28 жовтня 2019 року Справа № 280/2947/19 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Лазаренка М.С.,
за участю секретаря судового засідання Дєткова Р.О.,
за участю:
представника позивача Лишенко С.С.,
представника третьої сторони 1 Саланської І.Л,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Ботіївської сільської ради Приазовського району Запорізької області (72431, Запорізька область, Приазовський район, с.Ботієве, вул. Т. Шевченка, буд.59), треті особі, які не заявляють самостійних вимог щодо предмет спору: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ), Виконуюча обов'язки голови Ботіївської сільської ради Приазовського району Запорізької області Орешкова Ганна Михайлівна ( АДРЕСА_3 ) про визнання протиправним та скасування розпорядження,
19 червня 2019 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Ботіївської сільської ради Приазовського району Запорізької області (далі - відповідач), треті особі, які не заявляють самостійних вимог щодо предмет спору: ОСОБА_2 , (далі - третя особа 1), Виконуюча обов'язки голови Ботіївської сільської ради Приазовського району Запорізької області Орешкова Ганна Михайлівна (далі - третя особа 2), в якому позивач просить суд:
визнати протиправним та скасувати Розпорядження голови Ботіївської сільської ради Приазовського району Запорізької області №124 від 29.05.2019.
Ухвалою суду від 24 червня 2019 року позовну заяву ОСОБА_1 до Ботіївської сільської ради Приазовського району Запорізької області, треті особі, які не заявляють самостійних вимог щодо предмет спору: ОСОБА_2 , Виконуюча обов'язки голови Ботіївської сільської ради Приазовського району Запорізької області Орешкова Ганна Михайлівна про визнання протиправним та скасування розпорядження - залишено без руху та надано строк для усунення недоліків. 16 липня 2019 року позивачем надано документи на виконання вимог ухвали суду.
Ухвалою суду від 17.07.2019 відкрито загальне провадження та призначено підготовче засідання на 14.08.2019.
Протокольною ухвалою суду 14.08.2019 підготовче засідання відкладено на 17.09.2019.
17.09.2019 в підготовчому судовому засіданні оголошено перерву до 10.10.2019.
Ухвалою суду від 10.10.2019 закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 28.10.2019.
Відповідно до ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) 28.10.2019 сторонам проголошено вступну та резолютивну частину рішення та оголошено про час виготовлення рішення у повному обсязі.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з відкритих джерел, а саме з офіційного сайту Ботіївської сільської ради Приазовського району Запорізької області позивачу стало відомо про Розпорядження № 124 від 29.05.2019 року про скликання сесії сільської ради, яке підписане ОСОБА_3 Семеновичем. Відповідно до рішення Запорізького окружного адміністративного суду у справі № 0840/3999/18 від 28.05.2019 року ОСОБА_2 було поновлено на посаді голови Ботіївської сільської ради Приазовського району Запорізької області. Крім того позивач зазначає, що вказане рішення не набуло законної сили. Відповідно до ст. 65 Закону України «Про виконавче провадження» рішення про поновлення на роботі незаконно звільненого або переведеного працівника виконується невідкладно в порядку, визначеному статтею 63 цього Закону. Рішення вважається виконаним боржником з дня видання відповідно до законодавства про працю наказу або розпорядження про поновлення стягувача на роботі та внесення відповідного запису до трудової книжки стягувача, після чого виконавець виносить постанову про закінчення виконавчого провадження. Ботіївською сільською радою Приазовського району Запорізької області не приймалось рішення щодо поновлення на посаді сільського голови Чубуклієва Миколи ОСОБА_4 , а отже він не є головою ради і відповідно виконуючим обов'язки голови залишається Третя особа 2 - ОСОБА_5 . Крім іншого, як вбачається з відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, громадських формувань виконуючою обов'язки керівника Ботіївської сільської ради Приазовського району Запорізької області є секретар ради Орешкова Ганна ОСОБА_6 . Оскаржуваним Розпорядженням визначено порядок денний, що крім іншого включає в себе питання розподілу коштів на ремонт покриття доріг Ботіївської ОТГ, розподіл коштів на розвиток інфраструктури Ботіївської ОТГ, питання функціонування тендерного комітету Ботіївської сільської ради Приазовського району Запорізької області, затвердження розпоряджень сільського голови, внесення змін до рішень, що встановлюють питання місцевих податків. Враховуючи наведене розгляд та прийняття рішень з питань внесених у порядок денний сесії Ботіївської сільської ради Приазовського району Запорізької області оскаржуваним Розпорядженням призводить до порушення порядку скликання та проведення сесії ради, а отже як наслідок, тягне за собою вирішення питань, що зачіпають права та інтереси громади, та окремо позивача, в порушення Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Конституції України та призводить до невідповідності Закону прийнятих у такому порядку рішень. З урахуванням викладеного позивач вважає спірне розпорядження протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі, просив їх задовольнити.