Рішення від 11.10.2019 по справі 280/3809/19

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

11 жовтня 2019 року Справа № 280/3809/19 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стрельнікової Н.В., розглянувши у місті Запоріжжі у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Олімп Ферро”

до Головного управління ДФС у Запорізькій області

до Державної фіскальної служби України

про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю “Олімп Ферро” (надалі - позивач) звернулося до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Державної фіскальної служби України (далі - відповідач 1), до Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - відповідач 2), в якому позивач просить суд:

-визнати протиправними та скасувати рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН від 08.07.2019 №1215235/40924510, від 04.07.2019 №1212411/40924510, від 04.07.2019 №1212395/40924510, від 08.07.2019 №1215238/40924510;

-зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №4 від 04.10.2018, №3 від 02.05.2018, №19 від 20.09.2018, №9 від 08.10.2018, подані ТОВ “Олімп Ферро”.

Позивач в обґрунтування позову посилається на те, що на виконання норм чинного законодавства складено податкові накладні №4 від 04.10.2018, №3 від 02.05.2018 року, №19 від 20.09.2018 року №9 від 08.10.2018 року які намагався зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН), однак, позивачем отримано квитанцію, в якій зазначено, що документ прийнято, реєстрація зупинена. Підставою для зупинення вказано внесення позивача до критеріїв ризиковості платника податків. Рішеннями комісії від 08.07.2019 року №1215235/40924510, від 04.07.2019 року №1212411/40924510, від 04.07.2019 року №1212395/40924510, від 08.07.2019 року №1215238/40924510 відмовлено в реєстрації податкових накладних. Позивач з прийнятими рішеннями не погоджується, вважає їх помилковими, прийнятими відповідачем безпідставно і необґрунтовано, за відсутності об'єктивного розгляду наданих документів та пояснень, такими, що порушують його права, як платника податку на додану вартість. Просить задовольнити позовні вимоги.

Представником відповідачів 1 та 2 подано до суду відзив на адміністративний позов (вх. №36864 від 05.09.2019), в якому відповідачі позовні вимоги не визнали з підстав, викладених у відзиві зазначивши, що реєстрація податкових накладних виписаних ТОВ “Олімп Ферро” була зупинена відповідно до п.201.16 ст. 201 Податкового кодексу України. Рішення про відмову у реєстрації податкової накладної приймалось Комісією регіонального рівня ГУ ДФС у Запорізькій області, та його не скасовано, а тому у ДФС України відсутні підстави для реєстрації вказаної податкової накладної. Проаналізувавши копії документів, поданих ТОВ “Олімп Ферро” до повідомлення по заблокованій податковій накладній, Комісією прийнято зазначене вище рішення про відмову у реєстрації податкової накладної, оскільки платником податку не у повному обсязі надані документи, надання яких передбачено п.14 Постанови КМУ №117. Враховуючи зазначене, відповідач вважає, що дії відповідача є правомірними. Окрім цього зазначив, що позивач в позовних вимогах просить зареєструвати податкову накладну №3 від 02.05.2018 року, однак відсутні підстави зареєструвати вказану податкову накладну, оскільки податкова накладна №3 складена позивачем була направлена на реєстрацію 02.10.2018 року. Просив відмовити у задоволенні позову.

Ухвалою суду від 12.08.2019 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.

Ухвалою суду від 11.10.2019 року відмовлено у задоволені клопотання відповідачів про розгляд справи за правилами загального провадження з викликом сторін.

Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Отже, відповідно до вищевказаних приписів КАС України, справу розглянуто судом в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у межах строку, встановленого ст. 258 КАС України.

Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Судом з матеріалів справи встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю “Олімп Ферро” 31.10.2016 року зареєстроване за №11031020000041516 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, є платником податку на додану вартість. Одним з профільних видів діяльності підприємства є оптова торгівля металами та металевими рудами (46.72) (а.с.137-138).

