Постанова від 04.11.2019 по справі 906/365/17

ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2019 року Справа № 906/365/17

Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуюча суддя Коломис В.В., суддя Саврій В.А. , суддя Юрчук М.І.

секретар судового засідання Полюхович І.Г.

за участю представників сторін:

відповідача - Окушко О.В., Коваленко В.В.;

боржника - ліквідатор (арбітражний керуючий) Коляда В.І., Вівчарівський В.Г. - в режимі відеоконференції;

кредитора - ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України" - Юзвенко В.Г.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" та Комунального підприємства "Теплосервіс" на ухвалу Господарського суду Житомирської області від 17 вересня 2019 року (повний текст ухвали складено 23.09.2019) у справі № 906/365/17 (суддя Макаревич В.А.)

за позовом Комунального підприємства "Теплосервіс"

до Відділу державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та речових прав на нерухоме майно Коростишівської міської ради в особі Коростишівської міської ради

про - скасування рішення державного реєстратора Коростишівської міської ради Житомирської області Чернявської І.В. від 02.03.2018 індексний номер рішення 39954949 про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно (адміністративне приміщення загальною площею 205,3 м.кв. за адресою: Житомирська область, м. Коростишів, АДРЕСА_1 , 3) за Коростишівською міською радою

- визнання за Комунальним підприємством "Теплосервіс" права господарського відання на адміністративне приміщення, що знаходиться за адресою: Житомирська область, м. Коростишів, вул. Миру, 3 (загальною площею 205,3 м. кв.)

у межах справи №906/365/17

за заявою Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"

до Комунального підприємства "Теплосервіс"

про визнання банкрутом

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою Господарського суду Житомирської області області від 17 вересня 2019 року у справі №906/365/17 відмовлено Комунальному підприємству "Теплосервіс" у задоволенні заяви (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 26.02.2019) про скасування рішення державного реєстратора Коростишівської міської ради Житомирської області Чернявської І.В. від 02.03.2018 індексний номер рішення 39954949 про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно (адміністративне приміщення загальною площею 205,3 м.кв. за адресою: Житомирська область, м. Коростишів, вул. Миру, 3) за Коростишівською міською радою (код ЄДРПОУ 04053660) та визнання за Комунальним підприємством "Теплосервіс" права господарського відання на адміністративне приміщення, що знаходиться за адресою: Житомирська область, м.Коростишів, вул. Миру, 3 (загальною площею 205,3 м. кв.) у справі №906/365/17.

Не погоджуючись з прийнятою судом першої інстанції ухвалою, ДК "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" звернулося до Північно-західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить ухвалу Господарського суду Житомирської області скасувати та прийняти нове судове рішення (згідно усних уточнень безпосередньо в судовому засіданні), яким заяву КП "Теплосервіс" про скасування рішення державного реєстратора Коростишівської міської ради Житомирської області та визнання за Комунальним підприємством "Теплосервіс" права господарського відання на адміністративне приміщення задоволити.

Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 16.10.2019 у справі №906/365/17 поновлено ДК "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" строк на подання апеляційної скарги. Відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ДК "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" на ухвалу Господарського суду Житомирської області від 17 вересня 2019 року у справі №906/365/17. Призначено справу №906/365/17 до розгляду на "04" листопада 2019 р. об 11:30 год.

Також КП "Теплосервіс" не погоджуючись з прийнятою судом першої інстанції ухвалою, звернулося до Північно-західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить ухвалу Господарського суду Житомирської області скасувати та прийняти нове судове рішення, яким позов задоволити.

Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 16.10.2019 у справі №906/365/17 поновлено КП "Теплосервіс" строк на подання апеляційної скарги. Відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою КП "Теплосервіс" на ухвалу Господарського суду Житомирської області від 17 вересня 2019 року у справі №906/365/17. Призначено справу №906/365/17 до розгляду з раніше поданою апеляційною скаргою ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України" на "04" листопада 2019 р. об 11:30 год.

Обгрунтовуючи свої вимоги апелянти посилаються на порушення господарським судом Житомирської області норм матеріального та процесуального права, а також на невідповідність висновків, викладених в ухвалі місцевого суду, обставинам справи.

Коростишівська міська рада у відзивах на апеляційні скарги вважає оскаржувану ухвалу місцевого господарського суду законною та обгрунтованою, а тому просить залишити її без змін, а апеляційні скарги - без задоволення.

