01032, м.Київ, вул. Комінтерну, 16тел. 230-31-77
про відмову у прийнятті позовної заяви
18.01.10 № 02-03/48/8
Суддя Чорна Л. В. розглянувши матеріали
позову Голови ліквідаційної комісії Рожівського споживчого товариства Сокольникової Олександри Семенівни, смт. Макарів, Макарівський район
до 1. Макарівської районної державної адміністрації Київської області, смт. Макарів
2. Державного реєстратора Макарівської районної державної адміністрації Київської області, смт. Макарів
про зобов'язання провести реєстраційну дію,
установив:
Позовна заява не підлягає розгляду в господарських судах з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців»державний реєстратор -посадова особа, яка відповідно до цього Закону здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
В силу ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців»державна реєстрація юридичних осіб -підприємців -засвідчення факту створення або припинення юридично особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особо, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до єдиного державного реєстру.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 1 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних осіб чи юридичних осіб із суб'єктами владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Предметом даного позову є зобов'язання суб'єкта владних повноважень у здійсненні його управлінських функцій.
Господарські суди розглядають справи за правилами Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до п. 6 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішують у першій та апеляційній інстанціях відповідні місцеві та апеляційні господарські суди за правилами Кодексу адміністративного судочинства України. З 01 жовтня 2008р. розпочав свою діяльність Київський окружний адміністративний суд.
Керуючись п. 1, ч. 1 ст. 62 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ухвалив:
Відмовити голові ліквідаційної комісії Рожівського споживчого товариства Сокольникової Олександри Семенівни у прийняті позовної заяви.
Суддя