Постанова від 16.03.2009 по справі 2а-329/09

Справа № 2а-329/09р.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.03.2009 р. Ленінський районний суд м. Луганська у складі:

головуючого - судді Масенко Д.Є.,

при секретарі - Філатовій Н.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну за позовом ОСОБА_1

ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м.

Луганська про визнання дій неправомірними, -

Встановив:

У січні 2009р. позивач звернувся до суду з позовом до Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська та просив: визнати неправомірними дії відповідача в частині відмови призначення йому пенсії відповідно до ст. ст. 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; зобов'язати відповідача з 01.11.2008р. здійснити перерахунок його державної пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, сплатити не отриману в повному обсязі суму та у подальшому сплачувати пенсію у відповідності до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив наступне.

Він є учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987р. категорія 1, інвалід 2 групи (захворювання пов'язане з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії), інвалідність встановлена 31.07.2008р. З 04.08.2003р. він користується правами та пільгами встановленими Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". До 31.10.2008р. він отримував пенсію як військовослужбовець через Головне управління пенсійного фонду України в Луганській області. З 01.11.2008р. він вирішив перейти на державну пенсію та з 01.11.2008р. йому припинили виплату пенсії у Головному управління пенсійного фонду України в Луганській області. 20.10.2008р. він подав заяву та необхідні документи відповідачу з проханням з 01.11.2008р. призначити йому пенсію згідно Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та просив врахувати його заробіток в зоні відчуження, надав необхідні архівні документи та довідку з військової частини з відомостями про його заробітну плату, необхідні для нарахування пенсії. Також, просив у випадку, якщо розмір його пенсії, призначеної із заробітку буде меншим ніж 8 мінімальних пенсій за віком, призначити йому пенсію в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком. Крім того, просив призначити встановлену ст. 50 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" додаткову пенсію за шкоду здоров'ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком та додаткові надбавки до пенсії як інваліду війни 2 групи. 31.12.2008р. він отримав відповідь в якій відповідач зазначив, що підстав призначити пенсію в зазначеному розмірі немає. Позивач вважає зазначено відмову неправомірною та навів наступний розрахунок.

З 01.10.2008р. мінімальна пенсія за віком для непрацездатних осіб складає 498 гр., таким чином його пенсія повинна складати не менш 3984 гр (489 х 8). Відповідно до ст. 50 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" йому повинна нараховуватися й додаткова пенсія за шкоду здоров'ю, яка для інвалідів 2 групи складає 75% мінімальної пенсії за віком що з 01.10.2008р. складає 373, 50 гр. (498 гр х 75%: 100). Крім того, як інвалід війни 2 групи він

повинен отримувати додаткову надбавку до пенсії в розмірі 40 % прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність 199, 20 гр. (498 гр х 40%: 100), а також щомісячна цільова допомога інваліду війни 50 гр.

Таким чином позивач вважає, що його пенсія повинна складати 4606, 70 гр. замість нарахованої 1168, 80 гр.

В судове засідання позивач не з'явився, до його початку подав заяву в якій просив розглянути справу у його відсутності.

Представник відповідача також не з'явився в судове засідання, до його початку подав клопотання в якому просив розглянути справу без нього та відмовити у задоволені позову, надав письмові заперечення в яких зазначив наступне.

Позивач знаходиться на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська та отримує пенсію по інвалідності (2група), як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 01.11.08р. Законом України „Про державний бюджет України на 2008р." від 28.12.2007р. було змінено текст ст. 50 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". А саме: особам віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю, у розмірах - інвалідам 2 групи - 20% прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність. Пунктом 15 ст. 28 Закону України „Про державний бюджет України на 2008р." від 28.12.2007р. змінено текст ст. 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи": у всіх випадках розмір пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим - для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986р. по 2 групі інвалідності - 200% прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність. Тобто з 01.01.2008р. ст. ст. 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" було змінено та вони діяли в новій редакції. Разом з тим представник відповідача не заперечує того факту, що рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008р. визнано неконституційними положення Закону України „Про Державний бюджет України на 2008р."

