Рішення від 07.11.2019 по справі 200/11769/19-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2019 р. Справа№200/11769/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Арестова Л.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; рнокпп: НОМЕР_1 ) до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду в Донецькій області (місце знаходження: вул. Незалежності, буд. 28А, м. Добропілля, Донецька область, код ЄДРПОУ: 37755477) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

02 жовтня 2019 року ОСОБА_2 , позивач, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовними вимогами до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду в Донецькій області про:

- визнання протиправним та скасування рішення Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 1646 від 21 червня 2019 року про відмову ОСОБА_1 в переведені з одного виду пенсії (за віком) на інший (у зв'язку зі втратою годувальника) згідно ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов'язання Добропільське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву № 332 від 13.06.2019 року про переведення з одного виду пенсії (за віком) на інший (у зв'язку зі втратою годувальника) згідно ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зарахувавши до загального страхового стажу годувальника період його роботи в Олександрівському РЕСі з 01.03.1978 року по 31.12.1998 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що вона є пенсіонером за віком, вдовою ОСОБА_3 . Рішенням відповідача № 1646 від 21 червня 2019 року позивачці було відмовлено в переведенні на пенсію по втраті годувальника. Не було зараховано до загального страхового стажу годувальника при переведенні з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника період роботи ОСОБА_3 в Олександрівському РЕСі з 01.03.1978 року по 31.12.1998 року. Заявницею не було надано довідок про підтвердження періоду роботи померлого на підприємстві, а запис роботи в трудовій книжці зроблено з порушенням, тому розрахунок було проведено без врахування вказаного стажу. Нова розрахована пенсія у зв'язку зі втратою годувальника стала менше ніж розмір пенсії за віком, призначена позивачу. За таких обставин прийнято рішення про відмову заявнику в переведені на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, з яким позивач не згоден і вимушен звернутися до суду.

Свою позицію відповідач вмотивовував тим, що рішення про відмову в перерахунку пенсії у зв'язку з втратою годувальника прийнято у зв'язку з недоцільністю перерахунку.

Вказує, що померлому годувальнику позивачки не зараховано до загального страхового стажу період роботи в Олександрівському РЕС з 01.03.1978 року по 31.12.1998 року, оскільки в трудовій книжці запис № 8 від 01.03.1978 року про прийняття по переведенню електромонтером оформлений з виправленням номеру наказу, яке не завірене належним чином. Довідка, уточнююча період роботи померлого годувальника позивачкою не було надно. За таких обставин, відповідач вказує, що розрахунок пенсії у зв'язку із втратою годувальника на одного непрацездатного члена сім'ї становить 50 % пенсії померлого годувальника ОСОБА_4 , згідно наданих документів, склав 1497,00 грн., що менше ніж розмір отримуваної пенсії за віком, яка складає 1 907,20 грн. Враховуючи викладене, керуючись Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління просить в задоволені позову відмовити.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2019 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справ.

Ухвалою суду від 05 листопада 2019 року відмовлено в задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи в порядку загального позовного провадження та визнання особистою участі позивача по справі обов'язковою.

Відповідно до вимог пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Розглянувши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 ), громадянин України, відповідно до статті 43 Кодексу адміністративного судочинства України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.

Добропільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ 37755477), є суб'єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в даних правовідносинах здійснює повноваження, покладені Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06.04.2011 року №384/2011 (далі за текстом - Положення №384/2011) та відповідно до статті 43 Кодексу адміністративного судочинства України здатне здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.

Відповідно до паспорту серії НОМЕР_2 , виданої Олександрівським РВ УМВС України в Донецькій області 09 березня 1999 року, між ОСОБА_6 та ОСОБА_3 зареєстровано шлюб 30 серпня 1975 року Іверською сільською радою Олександрівського району.

Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

13 червня 2019 року ОСОБА_5 звернулась до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з заявою № 332 про переведення з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника.

Рішенням Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 1646 від 21 червня 2019 року відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки в трудовій книжці померлого годувальника мається запис про період роботи в Олександрівській РЕС з 01.03.1978 року по 04.09.2013 року, у якому мається виправлення номеру наказу на прийом, яке не завірене належним чином. Довідка, уточнююча вищевказаний період, заявницею не надана. Загальний розмір пенсії за віком ОСОБА_6 складає 1 907,20 грн., та при переведенні на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, згідно наданих документів,буде становити 1 497,00 грн.

