06 листопада 2019 року м. Житомир справа № 240/9991/19
категорія 112030100
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Романченка Є.Ю.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з даним позовом, у якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області щодо відмови у виготовленні нової довідки для перерахунку пенсії з включенням у довідку щодо ОСОБА_1 розміру грошового забезпечення з врахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", що включає: доплату за роботу в зоні Чорнобильської АЕС у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів №831 від 10.09.2008 станом на 01.01.2019 в сумі 2881,50 грн, доплату за роботу в нічний час 98,20 грн, матеріальну допомогу - 8418,90 грн;
- зобов'язати ліквідаційну комісію УМВС України в Житомирській області відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про грошове забезпечення щодо ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення за посадою командира взводу патрульної служби відділу зони ЧАЕС ГУ МВС ОСОБА_1 , що становить : посадовий оклад - 2500,00 грн, оклад за спеціальним званням (майор міліції) - 2000,00 грн, надбавка за стаж служби (50%)- 2250,00 грн, премія 4,94%- 333,45 грн, доплата за роботу в зоні Чорнобильської АЕС нарахованої і виплаченої на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 №831 «Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження» в сумі 2881,50 грн, матеріальна допомога - 8418,90 грн, доплата за роботу в нічний час - 98,20 грн - а всього 18481,00 грн.
В обґрунтування позову зазначив, що проходив службу в ОВС та з 28.03.2014 був звільнений на підставі п."а" ст.65 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ (за віком) на підставі наказу начальника ГУ МВС України в Київській області №148 о/с від 20.03.2014. На виконання вимог Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантії соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", який набув чинності 29.12.2015 та на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області №85/1570 від 17.03.2018 проведено перерахунок пенсії позивача. Однак, позивач зауважив, що дана довідка не містила таких додаткових видів грошового забезпечення, що мали постійний характер, як доплата за роботу (службу) на території зони радіоактивного забруднення, передбачена постановою КМУ від 10.09.2008 №831 "Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження" (зі змінами та доповненнями) та інших доплат, якій мали постійний характер. У зв'язку з цим, звернувся до відповідача щодо виготовлення нової довідки із включенням до неї індексації, доплати за роботу в зоні відчуження, доплати за роботу в нічний час, матеріальної допомоги, однак, отримав відмову, яку вважає протиправною. При цьому вказує, що Закон №2262-XII не виключає з обчислення пенсії вказані доплати та крім того, доплати у вигляді матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, доплати за роботу в нічний час, які позивач отримував під час проходження служби із яких нараховувався та сплачувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування мають бути включені до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення та перерахунок пенсії.
Ухвалою суду вказану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалу направлено учасникам справи.
Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області направлено до суду відзив на позов, у якому відповідач просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Заперечуючи проти пред'явлених позовних вимог відповідач стверджує, що відповідачем відповідно до пункту 3 постанови КМУ №103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" було виготовлено довідку від 17.03.2018 №85/1570 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на січень 2016 року для перерахунку пенсії та направлено до ГУПФ України в Житомирській області. Зазначив, що Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 не передбачено обов'язку надавати ліквідаційними комісіями УМВС (ГУМВС) на вимогу пенсіонерів органів внутрішніх справ України (міліції) довідку встановленого зразка згідно з додатком 2, а лише передбачено обов'язок ліквідаційних комісій УМВС (ГУМВС) готувати для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку, осіб, пенсії, яких підлягають перерахунку, та подати їх ГУ ПФУ. Крім того, відмітив, що такі види надбавок як надбавка за роботу в зоні Чорнобильської АЕС та матеріальна допомога відсутні у переліку надбавок, доплат для поліцейських визначених Постановою КМУ від 11.11.2015 №988 та не враховуються для перерахунку пенсії, а відповідно з урахуванням Порядку №45 та постанови КМУ від 21.02.2018 №103 не можуть бути включені до довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії. Щодо вимоги про включення до довідки про перерахунок пенсії такої складової грошового забезпечення як доплати за роботу в нічний час, то відповідач стверджує, що у відповідності до грошового атестату позивача від 03.04.2014 №10 на момент звільнення, вказана доплата, не була встановлена та не виплачувалась у період проходження служби, не мала постійного характеру, а тому правомірно не включена до довідки про перерахунок пенсії.
