05 листопада 2019 р. м. Чернівці справа № 824/818/19-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Левицький В.К., розглянув у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Ліквідаційна комісія УМВС в Чернівецькій області, про визнання протиправними дій та зобов'язати вчинити дії.
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови у проведенні перерахунку з 01.05.2013 р. основного розміру пенсії за вислугу років, призначеної, йому, ОСОБА_1 , на підставі Подання про нарахування пенсії ОСОБА_1 та супровідного листа від 17.04.2019 р. ліквідаційної комісії УМВС в Чернівецької області з урахуванням 38 років вислуги для вислуги для проведення пенсії у відповідність до ст. 13 Закону України № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"від 09.04.1992 р. в редакції чинній на день призначення;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити з 01.05.2013 р. перерахунок та виплату йому, ОСОБА_1 , виходячи з основного розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення, зазначеного в Поданні про призначення пенсії та супровідному листі Ліквідаційної комісії УМВС в Чернівецькій області від 17.04.2019 р. для приведення пенсії позивача у відповідність до вимог ст. 13 Закону № 2262-XII, в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу; на його підставі здійснити одночасну виплату різниці між сумами перерахованої та виплаченої пенсії з 01.05.2013 р. з урахуванням раніше проведених виплат;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо зменшення з 01.01.2016 р. основного розміру пенсії за вислугу років, призначеної йому, ОСОБА_1 , до 70% сум грошового забезпечення при здійсненні перерахунку пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших категорій осіб";
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити з 01.01.2016 р. перерахунок та виплату пенсії йому, ОСОБА_1 , та підвищення пенсійних виплат з 01.01.2019 р. із визначенням основного розміру пенсії як 80% сум грошового забезпечення, зазначеного в довідці Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернівецькій області № 13/2403002724 від 15.11.2018 р., на його підставі здійснити одночасну виплату різниці між сумами перерахованої та виплаченої підвищеної пенсії з 01.01.2016 р. з урахуванням раніше проведених виплат.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказував, що з 01.05.2013 р. він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі - відповідач) відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" як звільнений в запас з військової служби в органах внутрішніх справ за п. 65 "б" постанови Кабінету Міністрів України №114 від 29.07.1991 р.
Вислуга років позивача на день звільнення складала у календарному обчисленні 27 років 11 місяців 02 дні, у пільговому обчисленні - 38 років 08 місяців 24 дні.
Як зазначає позивач, при нарахуванні пенсії замість 38 років вислуги йому враховано 28 років, що призвело до призначення йому пенсій у меншому розмірі (74% грошового забезпечення) від того, що належить йому відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII від 09.04.1992 р. в редакції, чинній на день призначення йому пенсії.
Позивач вказує, що він звернувся із запитом до Ліквідаційної комісії УМВС у Чернівецькій області (далі - третя особа) для уточнення пільгової вислуги років та з'ясування причин неподання та неврахування 38 років вислуги при підготовці документів для подання на обчислення пенсії 01.05.2013 р. до відповідача, що призвело до призначення йому пенсії в розмірі 74% замість 80% грошового забезпечення.
Третьою особою було повідомлено позивача про те, що посадовими особами УМВС в Чернівецькій області було допущено помилку в нарахуванні пільгового стажу вислуги років позивача. Крім того, з метою виправлення помилки, допущеної з вини посадових осіб УМВС у Чернівецькій області, для уточнення пільгового періоду служби та приведення пенсії позивача до відповідності, третьою особою надіслано на адресу позивача уточнене подання про призначення пенсії позивачу із виправленням помилки щодо повної вислуги років - 38 років 08 місяці 24 дні.
Разом з тим, позивач вказує, що відповідач відмовив йому у здійсненні перерахунку основного розміру його пенсії із застосуванням збільшення розміру грошового забезпечення з 74% на 80%, починаючи з дати призначення пенсії, на підставі уточненого подання ліквідаційної комісії УМВС України в Чернівецькій області, яким виправлено помилку та зазначено пільговий період служби позивача - 38 років замість 28 років.
Крім того, відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 р. на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" з урахуванням 70% грошового забезпечення за 28 років вислуги.
Вказані дії позивач вважає протиправними та такими, що порушують гарантоване законом право на пенсійне забезпечення у належному розмірі.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 19.07.2019 р. відкрито провадження у адміністративні справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, встановленими ст. ст. 257 - 263 КАС України без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні).
Крім того, вказаною ухвалою залучено до участі в справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Ліквідаційну комісію УМВС в Чернівецькій області.
