ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
07 листопада 2019 року № 826/12690/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Арсірія Р.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу
за позовомДержавного підприємства «Науково-дослідний виробничий агропромисловий комбінат «Пуща-Водиця»
доДержавної аудиторської служби України
провизнання протиправними дій, визнання протиправним (незаконним) та скасування наказу
Прийняв до уваги наступне
Державне підприємство «Науково-дослідний виробничий агропромисловий комбінат «Пуща-Водиця» (надалі по тексту - позивач) звернулося до суду з позовом до Державної аудиторської служби України (надалі по тексту -відповідач), в якому просить, з урахуванням уточнених позовних вимог :
- визнати протиправним (незаконним) та скасувати наказ Державної фінансової інспекції України від 15.07.2016 №120;
- визнати протиправними дії посадових осіб Державної аудиторської служби України щодо спроби здійснити ревізію державного підприємства «Науково-дослідний виробничий агропромисловий комбінат «Пуща-Водиця» на підставі наказу Державної фінансової інспекції України від 15.07.2016 №120;
- визнати протиправним (незаконним) та скасувати наказ Державної аудиторської служби України від 18.08.2016 №66.
Ухвалою суду від 19.08.2016 (суддя Добрянська Я.І.) відкрито попереднє судове засідання у справі № 826/12690/16.
Ухвалою суду від 02.02.2017 закінчено підготовче провадження та призначено судове засідання.
Відповідно до Розпорядження Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.10.2017 №7947 «Щодо призначення повторного автоматизованого розподілу судових справ» адміністративну справу №826/12690/16 повторно розподілено на суддю Власенкову О.О.
Ухвалою суду від 16.11.2017 (суддя Власенкова О.О.) прийнято справу до свого провадження.
В подальшому, 08.05.2018 суд, з огляду на неявку представників сторін, перейшов до розгляду справи у порядку письмового провадження.
Відповідно до Розпорядження Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.05.2018 №833 «Щодо призначення повторного автоматизованого розподілу судових справ» адміністративну справу №826/12690/16 повторно розподілено на суддю Арсірія Р.О.
Ухвалою суду від прийнято справу №826/12690/16 до свого провадження; подальший розгляд справи ухвалено здійснювати в письмовому провадженні.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що Державна аудиторська служба України, приймаючи оскаржувані рішення, діяла необґрунтовано, оскільки плановий захід був здійснений зовсім іншим органом - Державною фінансовою інспекцією України, який припинив свою діяльність.
Представник відповідача проти позову заперечував та просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі. Вказав, що відповідач діяв на підставі, в медаж та у спосіб, передбачені чинним законодавством та повідомив, що у визначений в оскаржуваних наказах від 15.07.20016 № 120 та від 18.08.2016 № 66 термін, а саме ІІІ квартал 2016, у який має бути проведена перевірка фінансово-господарської діяльності ДП «Агрокомбінат «Пуща-Водиця» сплив, термін проведення такої перевірки не продовжувався, відповідно зміни до оскаржуваного наказу не вносилися, а отже зі спливом визначеного у ньому терміну проведення перевірки оскаржуваний наказ як правовий акт індивідуальної дії вичерпав свою дію, а отже він не породжує для позивача будь-яких негативних наслідків.
Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Наказом Державної фінансової інспекції України від 15.07.2016 № 120 «Про затвердження Змін до деяких наказів Державної фінансової інспекції України», відповідно до п.9 Положення про Державну фінансову інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 310, внесено зміни до Плану контрольно-ревізійної роботи Держфінінспекції на ІІІ квартал 2016 року.
Так, п.2.15 Плану контрольно-ревізійної роботи Держфінінспекції на ІІ квартал 2016 року передбачено проведення ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності ДП «Агрокомбінат «Пуща-Водиця» за період з 01.01.2013 по завершений місць 2016 року.
Листом від 19.07.2016 №07-14/517 Державна фінансова інспекція України повідомила ДП «Агрокомбіоінат «Пуща-Водиця», що відповідно до Плану контрольно-ревізійної роботи Держфінінспекції на III квартал 2016 року з 29.07.2016 Держфінінспенекція розпочне ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Підприємства за період з 01.01.2013 по 30.06.2016.
В подальшому, з огляду на те, що Кабінетом Міністрів України видано розпорядження від 24.06.2016 № 519-р «Про питання Державної аудиторської служби», згідно з яким функції та повноваження Держфінінспекції, що припиняється, покладені на Державну аудиторську службу України, Держаудитслужба листом від 27.07.2016 № 07-14/1 повідомила Підприємство, що ревізію буде розпочато 08 серпня 2016 року.