Безпосередньо в судовому засіданні представники апелянтів та Коростишівської міської ради повністю підтримали вимоги та доводи, викладені відповідно в апеляційних скаргах та у відзивах на них.

Колегія суддів, заслухавши пояснення представників апелянтів та відповідача, розглянувши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що у задоволенні вимог апеляційної скарги слід відмовити, ухвалу місцевого господарського суду - залишити без змін.

При цьому колегія суддів виходила з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, постановою Господарського суду Житомирської області від 10.10.2017 у справі №906/365/17 КП "Теплосервіс" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру.

17.05.2018 до Господарського суду Житомирської області від Комунального підприємства "Теплосервіс" надійшла позовна заява до Відділу державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та речових прав на нерухоме майно Коростишівської міської ради в особі Коростишівської міської ради (з урахуванням клопотання №1/06-2018 від 15.06.2018), згідно якої просить скасувати рішення державного реєстратора Коростишівської міської ради Житомирської області Чернявської І.В. від 02.03.2018 індексний номер рішення 39954949 про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно (адміністративне приміщення загальною площею 205,3 м.кв. за адресою: Житомирська область, м. Коростишів, вул. Миру, 3) за Коростишівською міською радою (код ЄДРПОУ 04053660) та визнати за Комунальним підприємством "Теплосервіс" право господарського відання на адміністративне приміщення, що знаходиться за адресою: Житомирська область, м. Коростишів, вул. Миру, 3 (загальною площею 205,3 м. кв.) (згідно заяви про уточнення позовних вимог від 26.02.2019).

Місцевий господарський суд, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, проаналізувавши вимоги чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, прийшов до висновку про відсутність правових підстав для задоволення заяви КП "Теплосервіс".

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на таке.

Згідно з частиною 1 статті 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Частинами 1, 2 статті 16 Цивільного кодексу України встановлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути, зокрема, визнання права, відновлення становища, яке існувало до порушення;.

Кожний суб'єкт господарювання та споживач, відповідно до частини 2 статті 20 Господарського кодексу України, має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом, зокрема, визнання наявності або відсутності прав.

Крім того, рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2002 визначено, що частина 2 статті 124 Конституції України передбачає право юридичної особи на захист судом своїх прав, встановлює юридичні гарантії їх реалізації, надаючи кожному захищати свої права будь-якими не забороненими законом засобами. Кожна особа має право вільно обирати не заборонений законом засіб захисту прав, у тому числі судовий захист. Суб'єкти правовідносин, у тому числі юридичні особи, у разі виникнення спору можуть звертатися до суду за його вирішенням. Юридичні особи мають право на звернення до суду для захисту своїх прав безпосередньо на підставі Конституції України.

Відтак, сторона при зверненні до господарського суду повинна довести, що її суб'єктивне право порушено, не визнано чи оспорюється, а об'єктом захисту є її охоронюваний законом інтерес.

Згідно уточнень до позовної заяви від 26.02.2019 КП "Теплосервіс" просить скасувати рішення державного реєстратора Коростишівської міської ради Житомирської області Чернявської І.В. від 02.03.2018 індексний номер рішення 39954949 про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно (адміністративне приміщення загальною площею 205,3 м.кв. за адресою: Житомирська область, м. Коростишів, вул. Миру, 3) за Коростишівською міською радою (код ЄДРПОУ 04053660) та визнати за Комунальним підприємством "Теплосервіс" право господарського відання на адміністративне приміщення, що знаходиться за адресою: Житомирська область, м. Коростишів, вул. Миру, 3 (загальною площею 205,3 м. кв.) у межах справи №906/365/17.

Як вбачається з матеріалів справи, Коростишівське комунальне підприємство "Теплосервіс" створено рішенням Коростишівської міської ради від 24.06.2004 (т.9, а.с.102).

Відповідно до рішення Коростишівської міської ради від 30.09.2004 затверджено уточнений статут комунального підприємства "Теплосервіс" (т.9, а.с.106).

Відповідно до п.1.1 Статутут, Комунальне підприємство "Теплосервіс", що надалі іменується "Підприємство", є комунальним унітарним підприємством, що знаходиться у комунальній власності територіальної громади Коростишівської міської ради, згідно законодавства України, що надає послуги населенню, організаціям бюджетної сфери та іншим споживачам з теплопостачання, гарячого водопостачання, ремонту і обслуговування котельного обладнання, будівельних конструкцій, споруд теплових мереж та інших послуг.