З метою з'ясування всіх обставин у справі пунктом 6 вищевказаної ухвали суду, витребувано з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області копії матеріалів пенсійної справи позивача, а оригінал - для огляду.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому вказував, що відповідно до п. "а" ст. 13 Закону №2262-XII, у редакції, чинній на день її призначення, пенсії за вислугу років, зокрема, колишнім працівникам органів внутрішнім справ, призначаються у такому розмірі: за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення; за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення. При цьому, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті не може перевищувати 80 % відповідних сум грошового забезпечення. Оскільки позивач звільнений у запас, основний розмір пенсії на день її призначення визначено відповідно до вимог чинного законодавства України, тобто, 74 % відповідних сум грошового забезпечення.
У березні 2018 р. на адресу відповідача надійшла довідка з ліквідаційної комісії УМВС України в Чернівецькій області про розмір грошового забезпечення для здійснення перерахунку та виплати пенсії позивача.
У квітні 2019 р. на адресу відповідача у зв'язку з уточненням пільгових періодів служби позивача від ліквідаційної комісії УМВС України в Чернівецькій області надійшло подання про призначення пенсії, в якому вислуга років для призначення пенсії складає 38 років 08 місяців 24 дні.
З урахуванням зазначених документів, відповідачем проведено перерахунок та виплату пенсії позивача, при цьому виплата перерахованої пенсії з 01.01.2016 р. проводиться позивачу згідно постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 р. "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
Відповідач звертає увагу на те, що вимога позивача щодо здійснення перерахунку пенсії за вислугу років, виходячи з розрахунку 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення та здійснення виплати пенсії в цьому розмірі з 01.01.2016 р. із врахуванням раніше виплачених сум є безпідставною, оскільки згідно Закону України від 27.03.2014 р. №1166-VІІ "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" внесено зміни до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідно до яких максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Зміни набули чинності з 01.05.2014 р.
Таким чином, перерахунок та виплата пенсії позивачу з 01.01.2016 р. на виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 р. здійснювалися у період часу дії редакції Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" якою встановлено максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до ст. 13 даного Закону та не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Враховуючи вищенаведені факти, відповідач вважає, що в його діях не вбачається протиправних дій по відношенню до позивача. Відповідачем проведено перерахунок та виплату пенсії позивачу згідно вимог законодавства, що діяли на час вчинення відповідних дій. Розмір пенсії, який отримує позивач станом на час розгляду даної судової справи не дає підстав для його перерахунку згідно позовних вимог.
Третя особа подала до суду пояснення, в яких зазначила, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Так, третя особа зазначає, що проведення перерахунку виходячи з основного розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення може призвести до несправедливого, значного збільшення розміру пенсійного забезпечення позивача у порівнянні з поліцейськими, що мають аналогічну вислугу років на відповідній посаді.
Крім того, на виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 р. "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" позивачеві на підставі довідок УМВС із зазначенням грошового забезпечення в розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", що перевищує попередній встановлений (7798,56 грн до 10300,46 грн), було перераховано пенсію з 01.01.2016 р. у період часу дії редакції Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" якою встановлено максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до ст. 13 даного Закону та не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Враховуючи наведене, третя особа зазначає, що в даному випадку не мало місце будь-яке звуження прав позивача.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 20.09.2019 р. витребувано з Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області та Ліквідаційної комісії УМВС в Чернівецькій області додаткові докази по справі.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 07.10.2019 р. продовжено Ліквідаційній комісії УМВС України в Чернівецькій області процесуальний строк виконання ухвали Чернівецького окружного адміністративного суду від 20.09.2019 р. у справі № 824/818/19-а про витребування доказів.
На виконання ухвали про витребування доказів, Ліквідаційна комісія УМВС в Чернівецькій області надала витребувані докази, а також зазначила, що у зв'язку з тим, що інформація, зазначена у наказі УМВС від 25.04.2013 р. №120о/с/дск по особовому складу, є інформацією з обмеженим доступом (для службового користування), УМВС надає додатково розмножений примірник наказу та не заперечує проти його використання при розгляді справи №824/818/19-а, за умови дотримання заходів, що унеможливлюють несанкціоноване ознайомлення з текстом цих документів сторонніх осіб, та дотриманні правил ведення обліку, використання, зберігання і знищення документів та інших матеріальних носив інформації, що містять службову інформацію, а також надає дозвіл на ознайомлення з зазначеним документом осіб, які беруть участь у справі і уповноважених працівників суду.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Наказом Управління МВС України в Чернівецькій області № 120 о/с/дск від 25.04.2013 р. "По особовому складу" згідно з Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ звільнено із органів внутрішніх справ у запас збройних сил за пунктом 64 "б" (через хворобу) полковника міліції ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 30.04.2013 р. Вислуга в ОВС на день звільнення становить: календарна - 27 років 11 місяців 02 дні; в пільговому обчисленні - 38 років 08 місяців 24 дні (а.с. 22-23, 81).
