Постанова від 06.11.2019 по справі 420/3668/19

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2019 р.м.ОдесаСправа № 420/3668/19

Категорія: 105000000 Головуючий в 1 інстанції: Свида Л.І.

Місце ухвалення: м. Одеса

Дата складання повного тексту: 23.07.2019 р.

Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Бітова А.І.

суддів - Лук'янчук О.В.

- Ступакової І.Г.

у зв'язку з відсутністю клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю, справа розглянута згідно п.1 ч.1 ст. 311 КАС України,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23 липня 2019 року у справі за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу,

ВСТАНОВИЛА:

У червні 2019 року Головне управління Пенсійного фонду (далі ГУПФ) України в Одеській області звернулося до суду з позовом до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції (далі УДВС ГТУЮ) в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ в Одеській області Щеглової Є.В. ВП №58890339 від 04 червня 2019 року про накладення штрафу у розмірі 10 200 грн.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказував, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2018 року у справі №420/5448/18 ГУПФ України в Одеській області, 20 лютого 2019 року здійснено ОСОБА_1 розрахунок компенсації втрати частини доходів за період з 20 листопада 2005 року по 31 травня 2018 року, у зв'язку з порушенням строків виплати суми недоотриманої пенсії в розмірі 8 086,53 грн. Виплата нарахованої компенсації за зазначений період, сума якої становить 30 563,13 грн. буде здійснена згідно з Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №649 (далі Порядок №649) та Порядком ведення обліку рішення суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженим правлінням Пенсійного фонду України від 26 вересня 2018 року №20-1 (далі Порядок №20-1), а тому оскаржувана постанова є протиправною та підлягає скасуванню.

Відповідач позов не визнав, вказуючи, що боржником не надано жодних доказів вчинення будь-яких дій на дотримання Порядку №649 до прийняття оскаржуваної постанови, в тому числі і докази направлення ГУПФ України в Одеській області до відповідного органу рішення по справі №420/5448/18 для підтвердження суми, що підлягає виплаті. Враховуючи те, що вимоги виконавчого листа №420/5448/18, виданого Одеським окружним адміністративним судом від 04 березня 2019 року боржником - ГУПФ України в Одеській області у повному обсязі не виконано, а саме в частині виплати нарахованих коштів, оскаржувана постанова є правомірною та не підлягає скасуванню.

Справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 23 липня 2019 року у задоволенні позовної заяви ГУПФ України в Одеській області до УДВС ГТУЮ в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ в Одеській області Щеглової Є.В. ВП №58890339 від 04 червня 2019 року про накладення штрафу у розмірі 10 200 грн. - відмовлено.

В апеляційній скарзі ГУПФ України в Одеській області ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з неправильним застосуванням норм матеріального права, з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, а також що у зв'язку з тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи.

В обґрунтування апеляційної скарги ГУПФ України в Одеській області зазначає, що судом першої інстанції не надано належної правової оцінки доводам позивача, що постанову про накладення на боржника штрафу державний виконавець виносить у разі невиконання рішення суду без поважних причин. Рішення суду щодо зобов'язання здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії управлінням виконано у повному обсязі. Виплата перерахованої суми компенсації втрати частини доходів буде здійснюватися в порядку, встановленому Порядком №649 в межах наявних бюджетних асигнувань.

Відзиву на апеляційну скаргу не надходило.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги ГУПФ України в Одеській області, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія приходить до наступного.

Обставини встановлені судом першої інстанції, підтверджені судом апеляційної інстанції та неоспорені учасниками апеляційного провадження:

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2018 року у справі №420/5448/18, яке набрало законної сили 11 лютого 2019 року, позов ОСОБА_1 задоволено, зобов'язано ГУПФ України в Одеській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 суму компенсації втрати частини доходів, за період з 20 листопада 2005 року по 31 травня 2018 року, у зв'язку з порушенням строків виплати суми недоотриманої пенсії в розмірі 8 086,53 грн.