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень послався на те, що рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 28.05.2019 по справі № 0840/3999/18 поновлено ОСОБА_2 на посаді сільського голови Бо тіївської сільської ради Приазовського району Запорізької області з 18.09.2018. Рішення суду в ча стині поновлення ОСОБА_2 на посаді сільського голови Ботіївської сільсь кої ради Приазовського району Запорізької області з 18 вересня 2018 року підлягає негайному ви конанню. Нормами ст. 371 КАС України встановлено, що негайно виконуються рішення суду про, зо крема: 3) поновлення на посаді у відносинах публічної служби. За приписами ст. 372 КАС Украї ни, судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання. Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що судове рішення є обов'язковим до ви конання. Відповідачем - Ботіївською сільською радою Приазовського району Запорізької області рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28.05.2019 по справі №0840/3999/18 було виконане у добровільному порядку, ОСОБА_2 не чинились перешкоди у виконанні його посадових обов'язків, а тому посилання позивача на необхідність виконання даного рішення суду виключно у примусовому порядку, шляхом звернення до органів державної виконавчої слу жби, є незаконним. Так само є незаконним посилання позивача на необхідність прийняття Ботіївською сільсь кою радою рішення про поновлення на посаді сільського голови Чубуклієва М.С., оскільки не Бо тіївська сільська рада призначала його на посаду. Посада сільського голови є виборною та сільсь кий голова обирається на посаду виборцями відповідної громади шляхом таємного голосування у порядку, встановленому Законом України «Про місцеві вибори». З огляду на викладене відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Представник третьої особи 1 проти задоволення позовних вимог заперечила з підстав викладених у поданих суду поясненнях (вх..№32879 від 08.08.2019) та просила відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Суд, заслухавши пояснення учасників справи, повно та всебічно встановивши обставини справи, дослідивши та оцінивши надані докази у їх сукупності та взаємозв'язку, встановив наступне.
З матеріалів справи судом встановлено, що 18.09.2018 року Ботіївською сільською радою Приазовського району Запорізької області прийнято рішення про дострокове припинення повноважень голови Ботіївської сільської ради Приазовського району Запорізької області, що в силу приписів ст. 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є фактом звільнення ОСОБА_2 з посади.
Не погоджуючись із вищевказаним рішенням ОСОБА_2 звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом про визнання такого рішення протиправним та скасування.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду у справі № 0840/3999/18 від 28.05.2019 року ОСОБА_2 було поновлено на посаді голови Ботіївської сільської ради Приазовського району Запорізької області.
Розпорядженням сільського голови Ботіївської сільської ради Чубуклієва М.С. від 29.05.2019 №124 «Про скликання сесій сільської ради» скликано сесію на 06.06.2019 року о 14.00 годині в приміщенні сільської ради та визначено порядок денний.
Позивач, не погодившись з правомірністю прийняття оскаржуваного розпорядження, звернувся з даним позовом до суду.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.
Відповідно до ч. 1 ст. 42 Закону України «Про місцеве повноваження новообраного сільського, селищного, міського голови починаються з моменту складення ним присяги відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» на пленарному засіданні відповідної сільської, селищної, міської ради, на якому відповідною територіальною виборчою комісією були оголошені рішення щодо його обрання та реєстрації. Повноваження сільського, селищного, міського голови закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на наступних чергових місцевих виборах, або, якщо рада не обрана, з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних місцевих виборах, крім випадків дострокового припинення його повноважень відповідно до частин першої та другої статті 79 цього Закону.
Відповідно до п. 8, 20 ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради, видає розпорядження у межах своїх повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути також достроково припинені, якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» у разі звільнення з посади сільського, селищного, міського голови у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень або його смерті, а також у разі неможливості здійснення ним своїх повноважень повноваження сільського, селищного, міського голови здійснює секретар відповідної сільської, селищної, міської ради, крім - випадків дострокового, припинення повноважень сільського, селищного, міського голови відповідно до Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» або Закону України «Про правовий режим воєнного стану». Секретар сільської, селищної, міської ради тимчасово здійснює зазначені повноваження з моменту дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови і до моменту початку повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на позачергових виборах відповідно до закону, або до дня відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на чергових місцевих виборах.
Відповідно до ч. 11 ст. 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження сільського, селищного, міського голови припиняються достроково, а відповідна особа звільняється з посади.
Під час розгляду адміністративної справи судом встановлено, що повноваження сільського голови ОСОБА_2 були достроково припинено за рішенням Ботіївської сільської ради від 18.09.2018.