Засновником і власником підприємства є територіальна громада Коростишівська міська рада, яка є власником майна підприємства (основних фондів) (п.1.2 Статуту).

Згідно з ч.ч. 1,2,3 ст.78 ГК України комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління. Орган, до сфери управління якого входить комунальне унітарне підприємство, є представником власника - відповідної територіальної громади і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами. Майно комунального унітарного підприємства перебуває у комунальній власності ї закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання (комунальне комерційне підприємство) або на праві оперативного управління (комунальне некомерційне підприємство).

Право господарського відання є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним майном), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим кодексом та іншими законами (ч.1 ст.136 ГК України).

Відповідно до п.4.2 Статуту, майно підприємства належить йому на праві повного господарського відання. Здійснюючи право повного господарського відання, підприємство володіє, користується та розпоряджається майном на свій розсуд, вчиняючи до нього будь - які дії, що не суперечать статуту підприємства.

Приписами статей 142 - 146 Конституції України встановлено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування, зокрема, управляють майном, що є в комунальній власності; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю.

Права місцевого самоврядування захищаються в судовому порядку.

Інші питання організації місцевого самоврядування, формування, діяльності та відповідальності органів місцевого самоврядування визначаються законом.

Статтею 143 Конституції України визначено, що майном, що є в комунальній власності, управляють територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", право комунальної власності - право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.

Згідно з п.5 ст.16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Положеннями ст.60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Управління підприємством здійснюється на основі поєднання прав власника щодо господарського використання свого майна і принципів сомоврядування трудового колективу (п.3.1 Статуту).

Виключно на пленарних засіданнях сесії Коростишівської міської ради вирішуються питання щодо, зокрема, розпорядження майном підприємства, що було надано на праві повного господарського відання (п.3.3 Статуту).

Відповідно до ч.1 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Як встановлено судами обох інстанцій, згідно рішення Коростишівської міської ради №383 від 15.09.2004 на баланс МКП "Теплосервіс" (Комунальному підприємству "Теплосервіс") передано котельні, теплові мережі (згідно з додатком) (т.9. а.с. 131- 135).

Рішенням б/н від 11.11.2004 надано дозвіл МКП "Тепломережа" на передачу підприємству КП "Теплосервіс" на баланс малоцінного інвентаря та матеріалів згідно переліку (т.9, а.с.111-115).

Водночас позивач обґрунтовує свої позовні вимоги тим, що виключно з майна відповідно до Переліку основних засобів, що передані згідно рішення Коростишівської міської ради №383 від 15.09.2004 на баланс КП "Теплосервіс" (Додаток до рішення виконкому міської ради від 15.09.2004 №383), сформовано статутний фонд КП "Теплосервіс" на загальну суму 1485807,45 грн. До зазначеного Переліку основних засобів, що передані на баланс КП "Теплосервіс" було включено і спірне майно - адміністративне приміщення з інвентарним номером згідно Переліку - №299.

Відповідно до п.4.1 статуту, майно підприємства становить оборотні кошти, основні засоби, а також інші цінності, вартість яких визначається в самостійному балансі підприємства. Розмір статутного фонду підприємства становить 1485807,45 грн.

Згідно п. 4.4 Статуту джерелами формування майна підприємства є: матеріальні та грошові внески Засновника; доходи, одержані від господарської діяльності; доходи від цінних паперів; кредити банків та інших кредиторів; капітальні вкладення та дотації з бюджету; придбання майна іншого підприємства; безоплатні або благодійні внески, пожертвування організацій, підприємств, громадян; інші джерела, не заборонені законодавчими актами України.

Рішенням Коростишівської міської ради №752 від 07.11.2008 було вирішено поповнити статутний фонд КП "Теплосервіс" з бюджету розвитку в сумі 400 000 грн з подальшим перерахуванням коштів на рахунок КП "Теплосервіс" (т.9, а.с.110).

При цьому, позивачем надано до матеріалів справи банківські виписки з рахунку, відкритого в АТ "Укрінбанк" (т.10, а.с.146-187), однак у банківській виписці від 19.10.2004 зазначено про оплату за опалення Коростишівською міською радою в сумі 33799 грн. (т.10, а.с.147).

Позивач зазначає, що відсутні будь-які докази поповнення статутного фонду КП "Теплосервіс" грошовими коштами, а тому вважає, що зазначене є доказом передачі до статутного фонду КП "Теплосервіс" на загальну суму 1485807,45 грн майна відповідно до Переліку основних засобів, що передані згідно рішення Коростишівської міської ради №383 від 15.09.2004 (Додаток до рішення виконкому міської ради від 15.09.2004 №383), яке було закріплено за підприємством на праві господарського відання.