З метою виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2018 року у справі №420/5448/18 ГУПФ України в Одеській області 20 лютого 2019 року здійснено ОСОБА_1 розрахунок компенсації втрати частини доходів за період з 20 листопада 2005 року по 31 травня 2018 року, у зв'язку з порушенням строків виплати суми недоотриманої пенсії в розмірі 8 086,53 грн.

На адресу ГУПФ України в Одеській області 22 квітня 2019 року надійшов лист Відділу примусового виконання рішень (далі ВПВР) УДВС ГТУЮ в Одеській області №09.1-1866 від 15 квітня 2019 року, яким направлено позивачу постанову про відкриття виконавчого провадження від 15 квітня 2019 року ВП №58890339 при примусовому виконанні виконавчого листа №420/5448/18 від 04 березня 2019 року, виданого Одеським окружним адміністративним судом.

З матеріалів справи вбачається, що ГУПФ України в Одеській області на лист ВПВР УДВС ГТУЮ в Одеській області 26 квітня 2019 року направлено лист про виконання рішення суду із зазначенням, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2018 року у справі №420/5448/18, яке набрало законної сили 11 лютого 2019 року, ГУПФ України в Одеській області 20 лютого 2019 року здійснено ОСОБА_1 розрахунок компенсації втрати частини доходів за період з 20 листопада 2005 року по 31 травня 2018 року, у зв'язку з порушенням строків виплати суми недоотриманої пенсії в розмірі 8 086,53 грн. Виплата нарахованої компенсації за зазначений період, сума якої становить 30 563,13 грн. буде здійснена згідно з Порядком №649 та Порядком №20-1. Крім того, позивач просив у відповідності до п.9 ч.1 ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження" закінчити виконавче провадження по виконавчому листу №420/5448/18, виданому 04 березня 2019 року Одеським окружним адміністративним судом.

Проте, з ВПВР УДВС ГТУЮ в Одеській області 17 травня 2019 року до позивача надійшов лист №09.1-2536 від 11 травня 2019 року, яким направлено позивачу постанову про накладення штрафу від 11 травня 2019 року ВП №58890339 у розмірі 5 100 грн. за невиконання вимог виконавчого листа №420/5448/18, виданого Одеським окружним адміністративним судом 04 березня 2019 року.

ГУПФ України в Одеській області 27 травня 2019 року повторно направлено на адресу ВПВР УДВС ГТУЮ в Одеській області направлено лист про виконання рішення суду із зазначенням, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2018 року у справі №420/5448/18, яке набрало законної сили 11 лютого 2019 року, ГУПФ України в Одеській області 20 лютого 2019 року здійснено ОСОБА_1 розрахунок компенсації втрати частини доходів за період з 20 листопада 2005 року по 31 травня 2018 року, у зв'язку з порушенням строків виплати суми недоотриманої пенсії в розмірі 8 086,53 грн. Виплата нарахованої компенсації за зазначений період, сума якої становить 30 563,13 грн. буде здійснена згідно з Порядком №649 та Порядком №20-1.

Листом №09.1-3225 від 04 червня 2019 року ВПВР УДВС ГТУЮ в Одеській області направив позивачу постанову про накладення штрафу від 04 червня 2019 року ВП №58890339 у розмірі 10 200 грн. за невиконання вимог виконавчого листа №420/5448/18, виданого Одеським окружним адміністративним судом 04 березня 2019 року.

Позивач не погодився з правомірністю цієї постанови, що і стало підставою для звернення до суду із даним позовом.

Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що невиконання судового рішення ГУПФ України в Одеській області в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, а накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.

Судова колегія вважає ці висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ст.ст. 2, 6-14, 73, 74, 77, 78 КАС України, ст.ст. 1, 3, ч.1 ст. 18, ч.6 ст. 26, ст. 63, ч.1 ст. 75 Закону України "Про виконавче провадження", які регулюють спірні правовідносини.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження", виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Статтею 3 Закону України "Про виконавче провадження" визначено перелік документів, що підлягають примусовому виконанню, до яких належать і виконавчі листи, що видаються судами.

