Ухвала від 06.11.2019 по справі 300/1693/19

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про заміну неналежного відповідача в частині позовних вимог

"06" листопада 2019 р. справа № 300/1693/19

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Чуприни О.В.

при секретарі судового засідання Драгомирецькому І.М.,

за участю:

позивача - Іванців О.О.

представника третьої особи на стороні позивача (ОСББ "Богдан Хмельницький") - не з'явився,

третьої особи на стороні позивача ( ОСОБА_1 ) - не з'явилася,

третьої особи на стороні позивача ( ОСОБА_2 ) - не з'явилася,

представників відповідача (Калуської міської ради) - Шпитального Р.Р., Нижника Т.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду питання щодо заміни у розгляді адміністративної справи №300/1693/19 первинного відповідача (Калуської міської ради) на належного відповідача (Виконавчий комітет Калуської міської ради) в частині позовних вимог щодо зобов'язання Калуську міську раду повторно здійснити оцінку і відбір громадських проектів "Благоустрій та озеленення території скверу на "п'ятачку", "Project капітальний ремонт підвального приміщення багатоповерхівки під влаштування фітнесзалу, модернізація під'їзного освітлення, газонокосарка", "Благоустрій двору та будинку по вулиці Б. Хмельницького, 30 ", "Від краси довкілля - до краси душі", "Квітуче рідне місто", "Яблучний сквер", "Волейбольний майданчик", "Сквер павутинка", "Річкова алея", із врахуванням відповідних обставин, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 (надалі по тексту також - позивач, ОСОБА_3 ) звернулася в суд з адміністративним позовом до Калуської міської ради Івано-Франківської області (надалі по тексту також - відповідач, міська рада), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача ОСББ "Богдан Хмельницький", ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , про зобов'язання до вчинення дій щодо повторного здійснення оцінки і відбору громадських проектів "Благоустрій та озеленення території скверу на "п'ятачку", "Project капітальний ремонт підвального приміщення багатоповерхівки під влаштування фітнесзалу, модернізація під'їзного освітлення, газонокосарка", "Благоустрій двору та будинку по вулиці Б. Хмельницького, 30 " , "Від краси довкілля - до краси душі", "Квітуче рідне місто", "Яблучний сквер", "Волейбольний майданчик", "Сквер павутинка", "Річкова алея", із врахуванням відповідних обставин.

Підставою звернення ОСОБА_3 із вказаним позовом, є протиправне та незаконне, на думку позивача, недопущення Комісією з питань Бюджету участі до голосування низки громадських проектів, таких як "Благоустрій та озеленення території скверу на "п'ятачку", "Project капітальний ремонт підвального приміщення багатоповерхівки під влаштування фітнесзалу, модернізація під'їзного освітлення, газонокосарка", "Благоустрій двору та будинку по вулиці Б . Хмельницького , 30 ", а також безпідставне прийняття до голосування (з порушенням граничних термінів прийняття) таких проектів як "Від краси довкілля - до краси душі", "Квітуче рідне місто", "Яблучний сквер", "Волейбольний майданчик", "Сквер павутинка", "Річкова алея", що обмежило позивача та інших авторів проектів на участь у їх бюджетуванні своїх проектів. Вважає, що дані громадські проекти є потенційними переможцями, проте через не допуск їх до голосування позивач та інші жителі м. Калуша не можуть реалізувати своє право на голосування у бюджеті участі за коментовані проекти.

За наслідками виконання позивачем ухвали про залишення позовної заяви без руху, Івано-Франківським окружним адміністративним судом ухвалою від 23.08.2019 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання і повідомлення (виклику) сторін.

Ухвалою суду від 24.10.2019 призначено судовий розгляд адміністративної справи №300/1693/19 в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін та учасників справи на 06.11.2019 о 10:00. Одночасно пунктом 3 вказаної ухвали зобов'язано позивача в термін до 4 листопада 2019 року надати в суд письмову заяву, в якій відповідно до частин 3, 4 статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України) висловити свою позицію щодо заміни первинного відповідача (Калуську міську раду) на належного відповідача - Виконавчий комітет Калуської міської ради в частині позовних вимог.

01.11.2019 від позивача надійшла заява, в якій остання не заперечила щодо заміни первинного відповідача (Калуську міську раду) на належного відповідача - Виконавчий комітет Калуської міської ради в частині позовних вимог щодо зобов'язання повторно здійснити оцінку і відбір громадських проектів "Благоустрій та озеленення території скверу на "п'ятачку", "Project капітальний ремонт підвального приміщення багатоповерхівки під влаштування фітнесзалу, модернізація під'їзного освітлення, газонокосарка", "Благоустрій двору та будинку по вулиці Б. Хмельницького, 30", "Від краси довкілля - до краси душі", "Квітуче рідне місто", "Яблучний сквер", "Волейбольний майданчик", "Сквер павутинка", "Річкова алея", із врахуванням відповідних обставин.

