Справа 2а-6622/09
Категорія 2.19.5
20 січня 2009 року
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Судді: Качуріної Л.С.,
При секретарі: Єршові Є.О.,
в присутності сторін:
позивач - не з'явився.
представник відповідача - не з'явився.
розглянувши адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Перевальському районі Луганської області про зобов'язання виплатити підвищення до пенсії, -
У листопаді 2008 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, яким просив відновити пропущений строк звернення до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів з 01.01.2006 р. до 31.12.2007 р. та 6 місяців 2008 року, зобов'язати відповідача нарахувати недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу як дитині війни за 2006-2007 pp. та 6 місяців 2008 року в розмірі 3195грн. 30 коп..
В обґрунтування позову позивач зазначив, що управління Пенсійного фонду України в порушення вимог ст. 6 закону України «Про соціальний захист дітей війни», рішення Конституційного суду 09.07.2007 № 6-рп, неправомірно відмовлено в підвищенні пенсії, як „дитині війни".
Від позивача надійшла заява про розгляд справи без його участі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, причин не явки суду не відомі, був повідомлений належним чином.
Перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 69-72 КАС України, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Згідно з пенсійним посвідченням, позивач має статус «дитини війни».
Згідно ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Статтею 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 p., що набрав чинності з 1 січня 2007 р. (із змінами від 15 березня 2007 p.), був затверджений прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність - з 1 січня - 380 грн., з 1 квітня - 406 грн. Крім цього цією статтею передбачено, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абзацу першого частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 р. застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом 5 частини першої цієї статті, збільшується на 1 відсоток, що складає відповідно 410 грн.06 коп., 415 грн.11 коп.
Статтею 71 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» дія ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» була зупинена.
Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 положення статті 71 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік», якими була зупинена дія статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» визнанні такими, що не відповідають Конституції України.
Статтею 147 Конституції України передбачено, що єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні є Конституційний Суд України. Лише Конституційний Суд України вирішує питання про відповідність законів та інших правових актів Конституції України і дає офіційне тлумачення Конституції України та законів України.
Статтею 152 Конституції України передбачено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідач зобов'язаний перерахувати та виплатити позивачу доплату до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком як дитині війни з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року з урахуванням підвищення прожиткового мінімуму на одну особу, а саме:
з 09.07.07. до 30.09.07: 410, 06 грн. х 30% х 3 = 369, 06 грн.
з 01.10.07 до 31.12.07: 415, 11 грн. х 30% х 3 =373, 59 грн., що складає 742, 65 грн.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 р. внесено зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», зокрема статтею 6 вказаного Закону після внесення змін передбачалось, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Однак, рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення пункту 28 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007р. щодо внесення змін до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» визнані такими, що не відповідають Конституції України.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Наведене свідчить, що відповідач повинен був здійснювати нарахування та виплату позивачу підвищення до пенсії після винесення Конституційним судом рішення від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 року.
Позивачем заявлена вимога про нарахування та виплату недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги як дитині війни. Формулювання позовної вимоги є некоректним з огляду на те, що у даному випадку стягненню підлягає недоплачена сума підвищення до пенсії як дитині війни.
Відповідно до ч.2 ст. 11 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. Зважаючи на обставини справи, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати неправомірною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та невиплати позивачеві підвищення до пенсії, як дитині війни, відповідно до ст.. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», оскільки зазначена бездіяльність порушує права та інтереси позивача.
Відповідно до ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», нараховані суми пенсії, не затребувані пенсіонером своєчасно, виплачується за минулий час не більш як за 3 роки перед зверненням за додержанням пенсії; суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь - яким строком. Таким чином, суд вважає, що позивачем не пропущений строк звернення до адміністративного суду за захистом порушених прав.
При прийнятті рішення суд керується нормами матеріального права які діяли на момент виникнення правовідносин, та розгляду справи по суті.
Відповідно до ч.3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Керуючись ст. ст. 2, 17, 18, 87, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Перевальському районі Луганської області про зобов'язання виплатити підвищення до пенсії задовольнити частково.
Визнати неправомірною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Перевальському районі Луганської області з невиплати ОСОБА_1 підвищення до пенсії як дитині війни з 09.07.2007р по 31.12.2007р. та з 22.05.2008р. по 31.12.2008р.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Перевальському районі Луганської області здійснити перерахунок та виплату підвищення до пенсії ОСОБА_1 в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком як дитині війни з 09 липня 2007 р. по 31 грудня 2007 р. та з 22.05.2008 р. по 31.12.2008 р.
В інших частинах позовних вимог відмовити за необґрунтованістю.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 01 грн. 70 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу- з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Копію постанови направити сторонам.