Рішення від 16.10.2019 по справі 910/7641/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

16.10.2019Справа № 910/7641/19

Господарський суд міста Києва у складі:

судді: за участю секретаря:Данилової М.В. Бордунової К.Е.

за участю представників сторін: від позивача, Плахотнюк Я.В., , адвокат; від відповідача, Зінченко І.Є., , ;, ;

за позовом Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Київські електромережі»

до про Пенсійного фонду України стягнення грошових коштів

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

11 червня 2019 року до Господарського суду міста Києва від Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Київські електромережі» (позивач) надійшла позовна заява № 3/06/3058 від 17.05.2019 року до Пенсійного фонду України (відповідач), в якій викладені позовні вимоги, щоб в судовому порядку стягнути заборгованість на суму в розмірі 287 520, 49 грн. за договором постачання електричної енергії № 3003197 від 15.11.2013 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач не виконав належним чином взяті на себе зобов'язання за договором постачання електричної енергії № 3003197 від 15.11.2013 року, внаслідок чого у відповідача утворилась заборгованість перед позивачем за вказаним правочином.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 08.07.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі. Розгляд справи № 910/7641/19 ухвалено здійснювати у порядку загального позовного провадження. Підготовче засідання у справі № 910/7641/19 призначено на 24.07.2019року.

22.07.2019 року через відділ діловодства суду від Відповідача надійшов відзив № 22122/06-40 від 19.07.2019 року.

У судовому засіданні 24.07.2019 року оголошено перерву на 07.08.2019 року.

01.08.2019 року через відділ діловодства суду від Відповідача надійшли додаткові документи № 23082/06-40 від 30.07.2019 року.

07.08.2019 року через відділ діловодства суду від Позивача надійшли письмові пояснення по справі № 5/06/4957 від 06.07.2019 року.

У судовому засіданні 07.08.2019 року оголошено перерву на 04.09.2019 року.

30.08.2019 року через відділ діловодства суду від Відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив № 26578/06-НЮ від 30.08.2019 року.

У судовому засіданні 04.09.2019 року оголошено перерву на 25.09.2019 року.

У судовому засіданні 25.09.2019 року оголошено перерву на 16.10.2019 року.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників учасників судового процесу, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва,

ВСТАНОВИВ:

Між Пенсійним фондом України та ПАТ «Київенерго» 15.11.2013 року був укладений Договір про постачання електричної енергії № 3003197 (далі - Договір від 15.11.2013).

27.12.2017 року між тими ж сторонами був укладений Договір про закупівлю електричної енергії № 3003197-Т118 (далі - Договір від 27.12.2017).

Пунктом 1.6 Договору від 27.12.2017 передбачено, що сторони дійшли згоди, що частині правовідносин, які не врегульовані цим договором, сторони керуються говором від 15.11.2013.

Відповідно до розд. 1 Договору від 15.11.2013 ПАТ «Київенерго» продає електричну енергію Пенсійному фонду України.

Згідно з п. 1.1 розд. 1 Договору від 27.12.2017 ПАТ «Київенерго» зобов'язується поставити Пенсійному фонду України електричну енергію.

Таким чином, виходячи з предметів наведених договорів, вбачається, що між ПАТ «Київенерго» та Пенсійним фондом України виникли правовідносини з поставки електричної енергії.

Відповідно до ч. 1 ст. 265 ГК України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов'язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов'язується прийняти вказаний товари) і сплатити за нього певну грошову суму.

Відповідно до абз. 7 п. 6.11 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ від 31.07.1996 № 28 (у редакції постанови НКРЕ від 17.10.2005 № 910), зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 02.08.1996 за №417/1442 (чинних до 11.06.2018, в період спірних правовідносин) (далі - Правила), рахунки на оплату надаються споживачам у відповідних структурних підрозділах постачальника електричної енергії через персональну сторінку споживача на web-сайті постачальника електричної енергії або електронною поштою, факсимільним зв'язком, поштовим зв'язком, кур'єром чи іншими способами з використанням новітніх інформаційних технологій у системі електронного документообігу у порядку, передбаченому договором про постачання електричної енергії.

Відповідно до п. 1.6 Договору від 27.12.2017 Сторони дійшли згоди, що в частині правовідносин, які не врегульовані цим договором, Сторони керуються договором від 15.11.2013 № 30003197 про постачання електричної енергії та додатками до нього.

Згідно з п. 9.1 Договору від 15.11.2013 Сторони дійшли згоди вважати додатками даного Договору додатки до договору про постачання електричної енергії від 03.02.2004 № 3003197, викладеного в новій редакції договором про закупівлю товарів за державні кошти від 18.12.2012.

Відповідно до п. 2.2 Додатку 2 «Порядок розрахунків» до Договору від 03.02.2004 оплата рахунків за активну електроенергію, за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, оплата рахунків за перетікання реактивної електроенергії та інших платежів згідно з умовами цього договору здійснюється на підставі самостійно отриманих у Постачальника рахунків протягом 5 операційних днів з дня їх отримання.

Згідно з п. 4.3 Додатку 2 «Порядок розрахунків» до Договору 03.02.2004 обсяги електричної енергії, що підлягають сплаті Споживачем за звітний розрахунковий період визначаються з урахуванням пунктів 4.1.1 - 4.1.7 цього додатка та підтверджуються Актом про використану електричну енергію, який Споживач надає Постачальнику протягом доби після закінчення розрахункового періоду.

Відповідно до п. 5 Додатку 2 «Порядок розрахунків» до Договору від 03.02.2004 за даними акта про використану електричну енергію та з урахуванням розрахункової величини втрат визначається обсяг фактично спожитої активної електроенергії та перетікання реактивної електроенергії. Цей обсяг Сторони фіксують Акті про приймання - передавання товарної продукції, Акті надання послуги з компенсації перетікання реактивної електроенергії, два примірника яких Постачальник надає Споживачу.

Додатком 13 до Договору від 03.02.2004 встановлений графік зняття показань засобів обліку електричної енергії.

З огляду на вищенаведене, рахунки на оплату за спожиту Пенсійним фондом України електроенергію формувались Позивачем самостійно, тобто обов'язок врахування і розрахунку спожитої електроенергії, в тому числі застосування при розрахунку коефіцієнту трансформації, покладений, з урахуванням вищенаведеного, на Позивача.

Заборгованість Пенсійного фонду України з оплати одержаних рахунків, сформованих Позивачем, відсутня.

Позивач обґрунтовує заборгованість за спожиту електричну енергію невідповідністю застосування в розрахунках коефіцієнту трансформації (30) замість фактичного (40), обумовленою невідповідністю розрахункового засобу обліку метрологічним характеристикам.

Згідно з ч. 1 ст. 275 ГК України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання. що ним використовується.

Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України «Про ринок електричної енергії» .

Відповідно до п. 1.1 розд. 1 Правил користування електричною енергією, ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії). Дія цих Правил поширюється на всіх юридичних осіб та фізичних осіб (крім населення).

Згідно з п. 1.2 розд. 1 Правил розрахункові засоби обліку - засоби обліку електричної енергії, що застосовуються для здійснення комерційних розрахунків.

Відповідно до п. 3.2 Правил відповідальною за технічний стан засобів обліку є організація, на балансі якої вони перебувають, або оператор засобів комерційного обліку (електропередавальна організація або інша організація) на підставі відповідного договору.

Обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом, але не врахований розрахунковими засобами обліку або врахований неправильно - це недоврахована електрична енергія (п. 1.2 розд. 1 Правил).

Отже, коригування нарахованої товарної продукції за період травень 2015 р. - квітень 2018 р., згідно Протоколу Позивача від 29.11.2018 № 977/1, є недоврахованою електричною енергією.

За змістом статей 216, 217 ГК України рішення постачальника електричної енергії про нарахування вартості недоврахованої спожитої електроенергії є оперативно-господарською санкцією. Таку ж правову позицію висловив Пленум Вищого господарського суду України в постанові від 16.12.2015 № 3 «Про узагальнення судової практики вирішення спорів, що виникають у сфері надання послуг з електропостачання».

Таким чином, Протокол Позивача від 29.11.2018 № 977/1 про донарахування за період травень 2015 р. - квітень 2018 р. в сторону збільшення активної електроенергії та реактивної електроенергії на загальну суму 287 520,49 грн. є саме оперативно-господарською санкцією.

Відповідно до ч. 1 ст. 218 ГК України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.

Підставою для застосування оперативно-господарських санкцій є факт порушення господарського зобов'язання другою стороною (ч. 1 ст. 237 ГК України).

Акти про використану електричну енергію за спірний період, в яких зазначений і показник коефіцієнту трансформації, погоджені (підписані й завірені печаткою) в тому числі й Позивачем. Відміток про наявність заперечень чи зауважень з боку Позивача зазначені акти не містять. Тобто, Позивач погодився з зазначеними в них показниками, в тому числі й показником коефіцієнту трансформації.

Відповідно до актів звіряння станом на 01.12.2017 Позивач підтвердив відсутність будь-якої заборгованості з боку Пенсійного фонду України за спожиту електроенергію (Акт звірення взаєморозрахунків за серпень 2018 р. доданий до листа Пенсійного фонду України від 30.07.2019 № 23089/06-40).

Згідно з п. 3.33 розд. З Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ електропередавальна організація (постачальник електричної енергії за регульованим тарифом) не рідше одного разу на шість місяців має здійснювати контрольний огляд засобу обліку.

Контрольний огляд засобу обліку - виконання комплексу робіт з метою візуального обстеження цілісності засобу обліку (корпусу, скла, кріплення тощо), цілісності встановлених згідно з актом про пломбування пломб та наявності відбитків їх тавр, зняття показів засобів обліку, а також з метою виявлення без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій або оздоблювальних матеріалів самовільних підключень (п. 1.2 розд. 1 Правил).

Технічна перевірка здійснюється електропередавальною організацією (постачальником електричної енергії за регульованим тарифом) не рідше одного разу на три роки.