Позивач в судовому засіданні щодо заміни первинного відповідача належним відповідачем в частині позовних вимог не заперечила.

Треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ОСОБА_1 та ОСОБА_4 у судове засідання не з'явилися. На адресу суду, через канцелярію, 01.11.2019 подано клопотання по розгляд справи, призначеної на 06.11.2019, без їхньої участі.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ОСББ "Богдан Хмельницький" у судове засідання не з'явилися хоча про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином.

Представники відповідача в судовому засіданні не заперечили щодо заміни первинного відповідача належним відповідачем в частині позовних вимог.

Розглянувши питання заміни первинного відповідача належним відповідачем в частині позовних вимог, заслухавши думку позивача та представників відповідача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується така заміна, дослідивши і оцінивши наявні в матеріалах адміністративної справи докази, в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до вимог частини 3 статті 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.

Із змісту позовних вимог ОСОБА_3 слідує, що остання просить зобов'язати Калуську міську раду повторно здійснити оцінку і відбір громадських проектів "Благоустрій та озеленення території скверу на "п'ятачку", "Project капітальний ремонт підвального приміщення багатоповерхівки під влаштування фітнесзалу, модернізація під'їзного освітлення, газонокосарка", "Благоустрій двору та будинку по вулиці Б. Хмельницького, 30 ", " Від краси довкілля - до краси душі", "Квітуче рідне місто", "Яблучний сквер", "Волейбольний майданчик", "Сквер павутинка", "Річкова алея", із врахуванням наступних обставин: 1) граничний термін прийому проектів 31 травня 2019 року; 2) наявність згоди співвласників багатоквартирного будинку №30 по вулиці Б. Хмельницького на проведення капітального ремонту підвальних приміщень; 3) можливість подання громадських проектів, які відносяться до типу "комунальне господарство" та здійснення їх на об'єктах та землях ОСББ; 4) можливість направлення громадського проекту на доопрацювання; 5) відхилення громадський проектів лише з підстав, вичерпний перелік яких зазначено у пункті 9.11 Положення про бюджетування за участі громадськості (Бюджет участі) міста Калуша, з одночасним перенесенням терміну голосування з вересня 2019 року на більш пізній термін.

При розгляді справи судом встановлено, що рішенням Калуської міської ради від 28.02.2019 за №2149 затверджено Положення про бюджетування за участі громадськості (Бюджет участі) міста Калуш у новій редакції (надалі по тексту також - Положення №2149).

Відповідно до вказаного Положення №2149, бюджет участі - процес взаємодії Калуської міської ради та її виконавчого органу з громадськістю, направлений на залучення жителів міста Калуш до участі у бюджетному процесі шляхом прийняття рішень щодо розподілу визначеної Калуською міською радою частини міського бюджету через подання відповідних ініціативних проектів розвитку, спрямованих на вирішення пріоритетних проблем міста та його жителів, та проведення відкритого громадського голосування за такі проекти.

Згідно пункт 3.1 Розділу 3 Положення №2149 для організації, підготовки та виконання основних заходів і завдань щодо реалізації Бюджету участі у місті Калуш виконавчий орган Калуської міської ради своїм рішенням створює Комісію з питань Бюджету участі (надалі по тексту також - Комісія).

Пунктом 1.3. Розділу 1 Положення №2149 передбачено, що комісія з питань Бюджету участі є постійно діючим колегіальним органом, який створюється для організації, підготовки та виконання основних заходів та завдань щодо впровадження та реалізації Бюджету участі у місті Калуш.

До складу Комісії входять представники структурних підрозділів виконавчого комітету Калуської міської рази у кількості 6 осіб та за згодою, представники громадськості, наукових кіл, бізнес середовища депутати міської ради, незалежні експерти у кількості 6 осіб (пункт 3.2 Розділу 3 Положення №2149).

З наведеного слідує, що саме рішенням виконавчим органом Калуської міської ради створюється Комісія з питань Бюджету участі.

Як судом встановлено, відповідно до інформації із офіційного сайту Калуської міської ради (http://kalushcity.if.ua/doc/category/decision_committee/2017/10/09/12770/view) виконавчий комітет Калуської міської ради рішенням від 06.10.2017 за №237 затвердив склад Комісії з питань Бюджету участі.