Крім цього, відповідач вважає, що пенсія позивачу нарахована відповідно до вимог ч.5 ст. 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" яка передбачає, що порядок обчислення пенсії встановлюється КМУ, та постанови КМУ № 530 від 28.05.2008р. „Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", яким встановлено розмір пенсії відповідно до прожиткового мінімуму.

Вивчивши матеріали справи суд дійшов наступного.

Як встановлено в судовому засіданні позивач є учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987р. категорія 1, інвалід 2 групи (захворювання пов'язане з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії), інвалідність встановлена 31.07.2008р. З 01.11.08р. позивач знаходиться на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська та отримує пенсію по інвалідності (2група), як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в розмірі 1168, 80гр. та з 01.03.09р. - 1572, 24гр., розмір якої був встановлений відповідно до постанови КМУ № 530 від 28.05.2008р. Зазначене підтверджується копією посвідчення позивача (а.с. 7), копією експертного висновку (а.с. 9), довідкою (а.с. 10) та проти цього не заперечує відповідач.

20.10.2008р. позивач звертався до відповідача з проханням надати роз'яснення щодо призначеної йому пенсії (а.с. 11).

У листі від 31.12.2008р. відповідач зазначив, що розмір його пенсії з 01.11.2008р. встановлено в сумі 1168, 80гр. (а.с. 12).

Суд вважає таку відмову у перерахунку пенсії такою, що не відповідає вимогам закону.

Згідно ст. 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" розмір пенсії для інвалідів 2 групи, призначеної у відповідності з цим Законом повинен бути не нижчим 8 мінімальних пенсій за віком, а згідно ст. 50 цього Закону таким інвалідам 2 групи виплачується додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.

Згідно ст. 28 Закону України „Про загально обов'язкове державне пенсійне страхування " мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Відповідно до Закону України „Про Державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність складає: з 1 січня 470гр.; з 1 квітня - 481гр.; з 1 липня - 482гр.; з 1 жовтня - 498гр.

Законом України „Про Державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007р. внесено зміни до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема ст. ст. 50, 54 вказаного Закону передбачається, що з 01.01.2008р. особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірах - інвалідам 2 групи 20% прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність. Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами. У всіх випадках розмір пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим: по 2 групі інвалідності - 150% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати пенсії згідно із законом про державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.

Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008р. положення пункту 28 розділу II „Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України „Про Державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007р. щодо внесення змін до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визнані такими, що не відповідають Конституції України.

Відповідно до ст. ст. 147, 152 Конституції України єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні є Конституційний суд України, рішення якого набирають чинності з дня ухвалення.

Відповідно до ст. 71 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" дія положень цього закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Статтями 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплати встановлюють більші соціальні гарантії позивача, тому відповідно до вимог ст. 92 Конституції України, суд не приймає до уваги розмір пенсії, встановлений згідно ПКМУ № 530 від 28.05.2008р.

Крім того, згідно з рішенням Конституційного Суду України (№ 8-рп/2005 від 11 жовтня), який неодноразово розглядає проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України відокремлюють певні категорії громадян України що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема належать

громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами. У рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України не допускається.

У відповідно зі ст. 45 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р. № 1058-IV у разі виникнення права на підвищення пенсії її перерахунок проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії 20.10.2008р., тому відповідач має провести такий перерахунок з 01.11.2008р.

За таких обставин суд вважає за необхідне визнати дії Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська щодо відмови в перерахунку пенсії у відповідності до ст. ст. 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 01.11.2008р. неправомірним та зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком з 01.11.2008р., зобов'язавши у подальшому сплачувати пенсію у відповідності до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 159, 160, 161, 163, 167 КАС України, Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", рішенням Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008р., суд -

Постановив:

Позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська про визнання дій неправомірними -задовольнити.

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком з 01.11.2008р., зобов'язавши у подальшому сплачувати пенсію у відповідності до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку на апеляційне оскарження.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного адміністративного суду Луганської області через Ленінський районний суд м. Луганська шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку передбаченому ч. 5 ст. 186 КАС України.