Технічна перевірка - виконання комплексу робіт з метою визначення відповідності стану засобу обліку електричної енергії та схеми його підключення, а також відповідності стану електропроводки та електроустановок від межі балансової належності до точки обліку «Правилам устройства електроустановок» та іншим нормативно-технічним документам (п. 1.2 розд. 1 Правил).

Відповідно до п. 6.41 Правил у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень.

Аналогічні положення містяться в п. 7.3.5 Договору від 27.12.2017р.

В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, які необхідно вжити для усунення запущених порушень.

Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Відповідно до п. 6.42 Правил на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Споживач має бути повідомлений про час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 5 робочих днів до призначеного дня засідання і має право бути присутнім на зсіданні комісії.

Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків.

Постачальник електричної енергії (електропередавальна організація) під час вручення протоколу споживачу зобов'язаний ознайомити споживача з його правом щодо можливості оскарження рішення комісії.

Позивачем за спірний період часу контрольний огляд засобу обліку та технічна перевірка не здійснювались.

Суд дійшов висновку, що рішення постачальника електричної енергії про нарахування вартості не облікованої електроенергії є саме оперативно-господарською санкцією. Отже, при вирішенні спору про стягнення зі споживача оперативно-господарської санкції встановленню підлягає факт вчинення правопорушення, що може бути підставою для застосування такої санкції. Зокрема, змістом правопорушення, за яке може бути застосовано оперативно-господарську санкцію, є вчинення споживачем дій, що призвели до зміни показів приладу обліку.

Аналогічна правова позиція міститься у Постанові Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 27.02.2019 у справі № 911/751/18

Відповідно до пп. 4.2.3 Договору про постачання електричної енергії від 15.11.2013 р. № 3003197 та пп. 7.3.3 Договору про закупівлю електричної енергії від 27.12.2017р. № 3003197-Т118 Споживач сплачує Постачальнику вартість недоврахованої електроенергії, розраховану виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ від 04.05.2006, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за № 782/12656 (далі - Методика), за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням, у разі таких дій Споживача:

- самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії;

- пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, зняття пломб з засобів обліку;

- споживання електроенергії поза засобами обліку;

- інших умов, визначених Методикою.

Згідно з п. 2.1 Методики порушенням вважається: 1) порушення цілісності пломб, цілісності пломбувального матеріалу, на якому встановлені пломби (дріт, кордова нитка тощо), порушення цілісності гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал (далі - порушення пломб), або відсутності на приладах обліку пломб з відбитками тавр про повірку приладів обліку (за умови наявності акта про збереження пломб, складеного в порядку, установленому ПКЕЕ ( z0417-96 ), або іншого документа, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження приладів обліку, установлених пломб, та за умови втручання споживача в роботу приладів обліку);

2) пошкодження або відсутності пломб з відбитками тавр енергопостачальника чи інших заінтересованих сторін, індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному ПКЕЕ ( z0417-96 ), або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження приладів обліку, установлених пломб та індикаторів;

3) пошкодження приладів обліку (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу тощо), інших дій споживача, які призвели до зміни показів приладів обліку (фіксація індикатором впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів (у разі підтвердження факту встановлення та передачі на збереження споживачу цього індикатора), використання фазозсувного трансформатора тощо);

4) пошкодження або відсутності пломб на приладах обліку, що враховують обсяг електричної енергії, переданої мережами споживача (за наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному ПКЕЕ) ( z0417-96 ), пошкодження зазначених приладів обліку (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу тощо), інших дій споживача, які призвели до зміни показів приладів обліку;

5) самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі енергопостачальника;

6) підключення до електричної мережі, що не є власністю енергопостачальника, електроустановок, струмоприймачів або електропроводки поза розрахунковими приладами обліку електричної енергії з порушенням схеми обліку;

7) підключення до електричної мережі, що не є власністю енергопостачальника, електроустановок, струмоприймачів або електропроводки поза розрахунковими приладами обліку електричної енергії без порушення схеми обліку;

8) підключення на окремих площадках вимірювання електроустановок або струмоприймачів, не передбачених проектом, розрахунки за електричну енергію спожиту якими мають здійснюватися за іншою тарифною групою, ніж установлено для цієї площадки вимірювання.

Наведений перелік порушень є вичерпним. Таким чином, для здійснення нарахування вартості не облікованої електроенергії мають бути факти встановлення актом перевірки вищенаведених порушень, перелік яких є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.

Посилання Позивача на порушення Відповідачем договірних зобов'язань, є хибними, оскільки Відповідач сплачував спожиту енергію згідно з рахунками виставленими Позивачем.

Суд звертає увагу, що Позивачем не було надано жодних доказів на підтвердження того, що Відповідачем було вчинено правопорушення, за яке останнього можна було б притягнути до відповідальності у вигляді оперативно-господарських санкцій.

Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для застосування до Пенсійного фонду країни оперативно-господарських санкцій. У зв'язку з чим позовні вимоги не підлягають задоволенню

Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Судові витрати позивача по сплаті судового збору відповідно до положень статті 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 73, 86, 129, 219, 233, 236, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

В задоволені позовних вимог Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Київські електромережі» до Пенсійного фонду України про стягнення грошових коштів - відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 07 листопада 2019р.

Суддя М.В. Данилова