05 листопада 2019 року справа №360/2372/19
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Ястребової Л.В., суддів Компанієць І.Д., Міронової Г.М., розглянув у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в місті Лисичанську Луганської області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2019 р. у справі №360/2372/19 (головуючий І інстанції Ірметова О.В., повний текст складено 05.08.2019 року в м. Сєвєродонецьк Луганської області) за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Лисичанську Луганської області про зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Лисичанську Луганської області (далі - відповідач), в якому просив зобов'язати відповідача зробити відповідний перерахунок трудового стажу ОСОБА_1 з урахуванням всього пільгового стажу роботи в районах Крайньої Півночі, а саме з 01.10.1972 р. по 10.01.1977 р., з 15.10.1976 р. по 12.11.1984 р., та з 29.11.1984 р. по 01.06.1985 р. (а.с. 4-6).
Позовну заяву обґрунтовано тим, що у лютому 2018 року він звернувся до відповідача по справі з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням всього трудового стажу роботи в районах Крайньої Півночі з пільговим обліком, тобто з урахуванням коефіцієнту. Відповідач в свою чергу прийняв від Позивача заяву не, як заяву на перерахунок пенсії, а зареєстрував її як звернення громадянина. У наданій відповідачем відповіді за №35/Н-7 від 20.02.2018 було зазначено, що при перегляді пенсійної справи були виявлені помилки, які були допущені при розрахунку пенсії. Також в цій відповіді Позивачу було повідомлено про те, що про результати виправлення помилок та відповідний проведений перерахунок пенсії буде повідомлено додатково, пройшов майже рік, але ніяких повідомлень від Відповідача про виправлення помилок допущених при розрахунку його пенсії та проведений перерахунок пенсії позивач так і не отримав. 06.03.2019 з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням всього трудового стажу роботи в районах Крайньої Півночі позивач звернувся до Головного управління пенсійного фонду України в Луганській області. 08 квітня 2019 року отримав відповідь за №5095/02-03 в якій зазначено, що за долученими до пенсійної справи довідками та даними з трудової книжки вбачається, що періоди роботи з 01.10.1972 по 10.01.1977, з 15.10.1976 по 12.11.1984, та з 29.11.1984 по 01.06.1985, не можливо зарахувати в пільговому обчисленні до страхового стажу, оскільки позивачем не було надано жодного доказу, щодо користування пільгами, а саме відсутні строкові трудові договори про роботу в цих районах, або інші докази роботи. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2019 р. адміністративний позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність відповідача щодо не зарахування до пільгового стажу ОСОБА_1 , періодів роботи в районах Крайньої Півночі з 01.10.1972 по 10.01.1977, з 15.10.1976 по 12.11.1984 та з 29.11.1984 по 01.06.1985. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанську Луганської області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 періоди роботи в районах Крайньої Півночі з 01.10.1972 по 10.01.1977, з 15.10.1976 по 12.11.1984 та з 29.11.1984 по 01.06.1985 та провести відповідний перерахунок пенсії з урахуванням збільшеного стажу, з дати звернення ОСОБА_1 з відповідною заявою про перерахунок пенсії (а.с. 76-78).
Не погодившись з судовим рішенням, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги відповідач зазначив, що пільги встановлені ст.5 Указу Президії Верховної Ради від 10.02.1960 «Про упорядкування пільг для осіб, що працюють в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі» та ст.3 Указу Президії Верховної Ради СРСР від 26.09.1967 «Про розширення пільг для осіб, що працюють в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі», надаються працівникам, що прибули на роботу за умови укладення ними трудових договорів про роботу в цих районах та місцевостях на термін три роки, а на островах Північного Льодового океану - два роки. Звертає увагу, що відповідно абз. 2 пп. 2 п. 2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою Пенсійного фонду України №22-1 від 22.11.2005р. за період роботи до 01 січня 1991 року на Крайній Півночі чи в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього СРСР, а також на острові Шпіцберген надаються договори або інші документи, що підтверджують право працівника на пільги, передбачені для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі (а.с. 83-84).
Відповідно до вимог частини 1 статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , громадянин України ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , є пенсіонером за віком (а.с. 7-8).
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням періоду роботи в районах Крайньої Півночі та на островах Льодовитого океану в кратному обчисленні.
Листом від 08.04.2019 №5095/02-03 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повідомило, що Позивач перебуває на обліку в УПФУ в м.Лисичанську Луганської області та з 11.05.2005 отримує дострокову пенсію. За долученими до пенсійної справи довідками про роботу в районах Крайньої Півночі і місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, від 04.08.2005 №359 за період роботи з 01.10.1972 по 10.01.1977 у Північно-Тиманській партії; від 27.05.2005 №1450 за період роботи з 15.10.1976 по 12.11.1984 в аеропорту Нижня Пеша Нарьян - Марського авіаотряду; про роботу на островах Північного Льодовитого океану від 19.07.2005 за період роботи з 29.11.1984 по 30.11.1987 в Арктичній нафтогазорозвідувальній експедиції (з виключенням періоду з 01.06.1984 по 01.06.1985 у зв'язку із знаходженням на виправних роботах) зараховувати в пільговому обчисленні до страхового стажу зазначені періоди роботи підстави відсутні - оскільки до управління Позивачем не було надано жодного доказу щодо користування пільгами, які надаються особам, що прибули в райони Крайньої Півночі і в місцевості, прирівняні до районів Крайньої Півночі, а саме - строкові трудові договори про роботу в цих районах, або інші докази: бронювання житла, користування пільгами щодо проїзду під час відпустки (а.с. 10-11).
Отже, предметом спору у даній справі є наявність правових підстав для не врахування відповідачем для перерахунку пенсії пільгового стажу роботи в районах Крайньої Півночі, а саме: з 01.10.1972 р. по 10.01.1977 р., з 15.10.1976 р. по 12.11.1984 р., та з 29.11.1984 р. по 01.06.1985 р., які не підтверджені строковими трудовими договорами про роботу в цих районах.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.п. 4, 5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, звернення особою за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Днем звернення за пенсією вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви про призначення, перерахунок, відновлення або переведення з одного виду пенсії на інший.
Пунктом 7 цього Порядку визначений вичерпний перелік документів, що мають бути подані особою, яка звертається за призначенням пенсії. Відповідно до п. 7 параграф «б» цього Порядку до заяви про призначення пенсії за віком за відсутності трудової книжки мають бути додані у тому числі документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.
Пункт 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 встановлює, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу органами Пенсійного фонду на місцях приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
При цьому пункт 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» доповнює, що у якості документів про стаж, які передбачені вищезазначеним Порядком підтвердження наявного трудового стажу, за період роботи до 01 січня 1991 року на Крайній Півночі чи в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього Союзу РСР, а також на острові Шпіцберген можуть надаватись договори або інші документи, що підтверджують право працівника на пільги, передбачені для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі чи місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі.
Пунктом 5 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 передбачено, що період роботи до 1 січня 1991 року в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього Союзу РСР, а також на острові Шпіцберген зараховується до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло до 1 січня 1991 року.
Пільгове обчислення страхового стажу застосовується для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та на яких поширювалися пільги, передбачені для працюючих в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, відповідно до Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі», постанови Ради Міністрів Союзу РСР від 10 лютого 1960 року № 148 «Про порядок застосування Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі», Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 26 вересня 1967 року «Про розширення пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі».
Пільгове обчислення страхового стажу провадиться на підставі трудової книжки, або письмового трудового договору, або довідки, в яких зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та користування пільгами, передбаченими вищезазначеними нормативно-правовими актами.
Тобто використання розділового сполучника «або» свідчить про те, що з ряду перелічених документів можливо використати один із них, а не всі одразу.
За таких обставин, за наявності у позивача одного з перелічених у вказаній вище нормі права документів, до нього повинно застосовуватись пільгове обчислення страхового стажу як до особи, яка працювала в районах Крайньої Півночі.
Перелік районів Крайньої Півночі і місцевостей, прирівняних до районів Крайньої Півночі, на яких розповсюджується дія Указів Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року і від 26 вересня 1967 року «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі», визначений постановою Ради Міністрів СРСР № 1029 від 10 листопада 1967 року.
Спору, що місцевість, де працював позивач, відносилась до районів Крайньої Півночі, між сторонами не існує.
Матеріалами справи підтверджується, що позивач працював на роботах в районах Крайньої Півночі у періоди: з 01.10.1972 по 10.01.1977, з 15.10.1976 по 12.11.1984 та з 29.11.1984 по 01.06.1985 (а.с. 12-19).
Відповідно довідок ЗАТ «Архангельскгеорозвідка» від 29.11.2005 № 1825 та ТОВ «ЛУКОЙЛ - Заполярнафта» також підтверджено спірні періоди роботи ОСОБА_1 в районах Крайньої Півночі (а.с. 20, 21).
Таким чином, колегія суддів зазначає, що наявність письмового трудового договору не є виключною підставою для пільгового обчислення страхового стажу і зазначений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» надає особі можливість надавати вказані документи за її вибором.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції погоджує висновок суду першої інстанції, про те, що на момент перерахунку пенсії ОСОБА_1 , в матеріалах пенсійної справи знаходились необхідні документи про пільговий стаж роботи в районах Крайньої Півночі.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін, оскільки суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в місті Лисичанську Луганської області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2019 р. у справі №360/2372/19 - залишити без задоволення.
Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2019 р. у справі №360/2372/19 - залишити без змін.
Повний текст постанови складений та підписаний 05 листопада 2019 року.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення окрім випадків визначених статтєю 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Л.В. Ястребова
Судді І.Д. Компанієць
Г.М. Міронова