Рішення від 04.11.2019 по справі 127/28865/19

Справа № 127/28865/19

Провадження № 2-о/127/714/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.11.2019 Вінницький міський суд Вінницької області

в складі: головуючого судді - Антонюка В.В.,

за участі секретаря - Горденко Г.О.,

заявника - ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Вінниці цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Житомирський об'єднаний міський військовий комісаріат Житомирської області про встановлення факту, що має юридичне значення,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення факту що має юридичне значення.

Заява мотивована тим, що заявник, наказом Міністра оборони України від 03.08.2012 № 619 у зв'язку із реформуванням Збройних Сил України був звільнений з військової служби в запас за п. «г» (у зв'язку із скороченням штатів) та направлений на військовий облік до Житомирського об'єднаного міського військового комісаріату Житомирської області.

На військові комісаріати відповідно до п.п. 8, 9, 15 Положення про військові комісаріати, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №389 від 03.06.2013, покладається забезпечення соціального і правового захисту осіб, звільнених з військової служби і членів їх сімей, в тому числі ведення їх персонального військового обліку, що повинен документально відображати точні біографічні дані, проходження військової служби, трудову діяльність та інші відомості.

Проте, Житомирським об'єднаним міський військовим комісаріатом Житомирської області Міністерства оборони України проходження військової служби заявнику рахується за послужним списком з 01 серпня 2003 року.

Однак, заявник зазначає, що він навчався на військово-юридичному факультеті Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого (вказана академія у подальшому реорганізована в інший навчальний заклад згідно із Указом Президента України №1194/2010 від 24 грудня 2010 року та розпорядженням Кабінету Міністрів України №2213-р від 8 грудня 2010 року), на денній формі навчання з 30 липня 1999 року (наказ ректора академії №192-с від 30.07.1999) та закінчив його 29 червня 2004 року (наказ ректора академії №208-с від 29.06.2004). На час прибуття заявника на навчання до військово-юридичного факультету Національної юридичної академії імені Ярослава Мудрого, він вважався таким, що розпочав проходження військової служби.

Тобто, як зазначає заявник, він проходив військову службу в період навчання на військово-юридичному факультеті Національної юридичної академії імені Ярослава Мудрого не тільки з 01 серпня 2003 року по 26 червня 2004 року, як зазначено в його послужному списку та військовому квитку офіцера запасу, а також і з 30 липня 1999 року по 31 липня 2003 року, включно, тобто весь період навчання, а тому при визначенні періодів проходження військової служби Житомирським об'єднаним міський військовим комісаріатом Житомирської області повинно було застосовуватись Тимчасове положення про проходження військової служби громадянами України, затверджене Указом Президента України №174/93 від 13 травня 1993 року.

Також, заявник зазначає, що виникнення у нього прав на певну категорію соціальних пільг пов'язаних з проходженням військової служби прямо залежить від можливості встановлення факту проходження військової служби в певний період, що й стало підставою для його звернення до суду із даною заявою.

В судовому засіданні заявник ОСОБА_1 підтримав заявлені вимоги за обставин, викладених у його заяві та просив суд їх задоволити.

Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність, щодо задоволення заяви не заперечив.

Суд, з'ясувавши позицію заявника, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, приходить до висновку про необхідність задоволення заяви з наступних підстав.

Так, судом встановлено, що відповідно до витягу із наказу Міністерства оборони України від 03.08.2012 року за № 619, майор юстиції, заступник військового прокурора Житомирського гарнізону Центрального регіону України Глумаков А.С. звільнений з військової служби у запас за пунктом «г» (у зв'язку із скороченням штатів) (а.с.6).

Як вбачається із військового квитка серії НОМЕР_1 , ОСОБА_1 має звання- майор юстиції та проходив службу з 01.08.2003 року по 13.08.2012 року. (а.с.7-8).

Довідкою Національного університету «Юридична академія України ім. Я. Мудрого» військово-юридичного факультету від 05.07.2012 року підтверджується, що ОСОБА_1 затверджений на 1-й курс навчання наказом ректора академії № 192-с від 30.07.1999 року, відрахований у зв'язку із закінченням навчання наказом №208-с від 29.06.2004 року (а.с.9).

Довідкою від 06.09.2012 року, виданою Національним університетом «Юридична академія України ім. Я. Мудрого» військово-юридичним факультетом підтверджується, що ОСОБА_1 дійсно з 30.07.1999 року по 26.06.2004 року навчався на військово-юридичному факультеті Національної бридичної академії України ім. Я.Мудрого по схемі підготовки "Студент-курсант". Після закінчення університету 26.06.2004 року за наказом №382, йому присвоєно військове звання «Лейтенант юстиції» та відряджено для подальшого проходження військової служби до Генеральної прокуратури України (а.с.10).