Так, 01.08.2018 року ТОВ «Пром Індустріал Парк» (далі-орендодавець) та ТОВ «Олімп Ферро» (далі - орендар) був укладений договір оренди №0718, за умовами якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове оплатне користування майно: кімната а ПБК, площею 14 м2 і частина складського приміщення, площею 60 м2. Об'єкт оренди знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Північне шосе, 22 Д. (а.с.113-115).

В подальшому між TOB «ЛНК-18» (далі - постачальник) та TOB «Олімп Ферро» (далі - покупець) був укладений договір № 170918 від 17.09.2018 (а.с.12-14).

Згідного, якого постачальник зобов'язується поставити, а покупець прийняти і оплатити на умовах, визначених в договорі, товар, сортамент, кількість і ціна якого вказана в рахунках.

В рамках вказаного договору, ТОВ «ЛНК-18» виписано рахунки-фактури: №СФ-0000047 від 28.09.2018 року на загальну суму 29700,00 грн. та №СФ-0000043 від 19.09.2018 року на загальну суму 174720,00 грн.; сторонами підписано видаткові накладні №РН-0000047 від 28.09.2018 року на загальну суму 29700,00 грн. та №РН-0000043 від 19.09.2018 року на загальну суму 174720,00 грн.; виписані та зареєстровані: податкові накладні № 47 від 28.092018 року та №43 від 19.09.2018 року (а.с.15-22).

Перевезення товару здійснювалось транспортом ТОВ "ЛНК-18", що підтверджується товарно-транспортними накладними від 28.09.2018 №280918 та від 19.09.2018 №190918 (а.с.23-26).

Оплата товару підтверджується банківськими виписками від 11.10.2018 та 16.10.2018 (а.с.27-28).

08.10.2018 між TOB «ВАРАЗ» (далі - постачальник) та TOB «Олімп Ферро» (далі - покупець) був укладений договір № 081018 (а.с.39-41).

За умовами вказаного договору постачальник зобов'язується поставити, а покупець прийняти і оплатити на умовах, визначених в договорі, товар, асортимент, кількість і ціна якого вказана в рахунках.

В рамках вказаного договору, ТОВ «ВАРАЗ» виписано рахунок-фактури: №СФ-0000002 від 08.10.2018 року на загальну суму 11760,00 грн.; сторонами підписано видаткову накладну №РН-0000002 від 08.10.2018 року на загальну суму 11760,00 грн.; виписано та зареєстровано: податкову накладну № 2 від 08.10.2018 року (а.с.42-44).

Перевезення товару здійснювалось транспортом ТОВ «ВАРАЗ», що підтверджується товарно-транспортною накладною від 08.10.2018 №081018 (а.с.45-46).

02.10.2018 між TOB «ГАЙЛ» (далі - постачальник) та TOB «Олімп Ферро» (далі - покупець) був укладений договір № 021018 (а.с.50-52).

За умовами вказаного договору постачальник зобов'язується поставити, а покупець прийняти і оплатити на умовах, визначених в договорі, товар, асортимент, кількість і ціна якого вказана в рахунках.

В рамках вказаного договору, ТОВ «ГАЙЛ» виписано рахунок-фактури: №СФ-0000002 від 02.10.2018 року на загальну суму 84660,00 грн.; сторонами підписано видаткову накладну №РН-0000002 від 02.10.2018 року на загальну суму 84660,00 грн.; виписано та зареєстровано: податкову накладну № 2 від 02.10.2018 року (а.с.53-57).

Перевезення товару здійснювалось транспортом ТОВ «ГАЙЛ», що підтверджується товарно-транспортною накладною від 02.10.2018 №021018-2 (а.с.58-59).

Оплата товару підтверджується банківськими виписками від 25.10.2018 та 14.11.2018 (а.с.61-62).

В подальшому з метою реалізацію придбаного товару 15.12.2016 року між TOB «Олімп Ферро» (далі - постачальник) та TOB «Південний механо-ливарний завод» (далі - покупець) укладений договір № 15/12/1 (а.с.73-75).