Позивач до суду направив відповідь на відзив, в якій стверджує, що щомісячна додаткова грошова винагорода військовослужбовця, яку він отримував під час проходження служби з якої нараховані і сплачені страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення з якого здійснюється обчислення пенсії. Зазначив, що вказана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 10.05.2018 у справі №638/2127/15-а та постанові Верховного Суду України від 20.10.2015 у справі №559/3342/14-а.
Суд, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними ст.ст. 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву та відзив, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, дійшов наступних висновків.
Судом установлено, що позивач з 28.03.2014 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та одержує пенсію за вислугу років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.01.1992 №2262-ХІІ.
З 01.01.2016 позивачу на підставі довідки ліквідаційної комісії управління МВС України у Житомирській області від 17.03.2018 №85/1570 про грошове забезпечення проведено перерахунок пенсії.
Відповідно до вказаної довідки грошове забезпечення позивача для перерахунку пенсії становило 7083,45 грн в тому числі: посадовий оклад - 2500, 00 грн, оклад за спеціальним званням (майор поліції) - 2000,00 грн, надбавка за стаж служби 50% - 2250,00 грн, премія 4,94 % - 333,45 грн.
У липні 2019 року позивач звернувся до ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області із заявою у якій просив виготовити і направити до ГУПФУ в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення за посадою командира взводу патрульної служби відділу зони ЧАЕС ГУ МВС - ОСОБА_1 , що становить: посадовий оклад-2500,00 грн, оклад за спеціальним званням (майор міліції)-2000,00 грн, надбавка за стаж служби (50%)-2250,00 грн, премія 4,94%-333,45 грн, доплата за роботу в зоні Чорнобильської АЕС-1827,00 грн, матеріальна допомога-8418,90 грн, доплата за роботу в нічний час-98,20 грн, а всього 17426,55 грн. У вказаній заяві зазначив, що, на його думку, з довідки №85/1570 від 17.03.2018, направленої до ГУ ПФУ в Житомирській області, безпідставно виключено такі види грошового забезпечення-доплата за роботу в зоні радіоактивного забруднення, доплата у вигляді матеріальної допомоги та доплата за роботу в нічний час.
Листом від 24.07.2019 №П-76лк/48-2019 голова ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області повідомив ОСОБА_1 про те, що відповідно до частини 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" ураховуючи зміни, внесені Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-УІІІ, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених для поліцейських постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Матеріальна допомога для оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та доплата за службу в нічний час не є щомісячними виплатами, тому на підставі зазначеного вище не підлягають включенню до грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Встановлення доплати за роботу в зоні відчуження передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 № 831 "Про доплату особам, які працюють у зоні відчуження" (зі змінами та доповненнями). Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" доплата за роботу в зоні відчуження не передбачена, тому така виплата не враховується при виготовленні довідки про грошове забезпечення станом на січень 2016 року для перерахунку пенсії.
Вважаючи таку відмову відповідача у виготовленні нової довідки для перерахунку пенсії та включенні до неї вищенаведених доплат протиправною, позивач звернувся до суду за захистом порушеного права з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що не передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за ним визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі -Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до частини першої статті 63 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону (ч. 2 ст. 63 згаданого Закону).
Частиною третьою статті 63 Закону № 2262-ХІІ (в редакції Закону від 23.12.2015) установлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 № 900-VIII статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Відповідно до статті 102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно із абзацом 2 пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно із пункту 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Абзацом 1 пункту 24 вищевказаного Порядку передбачено, що про виникненні підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Пунктами 2, 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Отже, виходячи з наведеного, зазначеним Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлена наступна послідовність дій: Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 (далі Постанова №103), відповідно до якої вирішено:
- перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
- … Міністерству внутрішніх справ … після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (пункт 7 Постанови №103);
- внести відповідні зміни в Постанову КМУ № 45 від 13.02.2008 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Так, відповідно до цієї Постанови пункт 5 Порядку № 45 викладено в новій редакції:
«Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., N 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту».
З наведеного слідує висновок, що щомісячні додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував під час проходження служби, які мають постійний характер мають бути включені до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення та перерахунок пенсії у разі їх встановлення за прирівняною посадою поліцейського, станом на 01.01.2016.
Подібного висновку дійшов Верховний Суд у рішенні від 12.03.2018 в зразковій справі №802/2196/17-а, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018.