Коростишівська міська рада Коростишівського району Житомирської області, в свою чергу, повідомила про відсутність в архівних матеріалах Коростишівської міської ради доказів формування статутного фонду КП "Теплосервіс" з переданого на баланс КП "Теплосервіс" (Додаток до рішення виконкому міської ради від 15.09.2004 №383) майна, а також, відсутність будь-яких рішень Коростишівської міської ради стосовно передачі спірного майна КП "Теплосервіс" у повне господарське відання.

Разом з тим, судами обох інстанцій встановлено, що рішенням Коростишівської міської ради №719 від 07.08.2008 затверджено майно, що перебуває у власності територіальної громади міста Коростишева згідно додатків (т.9, а.с. 116- 124). У додатках до вищезазначеного рішення міститься перелік майна, що перебуває у власності територіальної громади м. Коростишева, які знаходяться на балансі КП "Теплосервіс".

Як вбачається з додатків до рішення Коростишівської міської ради №719 від 07.08.2008, у переліку зазначено і спірне майно - адміністративне приміщення балансовою вартістю 50413,14 грн (т.9, а.с.123). Також, адміністративне приміщення балансовою вартістю 50 413,14 грн є у переліку основних засобів, що знаходяться на балансі КП "Теплосервіс" станом на 01.07.2017 (т.9, а.с.225).

Як встановлено судами обох інстанцій, спірне майно - адміністративне приміщення загальною площею 205,3 м.кв. за адресою: Житомирська область, м. Коростишів, вул. Миру, 3, згідно Додатку до рішення №383 виконкому Коростишівської міської ради від 15.09.2004 та Додатку до рішення №719 від 07.08.2008 має інвентарний номер №299, балансова вартість 50 413,14 грн (а.с. 135, 123, т.9). Будь - якого іншого адміністративного приміщення на баланс КП "Теплосервіс" не передавалось.

Тобто, на даний час є чинним рішення Коростишівської міської ради №719 від 07.08.2008, згідно якого затверджено майно, що перебуває у власності територіальної громади міста Коростишева згідно додатків (т.9, а.с. 116-124), зокрема, адміністративне приміщення загальною площею 205,3 м.кв. за адресою: Житомирська область, м. Коростишів, вул. Миру, 3, згідно Додатку до рішення №383 виконкому Коростишівської міської ради від 15.09.2004 та Додатку до рішення №719 від 07.08.2008 має інвентарний номер №299, балансова вартість 50 413,14 грн.

При цьому, доказами у справі, а саме, рішенням Коростишівської міської ради №383 від 15.09.2004, Переліком основних засобів, що передані згідно рішення Коростишівської міської ради №383 від 15.09.2004 на баланс КП "Теплосервіс" (Додаток до рішення виконкому міської ради від 15.09.2004 №383) підтверджується передача адміністративного приміщення з інвентарним номером згідно Переліку - №299 Комунальному підприємству "Теплосервіс" на баланс.

Перебування майна, у тому числі споруд, будинків на балансі підприємства (організацій) ще не є безспірною ознакою його права власності (господарського відання). Баланс підприємства (організації) є формою бухгалтерського обліку, визначення складу і вартості майна та обсягу фінансових зобов'язань на конкретну дату. Баланс не визначає підстав знаходження у власності (володінні) підприємства. Одним з основних критеріїв визначення законності володіння майном і відображення його на балансі підприємства є джерела фінансування (централізоване або власні кошти підприємства), передача підприємству у володіння майна безпосередньо власником (уповноваженим ним органом) чи підприємством, яке володіє майном на праві повного господарського відання.

Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що співпадіння розміру статутного фонду КП "Теплосервіс" та залишкової вартості майна згідно Переліку основних засобів, що передані згідно рішення Коростишівської міської ради №383 від 15.09.2004 на баланс КП "Теплосервіс", не є беззаперечним доказом передачі власником зазначеного майна Комунальному підприємству "Теплосервіс" на праві господарського відання.

Отже, спірне майно - адміністративне приміщення загальною площею 205,3 м.кв., адреса: Житомирська область, Коростишівський район, м.Коростишів, вул.Миру, 3, яке було передане на баланс КП "Теплосервіс", перебуває у власності територіальної громади міста Коростишева.