За умовами вказаного договору постачальник зобов'язується поставити, а покупець прийняти і оплатити на умовах, визначених в договорі, товар, асортимент, кількість і ціна якого зазначена в протоколах узгодження цін та/або специфікаціях оформлених у вигляді додатків до договору, що є невід'ємною частиною.

Сторонами на виконання умов договору підписано: специфікації №02/10/18 від 02.10.2018 року на загальну суму 30000,00 грн.; № 02/09/18 від 20.09.2018 року на загальну суму 176000,00 грн.; №08/10/18 від 08.10.2018 року на загальну суму 12000,00 грн.; №04/10/18 від 04.10.2018 року на загальну суму 72790,00 грн.; рахунки-фактури: № СФ-0000093 від 02.10.2018 на загальну суму 30000,00 грн.; № СФ-0000085 від 20.09.2018 на загальну суму 176000,00 грн.; №СФ-0000102 від 08.10.2018 на загальну суму 12000,00 грн.; № СФ-0000094 від 04.10.2018 на загальну суму 72790,00 грн.; видаткові накладні № РН-0000084 від 02.10.2018 на загальну суму 30000,00 грн.; № РН-0000078 від 20.09.2018 на загальну суму 176000,00 грн.; № РН-0000092 від 08.10.2018 на загальну суму 12000,00 грн.; № РН-0000086 від 04.10.2018 на загальну суму 72790,00 грн. (а.с.76-87).

Оплата товару підтверджується банківськими виписками від 17.10.2018 року, від 05.10.2018 року, від 19.11.2018 року та від 22.11.2018 року (а.с.101-104).

Доставка товару здійснювалось через перевізника, що підтверджується товарно-транспортними накладними перевізника SAT №007018733 від 03.10.2018 року, №007019247 від 08.10.2018 року, №20/09/2 від 20.09.2018 року, №007018996 від 05.10.2018 року (а.с.96-98,100).

На виконання вимог п. 201.1 ст.201 Податкового кодексу України позивачем подано податкові накладні № 3 від 02 жовтня 2018 року, №19 від 20.09.2018 року, №9 від 08.10.2018 року, №4 від 04.10.2018 року. Податкові накладні надані в електронному вигляді (а.с.88, 90, 92, 94).

Згідно з квитанціями: від 30.10.2018 року, податкова накладна зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних за № 9236793834 та за результатами обробки ДФС податкова накладна № 3 прийнята, реєстрація зупинена; від 11.10.2018 року, податкова накладна зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних за № 9222011060 та за результатами обробки ДФС податкова накладна № 19 прийнята, реєстрація зупинена; від 30.10.2018 року, податкова накладна зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних за № 9237072389 та за результатами обробки ДФС податкова накладна № 9 прийнята, реєстрація зупинена; від 31.10.2018 року, податкова накладна зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних за № 9238836427 та за результатами обробки ДФС податкова накладна № 4 прийнята, реєстрація зупинена (а.с.89, 91, 93, 95).

Відповідно до інформації, зазначеної у Квитанціях, направленої ДФС України через “Автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" ДФС України, «відповідно до п.201.16. ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 “Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Однак, у Квитанціях не зазначено, які самі документи потрібні для позитивного рішення та реєстрації податкової накладної. Не вказано в чому саме полягає невідповідність.

На виконання вимог відповідача, позивач, повідомленнями щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація, згідно з якою зупинена, були надані пояснення та первинні бухгалтерські документи (а.с.117-119,122-124, 127-129, 132-134).