25.04.2013 р. УМВС України в Чернівецькій області видано грошовий атестат № 2, яким засвідчено, що ОСОБА_1 , заступник начальника з режиму та кадрового забезпечення - начальник 1-го відділу УОС УМВС в Чернівецькій області, мав: посадовий оклад 1210,00 грн на місяць; оклад за військовим (спеціальним) званням - 135,00 грн на місяць; відсоткова надбавка за вислугу років у розмірі 40% - 538,00 грн на місяць; надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 % - 941,50 грн на місяць; надбавка за оперативно-розшукову діяльність 50% - 605,00 грн на місяць; надбавка за таємність у розмірі 15% - 181,50 грн на місяць; премія у розмірі 121,5 % - 4387,37 грн на місяць (а.с. 59).
07.05.2013 р. позивач подав до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області через УМВС України в Чернівецькій області заяву про призначення пенсії (а.с. 57 на звороті).
08.05.2013 р. УМВС України в Чернівецькій області оформлено подання № 13/422 про призначення позивачу пенсії.
Дослідженням подання № 13/422 від 08.05.2013 р. про призначення позивачу пенсії встановлено, що подання про призначення пенсії представлено для призначення позивачу пенсії за вислугу років, звільненого зі служби у запас по ст. 64-Б (через хворобу) 30.04.2013 р., відповідно до наказу УМВС України в Чернівецькій області від 25.04.2013 р. №120 о/с. Дата звільнення - 30.04.2013 р. Вислуга років станом на 30.04.2013 р. для призначення пенсії складає 28 років 08 місяців 24 дні - пільгова, 27 років 11 місяців 02 дні - календарна (а.с. 34, 58).
08.05.2013 р. УМВС України в Чернівецькій області направило на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області матеріали для призначення пенсії за вислугу років на колишнього співробітника МВС ОСОБА_1 , які отримано відповідачем 15.05.2013 р. (а.с. 104).
На підставі поданих матеріалів, з 01.05.2013 р. відповідачем призначено позивачу пенсію за вислугу років із грошовим забезпеченням для обчислення пенсії з таких складових: посадовий оклад - 1210,00 грн, оклад за військове звання - 135,00 грн, процентна надбавка за вислугу років (40%) - 538,00 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 5915,56 грн, у т.ч.: робота з таємними виробами, носіями, документами (15%), надбавка за особливо важливі завдання (50%), надбавка за оперативно-розшукову діяльність (50%), премія (121,5%), в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 7798,56 грн. Основний розмір пенсії: 74% грошового забезпечення (вислуга років 28) у розмірі: 5770,93 грн. Всього призначено: 5770,93 грн (а.с. 26, 57).
З матеріалів справи видно, що 22.03.2018 р. Управлінням МВС України в Чернівецькій області відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103, направлено на адресу відповідача довідку №13/2403002724 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивачу (а.с. 27, 60 на звороті).
Згідно змісту вказаної довідки, розмір грошового забезпечення, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними за січень 2016 р. за прирівняною посадою поліцейського заступник начальника управління до посади на день звільнення зі служби заступник начальника з режиму та кадрового забезпечення - начальник 1-го відділу УОС УМВС в Чернівецькій області становить 9776,42 грн, в тому числі: посадовий оклад 3400,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням (полковник міліції/полковник поліції) - 2400,00 грн; надбавка за стаж служби в поліції (50%) - 2900,00 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 510,00 грн; премія (6,15%) - 566,42 грн.
З урахуванням вказаної довідки та згідно з постановою Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21.02.2018 р., Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області 18.04.2018 р. здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2016 р., внаслідок чого максимальний розмір пенсії зменшено з 74% на 70% відповідних сум грошового забезпечення, що становить 6843,49 грн (а.с. 28, 60).
15.11.2018 р. Управлінням МВС України в Чернівецькій області відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103, направлено на адресу відповідача довідку №13/2403002724 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивачу (а.с. 29, 30, 61 на звороті).
Згідно змісту вказаної довідки, розмір грошового забезпечення, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними за січень 2016 р. за прирівняною посадою поліцейського заступник начальника управління до посади на день звільнення зі служби заступник начальника з режиму та кадрового забезпечення - начальник 1-го відділу УОС УМВС в Чернівецькій області становить 10300,46 грн, в тому числі: посадовий оклад 3400,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням (полковник міліції/полковник поліції) - 2400,00 грн; надбавка за стаж служби в поліції (50%) - 2900,00 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 510,00 грн; премія (11,84%) - 1090,46 грн.
З урахуванням вказаної довідки та згідно з постановою Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21.02.2018 р., Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області 10.12.2018 р. здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2016 р., внаслідок якого розмір пенсії позивача становить 70% відповідних сум грошового забезпечення, що становить 7210,32 грн (а.с. 31, 61).
Судом встановлено, що 12.04.2019 р. на ім'я заступника голови ліквідаційної комісії УМВС України в Чернівецькій області Навольського В.Й . було складено доповідну записку, яка підписана членом ліквідаційної комісії УМВС України в Чернівецькій області Карпушиною О.П. (а.с. 95).
Відповідно до змісту вказаної доповідної записки, на виконання листа МВС України від 25.02.2019 р. №2537/05/22-2019 "Про передачу функцій з питань пенсійного та соціального забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ" ліквідаційна комісія УМВС України в Чернівецькій області організувала прийом-передачу пенсійних справ. В ході передачі по пенсійній справі позивача була виявлена розбіжність між пільговою вислугою років, яка зазначена в розрахунку вислуги років на пенсію та поданням про призначення пенсії.
Враховуючи вищевикладене, з метою усунення розбіжності, членом ліквідаційної комісії УМВС України в Чернівецькій області запропоновано: підготувати нове подання про призначення пенсії за вислугу років, вказавши пільгову вислугу років 38 років 08 місяців 24 дні замість 28 років 08 місяців 24 дні та передати подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області для проведення перерахунку пенсії.
На виконання пропозиції, вказаної у зазначеній доповідній записці, 17.04.2019 р. ліквідаційною комісією УМВС України в Чернівецькій області виготовлено нове подання на позивача для приведення пенсії, в якому вказано, що вислуга років позивача станом на 30.04.2013 р. для призначення пенсії складає 38 років 08 місяців 24 днів - пільгова, 27 років 11 місяців 02 днів - календарна (а.с. 35, 63).
У зв'язку з уточненням пільгових періодів служби, заступником голови ліквідаційної комісії УМВС України в Чернівецькій області Навольським В.Й. листом від 17.04.2019 р. №13/99 направлено начальникові Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області Романіву М.В . нове подання на пенсіонера міліції ОСОБА_1 для приведення пенсії до відповідності (а.с. 36, 63).
На підставі вказаного подання, 22.04.2019 р. відповідачем було здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.05.2018 р. із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 3400,00 грн, оклад за військове звання - 2400,00 грн, процентна надбавка за вислугу років (50%) - 2900,00 грн, особи, які працюють в умовах режимних обмежень (15%) - 510,00 грн, премія (11,84%) - 1090,46 грн. Всього: 10300,46 грн. Основний розмір пенсії позивача за 38 років вислуги склав 70% грошового забезпечення, що становить 7210,32 грн (а.с. 62).
Вважаючи дії відповідача щодо перерахунку та виплати пенсії за вислугу років, обчисленої із застосуванням 70% відповідних сум грошового забезпечення протиправними, 23.05.2019 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, в якій просив вказати, який розмір пенсії у відсотковому співвідношенні до грошового забезпечення мав бути призначений позивачу з урахуванням 38 років 08 місяців 24 дні вислуги за пенсійною справою по справі №2403002724 (МВС) від 16.05.2013 р. станом на 01.05.2013 р., а також здійснити перерахунок пенсії позивача з урахуванням вищевказаного розміру пенсії з 01.05.2013 р. (а.с. 37).
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області листом №473/Я-11 від 05.06.2019 р. на адресу позивача направлено відповідь на звернення, в якій зазначено, що перевіркою пенсійної справи встановлено, що згідно з поданням про призначення пенсії від 08.05.2013 № 13/422, надісланим УМВС України в Чернівецькій області для призначення пенсії за вислугу років за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, позивача звільнено у запас з органів внутрішніх справ України 30.04.2013 р. Вислуга років для призначення пенсії станом на цю дату складає 28 років 08 місяців 24 дні. Пенсію призначено з 01.05.2013 р.
Відповідно до п. а ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у редакції, чинній на день її призначення, пенсії за вислугу років, зокрема, колишнім працівникам органів внутрішніх; справ, призначаються у такому розмірі: за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення; за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення. При цьому, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті не може перевищувати 80% відповідних сум грошового забезпечення. Отже, оскільки позивач звільнений у запас, основний розмір пенсії на день її призначення визначено відповідно до вимог чинного законодавства України, тобто, 74 % відповідних сум грошового забезпечення.
19.04.2019 р. на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернівецькій області у зв'язку з уточненням пільгових періодів служби позивача надійшло подання про призначення пенсії від 17.04.2019 р. № 13/99, де вислуга років для призначення пенсії станом на 30.04.2013 р. складає 38 років 08 місяців 24 дні.
Відповідно до ч. 2 ст. 51 згаданого вище Закону перерахунок пенсій, призначених особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, з якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Враховуючи викладене, перерахунок пенсії з урахуванням додаткової вислуги проведено з 01.05.2018 р. Основний розмір пенсії обчислено відповідно до п. а ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" із застосуванням максимального відсотку розрахунку пенсії за вислугу років, передбаченого зазначеним Законом у редакції, чинній на час проведення перерахунку.