Поряд з наведеним, суд зазначає, що статтею 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-ХІІ (далі - Закон № 796-ХІІ) встановлено, що громадянам, які працюють у зоні відчуження, встановлюється доплата у порядку і розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону № 796-ХІІ, військовозобов'язаним, вільнонайманим, призваним та направленим для ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, а також тим, які несуть службу на території радіоактивного забруднення, оплата праці провадиться згідно із статтею 39 цього Закону за всі календарні дні роботи на підставі довідки, яка надається військовою частиною.
На виконання зазначеної норми статті 39 Закону № 796-XIІ Кабінетом Міністрів України прийнято ряд постанов, якими встановлено розмір цієї доплати громадянам, які працюють у зоні відчуження та порядок її обрахунку, у тому числі, особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, зокрема, від 27.04.2006 №571 "Про доплати і компенсації особам, які працюють у зоні відчуження" та від 10.09.2008 №831 "Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження".
Як випливає із матеріалів справи відповідно до грошового атестату № 10 відділу зони Чорнобильської АЕС, ОСОБА_1 отримував, зокрема, доплату за роботу в зоні Постанова КМ № 831 від 10.09.08 по 28 березня 2014 року.
Вказане підтверджується довідкою відділу зони Чорнобильської АЕС ГУ МВС України в Київській області №107 від 15.01.2019, яка видана ОСОБА_1 про те, що за період служби з 01.01.2012 по 28.03.1015 йому нараховувалась доплата за роботу (службу) на території зони радіоактивного забруднення, з якої проведено нарахування ЄСВ.
За змістом абзацу першого постанови Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 № 831 "Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження" з 01 січня 2016 року та з 01 січня 2017 р. установлено, що особам, які постійно працюють, а також поліцейським, особам рядового та начальницького складу органів і підрозділів служби цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій, Державного агентства з управління зоною відчуження, військовослужбовцям Національної гвардії, Служби безпеки, Державної прикордонної служби та Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, які постійно виконують службові обов'язки у зоні відчуження, встановлюється доплата.
Отже, доплата за несення служби в зоні відчуження Чорнобильської АЕС є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення, яку отримував позивач під час проходження служби в ОВС та яку з моменту утворення Національної поліції України отримують поліцейські. Ця доплата входить до грошового забезпечення та має постійний характер для поліцейських, які несуть службу в зоні радіоактивного забруднення Чорнобильської АЕС.
Листом Головного Управління МВС України в Київській області від 02.08.2019 № 29/П-506 підтверджено встановлення та виплату поліцейським, особам рядового та начальницького складу, які постійно виконували службові обов'язки у зоні відчуження доплати станом на 01.01.2016 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 № 831.
Щодо включення до розміру грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії доплати за службу в нічний час та матеріальної допомоги, суд зазначає наступне.
Як було вказано раніше, Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (надалі - Постанова № 988) затверджено складові грошового забезпечення поліцейських, схему посадових окладів види та розміри доплат.
Згідно із пунктом 1 Постанови №988 грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення:
1) установлювати:
посадові оклади поліцейським та курсантам вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами, згідно з додатками 2 - 10;
надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 % посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби;
підвищення за службу в поліції особливого призначення (особам, які безпосередньо виконують функції із забезпечення громадського порядку та безпеки громадян) у розмірі до 100 % посадового окладу;
2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
Також визначено доплати та надбавки:
1) надбавку за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11;
2) надбавку за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень - у розмірах та порядку, визначених законодавством;
3) доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 % посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час;
4) надбавку за безперервний стаж на шифрувальній роботі - у розмірі до 20 % посадового окладу. Надбавка виплачується особам, які безпосередньо зайняті на шифрувальній роботі;
5) доплату за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, - у розмірі відповідно 5 і 10 % посадового окладу;
6) доплату за вчене звання у разі, коли особа займає посаду, що пов'язана з педагогічною або науковою діяльністю, і має вчене звання доцента (старшого наукового співробітника), - у розмірі 5, професора - 10 % посадового окладу;
7) надбавку за почесне звання «заслужений» - у розмірі 10 % посадового окладу (пункти 4, 5 Постанови №988).
На виконання Постанови №988 наказом МВС України від 06 квітня 2016 року за №260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Наказ №260).
У пункті 3 розділу I "Загальні положення" Наказу №260 вказано, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.