Згідно направлень Державної фінансової інспекції України від 10.08.2016, повідомлено Підприємство, що з 10.08.2016 по 21.09.2016 буде проведена ревізія окремих питань фінансово-господарської діяльності позивача, згідно п.2.15 Плану контрольно-ревізійної роботи Держфінінспекції України на ІІІ квартал 2016 року.
10.08.2016 ревізійна група здійснила вихід на Підприємство для проведення контрольного заходу.
Однак через відсутність керівництва Підприємства на робочому місці розпочати ревізію було неможливо.
Ревізійна група 11.10.2016 здійснила повторно вихід на Підприємство.
В.о. генерального директора Державного підприємства «Науково-дослідний виробничий агропромисловий комбінат «Пуща-Водиця» Паскал В.Ф. підписав направлення на проведення ревізії фінансово-господарської діяльності Підприємства від 10.08.2016, які були видані на ім'я Держфінінспекції, однак посадових осіб контролюючого органу до проведення ревізії допущено не було.
Держфінінспекцією були складені акти про неможливість проведення ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності ДП «Агрокомбінат «Пуща-Водиця» за період з 01.01.2013 по завершений місяць 2016 року від 10.08.2016 № 07-21/38 та від 11.08.2016 № 07-21/39.
18.08.2016 Державною аудиторською службою України, відповідно до п.9 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 № 43, прийнято наказ № 66 «Про внесення змін до Плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції України на ІІІ квартал 2016 року».
Не погоджуючись з вказаними вище наказами, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір по суті, суд наголошує на такому.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п. 1 ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 № 2939-ХІІ, Положенням про Державну фінансову інспекцію України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 310, Порядком проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 № 550.
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.
Згідно з ч.2 ст.2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.
Згідно з ч.1 ст.11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» плановою виїзною ревізією вважається ревізія у підконтрольних установах, яка передбачена у плані роботи органу державного фінансового контролю і проводиться за місцезнаходженням такої юридичної особи чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна ревізія.
Відповідно до ч.2 ст.11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» планова виїзна ревізія проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності підконтрольних установ за письмовим рішенням керівника відповідного органу державного фінансового контролю не частіше одного разу на календарний рік.
Згідно з ч.1 ст.13 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» дії або бездіяльність посадових осіб органу державного фінансового контролю можуть бути оскаржені в судовому або адміністративному порядку.
Згідно до п.п.5, 7, 8 Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 року № 550, планові виїзні ревізії проводяться відповідно до планів проведення заходів державного фінансового контролю, затверджених в установленому порядку, позапланові виїзні ревізії - за наявності підстав, визначених Законом. У ході підготовки до ревізії посадовими особами органу державного фінансового контролю складається в двох примірниках програма ревізії, в якій визначаються найменування об'єкта контролю, тема, період та питання, що підлягають ревізії відповідно до компетенції органу державного фінансового контролю. Програма затверджується керівником органу державного фінансового контролю чи його заступником. Під час проведення ревізії посадовими особами органу державного фінансового контролю можуть вноситися за письмовим погодженням з керівником органу державного фінансового контролю чи його заступником зміни до програми ревізії. Один примірник програми ревізії видається керівнику об'єкта контролю чи його заступнику під розписку на примірнику органу державного фінансового контролю для ознайомлення. Якщо керівник об'єкта контролю чи його заступник відмовляється від підпису, але не заперечує проти проведення ревізії, це зазначається у вступній частині акта ревізії. Орган державного фінансового контролю, що проводить планову виїзну ревізію, повідомляє об'єкту контролю одним із способів, визначених у пункті 39 цього Порядку, про дати її початку та закінчення. Планова виїзна ревізія розпочинається не раніше ніж через 10 календарних днів після надіслання об'єкту контролю повідомлення.
Відповідно до п.16 Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 року № 550, ревізія проводиться, зокрема, шляхом документальної перевірки, що передбачає контроль за установчими, фінансовими, бухгалтерськими (первинними і зведеними) документами, статистичною, фінансовою та бюджетною звітністю, господарськими договорами, розпорядчими та іншими документами об'єкта контролю, пов'язаними з плануванням і провадженням фінансово-господарської діяльності, веденням бухгалтерського обліку, складенням фінансової звітності (далі - документи об'єкта контролю). У разі ведення бухгалтерського обліку з використанням електронних засобів зберігання і обробки інформації на вимогу посадової особи органу державного фінансового контролю керівник об'єкта контролю повинен забезпечити оформлення відповідних документів на паперовому носії. Надання документів об'єкта контролю посадовим особам органу державного фінансового контролю забезпечується керівником об'єкта чи його заступником.