Відповідач також звернув увагу на те, що Законом України від 27.03.2014 р. № 1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" внесено зміни до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідно до яких максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Зміни набули чинності з 01.05.2014 р.
Отже, розглянувши заяву позивача про проведення перерахунку пенсії, відповідач повідомив, що підстави для перерахунку пенсії з дня її призначення та із застосуванням з дати призначення більшого відсотку розрахунку пенсії за вислугу років відсутні, оскільки це суперечить вимогам чинного законодавства України (а.с. 38, 38 на звороті).
Вважаючи дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку у належному відсотковому розмірі протиправними, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Законом, що визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992 р. (далі - Закон № 2262-XII, в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу).
Згідно зі ст. 12 цього Закону (чинної на час призначення пенсії позивачу) пенсія за вислугу років призначається: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б" - "д" статті 1 - 2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік і більше.
Відповідно до ч. 2 ст. 17 Закону № 2262-XII (чинної на час призначення пенсії позивачу) до вислуги років особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
Порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України (ст. 17-1 Закону № 2262-XII).
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» (далі - Постанова № 393, в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу) наведено перелік осіб, посад та видів служби, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ".
Згідно п. 2 Постанови № 393 до вислуги років особам офіцерського складу Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Цивільної оборони України та інших військових формувань, створених Верховною Радою України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки, Державної спеціальної служби транспорту, а також особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної інспекції техногенної безпеки та Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсій згідно з пунктом "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" додатково зараховується час їхнього навчання (у тому числі заочно) у цивільних вищих навчальних закладах, а також у інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське звання, до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку - один рік за шість місяців.
Періоди служби та посади, які зараховується на пільгових умовах до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, встановлено п. 3 Постанови № 393.
Пунктом 4 Постанови № 393 установлено, що строкова військова служба зараховується до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, у календарному обчисленні, а в разі її проходження в умовах, визначених у пункті 3 цієї постанови, у віддалених і високогірних місцевостях або в інших умовах, які згідно із законодавством колишнього СРСР були підставою для зарахування до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах, - у відповідному пільговому обчисленні.
Пенсії, які призначаються особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, обчислюються із суми грошового забезпечення, що виплачується цим військовослужбовцям, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ на день звільнення зі служби (п. 6 Постанови № 393).
Згідно п. 7 Постанови № 393 пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Пунктом "а" ч. 1 ст. 13 Закону № 2262-XII (чинної на час призначення пенсії позивачу) встановлено, що особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів (ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-XII чинна на час призначення пенсії позивачу).
Відповідно до ст. 43 Закону № 2262-XII (чинної на час призначення пенсії позивачу) пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. № 3-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 р. за № 135/13402 (далі - Порядок № 3-1, в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу).
Абзацом 1 п. 1 цього Порядку встановлено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).
Днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу, що призначає пенсії, письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дати їх відправлення (п. 6 Порядку № 3-1).
Згідно п. 7 Порядку № 3-1 для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються такі документи: заява про призначення пенсії (додаток 1); грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби; військово-медичні документи про стан здоров'я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію); документи про страховий стаж (при призначенні пенсії згідно з пунктом "б" статті 12 Закону); довідка МСЕК про визнання особи інвалідом; копія документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті); довідка ВАТ "Ощадбанк" або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, назву та номер відділення ВАТ "Ощадбанк"; копія паспорта.
Орган, що призначає пенсії, розглядає питання про призначення пенсії або про відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (п. 14 Порядку № 3-1).
Згідно п. 16, 17 Порядку № 3-1 при прийманні документів для призначення пенсії орган, що призначає пенсії: перевіряє правильність оформлення заяви й подання про призначення пенсії, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; здійснює попередню перевірку змісту і належного оформлення представлених документів; перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження.
Орган, що призначає пенсії, має право вимагати від міністерств та інших органів, заявників дооформлення поданих документів, а також подання додаткових документів та перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.
Судом встановлено, що на підставі наказу Управління МВС України в Чернівецькій області № 120 о/с/дск від 25.04.2013 р. "По особовому складу" позивача звільнено із органів внутрішніх справ у запас збройних сил за пунктом 64 "б" (через хворобу) з 30.04.2013 р. Вислуга років в ОВС на день звільнення позивача становила: календарна - 27 років 11 місяців 02 дні; в пільговому обчисленні - 38 років 08 місяців 24 дні.
З матеріалів справи видно, що на підставі поданих УМВС України в Чернівецькій області матеріалів, з 01.05.2013 р. відповідачем призначено позивачу пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-XII.