Відповідно до п.8 ст.42 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", майно, щодо якого боржник є користувачем, балансоутримувачем або зберігачем, повертається його власнику відповідно до закону або договору.

Частиною 4 статті 41 Конституції України передбачено, що ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Згідно доповнень до статуту Комунального підприємства "Теплосервіс" станом на 07.10.2010, засновником і власником підприємства є територіальна громада Коростишівська міська рада, яка є власником майна підприємства (основних фондів) (т.9, а.с. 215).

Статтею 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Згідно зі ст.317 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.

Відповідно до ст.319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.

Згідно з частинами 1, 2 ст.321 Цивільного Кодексу право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом (ст. 328 ЦК України).

Частина 2 ст.331 ЦК України передбачає, що право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

Право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

Положеннями статей 181, 182, 334 Цивільного кодексу України визначено, що до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення. Право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону.

Згідно зі статтею 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державній реєстрації прав підлягають, зокрема: право власності; речові права, похідні від права власності, в т.ч. право господарського відання.

Відповідно до ч.3 ст.3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов:

1) реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення;

2) на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов'язкової реєстрації.

Державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв про державну реєстрацію прав та їх обтяжень. Втручання, крім випадків, передбачених цим Законом, будь-яких органів влади, їх посадових осіб, юридичних осіб, громадян та їх об'єднань у діяльність державного реєстратора під час проведення державної реєстрації прав забороняється і тягне за собою відповідальність згідно із законом (ст.11 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень").

Частина 5 статті 12 вищезазначеного Закону передбачає, що відомості Державного реєстру прав вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою, доки їх не скасовано у порядку, передбаченому цим Законом. Будь-які дії особи, спрямовані на набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, зареєстрованих у Державному реєстрі прав, вчиняються на підставі відомостей, що містяться в цьому реєстрі.

Відповідно до ст.26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав.

Згідно п.40 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1127 від 25 грудня 2015 р. державна реєстрація прав проводиться на підставі документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачених статтею 27 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та цим Порядком.

Державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі:

1) укладеного в установленому законом порядку договору, предметом якого є нерухоме майно, речові права на яке підлягають державній реєстрації, чи його дубліката;

2) свідоцтва про право власності на частку у спільному майні подружжя у разі смерті одного з подружжя, виданого нотаріусом або консульською установою України, чи його дубліката;

3) свідоцтва про право на спадщину, виданого нотаріусом або консульською установою України, чи його дубліката;

4) виданого нотаріусом свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів) та свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги (аукціони) не відбулися, чи їх дублікатів;

5) свідоцтва про право власності, виданого органом приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді, чи його дубліката;

6) свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого до 1 січня 2013 року органом місцевого самоврядування або місцевою державною адміністрацією, чи його дубліката;

7) рішення про закріплення нерухомого майна на праві оперативного управління чи господарського відання, прийнятого власником нерухомого майна чи особою, уповноваженою управляти таким майном;

8) державного акта на право приватної власності на землю, державного акта на право власності на землю, державного акта на право власності на земельну ділянку або державного акта на право постійного користування землею, виданих до 1 січня 2013 року;

9) рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно;

10) ухвали суду про затвердження (визнання) мирової угоди;

11) заповіту, яким установлено сервітут на нерухоме майно;

12) рішення уповноваженого законом органу державної влади про повернення об'єкта нерухомого майна релігійній організації;

13) рішення власника майна, уповноваженого ним органу про передачу об'єкта нерухомого майна з державної у комунальну власність чи з комунальної у державну власність або з приватної у державну чи комунальну власність;

14) інших документів, що відповідно до законодавства підтверджують набуття, зміну або припинення прав на нерухоме майно. (ст.27 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень").

У своїй позовній заяві позивач зазначає, що право власності на спірне майно - адмінприміщення, було зареєстровано за КП "Теплосервіс" 05.12.2017 державним реєстратором - приватним нотаріусом Житомирського районного нотаріального округу Павленком П.П. на підставі рішень Коростишівської міської ради №383 від 15.09.2004 та б/н від 11.11.2004, технічного паспорту: серія та номер 633/ю/376, виданого 30.11.2017.

В подальшому, приватним нотаріусом Павленком П.П. було скасовано, як помилково внесений, запис про реєстрацію нерухомого майна - адміністративного приміщення загальної площі 205,3 м.кв., адреса: АДРЕСА_1 за КП "Теплосервіс". При цьому, яв встановлено судами, приватним нотаріусом Павленком П.П. реєстраційна справа не була сформована, а була лише складена довідка про реєстраційну дію.

