБА_3 . 13 липня 2017 року позивачем виявлено факт надміру виплачених державних коштів відповідачу за період із 01.06.2015 р. по 09.07.2017 р. у сумі 15 778,45 грн. Такі кошти виплачені надміру через те, що відповідачем значно пізніше була надана інформації про зміну обставин, що впливають на виплату допомоги. А саме, відповідач не повідомила протягом триденного строку про своє звільнення з попереднього місця роботи з 27.08.2015 р. та працевлаштування до ДНЗ «Віночок» з 26.01.2017 р.

За таких обставин, кошти за період із 01.06.2015 р. по 09.07.2017 р. у сумі 15 778,45 грн. були надміру сплачені відповідачу, добровільно повернути такі кошти відповідач відмовляється, у зв'язку із чим Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області звертається із відповідними вимогами про стягнення із відповідача надміру виплачених коштів.

Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі.

Ухвалою судді Броварського міськрайонного суду Київської області від 17 квітня 2019 року відкрито провадження у справі та призначено її до судового розгляду у порядку спрощеного позовного провадження (а.с. 40).

У судове засідання представник позивача не з'явилася, про місце, час та дату розгляду справи повідомлялася належним чином. До початку судового засідання подала заяву, в якій позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила їх задовольнити. Також, просила здійснювати розгляд справи за її відсутності та не заперечувала проти ухвалення заочного рішення у справі.

Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання також не з'явилася, про місце, час та дату розгляду справи повідомлялася належним чином. Відзив не подавала, причини неявки суду не відомі.

Суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи згідно із положеннями статті 280 ЦПК України.

Фактичні обставини справи, що встановлені судом.

ОСОБА_1 разом зі своєю сім'єю ОСОБА_2 , 1968 року народження, та ОСОБА_3 , 1999 року народження, перебувають на обліку внутрішньо переміщеної особи в Управлінні соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області, що підтверджується копіями довідок № 3250002596 від 05 березня 2015 року, № 0000264056/5758 від 31 липня 2017 року та № 2596 від 13 липня 2017 року (а.с. 27-29).

05 березня 2015 року відповідач ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області із заявою, в якій просила призначити їй грошову допомогу для покриття витрат на проживання та оплату житлово-комунальних послуг (а.с. 34). На час звернення із даною заявою ОСОБА_1 повідомила, що вона працевлаштована, працює у ТОВ «Дніпро-Сервіс».

Рішенням Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області від 06 березня 2015 року призначено допомогу переміщеній особі на проживання ОСОБА_1 , членами родини якої є: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працездатний, не працює, та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , дитина до 18-ти років. Розмір допомоги призначено на півроку (на зворотній сторінці а.с. 21).

На підставі вказаного рішення допомога переміщеним особам ОСОБА_1 та членам її родини призначалася з 05.03.2015 р. по 04.05.2015 р. у розмірі 884 грн., з 05.05.2015 р. по 04.07.2015 р. у розмірі 663 грн., та з 0507.2015 ро. по 04.09.2015 р. у розмірі 442 грн.

Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 зверталася до Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області із заявами, в яких просила продовжити виплату адресної грошової допомоги особі (сім'ї), яка перемістилася з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО на кожні наступні шість місяців. Також, у заявах повідомляла, що відсутні зміни, які впливають на призначення грошової допомоги (а.с. 13, 14, 17).

На підставі таких заяв рішенням Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області надавалася ОСОБА_1 та членам її родини допомога (а.с. на звороті а.с. 13, 14, 17, 18, а.с. 19, 20).

13 липня 2017 року ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області із заявою, в якій просила зробити перерахунок надміру виплачених коштів адресної допомоги у зв'язку із її звільненням з попереднього місця роботи з 27.08.2015 р. та працевлаштуванням до ДНЗ «Віночок» з 26.01.2017 р. виниклу переплату зобов'язалася сплатити (на звороті а.с. 12).

У матеріалах справи міститься копія трудової книжки ОСОБА_1 , зі сторінок якої вбачається, що 27 серпня 2015 року ОСОБА_4 звільнено з ТОВ «Дніпро-Сервіс» за власним бажанням (а.с. 22).

Також, із копії трудової книжки вбачається, що 26.01.2017 р. працевлаштована до ДНЗ «Віночок».

Згідно розрахунку переплат по о/р НОМЕР_2 щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, одержувача ОСОБА_1 , у зв'язку із першим звільненням з роботи останньої за період із 01.06.2015 р. по 31.08.2015 р. здійснено переплату допомоги у розмірі 720,04 грн. у зв'язку із остаточним звільненням з роботи та закінченням терміну дії рішення виконавчого комітету від 13.10.2015 р. № 602 переплата допомоги з 01.09.2015 р. по 09.07.2017 р. становить 15 058,41 грн. загальний розмір переплати ОСОБА_1 адресної допомоги становить 15 778 (п'ятнадцять тисяч сімсот сімдесят вісім) грн. 45 коп. (на звороті а.с. 9).

