гСправа № 358/1110/19 Провадження № 3/358/341/19
16 жовтня 2019 року м. Богуслав
Суддя Богуславського районного суду Київської області Тітов М.Б., розглянувши матеріали, які надійшли від Богуславського відділення поліції Миронівського відділу поліції ГУ НП в Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, українця, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , непрацюючого, РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ст. 130 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, складеного поліцейським СРПП №2 Богуславського відділення поліції Миронівського відділу поліції ГУ НП в Київській області лейтенантом поліції Трофімовим О.С., ОСОБА_1 19 липня 2019 року о 01 годині 10 хвилин в м. Богуславі Київської області по вулиці Ватутіна, керував автомобілем марки «Ford Eskort», державний номерний знак НОМЕР_2 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, що було виявлено працівниками поліції після зупинки його транспортного засобу та підтверджено висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 19.07.2019 лікаря-нарколога Богуславської центральної районної лікарні, чим порушив вимоги п. 2.9а «Правил дорожнього руху України».
Особа щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення - ОСОБА_1 тричі викликався на судовий розгляд справи, але в судове засідання не з'явився, хоч належним чином був повідомлений про дату, час і місце розгляду справи, у в зв'язку з чим суд розглядає справу за відсутності особи, що відповідає вимогам ст. 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Вивчивши та дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, прихожу до наступних висновків.
Згідно зі ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Диспозицією ст. 130 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до статті 266 КУпАП, огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під дією препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції є заходом забезпечення провадження у справах про адміністративні правопорушення, який здійснюється в порядку визначеному Кабінетом Міністрів України. Такий порядок був затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008р. № 1103 та діє зі змінами та доповненнями на даний час.
Відповідно до п. 2 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року №1103 (далі - Порядок), огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп'яніння), згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС.
Відповідно до п. 3 вказаного Порядку огляд проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом; лікарем в закладі охорони здоров'я ( в сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Пунктом 7 розділу 1 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 №1452/735 (далі Інструкція) визначено, що у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно п.п. 8, 9 Інструкції форма направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, наведена в додатку 1 до цієї Інструкції. З метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров'я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.
Згідно вищевказаних нормативних актів, а саме Порядку та Інструкції особа щодо якої є підозра, що вона керувала транспортних засобом в стані алкогольного сп'яніння та має ознаки такого стану, має слідувати до закладу охорони здоров'я добровільно та без будь-якого примусу згідно направлення поліцейського.
З матеріалів справи вбачається, що огляд на стан сп'яніння ОСОБА_1 проводився лікарем Богуславської центральної районної лікарні в приймальному відділенні 19.07.2019 в 03.00 години, про що складено акт медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 19.07.2019, яким підтверджено клінічний стан алкогольного сп'яніння внаслідок вживання алкогольних напоїв. На підставі даного акту складено Висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння, в якому зазначено, що ОСОБА_1 перебуває в стані алкогольного сп'яніння.
Тобто, з вищевикладеного вбачається, що доставка ОСОБА_1 до Богуславської ЦРЛ, після зупинки його транспортного засобу, що мало місце 19.07.2019 в 01 годину 10 хвилин, була забезпечена працівниками поліції в 03.00 год. 19.07.2019.
Матеріали справи свідчать, що до вказаного огляду на стан сп'яніння щодо ОСОБА_1 працівниками поліції було складеного протокол серії КХ №000880 від 19.07.2019 про адміністративне затримання за ч. 1 ст. 130 КУпАП та ОСОБА_1 був доставлений у службове приміщення Богуславського відділення поліції 19.07.2019 в 01 год. 40 хв. у зв'язку із вчиненням адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 КУпАП для складання адміністративного протоколу. Звільнено його відбулося 19.07.2019 о 04 год. 30 хв.
Зі змісту вказаного протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що в 01 год. 40 хв. 19.07.2019 працівники поліції прийшли до висновку, що ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, та його адміністративне затримання було здійснене для складання протоколу саме за вчинення даного правопорушення. Але лише в 03.00 год. 19.07.2019 в Богуславській ЦРЛ було підтверджено факт перебування ОСОБА_1 в стані алкогольного сп'яніння і тому не зрозуміло, яким чином працівники поліції передчасно зробили висновок про перебування водія ОСОБА_1 в стані алкогольного сп'яніння на час адміністративного затримання.
Факт адміністративного затримання ОСОБА_1 та перебування з 01 год. 40 хв. до 04 год. 30 хв. 19.07.2019 під цим заходом забезпечення провадження у справах про адміністративне правопорушення, свідчить про те, що ОСОБА_1 на порушення вимог Порядку та Інструкції був направлений для проведення огляду на стан сп'яніння до Богуславської ЦРЛ, оскільки не можливо вважати, що особа щодо якої застосовано адміністративне затримання, слідувала до закладу охорони здоров'я добровільно, так як в даному випадку існував певний примус щодо особи, яка тимчасово була затримана працівниками поліції.
Крім того, згідно ч. 1 ст. 40 Закону України «Про національну поліцію» поліція для забезпечення публічної безпеки і порядку може закріплювати на форменому одязі, службових транспортних засобах, монтувати/розміщувати по зовнішньому периметру доріг і будівель автоматичну фото- і відеотехніку, а також використовувати інформацію, отриману із автоматичної фото- і відеотехніки, що знаходиться в чужому володінні, з метою: 1) попередження, виявлення або фіксування правопорушення, охорони громадської безпеки та власності, забезпечення безпеки осіб; 2) забезпечення дотримання правил дорожнього руху.
Як убачається зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 під час виявлення правопорушення поліцейськими не було застосовано технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото і кінозйомки, відеозапису та як наслідок об'єктивно не було зафіксовано той факт, що працівники з дотриманням Порядку та Інструкції склали протокол про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1
Згідно п. 22 Інструкції висновки щодо результатів медичного огляду осіб на стан сп'яніння, складені з порушенням вимог цієї Інструкції, вважаються недійсними.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Тому за вказаних обставин вважаю за необхідне адміністративну справу щодо ОСОБА_1 закрити за відсутністю в його діях складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 130 ч. 1, 247, 252, 280, 283, 284, Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Провадження в адміністративній справі щодо ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення передбаченого ст. 130 ч. 1 КУпАП закрити в зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена порушником, його представником чи захисником, потерпілим або його представником, протягом десяти днів з дня винесення постанови, шляхом подачі апеляційної скарги до Київського апеляційного суду через Богуславський районний суд Київської області.
Головуючий: суддя М. Б. Тітов