За таких обставин, у зв'язку зі зменшенням розміру пенсії, вирішено відмовити ОСОБА_7 у переведенні з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд приходить до наступного.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно зі статтею 7 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав, зокрема, на пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.

Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі Закон №1058).

Згідно зі статтею 1 Закону №1058, пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.

Статтею 9 Закону №1058, передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 36 Закону України № 1058, батьки і чоловік (дружина) померлого, які не були на його утриманні, мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, якщо втратили джерело засобів до існування. Непрацездатними членами сім'ї вважаються, зокрема, чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку, передбаченого ст. 26 цього Закону.

Згідно з ч. 1 ст. 37 Закону України № 1058 пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірі: на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника; на двох та більше непрацездатних членів сім'ї - 100 відсотків пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками.

Відповідно до ст.74 Закону України "Про пенсійне забезпечення" сім'ям пенсіонерів пенсії в разі втрати годувальника обчислюються з того ж заробітку, з якого обчислювалась пенсія годувальника. Сім'ям тих пенсіонерів, які мали право на перерахунок пенсії в порядку, передбаченому ст. 69 цього Закону,пенсії обчислюються із заробітку, з якого було проведено або могло бути проведено перерахунок пенсії годувальника.

Відповідно до п.2.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління ПФУ від 25.11.2005 року № 22-1 (із змінами) та зареєстрованого в Мінюсті України 27.12.2005 року за №1566/11846, передбачено що, до заяви про призначення пенсії членам сім'ї померлого пенсіонера повинні бути додані необхідні документи, зазначені в цьому пункті. Заробіток у такому випадку визначається за документами, що є в пенсійній справі померлого годувальника, або за поданими додатково документами відповідно до вимог ч.1 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Постановою № 22-1 від 25.11.2005 року (п.2.8) прямо передбачено, що поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.

Пунктом 4.8 постанови № 22-1 від 25.11.2005 року передбачено, що пенсійні справи зберігаються в органах, що призначають пенсії, за місцем проживання (реєстрації) або за місцем перебування пенсіонерів.

Частиною 1ст. 28 Закону України №1058 передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Законом України №1058 встановлено, що непрацездатні громадяни - це особи, які досягли встановленого законом пенсійного віку або визнані інвалідами, у тому числі діти-інваліди, а також особи, які мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідно до цього Закону. В разі наявності одночасного права на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку із втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Непрацездатним членом сім'ї може бути дружина, що визначено ч. 2 статті 36 вказаного Закону.

Судом встановлено та підтверджено наявними у справі доказами, що за життя ОСОБА_3 отримував пенсію за віком в розмірі 6 172,08 грн. щомісячно, відповідно до витягу з відривного талону Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, підписаною в.о. начальника управління Пітик Н. та головним спеціалістом Гриньовою Т.

Окрім того, в матеріалах справи наявні пояснення відповідача, відповідно до яких ОСОБА_3 період роботи в Олександрівському РЕСі з 01.03.1978 року по 31.12.1998 року було включено до його загального страхового стажу при виплаті йому пенсії.

25 листопада 2005 року Правлінням Пенсійного Фонду України винесена постанова № 22-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Порядок).

Відповідно до пункту 1.1 Порядку заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку із втратою годувальника, переведення з одного виду пенсії на інший, подається заявником особисто або через представника безпосередньо до управління пенсійного фонду України за місцем проживання (реєстрації). Аналогічна норма міститься і в частині 1 статті 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до п. 2.3 Порядку до заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника подаються документи померлого годувальника, перелічені в підпунктах 2, 3 пункту 2.1 цього розділу, тобто:

2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу).

3) для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 3, 4 до Положення).