Станом на час звернення до суду та розгляду справи постановою Кабінету Міністрів України № 868 від 28.10.2015 року утворено Державну аудиторську службу України як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів, реорганізувавши Державну фінансову інспекцію шляхом перетворення.
Постановою Кабінету Міністрів України № 43 від 03.02.2016 року затверджено Положення про Державну аудиторську службу України (далі - Положення № 43), відповідно до пункту 1 якого Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
24.06.2016 Кабінетом Міністрів України видано розпорядження №519-р «Про питання Державної аудиторської служби», згідно з яким функції та повноваження Держфінінспекції, що припиняється, покладені на Державну аудиторську службу України, у зв'язку з чим Держаудитслужба листом від 27.07.2016 № 07-14/1 повідомила Підприємство, що ревізію буде розпочато з 10 серпня 2016 року.
Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch - згідно номеру запису: 10711120011027927 25.07.2016 здійснено державну реєстрацію припинення ДЕРЖАВНОЇ ФІНАНСОВАОЇ ІНСПЕКЦІЇ УКРАЇНИ.
Отже, Держаудитслужби є правонаступником Держфінінспекції та мала всі повноваження для проведення зазначеного контрольного заходу.
Посилання позивача на те, що повідомлення від 27.07.2016 №07-14/1 надруковано на бланку Державної аудиторської служби України, а направлення на ревізію від 10.08.2016 - на бланках Державної фінансової інспекції України та підписані Головою комісії з реорганізації Держфінінспекції, Головою Державної аудиторської служби V країни та скріплені печаткою Державної фінансової інспекції України, тобто що в органу фінансового контролю відсутні повноваження на проведення взаного контрольного заходу, судом відхиляються з огляду на наступне.
Згідно з нормою статті 11 Закону проведення ревізії та зустрічних звірок органами державного фінансового контролю можливе лише у разі надання посадовими особами органу державного фінансового контролю керівнику підконтрольної установи направлення.
Відповідно до п. 11 Порядку на проведення ревізії контролюючого органу на кожну посадову особу контролюючого органу та залученого спеціаліста оформляється в двох примірниках направлення встановленого Мінфіном зразка.
У зв'язку із проведенням реорганізації Держаудитслужбою видано наказ від 01 серпня 2016 року № 45 «Про затвердження зразка Направлення для посадових осіб органів Державної аудиторської служби України на проведення ревізії, державного фінансового аудиту, перевірки закупівель, зустрічної звірки», який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 09.08.2016 за № 1104/29234 та Офіційно опублікований лише 23.08.2016 (Офіційний вісник України, 2016 р.
Зважаючи на викладене, направлення на проведення ревізії фінансово-господарської діяльності Підприємства від 10.08.2016, які були видані на фланках Держфінінспекції, на вказану дату відповідали нормам чинного законодавства.
Також суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
В даному випадку в оскаржуваних наказах від 15.07.2016 № 120 та від 18.08.2016 № 66 термін, а саме ІІІ квартал 2016, у який має бути проведена перевірка фінансово-господарської діяльності ДП «Агрокомбінат «Пуща-Водиця» сплив, термін проведення такої перевірки не продовжувався, відповідно зміни до оскаржуваного наказу не вносилися, а отже зі спливом визначеного у ньому терміну проведення перевірки оскаржуваний наказ як правовий акт індивідуальної дії вичерпав свою дію, а отже він не породжує для позивача будь-яких негативних наслідків.
Відтак, звернення до адміністративного суду з позовом про визнання протиправними дії та скасування наказів, які вичерпали свою дію, враховуючи терміни проведення перевірки та недопуск до перевірки посадових осіб відповідача, не може бути визнане належним способом захисту порушеного права позивача.
На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 255, 294, 295 КАС України, суд, -
В задоволенні позовних вимог - відмовити повністю.
Державне підприємство «Науково-дослідний виробничий агропромисловий комбінат «Пуща-Водиця» (код ЄДРПОУ 0849296, 08131, Київська обл., Києво-Святошинський район, село Софіївська Борщагівка, ВУЛ. ЛЕНІНА, будинок 63)
Державна аудиторська служба України (код ЄДРПОУ 40165856, 04070, м.Київ, вул.Сагайдачного, 4)
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.
Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України в редакції Закону № 2147-VIII до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя Р.О. Арсірій