Судом встановлено, що при призначенні позивачу пенсії, відповідач виходив із вислуги років позивача, які були вказані УМВС України в Чернівецькій області в поданні про призначення пенсії № 13/422 від 08.05.2013 р., а саме 28 років 08 місяців 24 днів у пільговому обчисленні. У зв'язку з наведеним, відповідачем визначено основний розмір пенсії на день її призначення (вислуга років 28) у розмірі 74% відповідних сум грошового забезпечення.
Як зазначав позивач та підтверджується матеріалами справи, ліквідаційною комісією УМВС України в Чернівецькій області було виявлено розбіжність між пільговою вислугою років позивача, яка зазначена в розрахунку вислуги років на пенсію та поданням про призначення пенсії.
17.04.2019 р. ліквідаційною комісією УМВС України в Чернівецькій області виготовлено нове подання на позивача для приведення пенсії, в якому вказано, що вислуга років позивача станом на 30.04.2013 р. для призначення пенсії складає 38 років 08 місяців 24 днів - пільгова, 27 років 11 місяців 02 днів - календарна.
З огляду на вищезазначені обставини справи, суд приходить до висновку, що внаслідок допущеної УМВС України в Чернівецькій області помилки у вислузі років позивача, відбулося зменшення розміру процентів відповідних сум грошового забезпечення, з яких призначено пенсію, що призвело до зменшення розміру пенсії позивачу.
Суд звертає увагу, що вислуга років позивача станом на 30.04.2013 р. для призначення пенсії складала 38 років 08 місяців 24 днів в пільговому обрахунку, відтак максимальний розмір пенсії позивача, обчислений відповідно до п. а ст. 13 Закону № 2262-XII, на час призначення пенсії мав складати 80% відповідних сум грошового забезпечення.
У відзиві на позовну заяву відповідач вказував, що перерахунок пенсії позивачу на підставі подання ліквідаційної комісії УМВС України в Чернівецькій області від 17.04.2019 р. № 13/99 проведено відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону № 2262-XII за минулий час, але не більше як 12 місяців.
Отже, на думку суду, відповідачем не заперечується обставина щодо розбіжності між пільговою вислугою років позивача, яка зазначена в розрахунку вислуги років на пенсію та первинним поданням про призначення пенсії, а також правом позивача на її отримання за минулий час, але не більше як 12 місяців.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Згідно ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Статтями 22 та 64 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Також, гарантовано право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, в тому числі Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до ч. 6 ст. 7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
Статтею 63 Законом № 2262-XII (чинної на час розгляду справи в суді) передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Оскільки, помилка у зазначенні вислуги років позивача у поданні про призначення пенсії сталася з вини Управління МВС України в Чернівецькій області до повноважень якої входить обчислення грошового забезпечення для призначення та перерахунку пенсій та направлення вказаних відомостей до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, суд вважав за необхідне застосувати до спірних правовідносин загальний закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону) - Закон України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 р. № 1788-XII та Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV.
Згідно ст. 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (чинної на час розгляду справи в суді), нараховані суми пенсії, не затребувані пенсіонером своєчасно, виплачуються за минулий час не більш як за 3 роки перед зверненням за одержанням пенсії. Суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
Статтею 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (чинної на час розгляду справи в суді) передбачено, що нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми неотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії. Нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Отже, системний аналіз наведених норм права дає підстави дійти висновку, що в них містяться два строкових обмеження стосовно виплат пенсій за минулий час: три роки - для особи, яка не отримувала нараховану пенсію з власної вини та без обмеження строку - для особи, яка не отримувала нараховану пенсію з вини відповідного суб'єкта владних повноважень.
З огляду на позицію Конституційного Суду України, що міститься у рішенні від 15.10.2013 № 8-рп/2013 у справі за конституційним зверненням громадянки ОСОБА_5 щодо офіційного тлумачення положень частини другої ст. 233 Кодексу законів про працю України, ст. ст. 1, 12 Закону України "Про оплату праці" і у рішенні від 15.10.2013 р. № 9-рп/2013 у справі за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_6 щодо офіційного тлумачення положення ч. 2 ст. 233 Кодексу законів про працю України, а також на підставі аналізу положення ч. 1 ст. 122 КАС України в системному зв'язку з положенням ст. 46 Закону № 1058-IV та ст. 87 Закону № 1788-XII, суд приходить до висновку, що у разі порушення законодавства про пенсійне забезпечення органом, що призначає і виплачує пенсію, адміністративний позов з вимогами, пов'язаними з виплатами сум пенсії за минулий час, у тому числі сум будь-яких її складових, може бути подано без обмеження будь-яким строком.
Суд також зазначає, що відповідно до ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ (чинної на час розгляду справи в суді) передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Оскільки у травні 2019 р. позивачем подано до Головного управління Пенсійного Фонду в Чернівецькій області заяву, в якій він просив здійснити перерахунок його пенсії з дати її призначення на підставі уточненого подання про призначення пенсії, в якому вірно зазначена його вислуга років у пільговому обчисленні, а до Чернівецького окружного адміністративного суду позивач звернувся з позовом 16.07.2019 р., суд вважає, що строк звернення до суду з позовом, не пропущено.