та наступні документи:

1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування особи, якій призначається пенсія, та померлого годувальника (подається у разі, якщо особа, яка звернулася із заявою про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, має такі документи);

2) свідоцтво про народження або паспорт особи, якій призначається пенсія;

3) довідка про склад сім'ї померлого годувальника та копії документів, що засвідчують родинні стосунки члена сім'ї з померлим годувальником (за наявності);

4) свідоцтво органу ДРАЦС про смерть годувальника або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім або оголошення його померлим;

5) документи про вік померлого годувальника сім'ї за відсутності таких даних у свідоцтві про смерть чи рішенні суду про визнання годувальника безвісно відсутнім або оголошення його померлим;

6) довідки загальноосвітніх навчальних закладів системи загальної середньої освіти, професійно-технічних, вищих навчальних закладів про те, що особи, зазначені в абзаці другому пункту 2 частини другої статті 36 Закону, навчаються за денною формою навчання;

7) довідка про те, що чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків, дід, баба, брат чи сестра померлого годувальника незалежно від віку і працездатності не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років;

8) документи про місце проживання (реєстрації);

9) документ про перебування членів сім'ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника;

10) експертний висновок про встановлення причинного зв'язку смерті годувальника з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

Відповідно до ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення", основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Отже, правова норма статті 62 Вказаного Закону передбачає, що основним документом для підтвердження стажу роботи є трудова книжка і лише при її відсутності, або записів у ній, стаж підтверджується у відповідності з Порядком, затвердженим Постановою КМУ № 637.

Таким чином, за наявності у позивача основного документу, що підтверджує стаж роботи та відповідного запису у ній, відсутні підстави та необхідність у підтвердженні стажу роботи позивача відповідно до Постанови КМУ № 637, у зв'язку з чим положення Порядку підтвердження стажу роботи, затвердженого вказаною постановою застосуванню у даному випадку не підлягають застосуванню.

Судом встановлено та підтверджено наявними в матеріалах справи доказами, що до заяви про перехід з пенсії за віком на пенсію про втраті годувальника заявником надані наступні документи:

- заяву № 332 від 13.06.2019 року;

- копію свідоцтва про смерть;

- копію свідоцтва про шлюб;

- довідку про сумісне проживання;

- копію паспорту;

- копію ідентифікаційного коду.

Відмова відповідача з посиланням на відсутність у пенсійній справі померлого будь яких первинних документів є безпідставною, оскільки на підставі наявних в пенсійній справі документів останньому призначалась і виплачувалась пенсія, яку на даний час бажає отримувати позивач. Отже, сумнівів в достовірності наявного стажу за життя ОСОБА_3 у відповідача не виникало, а повторного підтвердження права на пенсію нормами чинного законодавства не передбачено.

Таким чином, рішення Добропільського об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області № 1646 від 21 червня 2019 року про відмову ОСОБА_1 в переведенні з пенсії за віком на пенсію за втратою годувальника з мотивів того, що в трудовій книжці померлого годувальника мається запис про період роботи в Олександрівській РЕС з 01.03.1978 року по 04.09.2013 року, у якому мається виправлення номеру наказу на прийом, яке не завірене належним чином прийнято неправомірно та підлягає скасуванню.

Відповідно до положень статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до вимог частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд, відповідно до положень частини п'ятої статті 77 КАС України, вирішує справу на підставі наявних доказів.

Отже, беручи до уваги всі надані сторонами докази в їх сукупності, з урахуванням наданих судом висновків, суд вважає недоведеною законність дій відповідача з відмови позивачу в переводу з одного виду пенсії на інший.

Щодо розподілу судових витрат.

Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 768,40 грн., що підтверджується квитанцією № 40 від 26.09.2019 року.

Отже відповідно до ч. 1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань з відповідача на користь позивача у сумі 768,40 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ :

Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; рнокпп: НОМЕР_1 ) до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду в Донецькій області (місце знаходження: вул. Незалежності, буд. 28А, м. Добропілля, Донецька область, код ЄДРПОУ: 37755477) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 1646 від 21 червня 2019 року про відмову ОСОБА_1 в переведені з одного виду пенсії (за віком) на інший (у зв'язку зі втратою годувальника) згідно ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати Добропільське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву № 332 від 13.06.2019 року про переведення з одного виду пенсії (за віком) на інший (у зв'язку зі втратою годувальника) згідно ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зарахувавши до загального страхового стажу годувальника період його роботи в Олександрівському РЕСі з 01.03.1978 року по 31.12.1998 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Повне судове рішення складено 07 жовтня 2019 року.

Суддя Л.В. Арестова