Дипломами серії НОМЕР_2 та ХА № 24015094, з додатками до них підтверджується, що ОСОБА_1 в 2004 році закінчив Національну юридичну академію України ім. Ярослава Мудрого, отримав повну вищу освіту за спеціальністю «Правознавство» та здобув кваліфікацію юриста, офіцера військового управління тактичного рівня.(а.с.11-14).

Як вбачається із посвідчення серії НОМЕР_3 від 26.11.2014 року, ОСОБА_1 , має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій (а.с.18).

На звернення заявника ОСОБА_1 до Військового комісаріату Житомирського ОМВК Житомирської області із клопотанням про зарахування йому вислуги років військової служби за період навчання на військово-юридичному факультеті Національної юридичної академії України ім. Ярослава Мудрого з 30.07.1999 року по 31.07.2003 року, включно, йому було відмовлено (а.с.19-20).

За таких обставин, суд вважає, що зазначений факт проходження ОСОБА_1 військової служби в період навчання на військово-юридичному факультеті Національної юридичної академії України ім. Ярослава Мудрого з 30.07.1999 року по 31.07.2003 року знайшов своє підтвердження в судовому засіданні, а отже, заяву про встановлення факту, що має юридичне значення слід задовольнити.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до ч.2 ст.315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визнано іншого порядку їх встановлення.

Постанова Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31 березня 1995року дає роз'яснення, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.

Крім того, відповідно до ст.. 3, ч. 1 ст. 15 Закону України «Про Збройні Сили України», до Збройних Сил України належать об'єднання, військові частини, військові навчальні заклади, установи та організації.

Відповідно до вимог п. 1.7 діючої на той час Інструкції про організацію освітньої діяльності у вищих військових навчальних закладах Міністерства оборони України, яка затверджена наказом Міністра оборони України № 399 від 30.10.1998 року, до військових навчальних закладів відносяться такі військові структури, як військові факультети при цивільних вищих навчальних закладах.

Згідно абз. 3 п. 4 Тимчасового положення про проходження військової служби громадянами України, затвердженого Указом Президента України від 13.05.1993 р. № 174/93, відповідно до Закону України «Про загальний військовий обов'язок та військову службу», початком перебування на військовій службі в Збройних Силах України є день прибуття на навчання до військово-навчального закладу, вказаний у приписі, виданому військовим комісаріатом - для допризовників, призовників і військовозобов'язаних.

У відповідності до п. 15 Тимчасового положення про організацію підготовки офіцерів у цивільних вищих навчальних закладах, затвердженого спільним наказом Міністерства освіти України та Міністерства оборони України від 28.12.1995 року № 360/342, зареєстрованого в МЮУ 29.01.1996 р. за № 39/1064, військові факультети при цивільних вищих навчальних закладах є вищими військово-навчальними закладами Міністерства оборони України, що створені для підготовки офіцерів з вищою освітою з залученням професорсько-викладацького складу і навчально-матеріальної бази цивільних вищих навчальних закладів.

До військових навчальних закладів відносяться такі військові структури, як військові факультети при вищих цивільних навчальних закладах і які готують військових фахівців з відповідними освітньо-кваліфікаційними рівнями «магістр, «спеціаліст», «бакалавр», «молодший спеціаліст» /п. 1.7 Інструкції про організацію освітньої діяльності у вищих військових навчальних закладах МОУ, затвердженої наказом МОУ № 399 від 30.10.1998 р./.

Відповідно до п. 1.2. Положення про військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України, Міністерства оборони України від 20.06.2003 року №400/192, передбачено, що військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів є структурними підрозділами цих вищих навчальних закладів. До них відносяться військові інститути, військові коледжі, факультети та кафедри військової підготовки вищих навчальних закладів.

В свою чергу, Указ Президента України від 20.11.1996 року №1105/96 «Про заходи щодо підготовки кадрів військової юстиції та організації науково-дослідної роботи у галузі військового законодавства», вказує, що військово-юридичний факультет (військової юстиції) утворений у складі Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого та відноситься до системи військової освіти та перебуває в оперативному управлінні Міністерства Оброни України, тобто має статус військово-навчального закладу.

Відповідно до ст. 24 Закону України «Про загальний військовий обов'язок і військову службу» (в редакції від 25 березня 1992 року) та п. 4 Розділу 1 Тимчасового положення про проходження військової служби солдатами, матросами, сержантами і старшинами, затвердженого Указом Президента України від 13 травня 1993 року №174/93, яке втратило чинність лише 01.01.2002, чинних в період навчання заявником на військово-юридичному факультеті Національної юридичної академії імені Ярослава Мудрого, початком перебування на військовій службі вважався день прибуття на навчання до військово-навчального закладу, вказаний у приписі, виданому військовим комісаріатом, - для допризовників, призовників і військовозобов'язаних, а згідно частини другої вищезазначеної статті, закінченням перебування на військовій службі вважається день закінчення навчального закладу.