Суд зазначає, що до повноважень Калуської міської ради не входить оцінка та відбір громадських проектів, оскільки такі повноваження належать Комісії з питань Бюджету участі, яку за делегованими міською радою повноваженнями своїм рішенням створює Виконавчий комітет Калуської міської ради.

Сама по собі Комісія з питань Бюджету участі не є юридичною особою публічного права, не являється суб'єктом владних повноважень і відповідно стороною спірних правовідносин в розумінні статті 43 КАС України. Втім, виконавчий орган міської ради - Виконавчий комітет Калуської міської ради, який створив таку Комісію, і яка діє при такому виконавчому органі, на переконання суду, є належним суб'єктом владних повноважень і відповідачем по частині позовних вимог.

Разом з тим Калуська міська рада повинна відповідати за позовними вимогами ОСОБА_3 щодо перенесення терміну голосування з вересня 2019 року на більш пізній термін, так як саме Калуська міська рада своїм рішенням від 28.02.2019 за №2147 "Про затвердження параметрів Бюджету участі на 2020 рік та прогнозних обсягів Бюджету участі на 2021-2022 роки" затвердила параметри Бюджету участі на 2020 рік.

Таким чином частина позовних вимог, заявлена ОСОБА_3 не до тієї особи, яка повинна відповідати за ними, наслідком чого є необхідність заміни неналежного відповідача.

За змістом частини 4 статті 48 КАС України, якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача.

Зважаючи на те, що позивач не заперечує щодо заміни первинного відповідача (Калуську міську раду) на належного відповідача (Виконавчий комітет Калуської міської ради) в частині позовних вимог щодо зобов'язання Калуську міську раду повторно здійснити оцінку і відбір громадських проектів "Благоустрій та озеленення території скверу на "п'ятачку", "Project капітальний ремонт підвального приміщення багатоповерхівки під влаштування фітнесзалу, модернізація під'їзного освітлення, газонокосарка", "Благоустрій двору та будинку по вулиці Б. Хмельницького, 30 ", "Від краси довкілля - до краси душі", "Квітуче рідне місто", "Яблучний сквер", "Волейбольний майданчик", "Сквер павутинка", "Річкова алея", із врахуванням відповідних обставин, суд приходить до висновку про необхідність такої заміна відповідача в частині вищевказаних позовних вимог.

На підставі наведеного вище та керуючись статтями 48, 248, 250, 256, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Замінити у адміністративній справі №300/1693/19 первинного відповідача Калуську міську раду (ідентифікаційний код юридичної особи 33578261, адреса: 77300, Івано-Франківська область, місто Калуш, вулиця Івана Франка, будинок 1) на належного відповідача Виконавчий комітет Калуської міської ради (ідентифікаційний код юридичної особи 04054300, адреса: 77300, Івано-Франківська область, місто Калуш, вулиця Івана Франка, будинок 1), в частині позовних вимог щодо зобов'язання Калуську міську раду повторно здійснити оцінку і відбір громадських проектів "Благоустрій та озеленення території скверу на "п'ятачку", "Project капітальний ремонт підвального приміщення багатоповерхівки під влаштування фітнесзалу, модернізація під'їзного освітлення, газонокосарка", "Благоустрій двору та будинку по вулиці Б. Хмельницького, 30", "Від краси довкілля - до краси душі", "Квітуче рідне місто", "Яблучний сквер", "Волейбольний майданчик", "Сквер павутинка", "Річкова алея", із врахуванням відповідних обставин.

2. Направити відповідачу копію позовної заяви, разом із доданими до неї документами.

3. Запропонувати відповідачу у строк до 13.11.2019, подати відзив на позов, який повинен відповідати вимогам статті 162 КАС України, і подати всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяв свідків, що підтверджують заперечення проти позову. Зобов'язати відповідача надіслати (надати) іншим учасникам справи копію відзиву та доданих до нього документів одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.

4. Встановити позивачу - для подання відповіді на відзив, а відповідачу - для подання заперечення, - п'ятиденний строк з дня отримання відзиву чи відповіді на відзив, копії яких одночасно з поданням до суду повинні бути надіслані іншим учасникам справи.

5. Встановити третім особам п'ятиденний строк для подання пояснень щодо відзиву з дня його отримання, копія якого одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи

6. Інформацію по даній справі учасники справи можуть отримати за веб-адресою: http://adm.if.court.gov.ua/sud0970/.

7. Копію цієї ухвали надіслати учасникам справи.

Ухвала, окремо від рішення суду, не оскаржується і набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду прийняте за наслідками розгляду справи.

Суддя /підпис/ Чуприна О.В.

Ухвала складена в повному обсязі 07.11.2019.