17.10.2019
Справа № 482/1927/19
Номер провадження 3/482/944/2019
17 жовтня 2019 року м.Нова Одеса
Новоодеський районний суд Миколаївської області у складі : головуючого судді Демінської О.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Новоодеського ВП ГУНП в Миколаївській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, РНОКПП - НОМЕР_1 , уродженки м.Новий Буг Миколаївської області, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрованої за адресою : АДРЕСА_2 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 184 КУпАП,
Як викладено у протоколі серії АПР 18 № 569852 від 20.09.2019 року, ОСОБА_1 , ухилилась від виконання батьківських обов'язків щодо виховання свого сина ОСОБА_2 , 2009 року народження, який навчаючись в Новопетрівській ЗОШ, 11.09.2019р. близько 08:15 год. вчинив бійку з малолітнім ОСОБА_3 , 2008 року народження.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.1 ст. 184 КУпАП.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 в судовому засіданні винуватість свою у вчиненні адміністративного правопорушення заперечила. Підтвердивши, що інцидент, викладений в протоколі дійсно мав місце, пояснила, що 11.09.2019 року близько 08:15 год. між її сином ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , ОСОБА_4 стався конфлікт, який переріс в незначну бійку (штовханину), стверджувала, що своїх обовязків по вихованню сина не порушувала.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного.
За правилами ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно положень ст. 254 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушення, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно з положеннями ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 256 КУпАП щодо змісту протоколу про адміністративне правопорушення, в ньому, окрім іншого, зазначаються відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Предмет судового розгляду обмежений обставинами, які вказані в протоколі про адміністративне правопорушення та які визначають його суть.
Диспозиція ч.1 ст.184 КУпАП зазначає, що адміністративна відповідальність передбачена в разі ухиленні батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Таким чином, об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП, полягає в ухиленні батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей, а саме: залишення впродовж тривалого строку дитини без будь-якого нагляду, ухилення від виховання дітей, незабезпечення безпечних умов перебування за місцем проживання чи в іншому місці, невжиття заходів щодо їх лікування, безпідставне обмеження в харчуванні, одязі, інших предметах першої необхідності, штучне створення незадовільних побутових умов, тощо.
Тобто, в протоколі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП, має бути викладено в чому ж саме полягає порушення, наслідки такого порушення.
Не зазначення цього в протоколі про адміністративне правопорушення позбавляє процесуальної можливості орган (посадову особу), уповноважений розглядати справу про адміністративне правопорушення, зясувати обставини щодо вчинення адміністративного правопорушення, вини особи у його вчиненні, відтак, і наявність події і складу адміністративного правопорушення.
Проте, в протоколі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , в якому вказано лише, що ОСОБА_1 ухилилась від виконання батьківських обов'язків щодо виховання свого сина ОСОБА_2 , 2009 року народження, який навчаючись в Новопетрівській ЗОШ, 11.09.2019р. близько 08:15 год. вчинив бійку з малолітнім ОСОБА_3 , 2008 року народження, відсутнє посилання на конкретні дії особи, відносної якої складено протокол, які б свідчили про порушення, за які настає відповідальність за ч. 1 ст. 184 КУпАП, суть та обставини адміністративного правопорушення конкретно не визначені.
Крім того, суду не надано доказів того, що бійка між однолітками сталася саме внаслідок порушення ОСОБА_1 свого обов'язку по вихованню сина, тобто наявність причинно-наслідкового зв'язку між діями ОСОБА_1 та наслідками, не доведено. Крім того, в протоколі взагалі не вказано, конкретно які саме дії не вчинила ОСОБА_1 , які б свідчили про нехтування нею обов'язку по вихованню сина.
До того ж, доказів свідомого нехтування ОСОБА_1 своїми обовязками ( та якими ж саме), внаслідок чого її неповнолітній син ОСОБА_2 , 2009 року народження, який навчаючись в Новопетрівській ЗОШ, 11.09.2019р. близько 08:15 год. вчинив бійку з малолітнім ОСОБА_3 , 2008 року народження, як це викладено в протоколі, суду не надано.
Сам факт вчинення бійки дитиною, як це викладено в протоколі, не є підставою вважати, що ОСОБА_1 ухилилася від передбачених законом обовязків щодо виховання своєї дитини.
Відповідно вимогам п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутність подій і складу адміністративного правопорушення.
З наведених вище мотивів та враховуючи правове значення протоколу про адміністративне правопорушення, який не тільки визначає суть адміністративного правопорушення, поставленого особі у провину, а також є доказом в справі про адміністративне правопорушення відповідно до ст. 251 КУпАП, провадження у справі має бути закрито на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, за відсутності події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.184 КУпАП, за обставин, викладених в протоколі про адміністративне правопорушення серії АПР 18 № 569852 від 20.09.2019 року.
Керуючись п.1 ч.1ст. 247 КУпАП, суддя -
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, РНОКПП - НОМЕР_1 , уродженки м.Новий Буг Миколаївської області, проживаючої за адресою : АДРЕСА_1 , зареєстрованої за адресою : АДРЕСА_2 , закрити за відсутності події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.184 КУпАП, за обставин, викладених в протоколі про адміністративне правопорушення серії АПР 18 № 569852 від 20.09.2019 року.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.
Суддя О.І.Демінська