05 листопада 2019 року Чернігів Справа № 620/3070/19
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Скалозуба Ю.О., за участю секретаря Шашери М.О., розглянувши у выдкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу
за позовомОСОБА_1
до Приватного виконавця виконавчого округу міста Києва Клітченко Оксани Анатоліївни
про визнання протиправною та скасування постанови
ОСОБА_1 (надалі також - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду з позовом до приватного виконавця виконавчого округу міста Києва Клітченко Оксани Анатоліївни (надалі також - приватний виконавець Клітченко О.А., відповідач), в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову від 27.09.2019 № 60176906 про відкриття виконавчого провадження.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що відповідач при відкритті виконавчого провадження не пересвідчилась про наявність майна боржника у відповідному виконавчому окрузі, у зв'язку з чим порушила вимоги законодавства щодо місця виконання рішення.
Відповідачем подано відзив на позов, в якому остання просить відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог, оскільки відповідач при відкритті виконавчого провадження діяла в межах чинного законодавства. Зокрема, відповідач зазначає, що приватний виконавець має право приймати виконавчі документи за місцезнаходженням грошових коштів боржника, в тому числі коштів, які знаходяться на рахунках боржника в банках та інших фінансових установах.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 21.10.2019 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху.
Ухвалою суду від 29.10.2019 відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду по суті.
Сторони в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином.
Частиною 3 статті 268 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.
Зважаючи на зазначене, з урахуванням належного повідомлення сторін у справі про дату, час та місце судового розгляду та враховуючи скорочені терміни розгляду для даної категорії адміністративних справ, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності сторін на підставі наявних доказів.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалось.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
Приватним нотаріусом Броварського районного нотаріального округу Гамзатовою Аліною Анатоліївною 16.09.2019 вчинено виконавчий напис № 4846 про стягнення з ОСОБА_1 на користь ТОВ «Вердикт Капітал» заборгованості в розмірі 34 821,01 грн.
ТОВ «Вердикт Капітал» пред'явило виконавчий напис від 16.09.2019 № 4846 до виконання приватному виконавцю виконавчого округу міста Києва Клітченко Оксані Анатоліївні, на підставі якого приватний виконавець Клітченко О.А. винесла постанову від 27.09.2019 № 60176906 про відкриття виконавчого провадження (а. с. 14).
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, ОСОБА_1 звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-VIII (надалі також - Закон № 1404-VIII) примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів».
Згідно з ч. 1 ст. 19 Закону № 1404-VIII право вибору пред'явлення виконавчого документа для примусового виконання до органу державної виконавчої служби або до приватного виконавця, якщо виконання рішення відповідно до статті 5 цього Закону віднесено до компетенції і органів державної виконавчої служби, і приватних виконавців, належить стягувачу.
Відповідно до ч. 1 с. 27 Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» від 02.06.2016 № 1403-VIII (надалі також - Закон № 1403-VIII) фізичні або юридичні особи мають право вільного вибору приватного виконавця з числа тих, відомості про яких внесено до Єдиного реєстру приватних виконавців України, з урахуванням суми стягнення та місця виконання рішення, визначеного Законом України "Про виконавче провадження".
Згідно зі ст. 22 Закону № 1403-VIII про початок діяльності приватний виконавець повідомляє Міністерство юстиції України. У повідомленні про початок діяльності обов'язково зазначаються виконавчий округ, на території якого приватний виконавець має намір здійснювати діяльність.
Згідно з ч. 2 ст. 25 Закону № 1403-VIII приватний виконавець має право приймати до виконання виконавчі документи, місце виконання яких відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" знаходиться у межах Автономної Республіки Крим, області або міста Києва чи Севастополя, у яких розташований його виконавчий округ.
Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону № 1404-VIII приватний виконавець приймає до виконання виконавчі документи за місцем проживання, перебування боржника - фізичної особи, за місцезнаходженням боржника - юридичної особи або за місцезнаходженням майна боржника.
Відповідно до ст. 26 Закону № 1404-VIII виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, за заявою стягувача про примусове виконання рішення. У заяві про примусове виконання рішення стягувач має право зазначити відомості, що ідентифікують боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню рішення (рахунок боржника, місце роботи чи отримання ним інших доходів, конкретне майно боржника та його місцезнаходження тощо), рахунки в банківських установах для отримання ним коштів, стягнутих з боржника, а також зазначає суму, яка частково сплачена боржником за виконавчим документом, за наявності часткової сплати.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає необхідним зазначити таке.
За вибором стягувача місцем відкриття виконавчого провадження може бути місцезнаходження майна боржника.
Відповідно до ст. 190 Цивільного кодексу України майном як особливим об'єктом вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов'язки.
Згідно зі ст. 177 Цивільного кодексу України об'єктами цивільних прав є речі, у тому числі гроші та цінні папери, інше майно, майнові права, результати робіт, послуги, результати інтелектуальної, творчої діяльності, інформація, а також інші матеріальні і нематеріальні блага.
Отже, виходячи із системного аналізу вищезазначених правових норм, одним із різновидів майна є гроші.
Суд звертає увагу, що відповідно до ст. 3 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 5 квітня 2001 року № 2346-III кошти існують у готівковій формі (формі грошових знаків) та безготівковій формі (формі записів на рахунках у банках).
Як встановлено судом, підставою для прийняття відповідачем оскаржуваної постанови про відкриття виконавчого провадження стала заява стягувача про примусове виконання рішення із зазначенням місця знаходження майна боржника (грошових коштів) - картковий рахунок № НОМЕР_1 , відкритий у ТОВ «Вердикт Капітал», який розташований за адресою: м. Київ, вул. Кудрявський узвіз, буд. 5-Б. Отже, місцезнаходженням майна боржника є саме виконавчий округ м. Києва.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що приватний виконавець виконавчого округу міста Києва Клітченко Оксани Анатоліївни при прийнятті постанови від 27.09.2019 № 60176906 про відкриття виконавчого провадження діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, а отже, відсутні правові підстави для скасування цієї постанови, тому в задоволенні позову необхідно відмовити.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до вимог ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати позивача відшкодуванню не підлягають, оскільки суд відмовляє у задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст. 139, 227, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач: Приватний виконавець виконавчого округу міста Києва Клітченко Оксана Анатоліївна, вул. Окіпної Раїси, буд.4, оф.35-А,м . Київ,02002, .
Дата складення повного рішення суду - 05.11.2019.
Суддя Ю. О. Скалозуб