Рішення від 07.11.2019 по справі 280/2683/19

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

07 листопада 2019 року Справа № 280/2683/19 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., розглянувши у порядку письмового, за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б)

про визнання неправомірними та нечинними розпоряджень,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у виплаті позивачу пенсії за віком з 01.01.2018 в розмірі, в якому розраховано пенсію з січня 2017 року - 11 039,27 грн., з урахуванням збільшення максимального розміру пенсії;

зобов'язати відповідача перерахувати позивачу пенсію за віком з 01.01.2018 в розмірі, в якому розраховано пенсію з січня 2017 року - 11 039,27 грн., з урахуванням збільшення максимального розміру пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією, починаючи з 01.01.2018.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що перебуває на обліку в Правобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Запоріжжя та отримує пенсію за віком. На виконання постанови Верховного Суду відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача, внаслідок чого її розмір склав 11 039,27 грн. В силу положень ч. 3 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розмір отримуваної позивачем пенсії обмежено до 10 740,00 грн. Вказує, що починаючи з 01.01.2018 мав отримувати пенсію у повному обсязі, проте відповідачем у виплаті пенсії без застосування обмежень відмовлено. Вважає такі дії протиправними, із посиланням на норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 05.06.2019 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху. Надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви строком 10 днів від дня одержання ухвали суду про залишення позовної заяви без руху. В межах встановленого строку позивачем недоліки усунуто.

Ухвалою суду від 01.07.2019 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/2683/19.

Відповідач позов не визнав, надав відзив, в якому зазначає, що після перерахунку на виконання Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VIII розмір пенсії позивача з 01.10.2018 склав 10 740,00 грн., який виплачується йому в повному обсязі. З наведених підстав вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить суд відмовити у їх задоволенні.

Ухвалою суду від 07.11.2019 замінено відповідача на його правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду в Запорізькій області.

За приписами п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Враховуючи приписи п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 перебував на обліку в Правобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Запоріжжя, правонаступником якого є Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, як отримувач пенсії за віком.

На виконання постанови Верховного Суду від 13.02.2019 по справі №334/917/17 (2-а/334/267/17) позивачу з 27.01.2017 обчислено пенсію із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком (2014-2016 роки), внаслідок чого розмір пенсії визначено у сумі 11 039,27 грн. Вказані обставини підтверджуються протоколом призначення пенсії станом на 06.03.2019.

Відповідно до п. 3 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивачу за 2017 рік виплачено пенсію в розмірі 10 740 грн. щомісяця у зв'язку з запровадженим обмеженням щодо максимального розміру пенсії - десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність (1074 грн.).

З 01.01.2018 розмір пенсії до виплати також склав 10 740,00 грн.

У зв'язку із зростанням розміру прожиткового мінімуму, установленого для осіб, які втратили працездатність, ОСОБА_1 23.04.2019 звернувся до Правобережного ОУПФУ м. Запоріжжя із вимогою виплачувати пенсію у призначеному розмірі.

Листом від 26.04.2019 №150/Ж-9 позивача повідомлено про відсутність підстав для перерахунку пенсії, оскільки після перерахунку на виконання Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VIII розмір пенсії позивача з 01.10.2018 склав 10 740,00 грн., який виплачується йому в повному обсязі.

Не погодившись з такими діями відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.

Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення з таких підстав.

Згідно ч. 3 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Згідно ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» установлено у 2018 році прожитковий мінімум осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2018 року - 1373 гривні, з 1 липня - 1435 гривень, з 1 грудня - 1497 гривень.

Згідно ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» установлено прожитковий мінімум осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2019 року - 1497 гривень, з 1 липня - 1564 гривні, з 1 грудня - 1638 гривень.

Відповідно, загальне правило ч. 3 ст. 27 Закону №1058-IV має застосовуватися з врахуванням ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» та Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік», оскільки встановлений у вказаній статті розмір 10 740 грн. діє тимчасово, до 31.12.2017 і не поширюється на 2018 та 2019 роки.

Пунктом 4-3 розділу XV Закону №1058-IV встановлено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

Згідно п. 4 р. XV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №1058-IV у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

З матеріалів справи вбачається, що після проведення перерахунку 01.10.2017 пенсія позивача становить 10 740,00 грн., тобто є меншою, ніж пенсія, нарахована на виконання постанови Верховного Суду від 13.02.2019 по справі №334/917/17 (2-а/334/267/17).

Відповідно, спір полягає в тому, як тлумачити пункт 2 р. XV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №1058-IV, а саме - що є раніше встановленим розміром - нарахована чи виплачена пенсія, оскільки їх розмір різниться в даному випадку.

Згідно протоколу призначення пенсії станом на 06.03.2019 розмір пенсії ОСОБА_1 становить 11 039,27 грн.

Тобто, розмір пенсії позивача встановлено у розмірі 11 039,27 грн., а фактично за 2017 рік щомісяця виплачено у сумі 10 740,00 грн. з врахуванням прямої норми ч. 3 ст. 27 Закону №1058-IV .

На думку суду, з огляду на зміст ч. 3 ст. 27 Закону №1058-IV обмеження стосується саме виплаченої пенсії, при чому, цей мінімум змінюється залежно від зміни прожиткового мінімуму.

Відтак, з 01.01.2018 пенсія позивачу має виплачуватись у розмірі 11 039,27.

Відповідно до ч. 2 ст. 46 Закону №1058-IV нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

За таких обставин, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 139, 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (69076, м. Запоріжжя, вул. Запорозького козацтва, 25-А; код ЄДРПОУ 41248943) щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) пенсії за віком з 01.01.2018 в розмірі, в якому розраховано пенсію з січня 2017 року - 11 039,27 грн., з урахуванням збільшення максимального розміру пенсії.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) перерахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) пенсію за віком з 01.01.2018 в розмірі, в якому розраховано пенсію з січня 2017 року - 11 039,27 грн., з урахуванням збільшення максимального розміру пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією, починаючи з 01.01.2018.

4. Судові витрати в сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок присудити на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-Б; код ЄДРПОУ 20490012).

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення виготовлено та підписано 07.11.2019.

Суддя Ю.П. Бойченко