Згідно з рішеннями Комісії ДФС, яка приймає рішення про реєстрацію податкових накладних: від 08.07.2019 року №1215235/40924510 відповідачем відмовлено у реєстрації податкової накладної №4 від 04.10.2018 року; рішенням від 04.07.2019 року №1212411/40924510 відповідачем відмовлено у реєстрації податкової накладної №3 від 02.10.2018 року; рішенням від 04.07.2019 року №1212395/40924510 відповідачем відмовлено у реєстрації податкової накладної №19 від 20.09.2018 року; рішенням від 08.07.2019 року №1215238/40924510 відповідачем відмовлено у реєстрації податкової накладної №9 від 08.10.2018 року (а.с.105-112)

В рішенні зазначено підстави відмови реєстрації вказаних податкових накладних, з мотивів ненадання платником податку копії первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні опис), у тому числі рахунки фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні.

Крім того судом встановлено, що однією з позовних вимог позивача є зобов'язання Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №3 від 02.05.2018 року подану позивачем. Однак з матеріалів справи вбачається, що позивачем не додано такої податкової накладної. Окрім цього відповідач у відзиві звертає увагу, що відсутні підстави зареєструвати вказану податкову накладну, оскільки податкова накладна №3 складена позивачем була направлена на реєстрацію 02.10.2018 року. А позивачем позовні вимоги про реєстрацію податкової накладної №3 від 02.10.2018 року не висувались.

Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши надані позивачем та відповідачем докази, суд приходить до наступних висновків.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів ч.2 ст.2 КАС України, відповідно до яких у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України, щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" від 21 грудня 2016 року №1797- VIII внесені зміни та доповнення до Податкового кодексу України та запроваджено новий механізм електронного адміністрування податку на додану вартість за умов проведення аналізу та здійснення управління ризиками з метою визначення форм і обсягів митного та податкового контролю.

Згідно з пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

У даному випадку датою виникнення податкових зобов'язань є дата здійснення поставки товару.

У відповідності до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

У разі якщо реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена в порядку, визначеному в пункті 201.16 цієї статті, реєстрація таких податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у підпункті 201.16.4 пункту 201.16 цієї статті.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до підпункту 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Відповідно до пункту 74.2 статті 74 Податкового кодексу України в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно з положеннями пункту 20.2 статті 20 Податкового кодексу України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

За приписами пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

Згідно з підпунктом 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

З аналізу даних норм законодавства вбачається, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків.

Згідно з положеннями підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику (підпункт 201.16.3 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України).

Зазначена комісія приймає рішення про: - реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; - відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту.

Рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Слід зазначити, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №117 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено;

ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку;

надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

Як вбачається з матеріалів справи, реєстрація податкових накладних №3 від 02.10.2018, року №4 від 04.10.2018, №19 від 20.09.2018, №9 від 08.10.2018 року, була зупинена у зв'язку з її відповідністю, як зазначено контролюючим органом, пп.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку.

У Листі Державної фіскальної служби України №959/99-99-07-18 від 21.03.2018 "Критерії ризиковості платника податку", зокрема, зазначено: " 1.Платник податків відповідає критеріям ризиковості, якщо: … 1.6. комісії головних управлінь ДФС в областях, м.Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме: платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим); дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації; платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ); платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб'єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років; платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України; платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України ; наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником. Головні управління ДФС в областях, м.Києві та Офіс великих платників податків ДФС постійно обраховують та проводять моніторинг показників, визначених у пунктах 1.1 - 1.6 цих Критеріїв. Ризиковість платника податку може бути встановлено у разі виконання хоча б одного з критеріїв, визначених у пунктах 1.1 - 1.5 цих Критеріїв. Якщо виявлено, що платник податків має ознаки ризиковості згідно з пунктом 1.6 цих Критеріїв, то такий платник податків виноситься на розгляд Комісії в той самий день і вноситься до переліку ризикових платників у день проведення засідання Комісії, на якому прийнято відповідне рішення. …".

Таким чином, фіскальний орган був зобов'язаний у Квитанціях чітко вказати не тільки на конкретний вид критерію, який встановлений пп.1.6 п.1 Критеріїв №959, а і на відповідне рішення, відповідно до якого позивача внесено до переліку ризикових платників.