З огляду на вище встановлені обставини справи та наведені норми матеріального права, а також враховуючи те, що УМВС України в Чернівецькій області допущено помилку у поданні про призначення пенсії щодо вислуги років у пільговому обчисленні позивача, і на підтвердження вказаних обставин направлено на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області нове (уточнююче) подання про призначення пенсії, суд вважає, що відповідач протиправно відмовив позивачу у проведенні перерахунку основного розміру пенсії за вислугу років, виходячи з розрахунку 80% відповідних сум грошового забезпечення з 01.05.2013 р.
Стосовно доводів відповідача щодо зменшення максимального розміру пенсії законом, суд зазначає наступне.
Як зазначалося вище, п. "а" ч. 1 ст. 13 Закону № 2262-XII (чинної на час призначення пенсії позивачу) встановлено, що особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів (ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-XII).
Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" № 1166-VII від 27.03.2014 р., який набув чинності 01.05.2014 р., внесено зміни до ст. 13 Закону № 2262-XII.
Так, відповідно до ст. 13 Закону №2262-XII (у редакції Закону № 1166-VII від 27.03.2014 р.) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Згідно з ч. 1 ст. 63 Закону №2262-ХІІ (чинної на час проведення перерахунку пенсії позивача) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Згідно з ч. 4-5 ст. 63 Закону № 2262-XII (чинної на час проведення перерахунку пенсії позивача) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Судом встановлено, що з 01.05.2013 р. позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Пенсія позивачу призначена за вислугу років (28 років) у розмірі 74% від суми грошового забезпечення.
З матеріалів справи видно, що на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Чернівецькій області № 13/2403002724 від 22.03.2018 р., Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області 18.04.2018 р. здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2016 р., внаслідок якого основний розмір пенсії позивача зменшено з 74 % до 70% відповідних сум грошового забезпечення.
На підставі довідки Управлінням МВС України в Чернівецькій області № 13/2403002724 від 15.11.2018 р. про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивачу, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області 10.12.2018 р. здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2016 р., внаслідок якого розмір пенсії позивача визначено в розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Судом також встановлено, що 17.04.2019 р. ліквідаційною комісією УМВС України в Чернівецькій області направлено на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області нове подання на позивача для приведення пенсії до відповідності, в якому вказано, що вислуга років станом на 30.04.2013 р. для призначення пенсії складає 38 років 08 місяців 24 днів - пільгова, 27 років 11 місяців 02 днів - календарна.
На підставі вказаного подання 22.04.2019 р. відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.05.2018 р. із сум грошового забезпечення, при цьому основний розмір пенсії позивача за 38 років вислуги склав 70% грошового забезпечення.
Разом з тим, на час здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача, діяла вже інша редакція Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992 р., згідно якої максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до ст. 13 Закону № 2262-XII, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Таким чином, відповідач з врахуванням вказаних положень Закону перерахував з 01.01.2016 р. позивачу пенсію, виходячи із розрахунку вже 70 % грошового забезпечення.
Проте, суд вважає такі дії відповідача протиправними та зазначає, що зміни, що відбулись в законодавстві, стосуються саме призначення, а не перерахунку пенсії.
У даному ж випадку повинен здійснюватися саме перерахунок пенсії, і тому розмір пенсії повинен розраховуватись відповідно до законодавства чинного на момент її призначення, тобто в розмірі 80% від суми грошового забезпечення позивача.
Отже, розмір пенсії визначається у відсотках, що встановлені на момент призначення пенсії, а не на момент здійснення перерахунку.
У рішенні №3-рп/2001 від 05.04.2001 р. Конституційний Суд України зазначив, що Конституція України закріпила принцип незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів (частина перша статті 58). Це означає, що дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.
Відповідно до ст. ст. 6 та 7 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Суд зазначає, що оскільки перерахунок пенсії позивачу пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної йому пенсії, при визначенні розміру не може поширюватися законодавство, яке прийняте після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища позивача.
Отже, застосувавши відсоток - 70 при визначенні розміру пенсії після проведення перерахунку, відповідач порушив право позивача, оскільки при призначенні пенсії первісно мало бути встановлено для її обрахунку розмір 80 відсотків від суми грошового забезпечення позивача.