Отже, правовою підставою для відкриття виконавчого провадження, зокрема є виконавчий документ, виданий на підставі та на виконання рішення суду.

Відповідно до ч.1 ст. 18 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець зобов'язаний вживати передбачені цим Законом заходи щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Згідно ст. 63 Закону України "Про виконавче провадження" за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного ч.6 ст. 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність. Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого ч.2 цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником. У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом.

Відповідно до ч.6 ст. 26 Закону України "Про виконавче провадження", за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).

Частиною 1 ст. 75 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Стосовно доводів апеляційної скарги щодо невиконання ГУПФ України в Одеській області рішення суду з поважних причин, судова колегія зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, ГУПФ України в Одеській області було повідомлено відповідача, що виплата нарахованої суми компенсації втрати частини доходів у розмірі 30 563,13 грн. буде здійснена згідно з Порядком №649, за наявності бюджетного фінансування.

Судова колегія зазначає, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження, складає сукупність дій, спрямованих на виконання рішень судів у строки, визначені Законом.

При цьому, з'ясування обставин, що свідчать про не виконання без поважних причин судового рішення, ініціює державного виконавця вжити заходи впливу на боржника, у томі числі шляхом накладення штрафу, повідомлення компетентного органу про вчинення кримінального правопорушення.

На думку судової колегії, виключенням щодо невиконання рішення суду є наявність поважних причин, що об'єктивно перешкоджають боржнику вчинити дії у спосіб визначений судом, а, отже, доведеність цих обставин покладається на особу, яка має вчинити відповідні дії на виконання судового акту.

Разом з цим, судова колегія вважає, що ГУПФ України в Одеській області не надано належних доказів відсутності достатнього фінансування та доказів своєчасного звернення до компетентних органів для виділення коштів для виконання рішення суду.

При цьому, посилання ГУПФ України в Одеській області на відсутність коштів на проведення виплати пенсії в перерахованому розмірі порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто, органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань (рішення Європейського суду у справі "Кечко проти України" від 08 листопада 2005 року).

Також судова колегія не приймає доводи апелянта стосовного того, що виплата донарахованої суми пенсії буде проведена ГУПФ України в Одеській області у відповідності до Порядку №649, із посиланням на те, що виключно комісією з питань погашення заборгованості, згідно вказаного Порядку приймається рішення про виплату перерахованих пенсій.

Наведені доводи, зокрема, були викладені і у позовній заяві, проте, як вбачається з матеріалів справи, ані під час подання позовної заяви, ані під час звернення з даною апеляційною скаргою, ГУПФ України в Одеській області не надано доказів прийняття комісією відповідного рішення, оформленого протоколом та доказів того, що Управлінням направлений відповідний пакет документів до Пенсійного фонду України на розгляд до уповноваженої комісії, як це передбачено Порядком №649.

При цьому, судова колегія вважає безпідставними посилання апелянта на відсутність належного фінансування, оскільки наведені в апеляційній скарзі доводи не обґрунтовують поважність причин невиконання судового рішення у вищезазначеному обсязі, оскільки не вимагають від нього будь-яких фінансових витрат.

За таких обставин, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що ГУПФ України в Одеській області рішення суду по справі №420/3668/19 виконано не в повному обсязі, що свідчить про обґрунтованість прийнятої державним виконавцем постанови про накладення штрафу.

Судова колегія не змінює розподіл судових витрат відповідно ст. 139 КАС України.

Враховуючи все вищевикладене, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, відповідно, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Оскільки дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, постанова суду апеляційної інстанції відповідно до ч.5 ст. 328 КАС України в касаційному порядку оскарженню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 308, 311, п.1 ч.1 ст. 315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, ч.5 ст. 328 КАС України, судова колегія, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23 липня 2019 року залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків передбачених п.2 ч.5 ст. 328 КАС України.

Головуючий: Бітов А.І.

Суддя: Суддя: Лук'янчук О.В. Ступакова І.Г.