28.02.2018 державним реєстратором Відділу державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та речових прав на нерухоме майно Коростишівської міської ради Чернявською І.В. було прийнято рішення про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно - адміністративного приміщення загальної площі 205,3 м.кв., адреса: Житомирська область, АДРЕСА_2 район АДРЕСА_3 Коростишів АДРЕСА_1 3 за Коростишівською міською радою.

Для проведення державної реєстрації права власності на нерухоме майно на адміністративне приміщення загальною площею 205,3 м.кв., адреса: Житомирська область АДРЕСА_2 район АДРЕСА_2 , уповноваженим представником Коростишівської міської ради було надано державному реєстратору: 1) технічний паспорт на об'єкт майна; документ, що підтверджує факт перебування об'єкта нерухомого майна у комунальній власності, виданий відповідним органом місцевого самоврядування (довідка №08/03-32 від 09.01.2018, рішення Коростишівської міської ради Коростишівського району Житомирської області №719 від 07.08.2008; 2) документ, що підтверджує факт відсутності перебування об'єкта нерухомого майна у державній власності, виданий Фондом державного майна чи його регіональним відділенням (довідка №05/578 від 22.02.2018); 3) документ про присвоєння поштової адреси об'єкту нерухомого майна, виданий відповідним органом місцевого самоврядування (довідка №03-32/154 від 23.03.2018); 4) доручення на уповноважену особу, видане Коростишівською міською радою №03-32/154 від 23.02.2018).

При цьому, як в суді першої інстанції, так і в апляційному суді позивачем не надано жодного доказу порушення (недотримання) Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127 при реєстрації вищевказаного майна.

Перевіривши дотримання державним реєстратором Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень при реєстрації вищевказаного майна та оцінивши в сукупності всі надані докази, зважаючи на наявність рішення Коростишівської міської ради Коростишівського району Житомирської області №719 від 07.08.2008 (про затвердження майна, що перебуває у власності територіальної громади міста Коростишева), колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що державним реєстратором Коростишівської міської ради Житомирської області Чернявською І.В. реєстраційні дії щодо державної реєстрації права власності на нерухоме майно (адміністративне приміщення загальною площею 205,3 м.кв. за адресою: Житомирська область, м. Коростишів, вул. Миру, 3) за Коростишівською міською радою були вчинені з дотриманням вказаного Порядку, з огляду на що місцевий господарський суд прийшов до правильного висновку про відсутність правових підстав для скасування рішення державного реєстратора Коростишівської міської ради Житомирської області Чернявської І.В. від 02.03.2018 про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно (адміністративне приміщення загальною площею 205,3 м.кв. за адресою: Житомирська область, м. Коростишів, вул. Миру, 3) за Коростишівською міською радою, та відповідно відсутність підстав для визнання за Комунальним підприємством "Теплосервіс" права господарського відання на адміністративне приміщення, що знаходиться за адресою: Житомирська область, м.Коростишів, вул. Миру, 3 (загальною площею 205,3 м. кв.) у справі №906/365/17.

Відповідно до ч.1 ст.74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Натомість, скаржником не подано судовій колегії належних та достатніх доказів, які стали б підставою для скасування рішення місцевого господарського суду. Посилання скаржника, викладені в апеляційній скарзі, колегія суддів вважає безпідставними, документально необґрунтованими, такими, що належним чином досліджені судом першої інстанції при розгляді спору.

Враховуючи все вищевикладене в сукупності, колегія суддів Північно-західного апеляційного господарського суду вважає, що ухвала Господарського суду Житомирської області ґрунтується на матеріалах і обставинах справи, відповідає нормам матеріального та процесуального права, а тому відсутні правові підстави для її скасування.

Керуючись ст.ст. 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційні скарги Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" та Комунального підприємства "Теплосервіс" залишити без задоволення.

2. Ухвалу Господарського суду Житомирської області від 17 вересня 2019 року у справі №906/365/17 залишити без змін.

3. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до суду касаційної інстанції у строк та в порядку, встановленому статтями 287-289 ГПК України.

4. Справу №906/365/17 повернути Господарському суду Житомирської області.

Повний текст постанови складений "07" листопада 2019 р.

Головуюча суддя Коломис В.В.

Суддя Саврій В.А.

Суддя Юрчук М.І.