Згідно ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що при перерахунку пенсії особам відповідних категорій військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" №1166-VII від 27.03.2014 р. зміни до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992 р. щодо обмеження максимального розміру пенсії до 70% стосувалися порядку призначення пенсії, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Тому, застосувавши при перерахунку пенсії 70%, а не 80% від сум грошового забезпечення, відповідач діяв протиправно.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постанові від 08.07.2015 р. у справі №732/48/15 та Верховним Судом у постановах від 31.01.2018 р. у справі №523/4930/15-а, від 27.02.2018 р. у справі №642/3284/17, від 24.04.2018 р. у справі №686/12623/17 (провадження №К/9901/849/17), від 19.06.2018 р. у справі №583/2264/17 (провадження №К/9901/1786/18).
Враховуючи зазначене, відповідач при здійсненні перерахунку пенсії позивача зобов'язаний був її перерахувати із розрахунку 80% від суми грошового забезпечення позивача, тобто з розміру, в якому така пенсія повинна була б йому призначена.
З огляду на вищенаведені обставини справи, суд визнає протиправними дії позивача, щодо зменшення розміру пенсійного забезпечення позивача до 70% від суми грошового забезпечення.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною 2 ст. 245 КАС України наведено перелік рішень, які суд може прийняти у разі задоволення позову.
У разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду. У випадку, визначеному п. 4 ч. 2 цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні (ч. 3-4 ст. 245 КАС України).
Із змісту вказаних норм видно, що адміністративне судочинство спрямоване на захист порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин у випадку, якщо своїми незаконними рішеннями, діями або бездіяльністю суб'єкт владних повноважень порушує такі права, свободи та інтереси осіб. Приблизний перелік способів захисту порушеного права в адміністративному судочинстві встановлено ст. 245 КАС України.
Статтею 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи повноваження суду при вирішенні справи, закріплені в ст. 245 КАС України, протиправність дій відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та зменшення розміру пенсійного забезпечення, обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд приходить до висновку про задоволення позову повністю, визнає протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку з 01.05.2013 р. основного розміру пенсії за вислугу років, виходячи з розрахунку 80% відповідних сум грошового забезпечення та щодо зменшення з 01.01.2016 р. основного розміру пенсії за вислугу років до 70 відсотків грошового забезпечення, зобов'язує відповідача перерахувати позивачу пенсію за вислугу років на підставі подання ліквідаційної комісії УМВС України в Чернівецькій області №13/99 від 17.04.2019 р., виходячи з розрахунку 80% відповідних сум грошового забезпечення з 01.05.2013 р. по 31.12.2015 р., перерахувати позивачу пенсію за вислугу років, на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Чернівецькій області № 13/2403002724 від 15.11.2018 р., виходячи з розрахунку 80% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2016 р. та виплатити позивачу різницю між фактично отриманим та належним до виплати розміром пенсії з 01.05.2013 р.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Під час судового розгляду справи відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів належними засобами доказування правомірність відмови позивачу у проведенні перерахунку з 01.05.2013 р. основного розміру пенсії за вислугу років та у зменшенні проценту пенсійного забезпечення до 70% від суми грошового забезпечення.
Стосовно розподілу судових витрат суд зазначає.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З матеріалів справи видно, що за подання вказаного позову позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1536,80 грн, що підтверджується квитанцією №28 від 16.07.2019 р. (а.с. 6).
Оскільки, позов задоволено повністю, суд присуджує на користь позивача судові витрати (судовий збір) у сумі 1536,80 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 9, 77, 139, 243, 245, 246 та 255 КАС України, суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку з 01.05.2013 р. основного розміру пенсії за вислугу років, виходячи з розрахунку 80% відповідних сум грошового забезпечення.
3. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо зменшення ОСОБА_1 з 01.01.2016 р. основного розміру пенсії за вислугу років до 70 відсотків грошового забезпечення.
4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області перерахувати ОСОБА_1 пенсію за вислугу років, на підставі подання ліквідаційної комісії УМВС України в Чернівецькій області №13/99 від 17.04.2019 р., виходячи з розрахунку 80% відповідних сум грошового забезпечення, з 01.05.2013 р. по 31.12.2015 р.
5. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області перерахувати ОСОБА_1 пенсію за вислугу років, на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Чернівецькій області № 13/2403002724 від 15.11.2018 р., виходячи з розрахунку 80% відповідних сум грошового забезпечення, з 01.01.2016 р.
6. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області виплатити ОСОБА_1 різницю між фактично отриманим та належним до виплати розміром пенсії з 01.05.2013 р.
7. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області судові витрати (судовий збір) в сумі 1536,80 грн.
Згідно ст. 255 КАС України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до ст. ст. 293, 295 КАС України рішення суду першої інстанції може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його складання.
Повне найменування сторін:
позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );
відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (вулиця Оренбурзька, 7-А, місто Чернівці, код ЄДРПОУ 40329345);
третя особа - Ліквідаційна комісія УМВС в Чернівецькій області (вул. Головна, 24, м. Чернівці, код ЄДРПОУ 08592371).
Суддя В.К. Левицький