Належної мотивації підстав та причин віднесення ТОВ «Олімп Ферро» до ризикових платників податків відповідно до пп.1.6 п.1 Листа Державної фіскальної служби України №959/99-99-07-18 від 21.03.2018 Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 08.07.2019 року №1215235/40924510, від 04.07.2019 року №1212411/40924510, від 04.07.2019 року №1212395/40924510, від 08.07.2019 року №1215238/40924510 не містять.

У п.18 - п.21 "Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних", затвердженому 21.02.2018 постановою Кабінету Міністрів України №117, передбачено: "18. Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів. 19. Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м.Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС). 20. Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі. 21. Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства".

Згідно з п.2 "Порядку роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації", затвердженого 13.06.2017 наказом Міністерства фінансів України №566, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за №752/30620 (надалі - "Порядок роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації"), комісія є постійно діючим колегіальним органом при ДФС, що діє в межах повноважень, визначених пунктом 201.16 статті 201 розділу V Податкового кодексу України та постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2017 року №190 "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації".

Як зазначено у п.18 "Порядку роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації", Комісія може перевірити подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отриманні з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, в тому числі електронні, одержані від інших платників податків, засобів масової інформації тощо).

Аналогічні вимоги містить і п.21 "Порядку роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації", затвердженому 21.02.2018 постановою Кабінету Міністрів України №117 (надалі - "Порядок роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації"): "Комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні)".

Відповідачем не надано до суду доказів додержання вимог п.21 "Порядку роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації", п.18 "Порядку роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації", результатів проведених звірок/перевірок інформаційних джерел та наданих позивачем документів.

Згідно з п.19 "Порядку роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації" протокол засідання Комісії повинен містити перелік осіб, присутніх на засіданні, порядок денний засідання, питання, що розглядались на засіданні, перелік осіб, які виступали під час засідання, результати голосування, прийняті Комісією рішення.

У п.17 "Порядку роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації", зокрема, зазначено: "… Під час засідання секретарем комісії контролюючого органу ведеться протокол, в якому фіксуються прийняті рішення та надані доручення. Протокол підписується головою комісії контролюючого органу (у разі його відсутності - заступником), заступником голови комісії, секретарем комісії та членами комісії, які брали участь у засіданні. Забезпечення обліку матеріалів роботи комісії контролюючого органу покладається на секретаря такої комісії. …"

Відповідачем не надано до суду копію протоколу засідання Комісії під час прийняття Рішень про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 08.07.2019 року №1215235/40924510, від 04.07.2019 року №1212411/40924510, від 04.07.2019 року №1212395/40924510, від 08.07.2019 року №1215238/40924510, матеріалів роботи комісії тощо.

Відтак, відповідачем документально не доведено додержання процедури розгляду матеріалів.

Таким чином зупинення реєстрації податкових накладних базувалося не на законі, а тому рішення ГУ ДФС України з приводу відмови у реєстрації накладних є незаконними.

В обґрунтування позовних вимог позивачем надано до суду первинні документи на підтвердження правомірності складання податкових накладних №3 від 02.10.2018 року №4 від 04.10.2018 року, №19 від 20.09.2018 року, №9 від 08.10.2018 року.

Натомість у вказаних вище рішеннях про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних підставою відмови у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначено: "Прийнято рішення про: відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних…". Підставою даного рішення зазначено неподання платником податку копій документів, проте, з даного рішення не можливо встановити, які саме документи не подано.

Тому суд зазначає, що відповідач по справі, обмежився лише загальною оцінкою наданих позивачем документів, не встановивши конкретно, які з них складені з порушенням законодавства, як зазначено у спірних рішеннях, і в чому саме полягають ці порушення.

Суд вважає, що контролюючий орган не може вимагати від позивача того, що не регламентовано нормою права.

