Справа № 560/2716/19
іменем України
07 листопада 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, в якій просить:
- визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області щодо надання ОСОБА_1 дозволу на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2,0 га з метою подальшої передачі безкоштовно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Осламівської сільської ради Віньковецького району Хмельницької області від 18.06.2019 № Ш-6834/0- 2952/0/95-19;
- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 та прийняти рішення, передбачене Земельним кодексом України, про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2,0 га з метою подальшої передачі безкоштовно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Осламівської сільської ради Віньковецького району Хмельницької області.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 10.06.2019 звернувся до відповідача із заявою та доданими до неї додатками, в якій просив надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 1,8 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Осламівської сільської ради Віньковецького району Хмельницької області. Відповідач надав відповідь, яка викладена у листі №Ш-6834/0-2952/0/95-19 від 18.06.2019 та повідомив, що запитувана земельна ділянка згідно інформації, наданої відділом у Віньковецькому районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 11.06.2019 №1207/404-19-0.20 перебуває у власності (користуванні) третіх осіб.
Позивач вважає вказану відмову відповідача необгрунтованою та протиправною, а тому звернувся з цим адміністративним позовом до суду.
Ухвалою від 09.09.2019 суд відкрив провадження в адміністративній справі та призначив розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
23.09.2019 до суду надійшов відзив на позов, згідно з яким відповідач просив відмовити в задоволенні позову. Вказав, що згідно інформації, наданої відділом у Віньковецькому районі Головного управління від 11.06.2019 №1207/404-19-0.20 спірна земельна ділянка перебуває у користуванні третіх осіб. Згідно графічних матеріалів, які позивач додав до клопотання, спірна земельна ділянка розташована в межах кадастрового кварталу 6820685500:02:003. Наказом відповідача від 05.05.2017 № 22-8408-СГ «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» ОСОБА_2 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,4300 га в межах кадастрового кварталу 6820685500:02:003. Зазначив, що земельні ділянки в межах кадастрового кварталу 6820685500:02:003, де бажає отримати у власність земельну ділянку позивач, надані 27.09.2001 працівникам соціальної сфери села у постійне користування по 0,4300 га із земель резервного фонду.
Крім того вказав, що оскільки відповідач не є колегіальним органом та відповідно до ч.7 ст.118 Земельного кодексу України не передбачено надання відмови в задоволенні клопотання про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою саме у формі рішення, тому офіційний лист відповідача є належним документом, яким оформлено відмову в задоволенні клопотання про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, суд дійшов наступних висновків.
Позивач звернувся до відповідача із заявою від 10.06.2019, в якій просив надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 1,8 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Осламівської сільської ради Віньковецького району Хмельницької області.
Листом від 18.06.2019 №Ш-6834/0-2952/0/95-19 Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повідомило позивачу, що запитувана земельна ділянка згідно інформації, наданої відділом у Віньковецькому районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 11.06.2019 №1207/404-19-0.20 перебуває у власності (користуванні) третіх осіб.
Не погодившись із такою відповіддю, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться зокрема у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом. Такий порядок визначений статтею 118 Земельного кодексу України.
Відповідно до частини 6 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 вказаного Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені зазначеною статтею.
Частиною 7 ст. 118 ЗК України встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 вказаного Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Отже, з урахуванням ч. 7 статті 118 Земельного кодексу України, за наявності відповідних підстав відповідач приймає мотивоване рішення про відмову в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою.
У той же час, за результатами розгляду заяви позивача Головним управлінням всупереч наведеним нормам направлено лист, однак не прийняте будь-яке мотивоване рішення.
Фактичною підставою для відмови позивачу щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою слугувало те, що запитувана земельна ділянка перебуває у власності (користуванні) третіх осіб.
Як зазначив Верховний Суд у постанові від 27.02.2018 в справі №545/808/17, відмова у вирішенні заяви на будь-яких інших підставах, які не передбачені ч. 7 ст. 118 ЗК України, суперечить вимогам закону.
Проаналізувавши викладене та положення ЗК України, суд дійшов висновку, що відповідач відмовив позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою з підстав, які не передбачені ч. 7 ст. 118 ЗК України. Отже, відмова відповідача у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою є протиправною та підлягає скасуванню.
За змістом пунктів 8, 10 Положення №333 про Головне управління Держгеокадастру в області, затверджене наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29.09.2016 №333, Головне управління у межах своїх повноважень видає накази організаційно-розпорядчого характеру, а начальник Головного управління підписує накази Головного управління.
Відтак, рішення за результатами розгляду заяв, поданих в порядку ст. 118 ЗК України, повинні викладатись у формі розпорядчих індивідуальних правових актів, а не листами.
Суд зазначає, що відсутність належним чином оформленого рішення Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про надання дозволу або про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, у формі наказу, свідчить про те, що уповноважений орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен був ухвалити за законом.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 24.04. 2018 у справі № 802/1534/17-а, від 23.04.2019 у справі № 818/965/16, від 16.05. 2019 у справі № 826/17220/17, від 16.05.2019 у справі № 812/1312/18.
На підставі вищевикладеного, суд вважає, що позовна вимога позивача про визнання протиправною та скасування відмови Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області щодо надання ОСОБА_1 дозволу на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення з метою подальшої передачі безкоштовно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Осламівської сільської ради Віньковецького району Хмельницької області від 18.06.2019 № Ш-6834/0- 2952/0/95-19 є обгрунтованою та підлягає задоволенню.
Позовна вимога про зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 та прийняти рішення, передбачене Земельним кодексом України, про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2,0 га з метою подальшої передачі безкоштовно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Осламівської сільської ради Віньковецького району Хмельницької області підлягає частковому задоволенню, оскільки позивач звертався до відповідача із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 1,8 га, а не 2,0 га.
З урахуванням наведених обставин, суд дійшов висновку, що необхідно зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно розглянути заяву позивача від 10.06.2019 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 1,8 га з метою подальшої передачі безкоштовно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Осламівської сільської ради Віньковецького району Хмельницької області та прийняти відповідно до частини 7 статті 118 Земельного кодексу України рішення про надання дозволу або надати мотивовану відмову у наданні дозволу.
Відповідно до ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги необхідно задовольнити частково.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до п.9 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір" та не сплачував його, розподіл судових витрат, відповідно до вимог ст. 139 КАС України не здійснюється.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області, викладену в листі № Ш-6834/0- 2952/0/95-19 від 18.06.2019, у наданні ОСОБА_1 дозволу на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення з метою подальшої передачі безкоштовно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Осламівської сільської ради Віньковецького району Хмельницької області.
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.06.2019 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 1,8 га з метою подальшої передачі безкоштовно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Осламівської сільської ради Віньковецького району Хмельницької області та прийняти відповідно до частини 7 статті 118 Земельного кодексу України рішення про надання дозволу або надати мотивовану відмову у наданні дозволу.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (вул. Інститутська, 4/1, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 39767479)
Головуючий суддя О.Л. Польовий