На підставі розпорядження Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області від 07 серпня 2017 року вирішено по особовому рахунку № НОМЕР_3 ОСОБА_1 утримати переплату, яка виникла за період з 01.06.2015 р. по 31.08.2015 р. у сумі 720,04 грн., у зв'язку із першим звільненням з роботи та переплату, яка виникла за період з 01.09.2015 р. по 09.07.2017 р. у сумі 15 058,41 грн., у зв'язку із остаточним звільненням з роботи та закінченням терміну дії рішення виконавчого комітету від 13.10.2015 р. № 602 (а.с. 9).

21 серпня 2018 року начальником управління та двома головними спеціалістами складено акт про те, що ОСОБА_1 категорично відмовляється від добровільного повернення безпідставно виплачених коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщених осіб, мотивуючи тим, що в неї відсутні кошти. Також, не заперечувала проти вирішення у судовому порядку питання щодо стягнення таких коштів (а.с. 25).

04 вересня 2017 року позивачем направлено ОСОБА_1 повідомлення про припинення надання та повернення коштів щомісячної адресної допомоги ВПО до 31 серпня 20108 року у розмірі 15 778 (п'ятнадцять тисяч сімсот сімдесят вісім) грн. 45 коп.

У матеріалах справи відсутні докази повернення ОСОБА_1 переплаченої щомісячної адресної допомоги у вищевказаному розмірі.

Мотиви, з яких виходить суд, та застосування норм права, що регулюють дані правовідносини

Як передбачено ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

За змістом ст. 12 та ст. 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

У відповідності до ч. 1 та ч. 3 ст. 89 Цивільного процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Так, порядок нарахування, процедура нарахування та припинення нарахування щомісячної адресної допомоги регулюється Порядком «Про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. за № 505.

Згідно п. 2 вищевказаного Порядку грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.

Відповідно до абз. 3 п. 5 Порядку для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає до уповноваженого органу заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб усіх членів сім'ї. Таку заяву на наступний шестимісячний строк може бути подано з дати його початку або не раніше ніж за 15 днів до закінчення поточного шестимісячного строку.

Як передбачено п. 3 Порядку якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім'ї або інформацією, поданою компетентним органом.

Згідно із п. 7 Порядку особи працездатного віку, яким призначено грошову допомогу, зобов'язані інформувати у триденний строк уповноважений орган про факт працевлаштування або перебування на обліку як безробітних.

У пункті 11 Порядку «Про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» вказано, що уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня виникнення таких обставин.

Також, вищевказаним пунктом передбачено, що суми грошової допомоги, надмірно виплачені внаслідок подання недостовірних документів, неповідомлення про зміну обставин, які впливають на виплату грошової допомоги, повертаються: уповноваженим представником сім'ї самостійно. У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються в судовому порядку.

Відповідно до п. 12 Порядку виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.

За змістом ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Згідно із ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Аналізуючи положення вказаного пункту Порядку із даними правовідносинами, що утворилися між сторонами, вбачається, що при першому звільненні, а саме 27.08.2015 р., ОСОБА_1 зобов'язана була у триденний термін повідомити позивача про таке звільнення. Однак, у визначений Порядком строк, відповідач управління не повідомила. Крім того, як встановлено вище, 26.01.2017 р. ОСОБА_1 була працевлаштована до ДНЗ «Віночок», однак про такі обставини остання також не повідомила Управління у триденний строк. Із заявою про зміни, що впливають на призначення грошової допомоги, відповідач звернулася до позивача лише 13 липня 2017 р. При цьому, суд звертає увагу на те, що у своїй заяві про призначення щомісячної адресної допомоги ОСОБА_1 зобов'язалася повідомляти про всі обставини, що впливають на призначення тимчасової допомоги.

З огляду на викладене, та враховуючи ті обставини, що відповідачем порушено умови Порядку, що регулює питання про виплату щомісячно адресної допомоги, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та доведеними, а тому підлягають задоволенню.

Щодо судових витрат

Із матеріалів справи вбачається, що при подачі даного позову до суду позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1921 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 68 від 25 березня 2019 року (оригінал якого міститься в матеріалах справи).

У відповідності до ч. 1 та ч. 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, а у такому випадку чинним законодавством покладено обов'язок про відшкодування витрат на відповідача, суд приходить до висновку про стягненню із ОСОБА_1 на користь позивача судові витрати, які складаються із судового збору, у розмірі 1921 (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна) грн.

На підставі викладеного, та керуючись Порядком «Про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», ст. ст. 1166, 1212 ЦК України, 13, 76, 81, 89, 141, 280-284, 273, 274, 352, 354 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених державних коштів - задовольнити.

Стягнути із ОСОБА_1 и на користь Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області надміру виплачені державні кошти у розмірі 15 778 (п'ятнадцять тисяч сімсот сімдесят вісім) грн. 45 коп.

Стягнути із ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області понесені витрати по оплаті судового збору у розмірі 1921 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного суду через Броварський міськрайонний суд Київської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо заяву про перегляд заочного рішення або апеляційну скаргу не було подано, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Позивач - Управління соціального захисту населення Броварської міської ради, код ЄДРПОУ 03193637, адреса місцезнаходження: 07400, Київська обл., м. Бровари, вул. Гагаріна, буд. 18.

Відповідач - ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , остання відома адреса місця проживання: АДРЕСА_1 .

Суддя Н.М. Петришин