До складу грошового забезпечення входять:
1) посадовий оклад;
2) оклад за спеціальним званням;
3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер);
4) премії;
5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
У пункті 11 розділу II "Грошове забезпечення" Наказу №260 зазначено, що поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.
Отже, Наказом №260 передбачено вказану доплату поліцейським та визначено умови, підстави її надання.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме відповідно до довідки Відділу зони Чорнобильської АЕС ГУ МВС України в Київській області №108 від 15.01.2019 позивачу за період служби з січня по грудень 2012 року було нараховано доплату за роботу в нічний час: за лютий 2012 року, квітень 2012 року, липень 2012 року, жовтень 2012 року, листопад 2012 року, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Суд зауважує, що визначальним є саме отримання особами, які посідають аналогічні посади у поліції, вказаних доплат станом на 01.01.2016.
Поряд з наведеним, суд зазначає, що Постановою № 988 не передбачено включення матеріальної допомоги на оздоровлення до складу грошового забезпечення в усіх випадках, так як така допомога має тимчасовий, несистемний характер, її розмір не є фіксованим, виплата залежить від здійснення у межах видатків на грошове забезпечення, передбачених для Міністерства Внутрішніх Справ України на відповідний рік, у зв'язку з чим, вона не може бути врахована при призначенні пенсії працівникам ОВС.
Беручи до уваги все наведене вище, суд приходить до висновку, що відповідачем протиправно не включено до довідки про грошове забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 17.03.2018 доплату за роботу в зоні відчуження та доплату за службу в нічний час, відтак така бездіяльність є протиправною.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання ліквідаційну комісію УМВС України в Житомирській області відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 , то суд ураховує наступне.
Відповідно до статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно із пунктом 4 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
За вказаних обставин, в контексті наведених норм, суд зауважує, що в силу приписів п. 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання (абз. 1 п. 4 вищезгаданого Порядку).
Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного фонду України, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, зокрема довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії пенсіонера - заявника.
З огляду на фактичні обставини справи, а також з метою реалізації та захисту права позивача на перерахунок пенсії, суд вважає, що належним способом захисту порушеного права позивача буде зобов'язання Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області виготовити та надати ОСОБА_1 нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, за нормами, чинними за січень 2016 р., за посадою командира 4-го взводу батальйону патрульної служби відділу зони ЧАЕС ГУ МВС, в якій включити до складу грошового забезпечення доплату за роботу в нічний час у розмірі, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», доплату за роботу в зоні Чорнобильської АЕС нарахованої і виплаченої на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 №831 «Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження».
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ч. 1 ст. 72 вказаного Кодексу).
Відповідно до ч. 1 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ч. 2 ст. 73 вказаного Кодексу).
За змістом статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідно до пункту 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Hirvisaari v. Finland" від 27.09.2001, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані. Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Враховуючи наведене та встановлені обставини, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.
Щодо вимоги відповідача, викладеної у відзиві, про залучення в якості третьої особи на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, то суд залишає її без розгляду, оскільки в силу приписів ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України відзив на позовну заяву не може містити такого клопотання.
Суд звертає увагу відповідача на те, що відповідно до ч. 2 ст. 49 КАС України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Всупереч наведеним вимогам, відповідачем жодного клопотання про залучення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області до участі в справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача подано не було.
Зважаючи на висновок суду та враховуючи положення статті 139 КАС України, витрати понесені позивачем у даній справі в сумі 768,40 грн судового збору підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області.
Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 241-246, 250, 255, 257- 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області (Старий Бульвар, 5/37, м. Житомир, 10008, код ЄДРПОУ 08592164) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області щодо відмови у виготовленні нової довідки для перерахунку пенсії ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення з врахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", що включає: доплату за роботу в зоні Чорнобильської АЕС у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України №831 від 10.09.2008, доплату за роботу в нічний час.
Зобов'язати Ліквідаційну комісію УМВС України в Житомирській області виготовити і надати ОСОБА_1 нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, за нормами, чинними за січень 2016 р., за посадою командира 4-го взводу батальйону патрульної служби відділу зони ЧАЕС ГУ МВС, в якій включити до складу грошового забезпечення доплату за роботу в нічний час у розмірі, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», доплату за роботу в зоні Чорнобильської АЕС нарахованої і виплаченої на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 №831 «Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження».
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 768,40 грн сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Є.Ю. Романченко