Контролюючим органом не висувалась вимога щодо надання позивачем конкретних документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

При цьому, позивачем, на думку суду, надано документи первинної податкової та бухгалтерської звітності по взаємовідносинах з контрагентами, які свідчать про реальність здійснених господарських операції та вказують на наявність у позивача ділової мети, визначення якої наведено у пп.14.1.231 п.14.1 ст.14 ПК України, як причина, яка може бути наявна лише за умови, що платник податків має намір одержати економічний ефект у результаті господарської діяльності.

Відповідачем не надано до суду доказів подання платником податку контролюючому органу копій документів, які складені з порушенням законодавства.

З урахуванням приписів ч.2 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що Рішення від 08.07.2019 року №1215235/40924510, від 04.07.2019 року №1212411/40924510, від 04.07.2019 року №1212395/40924510, від 08.07.2019 року №1215238/40924510 про відмову реєстрації податкових накладних прийняті Комісією ГУ ДФС у Запорізькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, не обґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, а отже є неправомірним, тому підлягає скасуванню.

Щодо позовних вимог про реєстрацію податкової накладної, слід зазначити, що відповідно до підпункту 201.16.4. пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій:

а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;

б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

При цьому, відповідно до пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (далі - Порядок №1246) податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);

неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду (пункт 20 Порядку №1246).

Відтак, оскільки рішення Комісії ГУ ДФС у Запорізькій області про відмову у реєстрації податкових накладних №4 від 04.10.2018 року, №19 від 20.09.2018 року, №9 від 08.10.2018 року підлягають скасуванню то, відповідно, з урахуванням положень підпункту 201.16.4 пункту 201.16 статті 201, пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, пункту 19, пункту 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2010 №1246, суд приходить до висновку про задоволення позову в частині зобов'язання ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №4 від 04.10.2018 року, №19 від 20.09.2018 року, №9 від 08.10.2018 року.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №3 від 02.05.2018 року, слід зазначити наступне.

Судом встановлено, що позивачем на виконання вимог п. 201.1 ст.201 Податкового кодексу України не подавалась в електронному вигляді податкова накладна № 3 від 02 травня 2018 року. Доказів протилежного сторонами на надано.

Окрім цього у відзиві зазначено, що відсутні підстави зареєструвати вказану податкову накладну, оскільки податкова накладна №3 складена позивачем була направлена на реєстрацію 02.10.2018 року.

Позовні вимоги про зобов'язання зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №3 від 02.10.2018 року не висувались.

З урахуванням вказаного відсутні підстави для задоволення вимог в частині зобов'язання ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 3 від 02 травня 2018 року.

Частиною 1 ст.77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).

За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в частині.

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Так, судовий збір, сплачений квитанцією №02-149975/1 від 02.08.2018 року у розмірі 7684,00 грн., однак враховуючи часткове задоволення позову, на користь ТОВ «Олімп Ферро» то слід стягнути судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 6915,60 грн. за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Державної фіскальної служби України в сумі 3073,60 грн. та Головного управління ДФС у Запорізькій області в сумі 3842,00 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-10, 14, 90, 139, 143, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування Єдиному реєстрі податкових накладних №1215235/40924510 від 08 липня 2019 року, №1212411/40924510 від 04 липня 2019 року, №1212395/40924510 від 04 липня 2019 року, №1215238/40924510 від 08 липня 2019 року.

Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №4 від 04 жовтня 2018 року, №19 від 20 вересня 2018 року, №9 від 08 жовтня 2018 року, подані Товариством з обмеженою відповідальністю “Олімп Ферро”.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Олімп Ферро” (69001, м. Запоріжжя, бул. Шевченка, буд. 25; код ЄДРПОУ 40924510) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, проспект Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 39396146) судові витрати в сумі 3842 грн. 00 коп. (три тисячі вісімсот сорок дві гривні).

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Олімп Ферро” (69001, м. Запоріжжя, бул. Шевченка, буд. 25; код ЄДРПОУ 40924510) за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (місцезнаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 39292197) судові витрати в сумі 3842 грн. 00 коп. (три тисячі вісімсот сорок дві гривні).

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень КАС України рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Н.В.Стрельнікова