Не погоджуючись із вищевказаним рішенням ОСОБА_2 звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом про визнання такого рішення протиправним та скасування.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду у справі № 0840/3999/18 від 28.05.2019 року ОСОБА_2 було поновлено на посаді голови Ботіївської сільської ради Приазовського району Запорізької області.
Відповідно до ст. 65 Закону України «Про виконавче провадження» рішення про поновлення на роботі незаконно звільненого або переведеного працівника виконується невідкладно в порядку, визначеному статтею 63 цього Закону.
Рішення вважається виконаним боржником з дня видання відповідно до законодавства про працю наказу або розпорядження про поновлення стягувача на роботі та внесення відповідного запису до трудової книжки стягувача, після чого виконавець виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.
Відповідачем у відзиві на позовну заяву зазначено, що Ботіївською сільською радою Приазовського району Запорізької області не приймалось рішення щодо поновлення на посаді сільського голови Чубуклієва Миколи ОСОБА_4 , оскільки ця посада є виборною.
Крім того, як вбачається з відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, громадських формувань виконуючою обов'язки керівника Ботіївської сільської ради Приазовського району Запорізької області є секретар ради Орешкова Ганна ОСОБА_6 .
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 18 Регламенту Ботіївської сільської ради Приазовського району Запорізької області (далі - Регламент) встановлено, що пропозиції щодо кожного питання, яке пропонується включити до проекту порядку денного сесії, подаються виконавчому апарату ради за 15 днів до сесії сільської ради з супровідною запискою і проектом рішення, яке пропонується прийняти з цього питання.
Відповідно до ст. 19 Регламенту пропозиції до порядку денного, внесені пізніше зазначеного строку або під час чергової сесії, вносяться на розгляд сільської ради після обговорення та підготовки висновку про доцільність їх включення до порядку денного сесії відповідною постійною комісією або депутатами, які присутні на засіданні сесії. Як пропозиції, так і проекти рішень повинні бути юридично обгрунтованими.
Відповідно до ст. 71 Регламенту постійні комісії за дорученням сільської ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально - культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях районної ради з доповідями і співдоповідями.
Згідно з ч. 10 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», якою встановлено, що рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
Суд звертає увагу, що оскаржуваним Розпорядженням від 29.05.2019 сесію скликано на 06.06.2019 року о 14:00, як наслідок порядок денний сформовано з порушенням Регламенту ради, а саме: з порушенням 10-денного строку, без підготовки проектів рішень, без обговорення постійними комісіями та підготовки висновку про доцільність їх включення до порядку денного.
Таким чином оскаржуваним Розпорядженням, крім іншого, позачергову сесію Ботіївської сільської ради Приазовського району Запорізької області скликано в порушення Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламенту ради.
Враховуючи наведене розгляд та прийняття рішень з питань внесених у порядок денний сесії Ботіївської сільської ради Приазовського району Запорізької області оскаржуваним Розпорядженням призводить до порушення порядку скликання та проведення сесії ради, а отже як наслідок, тягне за собою вирішення питань, що зачіпають права та інтереси громади, та окремо позивача, в порушення Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Конституції України та призводить до невідповідності Закону прийнятих у такому порядку рішень.
Стосовно інших посилань учасників справи, то суд критично оцінює такі з огляду на їх необґрунтованість, та зазначає, що згідно пункту 30 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 року, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя.
Крім того, судом враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Під час розгляду адміністративної справи судом встановлено, що під час прийняття спірного розпорядження відповідач діяв не у спосіб, що визначені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламентом ради, тобто з порушенням процедури, встановленої чинним законодавством.
Отже, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності своїх рішень, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Відповідно до приписів частини першої статті 139 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір за подання позову у розмірі 768,40 грн., що підтверджується квитанцією про сплату №8061 від 18.06.2019.
Оскільки у спірних відносинах права позивача порушені прийняттям протиправного розпорядження Ботіївської сільської ради Приазовського району Запорізької області, суд дійшов висновку, що сплачений позивачем судовий збір належить стягнути у повному обсязі за рахунок бюджетних асигнувань Ботіївської сільської ради Приазовського району Запорізької області.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 78, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Ботіївської сільської ради Приазовського району Запорізької області (72431, Запорізька область, Приазовський район, с.Ботієве, вул. Т. Шевченка, буд.59), треті особі, які не заявляють самостійних вимог щодо предмет спору: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ), Виконуюча обов'язки голови Ботіївської сільської ради Приазовського району Запорізької області Орешкова Ганна Михайлівна ( АДРЕСА_3 ) про визнання протиправним та скасування розпорядження - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати Розпорядження голови Ботіївської сільської ради Приазовського району Запорізької області №124 від 29.05.2019.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Ботіївської сільської ради Приазовського району Запорізької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 05.11.2019.
Суддя М.С. Лазаренко