Тобто, на час прибуття заявника на навчання до військово-юридичного факультету Національної юридичної академії імені Ярослава Мудрого він вважався таким, що розпочав проходження військової служби.

31 липня 1999 року набрав чинності Закон України «Про загальний військовий обов'язок і військову службу» в редакції від 18 червня 1999 року, яким не передбачено навчання у військово-навчальному закладі перебуванням на військовій службі.

Відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно- правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до практики тлумачення Конституційним судом України принципу незворотної дії в часі законів та інших нормативно-правових актів (Рішення Конституційного Суду України №1-рп/99 від 09 лютого 1999 року, Рішення у справі №1-16/2001 від 05 квітня 2001 року та Рішення у справі №1- 8/2002 від 02 липня 2002 року), дію нормативно-правового акту в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, закони та інші нормативно-правові акти України не поширюються на правовідносини, які виникли і не закінчились до набуття чинності тих законів та інших нормативно-правових актів, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Відповідно до ст. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Таким чином, положення ст. 24 Закону України «Про загальний військовий обов'язок і військову службу» в редакції від 18 червня 1999 року не поширюються на заявника, оскільки він прибув до військово-юридичного факультету Національної юридичної академії імені Ярослава Мудрого на навчання 30 липня 1999 року, тоді коли діяла норма закону, якою передбачалось початком перебування на військовій службі день прибуття на навчання до військово - навчального закладу і внесення змін до закону, які набрали чинності 31 липня 1999 року, не припиняє проходження ним військової служби у військово - навчальному закладі до моменту його закінчення, так як в даному випадку закон не має зворотної дії в часі.

Таким чином, заявник проходив військову службу в період навчання на військово-юридичному факультеті Національної юридичної академії імені Ярослава Мудрого не тільки з 01 серпня 2003 року по 26 червня 2004 року, як зазначено в його послужному списку та військовому квитку офіцера запасу, а також і з 30 липня 1999 року по 31 липня 2003 року, включно, тобто у весь період навчання.

З огляду на викладене слід дійти висновку, шо при визначенні періодів проходження військової служби Житомирським об'єднаним міський військовим комісаріатом Житомирської області повинно було застосовуватись Тимчасове положення про проходження військової служби громадянами України, затверджене Указом Президента України №174/93 від 13 травня 1993 року.

Таким чином, виникнення прав у заявника на певну категорію соціальних пільг пов'язаних з проходженням військової служби прямо залежить від можливості встановлення факту проходження військової служби в певний період саме в судовому порядку, оскільки законодавством інший порядок не встановлено. (Аналогічні висновки містяться в Ухвалах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 01.03.2017 справа №756/9539/16-ц, від 18.10.2017 №296/1282/17 та ін.)

Всебічно проаналізувавши обставини справи в їх сукупності, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному і об'єктивному розгляді справи, зібрані по справі докази, керуючись законом, суд дійшов висновку про достатність доказів на підтвердження факту проходження заявником строкової військової служби у Збройних Силах України весь період навчання на військово-юридичному факультеті НЮАУ ім. Я. Мудрого у період з 30.07.1999 року по 31.07.2003 року, тому заява підлягає задоволенню.

Керуючись ЗУ «Про Збройні Сили України», Тимчасовим положенням про проходження військової служби громадянами України, затвердженим Указом Президента України від 13.05.1993 р. № 174/93, Тимчасовим положенням про організацію підготовки офіцерів у цивільних вищих навчальних закладах, затвердженим спільним наказом Міністерства освіти України та Міністерства оборони України від 28.12.1995 року № 360/342, та керуючись ст.ст. 12, 263, 265, 273, 293, 315, 316 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Житомирський об'єднаний міський військовий комісаріат Житомирської області про встановлення факту, що має юридичне значення - задоволити.

Встановити факт проходження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , військової служби в період навчання на війсьово-юридичному факультеті Національної юридичної академії України ім. Ярослава Мудрого з 30.07.1999 року по 31.07.2003 року, включно.

Судові витрати залишити за заявником.

Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня проголошення. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи - в той же строк з дня складання повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлено 06.11.2019 року.

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_4 , адреса проживання: АДРЕСА_1 .

Заінтересована особа: Житомирський об'єднаний міський військовий комісаріат Житомирської області, юридична адреса: м. Житомир, вул. Тараса Бульби-Боровця, буд. 21, код ЄДРПОУ 07873079.

Суддя: