06 листопада 2019 року Чернігів Справа № 620/2950/19
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Житняк Л.О.,
за участі секретаря Демусенко А.С.,
позивача ОСОБА_1 ,
відповідача-2 Бабіч К .О .,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області про визнання протиправною постанови та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулася з позовом (уточненим) до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області, в якому просить:
- визнати перший пункт постанови №25/02/36/19 про результати перевірки законності зведеного виконавчого провадження АСВП №56982658 протиправним;
- зобов'язати державного виконавця Прилуцького міськрайонного ВДВС ГТУЮ в Чернігівській області провести повторний опис майна ОСОБА_3 за адресою АДРЕСА_1 , та описати все майно, яке знаходиться в гаражному приміщенні (2 сварки, болгарки, наждак, автомобільний причіп, блок для обробітку землі "Зірка", стабілізатор напруги, насосної станції, мікрохвильовку, пральну машину, телевізори) та інші предмети для реалізації, які державні виконавці не хотіли описувати минулого разу, з використанням фото або відеофіксації.
В судовому засіданні встановлено, що позивачем при подачі позову допущено описку у частині зазначення номеру оскаржуваної постанови та замість №25/02/36/19 помилково зазначено №26/02/36/19, про що проведено заміну протокольною ухвалою, а також замінено слова "не відповідає дійсності" на "протиправним".
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що державними виконавцями грубо порушуються вимоги Закону України "Про виконавче провадження", у зв'язку з чим не відбувається реалізація автомобіля боржника у виконавчому провадженні та не здійснюються дії щодо проведення опису іншого майна боржника.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 29.10.2019 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та проведенням судового засідання.
Відповідач-1 в судове засідання не з'явився. У встановлений судом строк відзив на позов не подав. Від представника Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області надійшло клопотання про перенесення розгляду справи у зв'язку з тим, що відповідно до ч.4 ст.262 розгляд справи проводиться не раніше 30 днів з дня відкриття провадження.
У задоволенні зазначеного клопотання судом відмовлено, з огляду на те, що дана справа відноситься до окремих категорій термінових адміністративних справ, про що зазначено в ухвалі від 29.10.2019. Розгляд даної справи відбувається протягом 10 днів з дня відкриття провадження.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.
На виконанні у старшого державного виконавця Прилуцького міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області (далі - Прилуцький МВДВС ГТУЮ у Чернігівській області) Молошиної Л.І. перебуває зведене виконавче провадження АСВП №56982658, про стягнення коштів з ОСОБА_3 , до складу якого входять:
- виконавче провадження АСВП №56489458 з примусового виконання виконавчого листа №2/742/811/17 від 23.04.2018, виданого Прилуцьким міськрайонним судом, про стягнення з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 69 440,42 грн компенсації за переотриману частку у спільному майні подружжя, виконавче провадження в якому відкрито за постановою від 04.06.2018;
- виконавче провадження АСВП №59307739 з примусового виконання виконавчого листа №2/742/37/19 від 06.06.2019, виданого Прилуцьким міськрайонним судом, про стягнення з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 10 000,00 грн, виконавче провадження в якому відкрито за постановою від 07.06.2019;
- виконавче провадження АСВП №59765936 з примусового виконання виконавчого листа №1-кп/742/239/19 від 12.07.2019, виданого Прилуцьким міськрайонним судом, про стягнення з ОСОБА_3 на користь Держави 3 718,00 грн процесуальних витрат, виконавче провадження в якому відкрито за постановою від 09.08.2019.
Так, виконуючим обов'язки начальника Головного територіального управління юстиції з питань державної виконавчої служби - начальника Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області Бондаревим І.В., на виконання доручення Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 27.08.2019 №1485/20.4.1/32-19 проведено перевірку матеріалів зведеного виконавчого провадження АСВП №56982658 та за результатами перевірки 11.09.2019 винесено постанову №25/02/36/19 про результати перевірки законності виконавчого провадження, пунктом 1 якої визнано, що дії державного виконавця Прилуцького міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області при виконанні зведеного виконавчого провадження про стягнення коштів з ОСОБА_3 визнано такими, що вчинені в межах Закону України "Про виконавче провадження".
Позивач, не погоджуючись з вказаною постановою, звернувся до суду за захистом своїх порушених прав та законних інтересів.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на таке.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.1 Закону України від 02.06.2016 №1404-VIII "Про виконавче провадження" (далі - Закон №1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно ч.1 ст.74 Закону №1404-VIII рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
Рішення, дії або бездіяльність державного виконавця також можуть бути оскаржені стягувачем та іншими учасниками виконавчого провадження (крім боржника) до начальника відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець. Рішення, дії та бездіяльність начальника відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, можуть бути оскаржені до керівника органу державної виконавчої служби вищого рівня.
Начальник відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, при здійсненні контролю за рішеннями, діями державного виконавця під час виконання рішень має право у разі, якщо вони суперечать вимогам закону, своєю постановою скасувати постанову або інший процесуальний документ (або їх частину), винесені у виконавчому провадженні державним виконавцем, зобов'язати державного виконавця провести виконавчі дії в порядку, встановленому цим Законом (ч.3 ст.74 Закону №1404-VIII).
Порядок проведення перевірок законності виконавчого провадження передбачений розділом ХІІ Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 № 512/5 (далі - Інструкція).
Так, згідно п.1 розділу ХІІ Інструкції перевірити законність виконавчого провадження мають право, зокрема, начальник управління державної виконавчої служби - виконавче провадження, що перебуває (перебувало) на виконанні у відділі примусового виконання рішень цього управління та відділах державної виконавчої служби, що йому підпорядковані.
Посадові особи, зазначені у пункті 1 цього розділу, можуть проводити перевірку законності виконавчого провадження за дорученням керівника вищого органу державної виконавчої служби та з власної ініціативи.
Посадові особи, зазначені в абзацах третьому, п'ятому та шостому пункту 1 цього розділу, можуть проводити перевірку законності виконавчого провадження також за скаргою стягувача та інших учасників виконавчого провадження (крім боржника), а посадові особи, зазначені в абзацах другому та третьому пункту 1 цього розділу, - за скаргою на дії та бездіяльність начальника органу державної виконавчої служби, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець. (абз.2 п.2 розділу ХІІ Інструкції).
Доручення керівника вищого органу державної виконавчої служби про проведення перевірки законності виконавчого провадження надається в письмовій формі.
Згідно п.3 розділу ХІІ Інструкції перевірка законності виконавчого провадження посадовими особами, зазначеними в абзацах другому та четвертому пункту 1 цього розділу, проводиться на підставі матеріалів виконавчого провадження або їх копій, які підлягають витребуванню з відповідного органу державної виконавчої служби.
Про проведення перевірки виконавчого провадження та витребування його матеріалів відповідною посадовою особою виноситься вмотивована постанова, в якій зазначаються:
підстави витребування цього виконавчого провадження;
у мотивувальній частині - обставини, що зумовили проведення перевірки, а в разі витребування оригіналів матеріалів виконавчого провадження - обґрунтування такої необхідності;
у резолютивній частині - рішення про проведення перевірки виконавчого провадження та витребування його матеріалів або їх копій, реквізити витребуваного виконавчого провадження та орган державної виконавчої служби, у якому воно перебуває на виконанні, строки здійснення перевірки виконавчого провадження з моменту його надходження до органу державної виконавчої служби, який його витребував, а також посадові особи, на яких покладається обов'язок надсилання цього виконавчого провадження до органу державної виконавчої служби, що здійснюватиме його перевірку, та строки надсилання для перевірки виконавчого провадження.
Відповідно до п.4, п.5 та п.6 розділу ХІІ Інструкції виноситься постанова про проведення перевірки виконавчого провадження та витребування його матеріалів, витребовується виконавче провадження та проводиться протягом десяти робочих днів, а зведеного виконавчого провадження - протягом п'ятнадцяти робочих днів з дня надходження витребуваного виконавчого провадження.
Як вбачається з матеріалів справи, перевірки проведена протягом 5 робочих днів з дня надходження матеріалів виконавчого провадження. Жодних зауважень щодо строку проведення перевірки позивачем не зазначено.
Відповідно до п.7 розділу ХІІ Інструкції про результати перевірки законності виконавчого провадження виноситься постанова, у якій зазначаються:
- підстави перевірки виконавчого провадження;
- строки проведення перевірки;
- у мотивувальній частині - номер виконавчого провадження, реквізити виконавчого документа, дата відкриття виконавчого провадження, державний виконавець, який здійснює (здійснював) виконання, коротко зміст проведених виконавчих дій та їх відповідність вимогам чинного законодавства з посиланням на відповідну норму Закону;
- у резолютивній частині - висновок з урахуванням вимог законодавства щодо дій державного виконавця у виконавчому провадженні, у разі оскарження дій (бездіяльності) начальника органу державної виконавчої служби - щодо його дій, визначаються особа, яку зобов'язано вжити заходів щодо усунення порушень законодавства (у разі їх виявлення), особа, на яку покладено здійснення контролю за виконанням цієї постанови;
- строк виконання постанови;
- коло осіб, яким надсилаються копії постанови;
- інша необхідна інформація.
Як вбачається з оскаржуваної постанови, вона повністю відповідає вимогам п.7 розділу ХІІ Інструкції та містить посилання на підставу перевірки - доручення Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 27.08.2019 №1485/20.4.1/32-19, строк протягом якого вона проведена, а саме 5 робочих днів.
Також постанова містить номер виконавчого провадження, реквізити виконавчого документа, дати відкриття виконавчого провадження, зазначення державного виконавця, який здійснює (здійснював) виконання, а також короткий зміст проведених виконавчих дій та їх відповідність вимогам чинного законодавства з посиланням на відповідні норму Закону України "Про виконавче провадження", у резолютивній частині - висновок щодо дій державного виконавця, які вчинені в межах Закону України "Про виконавче провадження".
Таким чином, при проведення перевірки законності зведеного виконавчого провадження АСВП №56982658 виконуючим обов'язки начальника головного територіального управління юстиції з питань державної виконавчої служби - начальника Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області Бондаревим І.В., на виконання доручення Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 27.08.2019 №1485/20.4.1/32-19 не допущено порушень вимог чинного законодавства, з огляду на що п.1 постанови від 11.09.2019 №25/02/36/19 скасуванню не підлягає.
Суд зазначає, що предметом перевірки судом у даній справі є дії виконуючого обов'язки начальника головного територіального управління юстиції з питань державної виконавчої служби - начальника Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області Бондарева І.В., які вчинялись при винесенні оскаржуваної постанови та відповідність їх розділу ХІІ Інструкції.
В той же час, оцінка посиланням позивача на протиправність дій, які вчинялись державними виконавцями Прилуцького МВДВС ГТУЮ у Чернігівській області щодо примусового виконання зведеного виконавчого провадження АСВП №56982658 в частині проведення опису майна може бути предметом окремого судового розгляду щодо оскарження дій чи бездіяльності виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби при виконанні судового рішення про стягнення коштів.
Так, позивач просить зобов'язати державного виконавця Прилуцького МВДВС ГТУЮ в Чернігівській області провести повторний опис майна ОСОБА_3 за адресою АДРЕСА_1 , та описати все майно, яке знаходиться в гаражному приміщенні (2 сварки, болгарки, наждак, автомобільний причіп, блок для обробітку землі "Зірка", стабілізатор напруги, насосної станції, мікрохвильовку, пральну машину, телевізори) та інші предмети для реалізації, які державні виконавці не хотіли описувати минулого разу, з використанням фото або відеофіксації. Проте постанову про опис та арешт майна (коштів) боржника, яка прийнята 22.06.2018, про що зазначено самим позивачем, не оскаржує.
Наведене обумовлює висновок про безпідставність вказаних вимог про зобов'язання державного виконавця провести повторний опис майна.
Таким чином, у позові ОСОБА_1 до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області про визнання протиправною постанови та зобов'язання вчинити певні дії - слід відмовити повністю.
Керуючись ст. ст. 139, 227, 229, 241-246, 250, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У позові ОСОБА_1 до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області про визнання протиправною постанови та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня його проголошення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_1 );
Відповідач-1 - Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України (вул.Городецького, 13, м.Київ, 01001, код ЄДРПОУ 00015622);
Відповідач-2 - Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області (проспект Миру, 43. М.Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 34924518).
Повне рішення суду складено 06.11.2019.
Суддя Л.О. Житняк